Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Giulietta Start&Stop Sorunu  (Okunma sayısı 31481 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

unsure

• Ziyaretçi
Giulietta Start&Stop Sorunu
« : 24 Ekim 2012, 05:05:48 »
Oncelikle Iyi bayramlar! :)

ve Herkese merhaba

1 ay once almis bulundugum 25.000de beyaz renk 1.4 120 beygir (benzinli) alfa romeo giulietta ile araniza katilmis bulunmaktayim. Oncelikle soylemem gerekiyor ki bu araci aldigima cok memnunum, fakat araba ile ilgili birkac ufak sorunum var. Ve bunlarin basinda ise start/stop geliyor.

Araci alali yaklasik 1 ay oldu ve ilk teslim aldigimizdan beri aracin start stop mekanizmasi calismiyor, bircok alfa kullanan arkadasimin bu ozelligi araci kullanirken devre disi biraktigini duydum fakat aracin ekraninda bir ariza sembolu olmasi ve aracin calismayan bir ozelligi olmasi benim gibi pimpirikli bir kullanici icin fazlasiyla rahatsiz edici :(

Araci serviste bilgisayara bagladilar ve kapi acma tusunun hemen yaninda olan tus kisa bir sureligine sondu, ekrandan uyari da gitti fakat start/stop calismamaya devam etti.
Sonra araci bir kez daha bilgisayara bagladiklarinda sorunun emniyet kemeri sensordunde oldugu (cok emin olmayan bir sesle) soylendi.

Start stop konusunda deneyimli arkadaslar bilgierini paylasabilirse cok sevinirim, tesekkurler.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Alfadanadam

• Moderatore
Ynt: Giulietta Start&Stop Sorunu
« #1 : 24 Ekim 2012, 08:39:47 »
İyi bayramlar, aramıza hoşgeldiniz. Kazasız belasız kullanmanızı dilerim. start-stop konusunda tecrübeli olmadığım için birşey diyemiyorum.

cario

• Membro
« #2 : 24 Ekim 2012, 09:37:47 »
Merhaba hayırlı uğurlu olsun. Start stop hakkında bende birşey diyemeyeceğim ama aracınızın garantisi devam etmiyormu?
17' Alfa Romeo Giulia Veloce Q4
11' Alfa Romeo Giulietta 1.4 170 MultiAir
06' Alfa Romeo 159 JTDm
05' Alfa Romeo 147 1.6 TS
96' Fiat Coupé Plus 2.0

evrenalpar

• Membro
« #3 : 24 Ekim 2012, 09:48:47 »
Start stop kendini bazen devredışı bırakıyor ancak bıraktığı zaman ana bilgi ekranında "Start Stop Devre Dışı" diye kendiliğinden uyarı veriyor. (Dış hava sıcaklığı ve araç içi sıcaklığın korunması gibi hallerde)

Ancak bahsettiğiniz arıza ışığını tam olarak anlayamadım, bir fotosunu koyabilirseniz daha iyi anlaşılabilir sanırım.
206GTI (2003-2008)
A3 1.6 (2008-2010)
Giulietta M.Air (2010-2012)
Honda CR-V (2012-2013)
Audi A3 1.6TDI S-Tronic (2013 - 2016)
Alfa Romeo 159 1.9JTD SW (2016 -2017)
Giulietta M.Air TCT (2017-...)

agucba

• Amministratore
« #4 : 24 Ekim 2012, 13:07:02 »
Hoşgeldiniz.

Start&Stop ile ile ilgili olarak Evren Bey'in dediği gibi, bu sistem klima açık olduğunda ve iç sıcaklığa yükselmek için kompresörün devrede olduğu gibi durumlarda çalışmaz.

Servise gittiğinizde bilgisayara bağladıklarını söylediler. Merak ettiğim durum şu. Sadece bilgisayara mı bağladılar, yoksa yeni yazılım da yüklediler mi? Eğer sadece kontrol için bilgisayara bağlandı ise bir sonuç alamazsınız. Start&Stop öncelikle yazılımsal bir sistem olduğundan, yapılması gereken aracınıda bulunan yazılımı güncelletmek olacaktır. Böylelikle sorunuz halledilmiş olacaktır. Ancak güncelleme sonrası sorununuz devam edecek olursa, bu kez mekanik bir arızanın olup olmadığı araştırılmalı. Ancak önce yazılım güncellenmeli bence. Sorun devam ederse, mekanik çözümün neler olabileceğini araştırıp buluruz.

Yine güncelleme sonrası D. N. A.'nın tepkilerinde de değişiklik olacaktır. N modunuzun performansı D moduna biraz yaklaşacaktır.

///////////////

LUCI0

• Membro
« #5 : 24 Ekim 2012, 16:27:55 »
İyi bayramlar,

Ben de start&stoplu mito kullanıcısıyım.Denildiği gibi klima, on-off tuşu, motor sıcaklığı gibi durumlarda mekanizma çalışmaz.Herhangi bir sıkıntı olmasa bile -sistemi devre dışı bırakırsanız- göstergede o uyarı şekli görünür bunda bir problem yok.Ancak klima kapalı, motor sıcak ve start&stop tuşuna basılmışken devreye girmiyorsa bir sıkıntı olabilir.Bu da ilk etapta akla yazılım sorununu getirmekte,

Emniyet kemeriyle bir ilgisi olmaması gerekiyor bence.Tekrar servis yolu görünüyor gibi.Sonucu paylaşırsanız sevinirim...

unsure

• Ziyaretçi
« #6 : 24 Ekim 2012, 19:23:42 »
Herkese tekrar iyi bayramlar, oncelikle vakit ayirip cevap yazan herkese tesekkur ederim.

Evet sistemi biraz arastirdik ve ogrendim ki start/stop un calismasinin bircok puf noktasi var tipki saydiginiz gibi fakat bu durumlarin hicbiri olmadiginda da start stop calismiyor.

Ne klima acikken nede motor sogukken nede baska birsey oldugundan, aracin yazilimi guncellendimi bilemiyorum bu kadar bilgi verilmedi servisten fakat su kadarini soyleyebilirim, start stop tusu surekli aktif (kapali) olarak ve ekranda devre disi olarak gorunuyor. Servis cikisi bu uyari dedigim gibi silindi, tus ustundeki yanlizca start stop kapali iken yanan isikta sonra fakat yinede sorun devam etti, hatta 20-30 km sonra da takrar ayni sorunlar cikti.

Araci tekrar servise goturdugumuzde arac baglandi bu ve sefer aracin ariza kodu verdigi ve bu kodun emniyet kemeri oldugu soylendi fakat anlamadigim aracin emniyet kemeri takili degilken arac zaten feci bir sensor sesi cikartiyor ve araba her zaman kemer takili kullanilmakta, birde servisteki arkadas simdi bunuda deneyelim olmada bakariz gibi konustu e durum boyle olunca bende sizlere bir sormak istedim herseyden once :)

Buarada aracin garantisi devam etmekte.

ayazserhat

• Ziyaretçi
« #7 : 24 Ekim 2012, 20:00:42 »
Merhaba, benimde aklıma akü geliyor. Sistem akü seviyesini sürekli ölçüyor ve akü yetersizse motoru kapatmıyor olabilir. Benim aracım 33 bine geldi ancak böyle bir sorunu hiç yaşamadım, hemde sürekli start stop özelliğini kullanmama rağmen. Sadece bir keresinde aşırı trafik olmuştu çok fazla dur kalktan sistem çalışması bozulmuştu, yazılım guncellemesi ile düzeldi. Bir daha aynı sorunu yaşamdım.

bado

• Membro
« #8 : 25 Ekim 2012, 00:13:24 »
merhabalar iyi bayramlar..
hangi servise gösterdiniz bilmiyorum ama..
arıza ışığı yanmıyorsa ve yukarıda söylenen klima v.s gibi durumlar söz konusu değilse debriyaj sensöri arızalı büyük olasılıkla..
aracnız garanti kapsamında ve gidip değiştirtebilirsiniz.
ayrıca akü seviyeniz düşük ise yine start&stop çalışmaz.
Bahadır BAYRAK --- 2011 Alfa Romeo Giulietta /

evrenalpar

• Membro
« #9 : 25 Ekim 2012, 00:30:54 »
Bahadır'ın dediği olabilir, kemer olayı bana saçma geldi, ben alarmını iptal ettirdim gayet düzenli çalışıyordu. (buradan kemer takmadığım anlamı çıkarılmasın)
206GTI (2003-2008)
A3 1.6 (2008-2010)
Giulietta M.Air (2010-2012)
Honda CR-V (2012-2013)
Audi A3 1.6TDI S-Tronic (2013 - 2016)
Alfa Romeo 159 1.9JTD SW (2016 -2017)
Giulietta M.Air TCT (2017-...)

unsure

• Ziyaretçi
« #10 : 25 Ekim 2012, 15:55:48 »
Gecen hafta servislerdeki yogunluktan dolayi araci birakamadim ama bu hafta ilk is araci servise birakicagim, dediginiz tum ihtimalleri kontrol etmelerini de istiyecegim,

Dediginiz gibi debriyaj sensoru cok mantikli aslinda fakat soyle bir durum var ki araci bos aldiginiz anda (yani start stopun aktif olmasi gereken anlarda) aracin ekraninda ozellikle start stop devre disi diye o an tekrar gosteriyor, 'hani aslinda suan stop edicekti ama devre disi iste" dermis gibi  :)

agucba

• Amministratore
« #11 : 25 Ekim 2012, 16:05:31 »
Bence yapılmsı gereken ilk iş yazılımın güncellenmesidir. Mekanik olan şeyleri kurcalatmayın en başta.

///////////////

bado

• Membro
« #12 : 25 Ekim 2012, 16:18:20 »
debriyaj sensörü dedim çünki benimde değişti..
hiç bir arıza lambası uyarı olmaksızın çalışmadı.. examiner bağladılar debriyaj sensörü değişti.
Bahadır BAYRAK --- 2011 Alfa Romeo Giulietta /

SertackeS

• Membro
« #13 : 25 Ekim 2012, 18:10:07 »
tekerlek dönerken durunca mı devreye giriyor sadece. aracı çalıştırdıktan sonra tekerlek dönmezse devreye girmiyor bende  :-\
2007 GT  1.9JTD Q2
2011 Giulietta 1.6JTD Distinctive beyaz
2011 Giulietta 1.6JTD Distinctive kırmızı

KAKIRMAN

• Membro
« #14 : 28 Eylül 2013, 21:58:01 »
Bizim de start stopa bi haller oldu. Aradik taradik yok. Sadece durunca start stop devre disi diyor. Bakalim garanti bitmeden halletirelim. Acaba bu durum kronik bir sorun mudur. Serkan hocamin dedigi yazilim yukseltme olayini istek uzerine mi yapıyor bu servisler.
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2013, 23:50:05 Gönderen: KAKIRMAN »
The Machina List

1998 | Alfa Romeo 145 | 1.6 TS
2001 | Alfa Romeo 156 | Sportwagon | Selespeed 2.0
2005 | Alfa Romeo 156 | Sportwagon | Selespeed 2.0
2011 | Alfa Romeo Giulietta | Sport Pack 1 | 1.6 JTD
2006 | Alfa Romeo GT | 2.0 TS
2011 | Alfa Romeo 159 |1.7 TBI

KAKIRMAN

• Membro
« #15 : 06 Ekim 2013, 00:15:28 »
Konuyu devam ettirelim. Malum dur kalk sistemi devre dışı uyarısı alıyordum. Muayenede akü de bitince sorunun kaynağıda kafamda bir şekilde çözülmüş oldu. Tanıdığım bir akücü vardı aynı zamanda Varta bayiisi. Mevzuyu ona da anlatınca elinde start stop özellikli araçlar için geliştirilmiş  Varta akülerden olduğunu belirtti. Neyse taktık aküyü start stop kendine geldi.
Bütün bunlar geçtiğimiz Salı günü oldu. Salı akşamı aracı arkadaşın garaja bıraktım. Bugün sabah aldım fakat o da ne. Yine ekranda start stop devre dışı uyarısı. Karamba karambita dedim. Lanet okudum makinaya içimden.
Malum Zeki ustanın emanetler için ona uğradım. Mevzuyu ona da açtım. Açtı kurcaladı görünürde bir sıkıntı yok. O ara oraya Spider Volkan da geldi. Onun da tavsiyeleri bilgileri vardı. İlk jenere giularda jarj dinamosu problemi olayı. Ne olur olmaz aküyü aldığım yere gittim tekrar. Ölçüldü bakıldı herşey tamam. Gayet sağlıklı şarj ediyor. Eee geriye ne kaldı derken aklıma Bahadır'ın bahsetmiş olduğu debriyaj sensörü olayı geldi.
Herşeyi bir kenara bırakıp aracın altına girdim (kokpitin). Yalıtımları söktüm ve debriyaj pedalının orta kısmında bir çentik var plastikten ve bu plastiğe bağlı bir mekanizma var. Siz debriayaja basıp bırakınca çentik mekanizmayı aşağı yukarı oynatıyor. Sensör dedikleri bu olsa dedik. Bu arada bahsettiğim çentik zamanla mekanizma içinde biraşağı bir yukarı gezdiğinden aşınmış ve kopma noktasına gelmişti. İnsan bunu plastikten değilde metalden yapar arkadaş bu ne adi iş böyle. Neyse o çentiği kontrol edeyim derken elimde kaldı. İnanın sadece dokundum çat koptu yerinden. İş çıktı böylece.
Velhasıl akücünün yanda elektrikçi var usta ile beraber giriştik. Çentik gibi olacak ve de ömürlük olacak ne yapabiliriz tartışmasına girdik. Aklımıza şu perçinle var dışında yuvası içinde çivisi olan. Pedalın kenarına ufak bir yer yaptık perçini oraya sabitledik. Ömürlük oldu böylece. Keşke yapılan işlemleri fotoğraflasaydım. Ivırı zıvır topladık her şeyi yerli yerine sabitledikten sonra bakalım sistem çalışıyor mu testine çıktık.
Yok çalışmıyor arkadaş. Ya aslında bu sistem benim için çok da elzemdeğil ama olan bir özelliğin böyle yeni bir araçta böyle hata vermesi insanı çıldırtıyor işte. Eve geldim Alfa owner dahil ne var yok karıştırdım. Ecnebi forumlarında da sıkıntıdan deliren insanlar var. Çoğunun sıkıntısı akü ile çözülmüş. Geriye kalanlar ise ya yazılım yükseltmiş ya da belli süratte yol yapıp sistemi test etmiş. Benim de yazılım güncelleme durumum olmadığından bir şans belki olur babında biraz yakıt makinayla paralı yola daldım akşam akşam :D
Neyse bayağı dolandıktan sonra bir deneyelim dedik... Sistem devreye girdi. Allah Allah nasıl olur dedim. Bir kaçkez daha denedim çalışıyor. Klima hariç ne varsa açtım duruyorum sistem devreye giriyor.
Çok enteresan bir durum gerçekten. Sistemin çalışma mantığı basit de olsa aslında çok karmaşık bir yapıya sahip. Ama yine de sorunun kaynağını bulabilmiş değilim. En kısa zamanda şu yazılım yükseltme olayını halletmem gerekiyor.
The Machina List

Lbe

• Membro
« #16 : 06 Ekim 2013, 06:34:46 »
Abi acaba uzun yol yapmadığın için aracın partikülleri tam yakamıyor o yüzden dpf sürekli çalışıyor ve bu yüzden s&s devreye girmiyor olabilir mi?Uzun yol yapınca partiküller temizlenmiş ve daha sonra dpf devreye girmediğinden s&s çalışmış olabilir.Bu arada dpf çalışıyorken araç bi uyarı vermiyor, fan çalışıyor en kolay o şekilde anlaşılıyor.

Lbe

• Membro
« #17 : 06 Ekim 2013, 06:45:10 »
Klima açıkken veya motor soğukken vb. gibi durumlarda da arıza olmasa bile aracı durdurduğunuzda s&s devre dışı yazıyor.Ayrıca emniyet kemeri takılı değilse de çalışmıyor.Bi de aracı durdurup s&s devreye girdiğinde ve debriyaja basıp çalıştırdığınızda s&s'in tekrar devreye girebilmesi için azda olsa ilerlemeniz gerekiyor.Yukarıdaki mesajlara istinaden yazdım.

KAKIRMAN

• Membro
« #18 : 06 Ekim 2013, 11:32:33 »
Lütfi hocam DPF için zaten aracı yüksek devirlerde kullanıyorum hep... Ve de yakıt olayı 6.7 lerden aşağı düşmemekte. Kemer, klima vs ss'yi etkileyecek ne varsa devre dışı bırakıp teste çıktım. Netice bu. Her ne ise lakin bu sistem çalışırken beni deli ediyordu trafikte bazen. Şimdi olan şeyin de kafasına göre çalışıp çalışmaması deli etmeye başladı.
The Machina List

agucba

• Amministratore
« #19 : 21 Ekim 2013, 16:45:18 »
Giulietta ve MiTo sürücülerine S&S ile ilgili bir sorum olacak.

Malum, turbo motorlu araçlarda çok hızlı otoyol seyahatlerinden sonra veya aşırı sıcaklar nedeni ile turboda da aşırı ısınma olur. Bu sebeple eski turbo kullanıcılarının "dikkat" ettiği, durduktan sonra turbonun soğuması için motoru yaklaşık 1 dakika daha çalıştırmaya devam ederler. Genelde Subarı sürücüleri bunun için Turbo Timer takarlar.

S&S'i olan otomobillerde bu sorun nasıl çözülür?

Yazılanlara göre Giulietta'da çok hızlı bir sürüşten sonra S&S devre dışı kalmakta ve motor stop edilmemekte. Bu bir nebze olsun turboyu korur ama şehir için kullanımlarında aşırı ısınan turboda bunun önlemenin çaresi var mı? Neticede turbo çok ısınmış olacak ve siz trafik lambalarına vardığınızda motor stop edecek, turbo türbinin yatağı yağsız kalacak! Bir iki kereden bir şey olmaz ama bunun uzun vadedeki zararını göz ardı etmemek gerek diye düşünüyorum.

Sizlerde durum nasıldır? Nasıl hareket ediyorsunuz?

Aynı konu ile ilgili olarak yabancı bir forumda da yazışmalar vardı, bu sebeple merak ettim.

NOT: S&S'in çalışmadığı zamanlar ile ilgili bir yazı buldum ve Teknik Yardım Arşivi altında paylaşacağım.

///////////////

Alfadanadam

• Moderatore
« #20 : 21 Ekim 2013, 16:53:50 »
Arabayı çalıştırır çalıştırmaz ilk yaptığım şey SS'i kapatmak benim. Serkan'ın yazdıkları ilk sebeplerden biri hatta. İster dizel ister benzinli, SS sistemi bence turbo motora zarardan başka bişi değil. Eksik kalsın ekonomisi.

Gouki

• Amministratore
« #21 : 21 Ekim 2013, 16:56:59 »
Bülent the king senin Giu s&s'in durumunu hatırlamıyor mu? Her seferinde kapatman mı gerekiyor benim gibi :(

Alfadanadam

• Moderatore
« #22 : 21 Ekim 2013, 17:07:55 »
Biraderinki hatırlıyor ama benimki hatırlamıyor. Bir sürü menü kurcaladım bulamadım tümden kapatmayı be :)

KAKIRMAN

• Membro
« #23 : 22 Ekim 2013, 00:41:07 »
Evet mühendislerin S&S'yi tasarlarlarken turbo için de düşündükleri bir hinlikleri vardır kesin. Bazen kendi kendimize fazla mı evham yapıyoruz ne. Ya da günün birinde Allah muhafaza turbo bize arkasıyla sırıtmaya başlamasın... Velhasıl start stop (çalıştır durdur / dur kalk - artık TDK'nın da buna açılım üretmesi gerekiyor) olayı muntazam çalışıyor fakat bu sefer de ben de sizler gibi araca biner binmez devre dışı bırakıyorum. Aman s&s bunu duymasın yoksa küser müser.
The Machina List

Oğuz

• Membro
« #24 : 22 Ekim 2013, 00:46:16 »
Ben çok çok yoğun trafik olursa devre dışı bırakıyorum. Şehir içinde ışıklarda beklerken falan çok kullanıyorum.
2006 147 1.6 TS Distinctive
2013 Giulietta 1.4 MultiAir Distinctive

GoogleTagged