Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Debriyaj pedalındaki boşluk ?  (Okunma sayısı 1034 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alphaboy

• Membro
Debriyaj pedalındaki boşluk ?
« : 13 Ocak 2016, 00:33:07 »
Merhaba arkadaşlar bir kaç gün önce başıma kötü birşey geldi birden debriyajım ortada basılı kaldı.
Resimdede açıklamaya çalıştım. Pedalın normal duruşu 1.deki gibi. Basıldığında2.de kalıyor. yani 1-2 arası bir gel git boşluk söz konusu.
2-3 arası ise vites değiştirilebiliyor yani normal görevini yapıyor.
Sorum şu; acaba debriyajıma noldu? beni ne kadar km götürür, yolda bırakır mı?
Arabam garajda ve kullanmıyorum. Kullansamda direk servise gidicem küçük bir bilgilendirme sahibi olayım diye sizinle paylaşmak istedim. Sorunum ne olabilir? Böyle birşey başınıza geldimi?  :'(

Alfa 147 1.6 120hp benzina

Jaaaa!

• Membro
Ynt: Debriyaj pedalındaki boşluk ?
« #1 : 13 Ocak 2016, 01:07:30 »
Merhaba aynı sorun benimde başıma geldi, görmeden birşey söyleyemem fakat beni yaklaşık 1000 km götürdü. Fakat çok sıkıntılı bir durum daha sonraları hiç görevini yapmayıp vitesleri ayırmıyacak motor ısındıkdan sonra azda olsa düzeliyor ama araca zararlı, sıkıntı debriyaj alt ve ya üst merkez artık görevini yapmıyor olması zamanla eskiyen ve yenilenmesi gereken bir parça bence bir an önce yaptırın takribi üst merkez 150tl alt merkez 250 tl büyük ihtimal üst merkezdir, değişimiyle beraber 250 tl üst merkez 400 tl de alt merkez işi hallolur..
M.byrkc

Bandırmalı

• Membro
« #2 : 13 Ocak 2016, 01:07:37 »
Debriyaj bilyası demek geldi içimden.
159 ile benzer durum başıma geldi. Ama benim pedal tamamen boşalmıştı.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ArinFırat

• Membro
« #3 : 13 Ocak 2016, 09:44:46 »
sorun var mı yok mu anlayabileceğimiz en basit yöntemi anlatmaya çalışayım..sabah ilk çalıştırmada ayağınızı debriyaja basılı tutun ve yaklaşık 3-5 saniye kaldırmayın,,bu arada kulaklarınızı pür dikkat motor derinliklerinden gelen sese verin,sonra ayağınızı debriyajdan kaldırın ve sesteki değişimi gözlemleyin..eğer seste bi anormallik veya değişiklik olmadıysa sorun yok ama debriyajdan kaldırdığınız anda derinlerden hırhırhırhırhır(düzensiz bir sürtme sesi gibi) ses geliyor ve debriyaja her bastığınızda bu ses kesiliyor ise debriyaj baskı balataya el atma vakti gelmiş veya gelecek demektir..anlattığım bu işlemi aracı ilk çalıştırdığınız 10-15 saniye içerisinde debriyaja basıp bırakıp 3-5 kez tekrarlayın.değişim zamanı geldi gelecek  ise zaten sesteki anormalliği rahatlıkla duyabilirsiniz.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

ucarozcan

• Membro
« #4 : 13 Ocak 2016, 09:46:14 »
Debriyaj pedanda gergin olması için bir yay olsa gerek benim araçta debriyaj yayı problemli.
Debriyaj pedalına eğilip bir bakın derim yay duruyormu?

Xperia z3

Arabam Şekil Yolumdan Çekil!

alphaboy

• Membro
« #5 : 13 Ocak 2016, 12:56:34 »
sorun var mı yok mu anlayabileceğimiz en basit yöntemi anlatmaya çalışayım..sabah ilk çalıştırmada ayağınızı debriyaja basılı tutun ve yaklaşık 3-5 saniye kaldırmayın,,bu arada kulaklarınızı pür dikkat motor derinliklerinden gelen sese verin,sonra ayağınızı debriyajdan kaldırın ve sesteki değişimi gözlemleyin..eğer seste bi anormallik veya değişiklik olmadıysa sorun yok ama debriyajdan kaldırdığınız anda derinlerden hırhırhırhırhır(düzensiz bir sürtme sesi gibi) ses geliyor ve debriyaja her bastığınızda bu ses kesiliyor ise debriyaj baskı balataya el atma vakti gelmiş veya gelecek demektir..anlattığım bu işlemi aracı ilk çalıştırdığınız 10-15 saniye içerisinde debriyaja basıp bırakıp 3-5 kez tekrarlayın.değişim zamanı geldi gelecek  ise zaten sesteki anormalliği rahatlıkla duyabilirsiniz.

Debriyaj normal halinde çalıştığı gibi çalışıyor. Garip ses gibi şeyler yok. Sadece dediğim gibi kavraması aşağıda ve boşluk sorunu var. Vites veya güç kaybı yok.Debriyaj normalde 10 sm basılıyosa benimki 5sm basılıyor. Kalan 5sm de pedal boşlukta oynuyor.Basılı kalıyor

Alfadanadam

• Moderatore
« #6 : 13 Ocak 2016, 13:30:00 »
Genelde debriyaj alt merkez ile ilgili bir sıkıntı.
Fazla masraflı bir arıza değil.

ArinFırat

• Membro
« #7 : 13 Ocak 2016, 13:32:54 »

Debriyaj normal halinde çalıştığı gibi çalışıyor. Garip ses gibi şeyler yok. Sadece dediğim gibi kavraması aşağıda ve boşluk sorunu var. Vites veya güç kaybı yok.Debriyaj normalde 10 sm basılıyosa benimki 5sm basılıyor. Kalan 5sm de pedal boşlukta oynuyor.Basılı kalıyor
anormal ses hissetmemeniz sevindirici..en azından debriyajla ilgili acil bir masrafa girmenize gereke görünmüyor. ortalama herhangi bir ustaya gidersen eğer pedal ayarını istediğin gibi yapabilirsin,,pedal ayarında bir anormallik yok ise ve ona rağmen alttaki 5cm içerisinde kavrama gerçekleşiyorsa,bu debriyaj-baskı-balatanın yenilenme zamanına yaklaştığının göstergesidir.

milano 75

• Membro
« #8 : 13 Ocak 2016, 17:01:11 »
benim pejo boxer da benzer sıkıntı var ama o ortalara geliyo,ayak ucuyla çekiyorum,yerine geliyo,bi süre düşmüyo.bana üst merkez demişlerdi,
delilikten muzdarip değilim,her anının tadını çıkarıyorum

Alfadanadam

• Moderatore
« #9 : 13 Ocak 2016, 17:21:36 »
benim pejo boxer da benzer sıkıntı var ama o ortalara geliyo,ayak ucuyla çekiyorum,yerine geliyo,bi süre düşmüyo.bana üst merkez demişlerdi,

Aynen, dalgınlıkla alt merkez yazmışım niyeyse. Üst merkez.

DcD-Semih

• Membro
« #10 : 13 Ocak 2016, 17:43:18 »
Üstadların dediği gibi üst merkez sıkıntısına delalet, fakat sanayiye gitmeden fren hidroliğine de bakın seviyesi çok düşükse tamamlayıp bir deneyin derim.
2001 Alfa Romeo 145 1.6 T.spark - Giallo Zoe
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Rosso
2002 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Bianco Polare
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Grigio Chiaro
2000 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Rosso
2004 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Grigio Metallico

alphaboy

• Membro
« #11 : 14 Ocak 2016, 23:02:05 »
bilgileriniz için teşekür ederim ,en yakın zamanda servise götüreceğim  :alfisti:

misket

• Membro
« #12 : 16 Ocak 2016, 12:04:49 »
Büyük ihtimal debriyaj üst merkez 2.ihtimal alt merkez. Önce yağını bir kontrol edin derim.

send to...

alphaboy

• Membro
« #13 : 17 Ocak 2016, 12:55:59 »
Büyük ihtimal debriyaj üst merkez 2.ihtimal alt merkez. Önce yağını bir kontrol edin derim.

send to...

yağını mı? nerden kontrol edebiliriz

misket

• Membro
« #14 : 17 Ocak 2016, 13:05:28 »

send to...

yağını mı? nerden kontrol edebiliriz
üst merkezin içinde yağ var şırınga ile bir yağ basılır pedal boşluksuz yerine geliyor geçişlerde sıkıntı olmuyor ise bu şekilde az bir süre daha kullanılabilir ama sonu değişimdir. Diğer yağ sistemdeki hidrolik yağ kontrolü onu arkadaşlar yazmış zaten.

send to...

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal