Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Düşük yağ basıncı  (Okunma sayısı 6767 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ismail

• Membro
Düşük yağ basıncı
« : 29 Haziran 2009, 20:33:52 »
Perşembe günü bir misafiri Atatürk havalimanına bıraktıktan sonra, aracımın ağır bakımı için Sportivonun yolunu tuttum. 2 gün Yılmaz usta misafir etti benim yaramazı. Yılmaz usta sağolsun ufak, küçük, önemli, önemsiz demedi her derdimi dinledi ve cumartesi günü aracımı mutlu mesut teslim aldım.

Eşşeklik bende, buradan İstanbulda olacağımı söyleseydim, belki aynı zamanlarda o tarafta işi olan arkadaşlarla buluşup tanışabilirdik.
Biz genede Ersinin, Sercanın kulaklarını çınlattık :) Taner beyin arabasıda oradaydı ama kendisi ile tanışma fırsatım olmadı. İnşallah başka sefere.

Lafı uzatmadan şu yağ basıncı meselesini anlatayım.

İstanbula gitmden bir gün önce, trafikte bir saniye içinde yol bilgisayarı uyarı verip yazı kayboldu. 'oil pressure' kısmını görebildim. Uzun yola gitmeden önce yağına suyuna baktırayım diye arabayı götürdüğüm yerde bu uyarıdan bahsettim. Yağı kontrol ettiler, yağın eksildiğini görüp 1 litre yağ ilave ettik.

İstanbulda Yılmaz ustaya da böyle böyle oldu diye bahsettim ama aksilik bu ya, oradayken olmadı böyle birşey. Zaten ağır bakım olunca, yağ filtesi, yağı değişti.

Dün Eskişehire döndükten sonra müsait bir yolda frenleri deneyeyim dedim. Frenler gayet iyi idi ama bir dakika kadar sonra 'low engine oil pressure' yazısını gördüm ve motor stop etti. Refleksle debriyaja bastığımdan araç yürümeye devam etti ama direksiyon ve frenleride kaybettim. Taş gibi oluverdiler. Allahtan yol boştu. Durup tekrar çalıştırdım, bir süre bekledim, hiç birşey olmadı. Yağ seviyesine baktım, normaldi. Tekrar yağ eksiltmemiş.

Neden olabilir diye düşünürken aklıma bir önceki uyarı öncesindede kırmızı ışıkta durabilmek için ani ve sert fren yapmak zorunda kaldığımı hatırladım.

Aklıma gelen en mantıklı açıklama sert fren sonucu, yağın motor bloğunda bir yere aktığı, motorun bir bölümünün belkide yağsız kaldığı.

Böyle bir şey yaşıyan oldumu acaba. Yada sizce neden olabilir. Yağ konusu önemli olduğu için sizlerle paylaşayım dedim.

« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2009, 04:35:26 Gönderen: Prelude »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

junip

• Ziyaretçi
Düşük yağ basıncı
« #1 : 29 Haziran 2009, 20:58:15 »
genelde bu uyarı elektriksel problem (voltaj düşüşü veya akünün şasiye bağlantılarında oksitlenmeler) sonucu olabiliyor. bende bu uyarıyı defalarca almış biri olarak akünün şasi kutup başını ve kablosunu kalın çokdamarlı bakır bir kablo ile değiştirerek kurtulmuştum.
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2009, 20:58:15 Gönderen: junip »

ismail

• Membro
Düşük yağ basıncı
« #2 : 30 Haziran 2009, 21:34:49 »
Teşekkürler.
Gösterge ışıklarımda kasise felan girersem kafasına göre gidip gelebiliyor, gene pazar günü plaka ışığı yanmıyor uyarısı verip sonra kendi kendine kayboldu. Belkide bir yerlerde temazsızlık var. Eğer daha ciddi bir problem çıkmazsa, ilk fırsatta dediğinizi yapacağım.
« Son Düzenleme: 30 Haziran 2009, 21:34:49 Gönderen: ismail »

Prelude

• Ziyaretçi
Düşük yağ basıncı
« #3 : 05 Temmuz 2009, 04:35:26 »
bende bu uyariyi bir kere cok sert fren yapmak zorunda kaldigimda ve bir kac kere de virajlara sert girdigimde verdi

yag seviyesi normal hic eksik yok
yag basinc sensörünü degistirmeyi düsünüyorum
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2009, 04:35:26 Gönderen: Prelude »

spaceman

• Ziyaretçi
Ynt: Düşük yağ basıncı
« #4 : 02 Mart 2013, 12:47:40 »
Arkadaşlar öncelikle merhaba daha kendimi tanıtamadım ama yaklaşık 8 aydır forumu düzenli takip ediyorum.Aracımın fotoğraflarıyla beraber bir deneyim yazısı yazıp sizlerle tanışmayı düşünüyorum.
Aracımda meydana gelen bir problemle ilgili çözüm ararken bu konuya geldim,benim sorunumda aynen bu şekilde bazen keyif için bazen de zorunlu olarak sert fren yaptığımda yol bilgisayarında low engine oil pressure uyarısı çıkıyor sonra kayboluyor.Normal kullanımda hiçbir şekilde bir uyarı yok,yağıda 2 ay falan önce tamamen değiştirdim.(Castrol Magnetec 10 40 w )
Çanakkalede yaşadığım için direkt olarak sanayiye gidip motoru ellemelerini istemiyorum çünkü burada genelde hep piyasa arabaları üzerinde uzmanlaşmış ustalar.Ne yapmamı önerirsiniz?

alfacan

• Membro
« #5 : 02 Mart 2013, 13:29:52 »
Beylikduzunde satilik bi 147 bakmaya gitmistim ... Kullanma firsatim da olmustu... Arabayigarajdan cikartirken baya bi eğimliydi yol ... Tam yola cikicakkn bu dusuk yag basinc uyarisi vermisti... Sahibi bozuntuya vermemis , debriaji cok cektin ondan oldu gibilerinden birseyler soylemisti ...

« Son Düzenleme: 02 Mart 2013, 14:11:47 Gönderen: alfacan »

tunerviper

• Membro
« #6 : 02 Mart 2013, 13:34:27 »
Elektriksel bir problem gibi duruyor. Benimde şarj dinamosu bozulduğunda aynı sorunu yaşadım. Otobanda giderken bütün uyarı ışıkları yandı ekranda abs- vdc - oil pressure uyarıları çıkmıştı. Akü  ve elemanları kontrol ettirin bence.
Turbo Twin Spark

spaceman

• Ziyaretçi
« #7 : 02 Mart 2013, 13:44:40 »
Arkadaşlar az önce yağ miktarını ölçmek için araca indim beceremedim mi bilmiyorum,yağ çubuğundaki min ve max aralığında bir iz göremedim.Yağı yenileyeli 3100 km falan olmuş ayrıca.Birazdan alfamı yıkayıp yağı değiştirdiğim ustaya gideceğim yağ konusu önemli,eksiltme varsa ekler artık.Gitmişken dediğiniz gibi elektrik sistemi bağlantılarına da baktırayım.
Asıl büyük bakımı yağmurlar bitip yaz ufukta göründüğünde yaptırmayı düşünüyorum.Klima gazı değişimi,kaportadaki bir kaç çizik ve göçük,detaylı iç mekan temizliği yazın tadı başka türlü çıkmaz:-) E birde kışın aracı temiz tutmak gerçekten zor iş...

spaceman

• Ziyaretçi
« #8 : 02 Mart 2013, 17:12:32 »
Arkadaşlar şimdi sanayiden geldim motor baya bir yağ eksiltmiş,2,5 lt civarı.Bu sefer mobil 1 10w 40 koyduk,forumda genellikle castrol tercih ediliyor bakalım bu nasıl olacak.

Benim anlamadığım bu kadar yağ eksikse bir uyarı vermesi gerekmez mi?Geçenlerde aniden sert bir fren yapınca düşük yağ basıncı uyarısı verdi sadece.Otomobili normal bir tarzda sürerken hiçbir uyarı vermedi.İnşallah bir sıkıntı oluşmamıştır.Usta bir sıkıntı yoktur dedi ama sonuçta alfa motorlarına yabancı tabi.

Yağ eksiltmesi başka bir nedene bağlı değilse çok büyük bir sorun değil bence,2000 km'de bir 70 tl masrafı da çok görmem şahsen.

Şu an motorda sadece arada bir ilk kalkışta düşük devirde silkeleme sorunu (o da her zaman değil) ve araba rölantide çalışırken gazı kökleyince  motorda  titreme sorunu var.LPG kitinden olabilir dediler (landirenzo) ama yağ değişiminden önce de LPG filtresini değiştirip bilgisayara bağlayınca herşey normal demişlerdi.

Ateşleme bobini,buji ve buji kablolarına da bir baktırayım umarım düzelir.Gerçi bu durum bir sorun mudur onu bile bilmiyorum.

tunerviper

• Membro
« #9 : 02 Mart 2013, 21:44:27 »
2.5 litre eksik çok fazla. Ya subap lastiklerinden yağ kaçırıyor yada yağ segamanları çok aşınmış olabilir. Yağı sık kontrol etmenizde fayda var. Yağ çubuğundaki çizginin altında olmamasına dikkat edin. yag seviyesi ile ilgili herhangi bir sensör yok başınıza geldiği gibi ancak yag basıncı düştüğünde uyarı verir. İmkanınız var ise ilk once subap lastiklerini kontrol ettirin motor açılmışkende segmanların durumuna bakılabilir.
Turbo Twin Spark

chao

• Membro
« #10 : 04 Mart 2013, 15:39:01 »
Engine Oil Pressure Low...

Hayatımın en kötü haftasonunu geçirmeme sebep olan hata :D yağ pompasının 700 tl civarı olması itibariyle baya gerilmiştim

Neyseki cidden yağı baya azalmış, doldurduk sorun çözüldü
2004 Alfa Romeo 147 1.6 TS Distinctinve
2013 Alfa Romeo Giulietta 1.4 TB 120 Progression Pluse
2014 Alfa Romeo Giulietta 1.6 Jtd Distinctive
2016 Alfa Romeo Giulietta 1.6 Jtd Super TCT

ismail

• Membro
« #11 : 04 Mart 2013, 16:20:07 »
İlginçtir, başlığı 2009 da açmışım, o tarihte bu uyarı için özel bir şey yapmadım. Ama bir dahada tekrarlamadı.

Gouki

• Amministratore
« #12 : 04 Mart 2013, 16:26:02 »
Aman aman dikkat etmek lazım. Varyatör için max seviyesinden çok uzaklaşmamak lazım.

mahoretti

• Membro
« #13 : 04 Mart 2013, 16:42:01 »
her haftasonu kontrol ederim motor soğuk iken... :haydi:

Onur ÖZTÜRK

• Membro
« #14 : 04 Mart 2013, 16:57:58 »
2.5 litre eksik çok fazla. Ya subap lastiklerinden yağ kaçırıyor yada yağ segamanları çok aşınmış olabilir. Yağı sık kontrol etmenizde fayda var. Yağ çubuğundaki çizginin altında olmamasına dikkat edin. yag seviyesi ile ilgili herhangi bir sensör yok başınıza geldiği gibi ancak yag basıncı düştüğünde uyarı verir. İmkanınız var ise ilk once subap lastiklerini kontrol ettirin motor açılmışkende segmanların durumuna bakılabilir.

Ben bir sorunum için çözüm arıyorum fakat çözüm bu olabilir mi bilmiyorum... Alfamın 2500-3000 devirden sonra egzostan aşırı duman atıyor. rölantide de duman çok fazla, bir alfadan daha fazla. Bu sübap lastikleri olabilir mi acaba sebebi? Alfa'm 2000 km'de ortalama 300-500 gr. arası yağ eksiltiyor. Eğer devirli kullanmazsam(2000-3000 devir aralığında) yağ tüketimi 3000 km'de 100-200 gr.
                                                                                                                           Stile Italiano

Alper

• Membro
« #15 : 04 Mart 2013, 19:22:04 »
Bence 3000 de 200 gr birsey degil dert etmenize gerek yok.
Ama yine de takip etmek gerek.

Onur ÖZTÜRK

• Membro
« #16 : 04 Mart 2013, 20:22:29 »
Bence 3000 de 200 gr birsey degil dert etmenize gerek yok.
Ama yine de takip etmek gerek.

Belki egzosdan çıkan aşırı dumanın sebebidir diye düşünmüştüm. Çünkü 3000 devire kadar normalin 2 katı çıkan duman 3000 devirden sonra resmen tren bacasına dönüyor...
                                                                                                                           Stile Italiano

Alper

• Membro
« #17 : 04 Mart 2013, 20:52:44 »
Ama siz buarada bi su haznesinide takibe alin.seviyesini surekli takip edin azalma var mi diye.
Birde icerisine yag karismis mi diye.

alfistahakan

• Membro
« #18 : 04 Mart 2013, 22:00:40 »
Duman rengi beyazmı ? Mavimi?beyaz ise su eksiltir mavi ise yağ yakar ..Öncelikle buna dikkat etmekde fayda var.
Hakan
Forever Alfa

Onur ÖZTÜRK

• Membro
« #19 : 04 Mart 2013, 22:21:33 »
Duman rengi beyazmı ? Mavimi?beyaz ise su eksiltir mavi ise yağ yakar ..Öncelikle buna dikkat etmekde fayda var.
Ama siz buarada bi su haznesinide takibe alin.seviyesini surekli takip edin azalma var mi diye.
Birde icerisine yag karismis mi diye.

duman rengi gri :)
Su eksiltme var ama 2 ayda yada 1000-2000 km'de bir çay bardağının yarısı kadar bile değil. Sanırım bir yerde kaçak var ama nerede henüz bulamadım, su haznesinde yağ yada yağa su karışması gibi bir durum yok.Aracın egzosunda su birikmiyor hatta tek seferde 300-500 km yol yapsam bile bu duman devam ediyor. Birde keskin bir yakıt kokusu var özellikle benzinde belli ediyor. Enjektörlerde işeme, kaçırma gibi bir durumda söz konusu değil. Yakıt karışımı ayarlarında bir problem olabilir mi yada sübap ayarlarından olma ihtimali var mı acaba?
                                                                                                                           Stile Italiano

spaceman

• Ziyaretçi
« #20 : 04 Mart 2013, 22:55:06 »
 Arkadaşlar motor yağını tamamladıktan sonra ani ve sert frenlemelerdeki düşük yağ basıncı uyarısı sorunu ortadan kalktı.Bundan sonra motor yağını kendim koyacağım, usta motordaki yağın süzülmesini beklemeden yağı ölçüp eksik miktarı ekledi. Çanakkale gibi küçük bir şehirde bilinçli usta bulmak gerçekten zor.

Kullanma kılavuzunda 1000 km de 400 gr eksiltmesi normal olarak kabul edilmelidir yazıyor. Yani 3000 km de 1200 gr, aracın yaşıda göz önüne alınırsa 1500 gr civarı bir eksiltme normal gözüküyor.

Bundan sonra çok daha sık kontrol yaparım artık :-) Peki motorun yağsız kaldığı sürüş esnasında nasıl anlaşılır, ne gibi tepkiler hissedilir?

Alfadanadam

• Moderatore
« #21 : 04 Mart 2013, 23:13:09 »
Hiç anlayamazsınız. Zaten yağ ışığı yandığı zaman iş işten geçmiş oluyor maalesef.

spaceman

• Ziyaretçi
« #22 : 04 Mart 2013, 23:43:48 »
Peki o zaman şöyle sorayım;sağlıklı bir 156 motorunu nasıl anlarız?(Sesi,gaz pedalına verdiği tepki,rölantide çalışması vb...)

Alfadanadam

• Moderatore
« #23 : 04 Mart 2013, 23:49:52 »
Tüm motorlar için geçerli olan kurallar. Ne kadar sessiz ve titreşimsiz ise o kadar iyi.
Eğer bizden sihirli bir tarif bekliyorsanız sağlıklı bir motoru anlamak için bakın o çok zor işte :)

shadycome

• Membro
« #24 : 04 Mart 2013, 23:56:07 »
benim aracımda kontağı ilk çevirdiğinde yağ seviyesi çıkıyor sürekli de maximum olarak gösteriyor.
bunun doğruluk yapı nedir?
çünkü geçenlerde banada bir uyarı verdi araç ama tam olarak göremedim ekranı geri gitti hemen..

GoogleTagged