Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Egzosdan beyaz duman + yanık kokusu  (Okunma sayısı 23043 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eddieirvine

• Membro
Ynt: Egzosdan beyaz duman + yanık kokusu
« #25 : 28 Kasım 2012, 19:06:15 »
Merhaba arkadaşlar. Bu beyaz duman meselesi enjektör contalarındanmı acaba. Ne olduğunu anlayamadım. Etraftaki araçlara bakıyorum beyaz duman yok. Ama benim araba azcık hava serinlesin beyaz dumanı göstermeye başlıyor. havalar soğuyunca zaten arabanın arka tarafını kaplıyor. Su eksiltme yok.ayrı zamanlarda cihaza bağlandığında hiç arıza göstermedi buzamana kadar. Arabamdaki gözlemlediğim sıkıntılar. 1- durmaya yakınken veya yine durmak için vitesi boşa aldığımda devir dalgalanıyor ve normale dönüyor ki potansiyometreden olduğunu düşünüyorum. alıştım artık bu rahatsız etmiyor. hiç stop etmedi. 2- eğerki arabayı çalıştırdığımda bir müddet bekleyip (mesela 1500 devirde çalışırken 30-40 saniye sonra 1300 devire falan düşmeden hareket edersem araba hep sanki arkadan çekiyor gibi gitmiyor veya rampada kalkmakta zorlanıyor. ben bu sorunu iki türlü çözüyorum. ya biraz bekliyorum yada stop edip tekrar çalıştırıyorum. ozaman bu sorunu yaşamıyorum.) sizce bu beyaz duman bunlara bağlımıdır. yada farklımdır. usta normal olduğunu söyledi. arabam 1998 156 2.0  102000 km de.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

agucba

• Amministratore
« #26 : 29 Kasım 2012, 07:52:47 »
Kışın beyaz duman olması aslında kötüye değil, normalde iyiye işarettir. O beyaz duman egzozdan çıkan su buharıdır ve motorun sağlıklı olduğunun işaretidir. Buharın miktarı da önemlidir. Eğer ortalığı dumana boğuyorsanız, o zaman bir sorun vardır ki anlıma ilk gelen contadır. Ancak sizin tarifinize göre duman serin havalarda oluyorsa, bence sorun yok.

1 ve 2 numaralı sorunlarınız için diğer arkadaşlar tespitlerini yazacaklardır.

///////////////

Alfadanadam

• Moderatore
« #27 : 29 Kasım 2012, 08:50:25 »
Şimdiye kadar kullandığım tüm spark motorlarda bu durum oluyordu. Muhtemelen egzoz fazında ikinci defa çakan bujiler sebebiyle oluyor diye düşünüyorum. Çünkü benim arabamda bahsettiğiniz problemlerin hiçbiri yok, gram su eksilesi de yok.

delimai

• Membro
« #28 : 29 Kasım 2012, 14:17:49 »
bu beyaz duman olayı bende de var,ama dediğiniz gibi su eksiltme yok..havalar 9-10 dereceye düşünce dumanlanıyoruz..bu arabalarımızın kaakteristiği sanırım..ilk çalıştırdıgımda 1500 devirleri bende görüyorum sanırım otomatik ısıtma için motoru o devirde tutuyor ısınınca normal dönüyor...çekme bırakma veya çekiş gibi bir problemi yok ama..
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Levent Ayas

2006 156 1.6 TS Distinctive                2008 159 JTD

Alper

• Membro
« #29 : 29 Kasım 2012, 14:24:29 »
bu beyaz duman olayı bende de var,ama dediğiniz gibi su eksiltme yok..havalar 9-10 dereceye düşünce dumanlanıyoruz..bu arabalarımızın kaakteristiği sanırım..ilk çalıştırdıgımda 1500 devirleri bende görüyorum sanırım otomatik ısıtma için motoru o devirde tutuyor ısınınca normal dönüyor...çekme bırakma veya çekiş gibi bir problemi yok ama..

Otomatik cikle tarzı birşeyden dolayı ilk soğuk havalarda çalıştırmada 1250 - 1500 de çalışıyor ve sonra yavaş yavaş düşüyor benim otomobilimde.
O kısımda sorun yok zaten.
Önemli olan motor ısındıktan sonra duman geliyor mu?
Ve tabii ki rengi en önemlisi.

delimai

• Membro
« #30 : 29 Kasım 2012, 16:08:29 »
valla motor sıcakta olsa sogukta olsa bu duman var beyaz....etrafıma bakınıyorum trafikte bazı araçlardan çıkıyo bazılarında hiç bir şey yok...
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Levent Ayas

2006 156 1.6 TS Distinctive                2008 159 JTD

tugrul

• Membro
« #31 : 29 Kasım 2012, 16:37:57 »
2.0 156 varken hava biraz soğudumu beyaz duman diğer arabalara nazaran daha fazla çıkıyordu bende de.

Sonra bir ara üst kapak contası yandı, arka taraf bembeyaz duman oldu, hemen farkedip zarar vermeden servise çektirip halletmiştim.

Ama her halükarda bu beyaz duman devam etti, su eksilmese de diğer araçlardan fazlaydı.

Şimdi 2.5 var, onda da beyaz duman var:) Su eksiltme yok, contalar yeni. Hele motorun ilk ısınması aşamasında daha fazla gibi geliyor bana bu beyaz duman.
2002 156 2.0 TS
1999 156 2.5 V6
2006 156 1.6 TS
1999 166 2.0 TS
1999 166 2.0 TS
2011 Giulietta QV
2011 Giulietta QV
2006 GT
2004 156 1.6 TS
2007 Brera 2.2 JTS
2008 159 1.9 JTD DISTINCTIVE Q-TRONIC
2003 Nissan Terrano II 3.0 DI

agucba

• Amministratore
« #32 : 29 Kasım 2012, 18:22:00 »
Kışın aşırı olmayan beyaz duman (ki kendisi su buharıdır) motorun sağlıklı olduğunun işaretidir.

///////////////

eddieirvine

• Membro
« #33 : 29 Kasım 2012, 23:50:23 »
su buharı kendini belli eder. yoğun değildir diye düşünüyorum. ama dikiz aynasından baktığımda arka taraf baya beyaz dumanlı.2 yıl oldu mesela antifiriz koyalı. daha koyduğum gibi duruyor. hiç eksilmedi. ayrıca  alfalar genelde biraz yağ yakar deniyor. benim araba 10000 km de 0,5 litre yağ eksiltiyor. oda gayet normal diye düşünüyorum.  lpg yeni takıldı. lpg den öncede vardı beyaz duman. gördüğüm bazı alfalardada beyaz duman belli oranda diğer marka araçlardan genelde farklı. ama hiç duman çıkmayan alfalarda görüyorum. büyük ihtimalle basit bir sorun vardır ama ne? diğer sorunlarım büyük ihtimalle potansiyometredir ama şimdilik böyle devam. 3 yıldan beri bu şekilde rolanti. alıştım:) bide konu burda değil ama son 1 yılda 2 defa üst salıncak değişimi yaptım hala gıcırdıyor:) onun dışında yinede güzel araçlarımız. sorun hep olsada bazan acı bibersiz lezzet olmuyor.

Yiğit Doğukan

• Membro
« #34 : 01 Aralık 2012, 22:50:55 »
valla motor sıcakta olsa sogukta olsa bu duman var beyaz....etrafıma bakınıyorum trafikte bazı araçlardan çıkıyo bazılarında hiç bir şey yok...

Alfamı ilk aldığımda bu beyaz duman meselesine bende takmıştım. Trafikte gözüm hep egzozlardaydı :) Hatta bu durumla ilgili Teknik bölümde konu bile açmıştım. Ancak Serkan Bey'in de dediği gibi kışın egzozdan çıkan beyaz duman (sıcak havada görünmüyorsa) kötü değil, iyiye işaretmiş. Tabii bu duman egzozdan çıkar çıkmaz havada dağılıyorsa yani yoğun değilse bu durum geçerli. Eğer ki egzoz dumanı, küçükken peşinde koştuğumuz sinek ilaçlama araçlarının dumanı gibi yoğunsa o zaman tehlike çanları çalıyor demektir.

sp4rc0

• Membro
« #35 : 07 Aralık 2012, 15:02:40 »
Başka bir foruma yazmıştım buraya da yazmak gerekir diye düşündüm:

LPG bütan ve propan gazlarının karışımında oluşan bir gazdır. Bütan ve propan gazlarının yanma ürünü olarak, Karbondioksit(CO2) ve Su (H2O) ve ısı ortaya çıkmaktadır. Eğer motorunuzda conta vs. ile ilgili sorun yoksa (su eksiltme vs.) Soğuk ve nemli havalarda egsozdan çıkan su buharının fazla olması yanmanın ideale yakın olduğunu yani motordaki yanmanın sağlıklı olduğunun göstergesidir.

Bütan ve propan gazları yeteri miktarda Oksijen ile tepkimeye giremezse ortaya karbonmonoksit gazı (CO) ve Karbon (C) atomları da çıkabilir.

Yanma sonucu ortaya çıkan sıcak su buharının bir anda soğuk ve nemli hava ile buluşması sonucu yoğuşması ile o dumana benzeyen buharı görürsünüz. Yaz aylarında egsozdan aynı buhar çıkar ancak nem düşük olduğundan yoğuşma (su buharının gaz halden sıvı hale geçmesi) çok daha az olur bu buharı ya hiç görmezsiniz ya da çok az görürsünüz.

Ayrıca motora giren havanın neminin yüksek olması da egsozdan çıkan su buharını arttırır.
'06 147 1.6 TS (2006-...)
'17 Volvo V40 CC 1.5 T3 (2017-...)

GoogleTagged