Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Hararet sıkıntılarım hk.. yardım lütfen :)  (Okunma sayısı 1094 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OnurG

• Membro
Hararet sıkıntılarım hk.. yardım lütfen :)
« : 25 Haziran 2016, 10:58:27 »
merhaba dostlar,

aracım 147 1.6 Blackline. 123 bin km'de.

aracı ilk aldığımda, termostatı ve soğutma ekipmanları iş görmüyordu. ( geç ısınma ve Hararet düzensizliği )

-Bakımda iken, kaçak kontrolü, termostat değişimi ve soğutma sıvısı değişimi  yapılarak "sağlığına" kavuşturuldu ve Aracın çalışma şekli gidişi bile değişti. Hararet çakılı 90 derecede olarak, sürekli seyir ediyordu. Su eksiltme yoktu.

Cuma sabah yaşanan olayı aktarayım;

Araç sabit giderken yine hararet 90 derece, seyir halindeyken birden hararet tavan yaptı. kenara çekilip, soğutma suyu haznesine bakıldığında su olmadığı görüldü. Su eklendi, devam edildi 5 km kadar. Sonra tekrar bakıldığında ise, eksiltme olmadığı gözlendi.

Fakat, seyir halinde iken yine çakılı 90 derece olarak gidiyoruz. Trafiğe girdiğimizde ise 85 dereceye düşüyor hararet... su eksiltme yine yok. kaçak göçek, damlatma yine yok.

ben bu olayı anlamadım.

olası sorunlar için size danışayım dedim... bilgili arkadaşlar lütfen yardım :)
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

romeo37

• Membro
Ynt: Hararet sıkıntılarım hk.. yardım lütfen :)
« #1 : 25 Haziran 2016, 11:59:49 »
İlk akla gelen termostat arızası gibi gözüküyor,trafikte 85 olan hararetin düz yolda 90 olması mantıklı değil..

OnurG

• Membro
« #2 : 25 Haziran 2016, 12:16:18 »
İlk akla gelen termostat arızası gibi gözüküyor,trafikte 85 olan hararetin düz yolda 90 olması mantıklı değil..

termostatı da yeni değiştim :) bakalım ustam ne diyecek servise uğrayacaz bugun :)

melih123

• Membro
« #3 : 25 Haziran 2016, 12:46:38 »
Arkadaşlar alfaların termostatı yedek su deposundaki kapak mı?
Alfa Romeo Gt 2.0 JTS Selespeed

OnurG

• Membro
« #4 : 25 Haziran 2016, 13:17:54 »
termostat, motor bloğuna monte ediliyor.
Yedek su deposundaki kapak ile alakası yok.

murat

• Amministratore
« #5 : 25 Haziran 2016, 14:13:34 »
Radyatör hava yapmış olabilir. (eğer termostat kaynaklı bir sorun yoksa)
Cuore Sportivo...

147 1.6 TS (2005)
145 1.4 TS (1998)
156 1.6 TS (2004)
156 2.0 SS SW (2004)
159 1.9 JTD SW (2009)
Giuilietta 1.6 JTD (2014)
166 2.4 JTD (2003)

devirsever

• Membro
« #6 : 26 Haziran 2016, 13:44:31 »
yeni termostad bozuk olabilir diyecegim ama bu durumda sikintin devamli olurdu. Tam yuk altinda yapiyorsa termostad tam acmiyor ve yarim aciyor olabilir. Genlesme kabi ve kapagini yada sadece kapagini degistirerek baslayabilirsin. kapak arizalandigi zaman sistemdeki basinci tahliye edemiyor ve bu durumda borulardan yada radyatorten zayif olan noktadan kacak yapiyor, kacak sonrasi sistemde hava olacagindan radiator fani devreye girmiyor ve hararet tavan yapiyor.Kacagi bulmak cok zor degil sadece sabir ve dikkat isi. Kacak olan noktada sogutma sivisi renginde tortu olusur. Genlesme kabinda catlak olan bir arkadastada benzer sorunlar gorulmustu, sanirim degistirince cozuldu.

Bunlara baktin ve arabanin icinde tabanda islaklik yoksa (kalorifer radyatoru yada muslugu kaciriyorsa yapar) o zaman contada sikinti olup olmadigina bakilir. Beyaz duman atma yada yaga su karistirma (yag belirgin bir sekilde camur gibi olur)
1996 155 Q4
1996 GTV V6 TB
1998 166 3.0 V6
2006 GT 3.2 V6
2008 GT Q2
1999 156 3.0 V6 TB Q2(Güncel)
1998 156 3.0 V6 (Güncel)

devirsever

• Membro
« #7 : 26 Haziran 2016, 13:49:32 »
tekrar okudumda, sanirim sizden onceki arkadas termostadi iptal etmis. Dogru ise buyuk ihtimal catlak kapatici ilac atip ana sogutma radyatorunu tikadilar. bundan dolayi normal calisma seklinde termostad aciyor ama tikanik radyatorden tam randiman alamadigi icin hararet yukseliyor olabilir, keza devridaimde sikinti varsa, mesela kanatlardan bazilari kiriksa benzer semptromlar gosterebilir.
1996 155 Q4
1996 GTV V6 TB
1998 166 3.0 V6
2006 GT 3.2 V6
2008 GT Q2
1998 156 3.0 V6 (Güncel)

tunerviper

• Membro
« #8 : 26 Haziran 2016, 14:59:41 »
Termostat değişiminden sonra iyi hava alınmadıysa radyatörde kalan hava dolaşıma girip genleşme kabındaki su yerine geçmiş olabilir. Bu arada temosttat üzerinde bulunan ısı müşürü de hava ile temas ettiğinden göstergede sıcaklık fırlamıştır.
Turbo Twin Spark

OnurG

• Membro
« #9 : 27 Haziran 2016, 17:29:51 »
Termostat değişimi sonrası, havası alınıp sorunsuz biniyordum... ani şekilde olay patlak verdi.
eksiltme yoktu, hararet süperdi. Fakat, ani yapması kafamı karıştırdı. Genleşme kabında mı var acaba sorun.

Duman atmıyordu. Yağa su karıştırmıyordu... Yağ klasik eksiltme periyodun da idi. 3500-4000 km'de 1 litre gibi...

anlamadım, neyse bakıcaz. Muttalip abide şuan...

MUU

• Membro
« #10 : 27 Haziran 2016, 22:19:26 »
Sorunun çözümünü sabırsızlıkla bekliyorum tortulaşma ve hararette oynama bende de var, inş bir an önce çözüm bulurusun insanın kafası çok takılıyor anlıyorum seni hemen kurtulmak şazım heleki çok sıcak yaz dönemi başladı gözün sürekli göstergede gitmek sinir bozucu:)

OnurG

• Membro
« #11 : 28 Haziran 2016, 16:26:49 »
selam,

Araç conta yakmış durumda.  :duvar:
Conta bildiğiniz kavrulmuş.  Mangal ızgarası gibi olmuş. Conta yakmış olması, önce üzdü beni. Dedim madem araç bizim, memnunuzda... Yapalım dedim. Satmak istesem segman olayına girmezdim. Satarkende o şekilde satmak alıcı kişi için kötü olur. Yaptıracaz bakalım, paşa paşa bineriz artık :)  :clover:

Conta
Üst kapak taşlandı
Segman atıldı.
Kol ve Ana Yataklar
Devirdaim
Radyatör
Subap keçeleri
Soğutma sıvısı değişti/Değişecek.... Toplanıp rodaja başlayacaz. Bayram öncesi maddi olarak çökmüş durumdayız bakalım :)

Tamir edildikten sonra bakacaz duruma.  :clover:

Alfista35

• Membro
« #12 : 28 Haziran 2016, 20:16:16 »
selam,

Araç conta yakmış durumda.  :duvar:
Conta bildiğiniz kavrulmuş.  Mangal ızgarası gibi olmuş. Conta yakmış olması, önce üzdü beni. Dedim madem araç bizim, memnunuzda... Yapalım dedim. Satmak istesem segman olayına girmezdim. Satarkende o şekilde satmak alıcı kişi için kötü olur. Yaptıracaz bakalım, paşa paşa bineriz artık :)  :clover:

Conta
Üst kapak taşlandı
Segman atıldı.
Kol ve Ana Yataklar
Devirdaim
Radyatör
Subap keçeleri
Soğutma sıvısı değişti/Değişecek.... Toplanıp rodaja başlayacaz. Bayram öncesi maddi olarak çökmüş durumdayız bakalım :)

Tamir edildikten sonra bakacaz duruma.  :clover:

geçmiş olsun,parça fiyatlarını ve işçiliği de paylaşırsanız hepimiz için faydalı olur
Alfa Romeo 156 1.6 TS Distinctive

devirsever

• Membro
« #13 : 29 Haziran 2016, 00:19:19 »
gecmis olsun dostum, araci yeni aldiysaniz genelde eski sahipleri ariza hakkinda bilgi sahibi olup masraftan kacindiklari icin o sekilde satiyorlar.
1996 155 Q4
1996 GTV V6 TB
1998 166 3.0 V6
2006 GT 3.2 V6
2008 GT Q2
1998 156 3.0 V6 (Güncel)

DcD-Semih

• Membro
« #14 : 29 Haziran 2016, 01:07:35 »
Geçmiş olsun hocam hiç dert edilecek bir şey yok çok daha kötüsü olabilirdi, belli yaşa kilometrelere ulaştı sonuçta arabalarımız dert üst kapak olsun sadece, 156 yı ilk aldığımda otobanın kenarında dumanlar içinde emniyet şeridinde kara kara düşünerek beklerken bulmuştum kendimi, bir de listede göremedim ama üst kapağı taşlanan devirdayımı değişen motorun triger seti de değişmiştir diye düşünüyorum yapılmadıysa onuda aradan çıkartın derim. İçiniz rahat uzun kilometreler kullanmanın keyfini yaşayın bundan sonra  :clover:
2001 Alfa Romeo 145 1.6 T.spark - Giallo Zoe
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Rosso
2002 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Bianco Polare
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Grigio Chiaro
2000 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Rosso
2004 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Grigio Metallico

OnurG

• Membro
« #15 : 29 Haziran 2016, 08:17:52 »
Çok sağolun, daha kötüsü olabilirdi. Tatile çıkıcam, tatil yolunda olsaydı üzüntüden çökerdim artık...

Triger seti
V kayışı daha yeni değişmişti. 2bin km oldu olmadı. napsak bilemedim şimdi  :-X

DcD-Semih

• Membro
« #16 : 30 Haziran 2016, 01:38:55 »
Yeni değişmişse problem yok hocam, olsa zaten ustanız belirtirdi zaten muhtemelen.
2001 Alfa Romeo 145 1.6 T.spark - Giallo Zoe
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Rosso
2002 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Bianco Polare
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Grigio Chiaro
2000 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Rosso
2004 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Grigio Metallico

Onur ÖZTÜRK

• Membro
« #17 : 30 Haziran 2016, 03:17:46 »
Bahsedilen araç sanırım Cumartesi günü Muttalip'e gelen Gri 147. Siz akşam arabaya bakmaya gelen Onur Bey'siniz sanırım. Bende hemen önünde trigerini değiştiren Giu'nun sahibi Onur :D

Çok çok geçmiş olsun. Zımba gibi bir 147'niz var. Hele koltukları efsane. Çok hoşuma gitti. Her araç zamanla böyle ufak tefek sıkıntılar yaşatır. Sizde olmazdı belki de ama sattığınız kişide olacaktı yada sizden önceki sahibinde de olabilirdi. Önemli olan tatile ya da keyifle bir tura çıktığınızda keyfinizi bölmemesi. Bunun için her ne kadar elimizden gelen bakımı yapsakta bir yere kadar. Yaşlanıyor motorlarımız zamanla. İmkan olsa her yıl 0 km Giulia alabilsek ama o da olmuyor :) Maddi olarak zorlayıcı olsa da bundan sonra aklınızda soru işareti olmadan keyifle kullanacağınız bir 147'niz olacak. Çokta kafaya takmayın. Hayırlısı olsun deyin.

Tekrar çok geçmiş olsun. Yeni motorunuz hayırlı olsun, güle güle kullanın :arkadasim:
                                                                                                                           Stile Italiano

OnurG

• Membro
« #18 : 30 Haziran 2016, 09:41:43 »
Bahsedilen araç sanırım Cumartesi günü Muttalip'e gelen Gri 147. Siz akşam arabaya bakmaya gelen Onur Bey'siniz sanırım. Bende hemen önünde trigerini değiştiren Giu'nun sahibi Onur :D

Çok çok geçmiş olsun. Zımba gibi bir 147'niz var. Hele koltukları efsane. Çok hoşuma gitti. Her araç zamanla böyle ufak tefek sıkıntılar yaşatır. Sizde olmazdı belki de ama sattığınız kişide olacaktı yada sizden önceki sahibinde de olabilirdi. Önemli olan tatile ya da keyifle bir tura çıktığınızda keyfinizi bölmemesi. Bunun için her ne kadar elimizden gelen bakımı yapsakta bir yere kadar. Yaşlanıyor motorlarımız zamanla. İmkan olsa her yıl 0 km Giulia alabilsek ama o da olmuyor :) Maddi olarak zorlayıcı olsa da bundan sonra aklınızda soru işareti olmadan keyifle kullanacağınız bir 147'niz olacak. Çokta kafaya takmayın. Hayırlısı olsun deyin.

Tekrar çok geçmiş olsun. Yeni motorunuz hayırlı olsun, güle güle kullanın :arkadasim:

Selam Onur :)
Blackline'ların koltukları ve içi çok güzel oluyor evet. Koltuklarını bende çok seviyorum.
Zaten, aracı alırken bu araç ile ufak tefek ilgi ve alakalı olacağımı biliyordum, nasipte Segman attırmak da varmış. Segmansız da olurdu da, randıman alamazdık. Dedik, açılmışken yapılsın. GIULIA ah alabilsek. keşke alabilsek. 147'yi bundan sonra, en iyi şekilde kullanacağımı biliyorum. Hatta daha da ilgili olucam artık. Tatile giderken biraz Rodaj, gelirken biraz biraz esnetmek iyi olucak  :clover:  :yukari-ok:

Senin aracında güzel, kazasız belasız. Guiletta almayı bende isityorum, bakalım inşallah bir gün olur :)

Onur ÖZTÜRK

• Membro
« #19 : 02 Temmuz 2016, 03:10:05 »
Selam Onur :)
Blackline'ların koltukları ve içi çok güzel oluyor evet. Koltuklarını bende çok seviyorum.
Zaten, aracı alırken bu araç ile ufak tefek ilgi ve alakalı olacağımı biliyordum, nasipte Segman attırmak da varmış. Segmansız da olurdu da, randıman alamazdık. Dedik, açılmışken yapılsın. GIULIA ah alabilsek. keşke alabilsek. 147'yi bundan sonra, en iyi şekilde kullanacağımı biliyorum. Hatta daha da ilgili olucam artık. Tatile giderken biraz Rodaj, gelirken biraz biraz esnetmek iyi olucak  :clover:  :yukari-ok:

Senin aracında güzel, kazasız belasız. Guiletta almayı bende isityorum, bakalım inşallah bir gün olur :)
İnşallah herşey gönlünce olur. Değerli ve hakeden birisin :)

İyi dileklerin için çok teşekürler :arkadasim:
                                                                                                                           Stile Italiano

wolf44

• Membro
« #20 : 02 Temmuz 2016, 14:15:12 »
Merhabalar benim 156 ts 2004 bu gün akbüke giderken abs ışığı yandı kenara çekip bekledim sonra tekrar çalıştırmayı denedim ekran ışıkları yanıyo ama arabada tık yok ustayı çağırdık akü bitmiş ondan dedi akü alıp geldi değiştik herşey normaldi yaklaşık 30 km sonra arabanın çekiş düşmeye başladı ve tekrara abs ve edb uyarısı verdi kontağı kapayıp biraz bekleyince normale dondu abs arızasından dolayı araba niye duracak kadar yavaşlar ve çekişten düşer birde edb ne bilen arkadaşlar yardımcı olabilirmi acaba yada başına böyle bişey gelen varmı

Theillest

• Membro
« #21 : 02 Temmuz 2016, 14:30:51 »
Merhabalar benim 156 ts 2004 bu gün akbüke giderken abs ışığı yandı kenara çekip bekledim sonra tekrar çalıştırmayı denedim ekran ışıkları yanıyo ama arabada tık yok ustayı çağırdık akü bitmiş ondan dedi akü alıp geldi değiştik herşey normaldi yaklaşık 30 km sonra arabanın çekiş düşmeye başladı ve tekrara abs ve edb uyarısı verdi kontağı kapayıp biraz bekleyince normale dondu abs arızasından dolayı araba niye duracak kadar yavaşlar ve çekişten düşer birde edb ne bilen arkadaşlar yardımcı olabilirmi acaba yada başına böyle bişey gelen varmı
Ebd elektronik fren dağıtım sistemi  sistem ön ve arka fren kuvvetlerini dengelemek amacıyla çalışır abs sistemiyle ortak yani.Çalışma fren sistemini etkilediği için kritik aracı etkileyen bir sorun oldugu için bilgisayar belki bu şekilde yola cıkılmaması için uyarı vermiş olabilir daha bilgili abilerimiz ve arkadaşlar da yorum yapacaktır bir alfa ustasına gösterin ama kısa zamanda.

Xperia Z3 cihazımdan gönderildi

156vs

• Membro
« #22 : 02 Temmuz 2016, 16:01:02 »

şarj dinamosu çalışmıyor olabilir, geçen hafta akü bittiğinde  aynı uyarıyı aldım , akü sıfırmıydı?

OnurG

• Membro
« #23 : 11 Temmuz 2016, 09:00:55 »
Araç tamir edildi.

Rodaj için, Bayram münasebeti sebebiyle de tatile giderken aracımı kullandım.
İlk etapta, eskiye göre daha istekli ve iştahlı giden bir araç haline geldi.

-Çalışması, tepkileri ve sesi oldukça farklı hale gelmiş. Muttalip Ustam gayet iyi iş çıkartmış. Sağ olsun :)
-Yaklaşık 2000 km yol yaptım. Yakıtı ve Uzun yoldaki hali ve tavrı aracımın gayet iyi durumda :) sevindirici,

Tebessümle gittim, Tebessümle geri döndüm. Allaha şükür, araç kendine geldi... Alfa Garaj ekibine teşekküleri borç bilirim :)  :clover:

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal