Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Giulietta 1.4 multiair tct performans sorunu  (Okunma sayısı 1036 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ooo

• Ziyaretçi
Giulietta 1.4 multiair tct performans sorunu
« : 04 Eylül 2014, 14:52:09 »
Arkadaslar yeni aldığım 2012 model 1.4 multiair otomatik vitesli aracımla yaptığım 0-100 testlerinde 10saniyenin altına düşemeyince hayal kırıklığına uğradım. Aracı 36000'de aldım, aldığım gibi servise goturup bakımını da yaptırdım. hava filtresi, yağı ve bujiler değişti. Fabrika verisi olan 7.8 saniyeyi yakalayan var mı? Bu veriler gerçeği yansıtıyor mu? Sizce yaşadığım şey normal mi?
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

dnr1

• Membro
Ynt: Giulietta 1.4 multiair tct performans sorunu
« #1 : 04 Eylül 2014, 14:58:42 »
Sağır kalmış..yani kurum kaplamistir..bir müddet devirli kullanın kendine gelsin alet..

Alfadanadam

• Moderatore
« #2 : 04 Eylül 2014, 16:25:27 »
36.000 km'de araba kurum yapmaz.

Eğer elinizde multiecuscan programı varsa Parametre sıfırlaması yaparsanız komple resetlemiş olursunuz.
Modern araçların ecu'leri kullanım şeklinize göre ayarlıyor performansı. Eski kullancısı çok mülayim kullanmıştır muhtemelen.
Birkaç ay önce yine tct'li bir giulietta'da bu işlemi yaptım. Araç sahibi yarım saat sonra aradı, chip yapılmış gibi oldu ya diyordu.

ooo

• Ziyaretçi
« #3 : 04 Eylül 2014, 16:37:25 »
Bahsettiğiniz multiecuscan ile resetleme işlemini nasıl yaptırabilirim? veya kendim yapabilmem için neler gerekli?

Alfadanadam

• Moderatore
« #4 : 04 Eylül 2014, 16:54:23 »
Elinizde yoksa da dert etmeyin. Yetkili servise gidip bahsettiğim şeyi yapmasını rica ettiğinizde iki dakikada hallederler zaten.

ooo

• Ziyaretçi
« #5 : 04 Eylül 2014, 16:59:22 »
Deniycem Teşekkürler

agucba

• Amministratore
« #6 : 04 Eylül 2014, 17:12:14 »
Alıntı
Birkaç ay önce yine tct'li bir giulietta'da bu işlemi yaptım. Araç sahibi yarım saat sonra aradı, chip yapılmış gibi oldu ya diyordu.

İki tane idi. Diğeri düz vitesli bir Giulietta idi ve onun sahibinden de aynı tepki gelmişti.  :))

///////////////

halil

• Membro
« #7 : 04 Eylül 2014, 17:22:52 »
36.000 km'de araba kurum yapmaz.

Eğer elinizde multiecuscan programı varsa Parametre sıfırlaması yaparsanız komple resetlemiş olursunuz.
Modern araçların ecu'leri kullanım şeklinize göre ayarlıyor performansı. Eski kullancısı çok mülayim kullanmıştır muhtemelen.

Bülent bizim 156 147'ler de modern araç kategorisine giriyor mu?
cehennemde ateş yoktur.her insan kendi  ateşini bu dünyadan götürür.P.S.A

admin

• Amministratore
« #8 : 04 Eylül 2014, 17:36:27 »
Girmez.
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

erk1n

• Membro
« #9 : 04 Eylül 2014, 17:57:56 »
Peki ya 159 ?
Alfa Romeo 159 (2008) >
Alfa Romeo 166 (2001) >
Alfa Romeo GTV (1999) >
Alfa Romeo 156 (2006) ...

dnr1

• Membro
« #10 : 04 Eylül 2014, 19:28:20 »
Bülent abi helalin var..eskiden 156,147 sorunlarına ilaç oluyodun..şimdide guilere helal olsun abime..yoksa servise gitse biseyi yok bunun deyip gonderirler :alkis:

Alfadanadam

• Moderatore
« #11 : 04 Eylül 2014, 20:31:04 »
Peki ya 159 ?

Aslında 147 ve 156 da bu sıfınlandırmaya dahil ancak turbo beslemeli araçlarda bu etki daha belirgin.
Bahsettiğim şey bir tür iyileştirme değil aslında. Araç beyni, kullanım stilinize uygun bir performans yada tasarruf yapıyor. Örneğin bir bayandan alınmış aracın sağır denmesinin bir sebebi de bu aslında.
Özellikle ikinci el alınan araçlarda bu tür bir sıfırlama yapılırsa aracın fabrikadan çıktığı ayarlarında kullanma imkanınız olur.
Bahsettiğim, önceki sahibinden kalma etki aslında bir süre sonra gider ve sizin stilinize uyar araç yavaş yavaş.

Kısacası sorunuza cevap evet onda da bu etkiyi yaşabilirsiniz. Özellikle önceki sahibiyle aranızda ciddi bir kullanım stil farkı varsa.

tolga_ozhan

• Membro
« #12 : 04 Eylül 2014, 21:00:16 »
Görüyorum ki bazılarımız Bülent Abi'nin önemli bilgilendirmesinden sonra şöyle bir soru ile karşılaşmış. "Giulietta yeni nesil bir araç ise bizim ki eski mi?" Ya da hangisi neye göre eski, yeni nesil demek ne demek oluyor.
Bir ECU'ya sahip, elektronik olarak ateşlemesi, ya da yakıt enjeksiyonu kontrol edilen her araç aslında yeni teknolojidir. Fakat bir takım ayrımlar mevcut. ECU'nun aldığı bilgilerin çeşitliliği ve bu bilgileri işleyiş şekli. Aldığı önlemler, koruma sistemleri, gösterdiği toleranslar, geçmişten aldığı dersleri kullaması hep değişkenlik gösterir. Gelişen teknoloji ile birlikte araç beyni diye tabir edilen sistemlerin imkan kabiliyetleride artıyor ancak tam olarak eski nesil yeni nesil ayrımını yapan nedir derseniz, bana göre ECU'nun gelişmişliği bunu sağlamaz. Örneğin karbrotör ve elektronik sistemler belirgin bir ayrım sağlıyor. Common Rail sistem daha eski dizeller ile ayrım sağlıyor. Fakat daha spesifik söylemek gerekirse Giulietta'da kullanılan sistem çok daha komplike ve kontrol alanı geniş ama 145'de kullanılan elektronik kotrollü ateşleme ve yakıt enjeksiyonu sistemine eski nesil demekte olmaz.

alihsans

• Membro
« #13 : 05 Eylül 2014, 19:56:46 »
Aldığımdan beri az önce ilk kez denedim. 8.2, 8.5 gibi değerler ölçtüm. Elle ölçtüğüm için hata payı yüksek tabii ama ben performansından gayet memnunum.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.

Everybody should drive a Mini, everybody should own a Mini at some point or you're incomplete as a human being. JAMES MAY

sarpgrey

• Membro
« #14 : 08 Eylül 2014, 21:17:27 »
Benim alfa 147 nin de ilk sahibi bayanmis, arac 2006 model ve araci 16500 km ye kadar kullanmış.  Ondan sonra ben aldım şu an 25450 km de. Su ana kadar başka bir 147 daha doğrusu alfa kullanmadim onun için arabamin performansıni başka bir 147 ile karşılaştıramiyorum bazen yeterince seri hizlanmiyormus gibi geliyor. 
Benim sorum benim aracin motoruda ilk sahibi bayan olduğu için sağır kalmış olabilir mi?
Birde aracimin performansinin normal olup olmadığını en iyi nasıl anlarım. ?
Cevaplar için teşekkürler şimdiden.

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bağımsızlık benim karakterimdir.
Mustafa Kemal ATATÜRK

GoogleTagged