Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Bir GT sevdası...  (Okunma sayısı 3115 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Effethr

• Membro
Bir GT sevdası...
« : 28 Haziran 2017, 22:37:13 »
Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba. Bir araba sevdalısı olarak uzun zamandır hayal ettiğim fakat mantıksal sebeplerle bir türlü almaya tam olarak karar veremediğim alfa romeo gt selespeed alma konusunda kesin kararımı vermiş bulunmaktayım. Aklımda bir kaç araç var malum siteden fakat daha önce vw grubu araçlarım olmaaına rağmen hiç alfa sahibi olmadım.
Genel olarak insanların olumsuz düşüncelerine rağmen 2.0 jts hırpalanmamış bir araç almak istiyorum. Fakat nelere dikkat etmem gerekiyor pek bir bilgim yok. Siz değerli alfisti ailesinden bilgilerinizi paylaşmanızı istiyorum.şimdiden tüm yardımcı olanlara teşekkür ederim. Saygılar...
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

EscC

• Membro
Ynt: Bir GT sevdası...
« #1 : 28 Haziran 2017, 23:43:16 »
Hoşgeldiniz Ben genelde piyasada nadir görünen tarz araçları severim gt ile 2013 te tanıştım ve hAlen sorunsuz sekilde biniyorun ... şunu net söyleyebilirim ki bakımları zamanında yapılır düzgün kullanılırsa sıkıntı yaşatmaz... yol tutuşu viraj kabiliyeti ve freni ile diğer araçlardan kesinlikle çok daha iyi  ( özellikle viraj ) malum sitede 15.20 kadar gt var incelediklerim arasında en fazla 5 i iş yapar.. umarım istediğiniz temizlikte bi gt bulursunuz

Effethr

• Membro
« #2 : 28 Haziran 2017, 23:54:23 »
Öncelikle yardımcı olmak istediğiniz için teşekkür ederim. Bu araç ile ilgili muazzam bir tecrübe edindiğinizi düşünüyorum. Araç evin 2 aracı olacak ve pek gündelik kullanılmayacak fakat bazı duyduğum rakamlar 14-15 litre vb.. Beni biraz korkuttu Sizin aracınız benzinli mi yoksa dizel mi? 

EscC

• Membro
« #3 : 29 Haziran 2017, 00:01:21 »
Aracim dizel uzun yol 5.2.şehir içi 6.5 lt yakıyor  :D arkadasimda benzin selespeed i var son derece memnun aracindan 10.11 lt yakıyor  özellikle belirtmeliyimki evin 2. Aracı olacaksa yakitina bakmayın keyfi yeter

cem meric

• Membro
« #4 : 29 Haziran 2017, 00:01:43 »
Güzel bir seçim bence GT ,

Çünkü coupe olmasına rağmen 4 kişi rahatlıkla yolculuk yapabilir, bagaj ihtiyacınızı karşılayabilir, güvenlik ve donanım olarak fiyatina göre tatmin edebilir, bunları yaparken de direksiyondakini ekstra mutlu edebebilir bir araç Alfa Romeo Gt,

Öncelikle şunu belirteyim,

Her arabada olan sorunlar bu arabalarda da olabilir genel olarak ön takımı biraz zayıftır, işçilik biraz zayıftır ama göz ardı edilebilir şeyler bunlar.

Ön takımı zayıf dedik amaaa,

X bir marka ile frene basılarak dönülen virajda güzel bir motor hırıltısı ile dahada gaza basarak dönmenizi ve yüzünüzde oluşacak gülümsemeyi garanti edecek bir zayıflık bu :)

Her güzelin bir kusuru var Gtnin kusuru da bu benim görüşüm.

Kaporta aksamı dışında bakım ve iç trim vs parça sorunu olacağını düşünmüyorum.

Temiz bir GT ile başlangıç sizi uzun süreler bu gülümseme ile geçirmenize yardımcı olacaktır.

Insanlar olumsuz görüşte bulunabilirler her zamanda bulunurlar Alfa ile ilgili fakat sorunuz lütfen kendileri Alfa Gt kullandılar mı?  Ya da herhangi bir güncel Alfa modeli kullandılar mı  ?
Yoksa bir tanıdığı kullandi çok sorun yaşadı satamadı vs mi genelde 2ci senaryo yaşanıyor.

Açıkca yazayım bizler yani Alfistiler bu 2ci sebepte olan insanlar sayesinde parasının çok üzerinde duygular ve hisler yaşatan bu markaya daha uygun binebiliyoruz.
Sağolsun varolsunlar :)

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

156 2.5 v6 24v.
BMW 318Tİ.
MİNİ COOPER S R53.
GT Q2 1.9 JTD.
166 3.0 v6 24v.

Effethr

• Membro
« #5 : 29 Haziran 2017, 00:18:07 »
Yanıtınız gerçekten açıklayıcı oldu teşekkürler. Yakıtı çok önemsemiyorum fakat motorun yağ yakma gibi bir problem çıkarması yada bunun kronik olması oldukça önemli benim için. Bu hafta sonu nasip olursa kafamdaki ilk araca bakmaya gideceğim. Şimdiden bu konuda baya heyecanlıyım çünki fiyat olarak baktığım arabaların 2 - 2.5 katı arabalarım zamanında olmuş olsada bunu uzun süreli ve zevk için alacağım...

EscC

• Membro
« #6 : 29 Haziran 2017, 00:29:15 »
Yağ yakma vs gibi kronik bi sorunu kesinlikle yok aracimi 2013 te 113 bin km de aldım şu an 144 binde ve cok şükür bakımları dışında masraf çıkarmadı

octinum

• Moderatore
« #7 : 29 Haziran 2017, 08:46:41 »
Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba. Bir araba sevdalısı olarak uzun zamandır hayal ettiğim fakat mantıksal sebeplerle bir türlü almaya tam olarak karar veremediğim alfa romeo gt selespeed alma konusunda kesin kararımı vermiş bulunmaktayım. Aklımda bir kaç araç var malum siteden fakat daha önce vw grubu araçlarım olmaaına rağmen hiç alfa sahibi olmadım.
Genel olarak insanların olumsuz düşüncelerine rağmen 2.0 jts hırpalanmamış bir araç almak istiyorum. Fakat nelere dikkat etmem gerekiyor pek bir bilgim yok. Siz değerli alfisti ailesinden bilgilerinizi paylaşmanızı istiyorum.şimdiden tüm yardımcı olanlara teşekkür ederim. Saygılar...

Şimdiden hayırlı olsun. :) Umarım istediğiniz gibi bir GT'ye ulaşırsınız. O tip bir araba alacak olsam, bir de koleksiyonluk GTV zaafiyetime yenik düşmesem, tek tercihim GT olurdu.

Öncelikle her arabayı alırken yapmanız gerekenleri mutlaka yapın. Yani arabayı ustasına götürün. Köşebaşındaki adam GT'nin JTS'sinden anlamayabilir. Mümkünse kompresyon testi yaptırın. İstanbul'da, Ankara'da bilinen iyi Alfa özel servisleri mevcut. Onlardan birine gidin.

Yağ yakmak diye bir problem yoktur. Başka bir sorun neticesinde yağ yakmak diye bir semptom vardır. :) Aksırmak gibi düşünün. Hapşuuu diye aksırmak bir sorun değildir, sizin sorununuz grip virüsüdür. :) Kompresyon testini bu yüzden önerdim.

Selespeed düşünüyorsanız forumdaki Selespeed konularını önce mutlaka okuyun. "Selespeed nasıl kullanılır" gibisinden bir konu var teknik bölümlerde. Yakınlarınızda bir Selespeed kullanıcısı varsa aracını rica edip bir kullanın. Beklentinizi ona göre belirleyin. Bu önemli çünkü Selespeed çoğu insan için bulut gibi bir şey, içinde ne olduğu bilinmiyor. Çok güzel bir Selespeed'i usta "rampada geri kaçırıyor şanzımanı bozuk" dedi diye kaçırabilirsiniz, veya saatli bomba gibi gezen bir Selespeed'i "aabi bunnarda normal yea" dediler diye alıp uğraşabilirsiniz. Tamiri çok zor değildir gerçi ama teşhisini yapamıyorlar doğru düzgün.

Bir de şaside oynama var mı diye bakarsanız bence en önemli üç mevzu tamam. Gerisi hem olmazsa olmaz değil, hem de teşhisi tedavisi kolay konular. Araba komple boyalı mı? Benimki tavan hariç boyalıydı alırken, aldığım dostumuz Ali'ye "keşke tavan da boyalı olaymış" dedim. :D Zaten az sayıdaki keyif arabasından biri alınacak, bunların keyfini veren şeyler de şasi, motor, yürüyen aksam ve şanzıman.

Effethr

• Membro
« #8 : 29 Haziran 2017, 21:05:57 »
Değerli bilgiler için teşekkürler. Bugün bi alfa ustası ile görüştüm ve benzer bilgilere ulaştım. Umarım almaya niyetle diğim araç dendiği gibi bakımlıdır.

yavuzasci

• Membro
« #9 : 03 Temmuz 2017, 16:12:33 »
Merhaba, yaklaşık 9 ay bir Gt Manuel deneyimim olmuştu. Yol Tutuş, Performans, Ses Yalıtım artıları olarak sayabiliriz. Yakıt konusunda, İstanbul içerisinde 12 litrenin altında sürebilmişliğim yoktur. Köprü trafiği sabah akşam kullanımında ise 13 - 14 litre arasında yakıt sarfiyatım mevcuttu. Uzun yol 100 km ortalama hız ile ise 7 litrelerde gezmektedir. Benim aracım 2006 model 43.000 km idi. JTS motorlar için size tavsiyem düşük kmlerine bulaşmayınız. Ortalama km'lerde bir GT alırsanız daha sorunsuz olacağını düşünüyorum. Düşük km, yatarak bekletilmiş bir GT demektir. Motorları kullanıldıkça sağlıklı kalan yapıya sahip.  Benim aracımda sürekli motor kontrol arızası yanıyor ve çözülemiyordu. Sorun olarak bir anda koruma yaparak 2500 rpm de sınırlama yapıyordu. Kontağı kapatıp açtığınızda hayata kaldığı yerden 7000 rpm e kadar soluksuz devam ediyordu. Motor içerisindeki kurumlar temizlendi daha sonrasında sorun kısmen çözülmüştü. Ayrıca SeleSpeed için parantez açarsak, Bahattin Usta ( Alfa Maslak ) beni her zaman ss den uzak tuttu. Hem kendi hem de benim başıma bela açar diye aldırmıyordu :) . Vardır bir bildiği sanırım ama kullanırken ss epey keyiflidir. Bir diğer konu ise, benim aracımda bilstein ve eichbach uygulamalı yay amortisör ve ön kule gergisi mevcuttu. Aracı alırken üzerindelerdi. Ben yol tutuş olarak 156yı daha başarılı görüyordum. Sanırım uygulanan yaylar ile ilgili. Stock GT'nin daha iyi olacağını düşünüyorum. Şuan Giulietta sahibiyim benim kullandığım GT yol tutuşda stock Giuliettanın yanından geçemez. Ama dediğim gibi belki stock ya da daha başarılı uygulamalrda durum değişebilir. Yine de düzel araçtır. Hala hayranlıkla izlerim kendisini. Bose sistemi ise benim için mükemmeldir.
2004 156 1.6 TS Distinctive
2006 GT 2.0 JTS Distinctive
2013 Giulietta 1.6 JtdM Distinctive
2006 159 1.9 JTS Distinctive Plus

Majo

• Membro
« #10 : 04 Temmuz 2017, 01:38:13 »
Mümkünse bertone alın derim. Malum sitede bir tane gördüm bertone o da şaibeli gibi :)
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-veloce-den-emsalsiz-temizlikte-orjinal-gt-2.0-selespeed-f1-otm-446445499/detay
bu ilandaki araç 105.000 km de, değişen veya boya yok yazıyor inceleyebilirsiniz. İlanla alakam yok bu arada. Sitede tek mantıklı araç bu gibi duruyor şimdilik. Umarım gönlünüze göre bi araç bulursunuz.
Risk yoksa ben de yokum.

Doğa Tosun

• Membro
« #11 : 04 Temmuz 2017, 05:14:01 »
Nerdeyse tam 4 sene oldu GT'yi alalı. Alfisti'ye sormuştum ben GT SS alıcam demiştim %90'ı saçmalama, ss'den uzak dur vs. demişti. Az daha alfa'yı alfacıya sorduğum için gidip GT yerine e46 coupe alıyordum. Ama ne olduysa kalbimin sesi ağır bastı heralde, iyi ki seçimi GT'den yana kullandık.

4 yıl boyunca ne bir arıza lambası, ne bir arıza, ne bir anormallik yaşamadı aracımız. Çok iyi bakılmış ve çok düşük kilometrede bir araçtı, biz de titiz davranıyoruz bakımları ve kullanımı konusunda ve biz de senede ortalama 2500 km falan yapıyoruz GT ile. Kendi arabamız diye söylemiyorum yanlış anlaşılmasın ama Türkiye'de bilinen-bilinmeyen en iyi kondisyonda GT'ler arasında ilk 3-5'de yeri banko hazır diyebileceğim kadar temiz, düzgün bir SS.

GT ile ilgili soru gelirse buradan yazabileceğim çok şey var. Uzun sürer, genel hatları zaten biliniyor artısı eksisi.

Benim GT ile ilgili tek yorumum; "SELESPEED" olmasa idi çoktan satmış, daha mantıklı veya daha güncel bir otomobil almıştım. SS olmasa kapıya koyacağım bi model olmazdı GT, dürüst olmak gerekirse.

Kısaca yakıtı karşılanıyorsa üçe beşe pek pakmadan alınabilecek çok keyifli bir AlfaRomeo'dur. 159'un pabucunu her bayram dama attıran bir arabadır. Dengesi, direksiyon ve yönlenme hissi, mükemmel frenleme yeteneği, tasarımı ile öne çıkar. Çok verimli bi motor değildir JTS, ben şehiriçi bayramda 1 hafta bindim 9,2 litre/100 km ortalaması. Gazlanırsa 10-11'ler, hatta 13-14'ler görülebilir. Ama keyfi de bunun hakkını verebilir. Kullanıcısına kendini 40-50 binden çok daha özel ve güncel hissettirir.

4 yıllık GT kullanıcısı olarak başka sorularınızı da alabilirim GT ve SS ile ilgili. Sadece konu sahibinin değil, herkesin  ;)

"AlfaRomeo 159 JTDM Dist.Plus Qtronic
"MercedesBenz C180 AMG Selection
"BMW 520i Executive Plus

"Alfa MiTo 1.4 TB (sold)
"Alfa GT 2.0 JTS Selespeed (sold)
"Alfa 147 1.6 TS (sold)
"BMW 320ied 40th year(sold)
"BMW X5 3.0i (sold)
"BMW 320ia (sold)
"MercedesBenz C180 AMG(sold)
"VW Passat B8 Highline(sold)
"Honda Civic SportPlus 182(sold)
"Nissan Navara 4x4 Platinum(sold)

admin

• Amministratore
« #12 : 04 Temmuz 2017, 10:28:53 »
Mümkünse bertone alın derim. Malum sitede bir tane gördüm bertone o da şaibeli gibi :)
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-veloce-den-emsalsiz-temizlikte-orjinal-gt-2.0-selespeed-f1-otm-446445499/detay
bu ilandaki araç 105.000 km de, değişen veya boya yok yazıyor inceleyebilirsiniz. İlanla alakam yok bu arada. Sitede tek mantıklı araç bu gibi duruyor şimdilik. Umarım gönlünüze göre bi araç bulursunuz.

Bertone nedir?
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

alperuzi

• Membro
« #13 : 04 Temmuz 2017, 11:18:48 »
Eski Opelci olarak zannedersem Astra G Coupe'den bahsediliyor :D

coolistanbul

• Membro
« #14 : 17 Aralık 2017, 00:55:08 »
Merhaba,