Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Giulietta Ön disk ve balata sorunu  (Okunma sayısı 727 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

PabloEscobar

• Membro
Giulietta Ön disk ve balata sorunu
« : 21 Mayıs 2016, 15:28:36 »
Arkadaşlar 2012 1.4 MA TCT Giulietta aracımı frenden gelen sesler yüzünden balata değişimi için özel bir servise götürdüm.Ön disklerin de değişmesi gerektiğini söylediler. Ferodo marka ön disk + opar marka fren balatası değişimi yapıldı.Aşağı yukarı 150 km boyunca disklerin zarar görmemesi için ani frenden kaçındım.Daha sonra farkettim ki aracım 120 km üzerinde frene dokunmamla titremeye başlıyor.Freni bana hiç güven vermiyor.120 ye kadar herşey çok normal ama 120 den sonra frene dokunmamla direksiyonda aşırı bir titreme oluyor.

Konuyu servisteki ustayla paylaştım ve disklerin yamulduğunu ve bu sebeple titreme oluştuğunu söyledi.Diskleri tornalatmamız gerektiğini söyledi.Gidip sanayide diskleri tornalattım. 300 km kadar ani frenden kaçındım.Ama sonuç değişmedi.Daha önce hiçbir aracımda böyle birşeyle karşılaşmadım.Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir? Daha önce böyle bir durumla karşılaşan ve çözüm üreten varsa yardım rica ediyorum.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Sercan Keklik

• Membro
Ynt: Giulietta Ön disk ve balata sorunu
« #1 : 21 Mayıs 2016, 15:35:28 »
Diskler sicakken arabanizi yikayitiyor olabilirsiniz.

Sent from my iPhone using Tapatalk
145 1.4 TwinSpark
145 1.6 TwinSpark
147 1.6 TwinSpark
147 2.0 SeleSpeed Blackline
156 1.6 TwinSpark
156 2.0 TwinSpark
156 2.0 SeleSpeed
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
159 1.9 JTS
MiTo 1.6 JTDm
Giulietta 1.4 MultiAir
Giulietta 1.6 JTDm
Giulietta 1.6 JTDm
Spider 2.0 TwinSpark (916)
Spider 2.2 JTS SeleSpeed (939)
En Güzel Alfa Romeo, Arkadaşımın Alfa Romeo'su

PabloEscobar

• Membro
« #2 : 21 Mayıs 2016, 16:00:21 »
Buna da özellikle çok dikkat ettim.Zaten uzun yol yapmıyorum.Kısa mesafeli kullanımdan sonra aracı yıkatmadan 15 dk önce stop ediyorum.Yani disk soğumadan arabaya su değmiyor.

Sercan Keklik

• Membro
« #3 : 21 Mayıs 2016, 17:32:45 »
Uzun yol kisa yol arasi pek birsey fark etmez acikcasi disklerin yapisi yol kullanimi icin standart diskler cok kisa kullanimda gerekli isiya ulasir. Ustune malesef yikamacilar su tutunca yamuluyor.  En az 1 saat beklemenizi oneririm. Kopukler mesela fren baltalarini param parca yapiyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk
145 1.4 TwinSpark
145 1.6 TwinSpark
147 1.6 TwinSpark
147 2.0 SeleSpeed Blackline
156 1.6 TwinSpark
156 2.0 TwinSpark
156 2.0 SeleSpeed
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
159 1.9 JTS
MiTo 1.6 JTDm
Giulietta 1.4 MultiAir
Giulietta 1.6 JTDm
Giulietta 1.6 JTDm
Spider 2.0 TwinSpark (916)
Spider 2.2 JTS SeleSpeed (939)
En Güzel Alfa Romeo, Arkadaşımın Alfa Romeo'su

mertcancagla

• Membro
« #4 : 21 Mayıs 2016, 17:45:11 »
Bendede ayni arac var ve bende elimden geldigince aracimi ozenli kullanirim, ancak fren disklerim daha 15 bindeyken servis disk ve balatanin degismesini onerdi. Diger araclarda nasil kullaniyorsam alfa da da oyle kullaniyorum ama freen diskleri normale gore daha cabuk bitiyor gibi. Yerinizde olsam spor paketin fren sisteminden alirdim.

TOLGA a.f.r.

• Membro
« #5 : 21 Mayıs 2016, 18:47:24 »
öncelikle iyi günler arkadaşlar bence sizin titreme olayı doğrudan disklerle alakalıdır fakat siz diskleri değiştirmişsiniz bu durumda disklerin oturduğu poryanın yüzeyi temizmiydi oradaki zamanla oluşan pasdan dolayı disk tam oturmayabilir ikincisi kaliperi tutan civata pimleri var onlar rahat calışıyormu eğer bu dediklerim de sorun yoksa disklerde bi hata olabilir disklerinizi tekrar değişmenizi öneririm.....

E.Ç.M. (MiTongin)

• Membro
« #6 : 21 Mayıs 2016, 22:42:06 »
Benim 308 de de ayni sorun vardi. Servis garantiden sürekli bir parçasını değiştirdi. Bu şekilde deneyin olmazsa gelin diye. 3 kez farkli parçaları degisti ( bahsettiginiz pimler falan ) bir türlü cozulmemisti  :asagi-ok: sonra arabayi sattım
PADDOCK DETAILING

*Smiles per gallon*

( Yaktığınız yakıt başına düşen gülümseme oranı )

TOLGA a.f.r.

• Membro
« #7 : 22 Mayıs 2016, 01:21:56 »
Benim 308 de de ayni sorun vardi. Servis garantiden sürekli bir parçasını değiştirdi. Bu şekilde deneyin olmazsa gelin diye. 3 kez farkli parçaları degisti ( bahsettiginiz pimler falan ) bir türlü cozulmemisti  :asagi-ok: sonra arabayi sattım
benim söylediklerim tam anlaşılmamış galiba ben ilk etapta diskin oturduğu yerin temizlenmesi gerektini sonra pimlerde sıkışıklık varmı bunların kontrol edilmesi gerektini söyledim olmadığı taktirde disklerinde hata olabilir son olarak onların değişmesi gerektini bildirdim daha çok kullanılmamış parçanın garantisi olabilir varsa ona ücret bile ödemeden değiştirebilir artı bir 308 le alfa Romeo yu kalite açısından kıyaslanmaz  Peugeot araçlarının kalitesi çoğu insan tarafından bilinir artı  servislerdeki ustaların ne kadar deneyimli olduğunu [araç markası gözetmeden söylüyorum] bilemiyoruz
« Son Düzenleme: 22 Mayıs 2016, 01:25:36 Gönderen: TOLGA a.f.r. »

PabloEscobar

• Membro
« #8 : 22 Mayıs 2016, 10:01:51 »
benim söylediklerim tam anlaşılmamış galiba ben ilk etapta diskin oturduğu yerin temizlenmesi gerektini sonra pimlerde sıkışıklık varmı bunların kontrol edilmesi gerektini söyledim olmadığı taktirde disklerinde hata olabilir son olarak onların değişmesi gerektini bildirdim daha çok kullanılmamış parçanın garantisi olabilir varsa ona ücret bile ödemeden değiştirebilir artı bir 308 le alfa Romeo yu kalite açısından kıyaslanmaz  Peugeot araçlarının kalitesi çoğu insan tarafından bilinir artı  servislerdeki ustaların ne kadar deneyimli olduğunu [araç markası gözetmeden söylüyorum] bilemiyoruz
Hocam bu kontrolleri yaptırabilmem için Avrupa yakasında işçiliğine güvendiğiniz bir yer var mı? Diski tornalattığım için garantisi olsa dahi değiştireceklerini düşünmüyorum.En son çare olarak diski komple değiştireceğim.Ama öncelikle elimdeki diskin kurtulma ihtimali varsa olayı en az masrafla kapatmak istiyorum

E.Ç.M. (MiTongin)

• Membro
« #9 : 22 Mayıs 2016, 11:54:17 »
araç kiyaslamadim zaten sorun kiyasladim ;) pejo ile alfa arasindaki kalite farkindan bahsetmeniz bile hakaret bence  :lol:  * sirket arabasi olarak dizel oto icin tercih etmistim zaten
PADDOCK DETAILING

*Smiles per gallon*

( Yaktığınız yakıt başına düşen gülümseme oranı )

TOLGA a.f.r.

• Membro
« #10 : 22 Mayıs 2016, 18:13:17 »
araç kiyaslamadim zaten sorun kiyasladim ;) pejo ile alfa arasindaki kalite farkindan bahsetmeniz bile hakaret bence  :lol:  * sirket arabasi olarak dizel oto icin tercih etmistim zaten
işte sorunları kıyaslarken aracın kalitesi  ön plana çıkıyor

ajavelin

• Membro
« #11 : 25 Mayıs 2016, 10:56:52 »
Rot, balans ve lastik basinclarini da kontrol ettirin

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

PabloEscobar

• Membro
« #12 : 25 Mayıs 2016, 12:46:10 »
Dün aracı kullanırken dikkat ettim artık frene basmadığımda da 140 km üzerinde direksiyonda bir titreme oluşuyor.Frene dokunduğum an titremenin şiddeti artıyor. Önce freni gösterip sonra jant ve rot balansa baktıracağım. İkitelli sanayide frenci önerebilecek varsa çok memnun olurum arkadaşlar.

halil

• Membro
« #13 : 25 Mayıs 2016, 13:25:15 »
yamuk disk, fren balatasını da bozar.diski tornalattırıp, balatayı da değiştirmeniz lazımdı.anladığım kadarıyla balatayı değiştirmemişsiniz.balataları da kontrol ettirin.
cehennemde ateş yoktur.her insan kendi  ateşini bu dünyadan götürür.P.S.A

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal