Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Bakım için parça önerileri...  (Okunma sayısı 292 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alkinooo

• Membro
Bakım için parça önerileri...
« : 07 Eylül 2021, 11:55:06 »
Selamlar, herkese iyi forumlar.
Geçen hafta aldığım 2001 Model Alfa Romeo 156 2.0 TS SS aracıma detaylı bir yağ bakımına sokmak istiyorum.
Parçalarımı internetten alıp, Ankara'da Alfin Servis'e götüreceğim. Sahibi Şükrü bey yakın arkadaşımın amcası olur :) .
Almayı planladığım parça listesi aşağıdadır.
Bu parça yerine şunu alsanız gibi önerilere sonuna kadar açığım, ilk Alfa Romeo aracım olduğundan yedek parça kalitelerini ve f/p durumlarını bilmiyorum.
Yağ filtresi- Bosch 47 TL
Hava filtresi- Purflux 96 TL
Polen filtresi- Sardes (karbonlu) 57 TL
Silecek- Bosch Eco 60 TL
Buji- NGK Nikel Buji 8 tane 435 TL
Buji kablosu- Zetex 400 TL
Radyatör deposu- ilanda marka yazmıyor 80 TL
Yağ- 10w40 Castrol Magnatech
Antifriz- Petronas Paraflu UP Kırmızı

Sizlerden cevabını öğrenmek istediğim sorular:
NGK iridyum buji seti 1700 TL, orjinal Alfa Romeo buji seti 850 TL, yaklaşık 2 ya da 4 katından fazla ücreti vermeye gerek var mı?
Selespeed şanzıman yağını da değiştirmek istiyorum ancak sanırsam robotun ayrı, dişlilerin ayrı yağı varmış. Değiştirmek istediğimde hangisine ne marka ne çeşit yağdan kaçar litre almalıyım?
Antifrizi boşaltıp yenisini doldurmak istiyorum, 3 litre yeterli olacak mıdır?
Yağ konusunda Motul, Liqui Moly ve Castrol arasından Castrol tercih etme sebebim daha az eksilttiği yönünde yargının yurt dışı forumlarında hakim olmasından dolayıydı. Sizin tecrübeleriniz ne yönde?
Aracı yeni aldığımdan çok soru sordum, kusura bakmazsınız umarım :)
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

radar54

• Membro
Ynt: Bakım için parça önerileri...
« #1 : 07 Eylül 2021, 13:33:51 »
Hoş geldiniz.
Alacağınız bakım parçaları için alfayedek.net sitesini öneririm.
Site sahibi eski Alfisti @Sercan Keklik kardeşimizdir.

Araç 2.0 olduğu için yağ dikkatimi çekti bugüne kadar 10/40 mı kullanılmış? Normali 10/60 olması gerekir. Benim tavsiyem Motul.
Yağ filtresini orijinal alın derim. Ayrıca 80 liraya genleşme kabı almayın derim.
SS yağı için Tutela 75w olması lazım söylediğim sitede var başka yağ kullanmayın.
2004_156 1.6 TS Progression 2015-2018

2008_147 1.6 TS Collezione 2018-2019

2004_156 2.0 TS Distincive Selespeed 2019-...

murat

• Amministratore
« #2 : 07 Eylül 2021, 15:11:30 »
Hoş geldiniz.

Araç 2.0 olduğu için yağ dikkatimi çekti bugüne kadar 10/40 mı kullanılmış? Normali 10/60 olması gerekir. Benim tavsiyem Motul.
Yağ filtresini orijinal alın derim. Ayrıca 80 liraya genleşme kabı almayın derim.
SS yağı için Tutela 75w olması lazım söylediğim sitede var başka yağ kullanmayın.

eski alfisti @Sercan Keklik ...Kaderde bunu okumak da mı vardı ?  :haydi: :D :p
Cuore Sportivo...

147 1.6 TS (2005)
145 1.4 TS (1998)
156 1.6 TS (2004)
156 2.0 SS SW (2004)
159 1.9 JTD SW (2009)
Giuilietta 1.6 JTD (2014)
166 2.4 JTD (2003)

alkinooo

• Membro
« #3 : 07 Eylül 2021, 18:37:45 »
Hoş geldiniz.

Yorumlarınız ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.
alfayedek sitesini araştırıp siparişlerimi oradan gireceğim.
Aracı almaya gittiğimizde Alfin servisi sahibi bu araçların zamanla yağ eksilteceğini, normal olduğunu, eksiltirse 10w40 eklemem gerektiğini söyledi ancak 10w60 doğru viskozite ise onu alırım tabii ki.
SS yağı kaç litre almam gerekir?

kuti147

• Membro
« #4 : 07 Eylül 2021, 18:55:21 »
Buji konusunda her zaman tercihim ricambi originali olmustur. Tavsiyem orjinal Alfa Romeo buji seti. Performans olarak en optimumu, 1800 TL lik set bence gereksiz.
Yağ olarak ben 2.0 alfalarim da 10-40 kullanmıştım ama bu aracın kondisyonuna ve kullanım şeklinize göre 10-60 da olabilir tabi ki. Marka olarak motul ve lique Molly tercih ediyorum.
Radyatör fazla su deposunda orijinalden şaşmayın (kapak dahil), yan sanayi alıp patlayanlara şahit olduk
Bakımdan sonra cok daha keyif veren bir alfaniz olacak, tadını çıkarın 👍😀
34 BS 3090 - Rosso Mk1 147
34 FH 3300 - Rosso Mk2 147
34 KY 5602 - Jarama Mk2 156 SS
34 NT 0522 - Jarama Mk2 156 SS
--------------------------------------
A4 2.0T Quattro Sline

alkinooo

• Membro
« #5 : 07 Eylül 2021, 19:06:58 »
Buji konusunda her zaman tercihim ricambi originali olmustur. Tavsiyem orjinal Alfa Romeo buji seti. Performans olarak en optimumu, 1800 TL lik set bence gereksiz.
Yağ olarak ben 2.0 alfalarim da 10-40 kullanmıştım ama bu aracın kondisyonuna ve kullanım şeklinize göre 10-60 da olabilir tabi ki. Marka olarak motul ve lique Molly tercih ediyorum.
Radyatör fazla su deposunda orijinalden şaşmayın (kapak dahil), yan sanayi alıp patlayanlara şahit olduk
Bakımdan sonra cok daha keyif veren bir alfaniz olacak, tadını çıkarın 👍😀
O zaman bujiyi orijinal ile değiştireyim, radyatör su deposu kirli olduğu ve sıfır orijinali çok pahalı olduğu için yan sanayi alma düşüncesindeydim ancak temizleyerek adam etmeye çalışayım. Çok teşekkür ederim hocam.

coyote

• Membro
« #6 : 07 Eylül 2021, 20:53:53 »
Biraz zahmetlidir ama, genleşme kabını söküp, içine kum ve gazete kağıdı koyarak çalkalamak iyi sonuç verir. Ancak, soğutma suyu sisteminizi de temizlemediğiniz taktirde, hemen olmasa bile, bir süre sonra genleşme kabınız tekrar kahverengiye döner.

radar54

• Membro
« #7 : 07 Eylül 2021, 21:06:23 »
Yorumlarınız ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.
alfayedek sitesini araştırıp siparişlerimi oradan gireceğim.
Aracı almaya gittiğimizde Alfin servisi sahibi bu araçların zamanla yağ eksilteceğini, normal olduğunu, eksiltirse 10w40 eklemem gerektiğini söyledi ancak 10w60 doğru viskozite ise onu alırım tabii ki.
SS yağı kaç litre almam gerekir?
Şuan araçta hangi yağ var önemli olan o eğer 10/40 sa ve yağ eksiltme fazlaysa 10/60 a geçmenizi tavsiye ederim. Benim araca 10/40 koymuşlar iki bakimdir 10/60 motul koyuyorum. Yağ eksiltmesini azaltıyor ve bildiğim kadarıyla 2.0 motor için uygun yağ 10/60.
SS sistemi komple 600 ml civarı yağ alıyor. Sitede 1 litrelik ambalaj var onu almanız kâfi.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2004_156 1.6 TS Progression 2015-2018

2008_147 1.6 TS Collezione 2018-2019

2004_156 2.0 TS Distincive Selespeed 2019-...

alkinooo

• Membro
« #8 : 08 Eylül 2021, 22:31:49 »
Biraz zahmetlidir ama, genleşme kabını söküp, içine kum ve gazete kağıdı koyarak çalkalamak iyi sonuç verir. Ancak, soğutma suyu sisteminizi de temizlemediğiniz taktirde, hemen olmasa bile, bir süre sonra genleşme kabınız tekrar kahverengiye döner.
Antifrizi komple yenileyeceğim zaten, su kabını da sökme işlemlerini gitmişken ustamdan bilgisini alır, yaparım. Çok teşekkür ederim

alkinooo

• Membro
« #9 : 08 Eylül 2021, 22:34:53 »
Şuan araçta hangi yağ var önemli olan o eğer 10/40 sa ve yağ eksiltme fazlaysa 10/60 a geçmenizi tavsiye ederim. Benim araca 10/40 koymuşlar iki bakimdir 10/60 motul koyuyorum. Yağ eksiltmesini azaltıyor ve bildiğim kadarıyla 2.0 motor için uygun yağ 10/60.
SS sistemi komple 600 ml civarı yağ alıyor. Sitede 1 litrelik ambalaj var onu almanız kâfi.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Şuan içinde 10w40 yağ var diye biliyorum ancak 10w60'ın tam sentetik olmasından tercihim o olacak gibi. SS sisteminde robot ayrı, dişliler ayrı iki çeşit yağ mevcut mu yoksa tek çeşit yağ var ve 600 ml'mi?

mustafa26

• Membro
« #10 : 09 Eylül 2021, 00:09:04 »
Merhaba, aracınız hayırlı olsun. 2001 model kılavuzundan sıvıların spesifikasyonları ve kapasiteleri ile ilgili olan sayfaların görüntülerini paylaşıyorum.

-Motor yağı için normal kullanımlarda 10w40, sportif kullanımlar için 10w60 öneriliyor. Spesifikasyonları görüntüde yer alıyor. Çoğunlukla Motul ve Liqui Moly yağlar (orjinal olmak şartıyla) tercih ediliyor. (4+1 Litre)
-Buradaki herkes orjinal yağ filtresinin kullanılmasından yanadır. Bu durum yedek su deposu için de olmazsa olmaz.
-Aracınızda lpg varsa bahsettiğiniz bujileri kullanın, eğer benzinde kullanacaksanız orjinal buji.
-Buji kablosu orjinali ciddi bir maliyet. Ancak alfayedek'ten Hellux marka alıp kullanmıştım olumsuz bir durum yaşamadım.
-Hava ve polen filtresinin orjinal olması elzem değil ama orjinal harici tüm filtreler hemen hemen aynı verimliliktedir. Maliyeti ön planda tutabilirsiniz.
-Şanzıman yağı Gl5 75w80 , 2 litre (Motul, Liqui Moly, Tutela)
-SS yağı Tutela Cs Speed 1 litre.
-Soğutma sıvısı 3 litre üzerine de 3-4 litre arası su karışımı yaparsınız.
156 1.6 1998
156 2.0 1999
156 SW SS 2003

alkinooo

• Membro
« #11 : 10 Eylül 2021, 18:56:19 »
Merhaba, aracınız hayırlı olsun. 2001 model kılavuzundan sıvıların spesifikasyonları ve kapasiteleri ile ilgili olan sayfaların görüntülerini paylaşıyorum.

-Motor yağı için normal kullanımlarda 10w40, sportif kullanımlar için 10w60 öneriliyor. Spesifikasyonları görüntüde yer alıyor. Çoğunlukla Motul ve Liqui Moly yağlar (orjinal olmak şartıyla) tercih ediliyor. (4+1 Litre)
-Buradaki herkes orjinal yağ filtresinin kullanılmasından yanadır. Bu durum yedek su deposu için de olmazsa olmaz.
-Aracınızda lpg varsa bahsettiğiniz bujileri kullanın, eğer benzinde kullanacaksanız orjinal buji.
-Buji kablosu orjinali ciddi bir maliyet. Ancak alfayedek'ten Hellux marka alıp kullanmıştım olumsuz bir durum yaşamadım.
-Hava ve polen filtresinin orjinal olması elzem değil ama orjinal harici tüm filtreler hemen hemen aynı verimliliktedir. Maliyeti ön planda tutabilirsiniz.
-Şanzıman yağı Gl5 75w80 , 2 litre (Motul, Liqui Moly, Tutela)
-SS yağı Tutela Cs Speed 1 litre.
-Soğutma sıvısı 3 litre üzerine de 3-4 litre arası su karışımı yaparsınız.

çok teşekkür ederim, gönderdiğiniz resimi inceleyerek 10w60'a karar verdim.

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal