Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: düzensiz rölanti  (Okunma sayısı 2320 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

n/a

• Ziyaretçi
düzensiz rölanti
« : 08 Mart 2006, 13:57:06 »

Sorun basitçe özetlenebilir :)

Verilen: Rölantim, aracın motor hararetine bağlı olmaksızın herzaman, boş viteste (ya da ayak debriyajdayken tabii :P) hafif hafif oynuyor. Örneğin trafikte ışıkta duruyorum, tam duruş anında rölanti olması gereken değerin altına düşüyor, ve araç cep telefonu gibi titriyor.. Sonra birkaç milisaniye içerisinde devir yine yükseliyor, ama ibre sabit kalmiyor yine de. Hafif hafif aşağı yukarı oynuyor. Burada hafif oynamalar var- öyle 500d/dak yükselip alçalmıyor. Usul usul, kımıldıyor işte. Tüketimim de bu arada, bir miktar yükseldi.

İstenen: Bozuk olan sensör hangisi? MAF, lambda, debimetre, rölanti.... ? Ve bozuk olan sensörün fiyatı nedir?

Teşekkürler.

« Son Düzenleme: 30 Ekim 2007, 12:54:27 Gönderen: burcintun »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

n/a

• Ziyaretçi
düzensiz rölanti
« #1 : 08 Mart 2006, 15:01:43 »

kerem büyük ihtimalle debimetre gitmiş.fiyatı yaklaşık 170 ytl civarlarında olması lazım.lamda sensörünün arızalı olup olmadığını denemek için emme manifoltunun arka tarafında soketi vardır.soket çıkar birde öyle dene.debimetre servislerde çok pahalı ise üzerinde bosch un orjinal parça nosu vardır.bosch satanlardanda araştırabilirsin

« Son Düzenleme: 08 Mart 2006, 15:01:43 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
düzensiz rölanti
« #2 : 08 Mart 2006, 15:15:51 »

Teşekkürler Halil Abi. Debimetre sorununu bilgisayara bağlayınca gösterecek mi bakalim.... Gösterirse içimiz rahat, çat diye değiştiririz ama yoksa, kafayı sıyırmak işten değil, bozuk olan hangisi diye :) Bir de aldıktan sonra düzelmezse, otur kafayı sıyır :P

« Son Düzenleme: 08 Mart 2006, 15:15:51 Gönderen: n/a »

Alfadanadam

• Moderatore
düzensiz rölanti
« #3 : 08 Mart 2006, 16:44:28 »
Keremcim aynı problem bende de mevcut..Problemin kaynağı potansiyometre..Fiyatı da 300 küsür maalesef..bendeki de o yüzden bekliyor zaten..biraz daha bozulunca değiştireceğim..
Bu arada aklınızda olsun, demibetre arızası bilgisayarda çıkmaz...
« Son Düzenleme: 08 Mart 2006, 16:44:28 Gönderen: Alfadanadam »

Onur

• Ziyaretçi
düzensiz rölanti
« #4 : 08 Mart 2006, 17:01:59 »

MAF, lambda, debimetre, rölanti araclarımızdaki her türlü parçayı bir başlıga toplayabilir miyiz?bozulmaları durumunda neler olabileceği falan elinde bir dokuman olan varsa bana yollabilir, hem bunu teknik bölüme sabitlerim aracı yeni alan ve tanımak isteyenlerede yardımcı olur..

bende bir çokparça bozuldugunda anda ne olur tam bilmiyorum ,ögrenmiş oluruz :)

« Son Düzenleme: 08 Mart 2006, 17:01:59 Gönderen: Onur »

n/a

• Ziyaretçi
düzensiz rölanti
« #5 : 08 Mart 2006, 17:20:15 »

Hadi yaa, ben de sevinmiştim(!) 200 kaada bu iş olacak diye... :))

Peki, potansiyometre arizasi görünüyor mu bilgisayarda?  Bülent abi senin de tüketim arttı mı?

Onur,  bu sensöz arizasi listesi çok yerinde bir fikir. Ben sabah bizim teknik forumu epey aradım, bu benim arızayla ilgili ama pek birşey bulamadim.

« Son Düzenleme: 08 Mart 2006, 17:20:15 Gönderen: n/a »

Onur

• Ziyaretçi
düzensiz rölanti
« #6 : 08 Mart 2006, 17:29:49 »

evet bunun için araştırmalara başladım yararlı olabilir böyle sabit bir konu:)

debimetre bozulunca direk yolda kalıyormuşsun galiba ondan o olamaz..

« Son Düzenleme: 08 Mart 2006, 17:29:49 Gönderen: Onur »

Alfadanadam

• Moderatore
düzensiz rölanti
« #7 : 08 Mart 2006, 18:16:10 »

Atma onurum.... :)

bizim motorlarda bi dolu sensör var doğru ama birçoğu seni yolda bırakmaz ...

Tüketim artar, çekiş düşer vesaire ama yolda bırakmaz...

Benim tüketimim çok fazla artmadı ama rölanti tam anlattığın gibi..arada bir de çok hafif yığılma var ayak gazdan çekildiğinde..

Eğer tüketimde ciddi farklar oluşuyorsa ( hava şartlarını da unutmayın ama) lambda olabilir sebebi...Lamda examinerde çıkar..Ama rolanti düzensizliği tek başına lamda ile olmaz...

« Son Düzenleme: 08 Mart 2006, 18:16:10 Gönderen: Alfadanadam »

alfisti

• Membro
düzensiz rölanti
« #8 : 08 Mart 2006, 18:17:48 »
debimetre arızası bilgisayarda görünüyor abi... 145 in debimetre arızasını bilgisayardan tespit etmiştik..

quote:

Alfadanadam wrote:

Keremcim aynı problem bende de mevcut..Problemin kaynağı potansiyometre..Fiyatı da 300 küsür maalesef..bendeki de o yüzden bekliyor zaten..biraz daha bozulunca değiştireceğim.. Bu arada aklınızda olsun, demibetre arızası bilgisayarda çıkmaz...

« Son Düzenleme: 08 Mart 2006, 18:17:48 Gönderen: alfisti »
Ulvi Toprak Tire/İzmir
2009 159 JTDM Distinctive Plus QTronic

Onur

• Ziyaretçi
düzensiz rölanti
« #9 : 08 Mart 2006, 18:21:04 »

quote:

Alfadanadam wrote:

Benim tüketimim çok fazla artmadı ama rölanti tam anlattığın gibi..arada bir de çok hafif yığılma var ayak gazdan çekildiğinde..

Eğer tüketimde ciddi farklar oluşuyorsa ( hava şartlarını da unutmayın ama) lambda olabilir sebebi...Lamda examinerde çıkar..Ama rolanti düzensizliği tek başına lamda ile olmaz...

atmıyorum bunu bende serviste bana ne dendiyse aynen iletiyorum daha önce böyle bir tecrubem olmadı çünkü. bende sabahları zor çalışma problemi olmuştu ozaman servise bıraktıgımda sormuştum debimetre midir diye ,"o olsaydı buraya arabayı yürüterek getiremezsin demişlerdi"

« Son Düzenleme: 08 Mart 2006, 18:21:04 Gönderen: Onur »

n/a

• Ziyaretçi
düzensiz rölanti
« #10 : 08 Mart 2006, 18:30:51 »

Bu sensörü hava tutarak felan temizleyemiyoruz di mi :P

* 300 lira girmiştir ama, kerem hala farkında değildir * :)

« Son Düzenleme: 08 Mart 2006, 18:30:51 Gönderen: n/a »

alfisti

• Membro
düzensiz rölanti
« #11 : 08 Mart 2006, 18:36:28 »
yok yaw, biz debimetrenin fişi çekip güzel güzel gittiydk birmottan enginle.. süper gidiyodu alet.. ama süper de yakıyodu:)

quote:

Onur wrote:

quote:

Alfadanadam wrote:

atmıyorum bunu bende serviste bana ne dendiyse aynen iletiyorum daha önce böyle bir tecrubem olmadı çünkü. bende sabahları zor çalışma problemi olmuştu ozaman servise bıraktıgımda sormuştum debimetre midir diye ,"o olsaydı buraya arabayı yürüterek getiremezsin demişlerdi"

« Son Düzenleme: 08 Mart 2006, 18:36:28 Gönderen: alfisti »
Ulvi Toprak Tire/İzmir
2009 159 JTDM Distinctive Plus QTronic

Onur

• Ziyaretçi
düzensiz rölanti
« #12 : 08 Mart 2006, 18:39:18 »

banada çok mantıklı gelmişti halbuki madem açık filtre takılınca bozuluyor, bozuluncada yolda bırakır heralde demiştim :)

« Son Düzenleme: 08 Mart 2006, 18:39:18 Gönderen: Onur »

master

• Editore
düzensiz rölanti
« #13 : 08 Mart 2006, 20:06:02 »

Debimetre bozulunca belli devir aralıklarında aşırı bir çekiş düşüşü oluyor diye biliyorum. Ancak araç yürür halde oluyor , hangi modellerden itibaren bilmiyorum ama son nesil Alfa'lardaki debimetre daha bi teknolojik , kolay bozuluyor ve bozulduğu zaman da illa ki yenisi alınacak , kaçış yok. Temizleyerek düzeltebilenler vardı ama çok nadiren tutuyormuş bu yöntem. Eski nesillerde ise mekanik bir debimetre var ve bozulması diğerinin aksine oldukça zor.

Ayrıca o rölanti problemi bende de mevcut , çok nadiren gerçekleşiyor ama kafama takıldı benim de. Rölanti devri 900'se mesela 850-950 arasında hızlı hızlı oynuyor di mi :)

Muhtemelen sorun rölanti sensöründen değildir çünkü bi ara bendeki rölanti sensöründe sorun vardı ama o kendisini sabahları ilk çalıştırmada gösteriyordu , rölanti aşırı düzensizdi , ama düzene girince de bir daha düzensizleşmiyordu , rölanti sensörü kirlenince böyle oluyomuş , temizledik düzeldi :)

« Son Düzenleme: 08 Mart 2006, 20:06:02 Gönderen: master »
Mülayim biriyim.

2001 156 2.0 TS Executive
1997 GTV V6 Turbo
2007 159 1.9 JTDm Distinctive Plus
2008 GT 1.9 JTDm Q2
2007 Spider 2.2 JTS

Grandfather

• Ziyaretçi
düzensiz rölanti
« #14 : 08 Mart 2006, 20:16:47 »

Keremin bahsetıği sorunu ben aynen Polo Classic te yaşadım götürdügüm bır servıs olayın lambda sensöründen kaynaklamış olabılecegını söyledi oysaki benim lambda sensörü önceden arızalanıp değiştirilmiş olduğu için ben lambda sensörünün yarattıgı problemi biliyordum   ve bu o arızaya benzemıyordu..Bir başka servis ise(özel servis) benzının gelişini ayarlayan VW lerde 'boğaz kelebeği' ismiyle bilinen  parcada problem oldugunu söyledi boğaz kelebeği acılıp temizlendığınde sorun halloldu.

EKMEL YORGANCIGİL

35 EKY 06

« Son Düzenleme: 08 Mart 2006, 20:16:47 Gönderen: Grandfather »

Alfadanadam

• Moderatore
düzensiz rölanti
« #15 : 08 Mart 2006, 20:43:46 »
Ekmel beyin poloda başına gelen olayın aynısı bizim Cüneyt'in de başına gelmişti Polo'su varken..Sorun da aynı şekilde düzelmişti..
Bir makalede bizim potansiyometrenin de benzer bir şekilde temizlenebileceği söyleniyordu..Ancak temizleyeyim derken hepten bozanlar da olmuştu o topice cevap verenler de vardı...
Potansiyometresini gözden çıkaranlar varsa deneyebilir..Ama bir de çekici masrafı eklenebilir tabi... :)
« Son Düzenleme: 08 Mart 2006, 20:43:46 Gönderen: Alfadanadam »

n/a

• Ziyaretçi
düzensiz rölanti
« #16 : 08 Mart 2006, 20:53:00 »
debimetre arızasında en belirgin gösterge aracın bazen anormal derecede yığılmasıdır ki  aracıın hareketi neredeyse imkansızlaşıyor.fişinide çekip kullanmak çözüm değil,temizlemek de fayda etmiyor.
« Son Düzenleme: 08 Mart 2006, 20:53:00 Gönderen: n/a »

alfa156TS

• Ziyaretçi
düzensiz rölanti
« #17 : 08 Mart 2006, 23:47:11 »

arkadaşlar benim arabamda potansiyometre, debimetre ve lambda sensörünün hepside daha önce bozuldu ve değişti. ilk sorunum bundan 2 sene önceydi. istanbul-edirne arasında otobanda hızla giderken arabanın devri birden bire düşüüüp tekrar kalkıyordu. ama sürekli, hızlı gidiyorum belli aralıklarla devir 4-5 binlerden aşağı inip tekrar yükseliyordu. yolda kalma endişesi ile alfa yardımı aradım. hemen arabayı durdurun ve çekici çağırın dedi. otobanda olduğum ve durmak o kadar mümkün olmadığı için birde arabamı servise götürdüğüm ustayı aradım. bana yola devam et dönüşte arabayı getir dedi. dönüşte bursaya giderken istanbula servise uğradım. yanlış hatırlamıyorsam potansiyometre arızasıydı ve bilgisayarda gözüküyordu. pazar gecesiydi, usta benim için gelmişti dükkana. potansiyometreyi söktüler ve aslında değişmesi gerektiğini ama temizleyip çalışma aralığını değiştirerek sorunu gidereceklerini söylediler. bu arada potansiyometrenin yeni  fiyatı 300 dü galiba. gerçektende tekrar taktıklarında sorun giderilmişti.

geçen sene ise bu sefer arabamı bursa birmota götürmüştüm boya ve motor koruma için. arabam motor korumadan çıktığında bu sefer ışıklarda duruyorum, arabayı kaldıramıyorum. ya da yokuşta duruyorum, kaldırmanın imkanı yok. yığılıp kalıyor araba. birmota gönderdim, bujilere su kaçmış dediler ama halledemediler. o günde yine istanbula gidicem. rezil bir haftasonu geçirdim. araba yığılıp kalıyor. özellikle durduktan sonra zor kalkıyor. yine benim ustayı aradım. bu sefer arabayı istanbulda bırakıp bursaya döndüm. ertesi gün öğrendimki muhtemelen motor koruma esnasında motora tazikli su sıktıkları için yada tam suyunu temizlemedikleri için debimetre ve lambda sensörü bozulmuş. iki parçanın bana maliyeti 500 ytl olmuştu ve birmotla çok sıkı kavga etmiştim ama elime birşey geçmemişti. 

en son 3 hafta önce ise bu sefer arabam sabahları zor çalıştığı için servise götürdüm. bu seferde yağ pompası bozulmuş. gördüğünüz gibi çalışmayla ilgili bilimum sorunların hepside başımdan geçti. ama bütün bu sorunlarda da araç yürür haldeydi.

« Son Düzenleme: 08 Mart 2006, 23:47:11 Gönderen: alfa156TS »

anIL(34an623)

• Ziyaretçi
düzensiz rölanti
« #18 : 09 Mart 2006, 02:34:07 »

+1

aynı arıza bende de oldu. bence de sorun potansiyemetre. hatta arabanın kliması açıldığında arabanın rölantisi de düzene girer. klima açık gitmenizde fayda var bu durumda. fakat araç bilgisayara bağlanıp arıza silinebiliyor. bir süre idare ediyor durumu. fakat 2. defa sorun çıkardığında kesin parçanın değişmesi gerekiyor. fakat kullanım sıklığına bağlı olmakla birlikte min 6 ay, max 1.5 yıl idare eder. bu arızanın sebebi bildiğim kadarıyla pis benzindir.

sewgili kerem 6 ay boyunca da her ay kenara 50 milyon koyarsan parça değişirken daha az üzülürsün

quote:

Alfadanadam wrote:

Keremcim aynı problem bende de mevcut..Problemin kaynağı potansiyometre..Fiyatı da 300 küsür maalesef..bendeki de o yüzden bekliyor zaten..biraz daha bozulunca değiştireceğim.. Bu arada aklınızda olsun, demibetre arızası bilgisayarda çıkmaz...

« Son Düzenleme: 09 Mart 2006, 02:34:07 Gönderen: anIL(34an623) »

anIL(34an623)

• Ziyaretçi
düzensiz rölanti
« #19 : 09 Mart 2006, 02:39:20 »

bu sırada debimetre arızası da çıkıyor bildiğim kadarıyla. hatta geçen sene debimetrenin yavaş yavaş bozulmaya başladığını söylemişlerdi. yakıt tüketimimde aşırı bir artış yok ama yüksek vites yüksek devirler bir zorlanma var. bundan da emin değilim açıkçası. ya da arabayı çok kanıksadım ondan aldanıyorum.

« Son Düzenleme: 09 Mart 2006, 02:39:20 Gönderen: anIL(34an623) »

Alfadanadam

• Moderatore
düzensiz rölanti
« #20 : 09 Mart 2006, 08:40:09 »
Cüneyt'in benzer bir problemi olmuştu, o zaman da denemek için sıfır debimetre takmışlardı..sebep olarak ta debimetre arızalı ise bilgisayar göstermiyor demişlerdi..Deneyerek bulacaklardı.Artık bilgisayar mı eskidir , onlar hata kodunu mu anlamadılar yda gerçekten de görünmüyor mu ben de şüpheye düştüm şimdi....
« Son Düzenleme: 09 Mart 2006, 08:40:09 Gönderen: Alfadanadam »

n/a

• Ziyaretçi
düzensiz rölanti
« #21 : 09 Mart 2006, 13:34:05 »
Son havadisleri vereyim...

Bugün otomobil, dünküne göre çok daha sağlıklı çalışıyordu, bir kere bile titreme yapmadı ayağımı debriyaja bastığım zaman.

Sebep gerçekten de benzin olabilir, çünkü bu olay cereyan etmeden önce herzamanki benzimcimden değil, caddedeki PO'dan almıştım; ki uzun zamandan sonra ilk defa farklı bir benzin almış oldum.

Bakalım, belki de geçici bir sorundur diye umuyorum.

Şu ara benim arabam da sevimsiz gidiyor, sanki performansı azalmış gibi geliyor. Motorda da o sürüş konforu yok; mesela gaza basıyorum biraz "sıçrayarak" hızlanıyor...vs.

Önümüzdeki hafta servise gittiğim zaman herşey ortaya çıkacak :)

Bu debimetre arızası dışında, birkaç sorunum daha var. Eğer çözebilirsek, sorunların çözümlerini de buraya yazarım. Hatta tamirat esnasında resim de çekerim belki :P

Başka bir topic'e bütün bu sorunları listelerim bugün :)
« Son Düzenleme: 09 Mart 2006, 13:34:05 Gönderen: n/a »

anIL(34an623)

• Ziyaretçi
düzensiz rölanti
« #22 : 10 Mart 2006, 00:53:09 »
kerem iyi ve ithal bir markanın (blue coral hariç) enjeksiyon temizleyicisini kullansana bi. pis benzinden kaynaklanan küçük bir sorunsa düzelebilir.
« Son Düzenleme: 10 Mart 2006, 00:53:09 Gönderen: anIL(34an623) »

whale

• Ziyaretçi
düzensiz rölanti
« #23 : 12 Mart 2006, 12:42:46 »

benim poloda çok sık başıma gelirdi sanayideki arkadaşlar sağolsun potansiyometreyi temizleyip hallederdi. ama 6 ay kadar örü oluyor sonra tekrar temizlenmesi gerekiyordu.

Şimdi aynı sorun alfada da oluyor devir inip çıkıyor bir kere istanbulda potansiyometreyi değiştirdiler düzeldi ancak daha sonra tekrar yaptı bende üstüne gitmedim araba stop ederse değiştiririm diyordum. Benzini değiştirince düzeldi şu an bir sorunum yok. gayet mantıklı çalışıyor yalnız klima açıldığıında saçmalıyor ...

« Son Düzenleme: 12 Mart 2006, 12:42:46 Gönderen: whale »

SeriousAlfaManiac

• Ziyaretçi
düzensiz rölanti
« #24 : 27 Mart 2006, 02:16:01 »

quote:

Alfadanadam wrote:

Debimetre arıza kaydı olarak çıkmıyor fakat ustalar zaten alınması gereken debi değerini bildikleri için bilgisayara bağlayıp debiyi ölçüyolar ve ona göre değiştiriyorlar.

« Son Düzenleme: 27 Mart 2006, 02:16:01 Gönderen: SeriousAlfaManiac »

GoogleTagged