Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Klima bozulur mu?  (Okunma sayısı 655 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaiserhose

• Ziyaretçi
Klima bozulur mu?
« : 01 Ağustos 2006, 14:44:47 »
Arkadaşlar birşey soracam;

Alfaların kliması bozulmasın diye önce klimayı sonra motoru mu kapatmak gerekiyor? çalıştırırken de önce motor sonra klima mı yani. Bana bunu biri dedi de ben unutuyorum acaba hikaye mi uydurmuş?Arkadaşlar nereden başlasam anlatmaya bilemiyorum. Sitenin ve dolayısıyla bu forumun takipçisi olmak gerekiyoruş.Bilmeyenler için bundan 1.5 ay önce bir bayiden (birmot değil) 147 1.6 TS 120 HP araba aldım. Adamlar en başından beri faullü başladılar. Önce euroyu 2000den saydılar sonra ben başka bir bayiden fiyat sorunca bana "-Hay allah e-maili görememişiz! Doğru bize mail gelmiş euroyu sabitleyin diyorlarmış!" dediler. Sonra arabanın faturasını verdiğim fiyatın 5 milyar lira altına kestiler. Bu yaptıklarının çok ağır cezası olduğunu biliyorum ama yine de aramız bozulmasın servise gidip gelecez dedik bir şey yapmadık. Sonra en sinir bozucu olay da park sensörünü biz hediye edecez dediler. Normalde hiç parkla ilgili bir derdim olmamasına rağmen madem takacaklar ok dedim. 2 ay bekletip Taktıktan sonra "-Abi yanlış anlamışsın hediye demedik biz geliş fiyatına vereceğiz dedik!" dediler. Neyse ona da artık ciğerimiz şişti ama anlatamadık durumu arabayı da delmiş bulundular. Yani belki de bu servis dışında iyidir ama bu satış yeriyle ilgili ciddi sinirim bozuldu. Ne yapsam bilemiyorum. Arabadan acayip keyi,f alıyorum ama bu olaylar sinir yaptı bende.Bir de alfalarla beraber verilen kutuda anahtarlık yeri boş serviste aşırmışlar yani. 4442255'i arasam mı acaba?

Selamlar...

Edited by - Alfadanadam on 03/11/2006  21:50:46
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2006, 14:42:09 Gönderen: anIL(34an623) »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

admin

• Amministratore
Klima bozulur mu?
« #1 : 01 Ağustos 2006, 14:53:36 »
Bana göre hurafe ya da diğer deyişle şehir efsanesi. :))

Servisteki elemanlar ve aracına bindiğim arkadaşlar hiçbir zaman böyle bir sıralama uygulamadı. Keza bende hiç dikkat etmem böyle şeylere. Dikkat etmen gereken, klimanın motor tam ısınmadan üst kademelere çıkmaman ki buda genel olarak tüm markalarda önerilen bir noktadır.
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2006, 14:53:36 Gönderen: a/a »
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

n/a

• Ziyaretçi
Klima bozulur mu?
« #2 : 01 Ağustos 2006, 15:22:14 »
Benim bildiğim soğutuculu araçlara ( gıda taşıyan frigo tipi kamyonlarda ) soğutucu kullanımı tarif edilirken,  önce aracın çalıştırılması , ardından soğutucunun açılması ve yine kapatırken önce soğutucu arkasından aracın kapatılması tavsiye edilir.
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2006, 15:22:14 Gönderen: n/a »

krm

• Ziyaretçi
Klima bozulur mu?
« #3 : 01 Ağustos 2006, 15:27:09 »
hmm bakıyorum dertlisin.. bence insanın ilk defa içine sinmediği, hinlik olduğunu düşündüğü anda geri çekilmesi lazım. çünkü olayda görüldüğü gibi bayi üstüste işgüzarlıklar, şark kurnazlıkları yapmış...

hangi bayiden aldınız aracı?

artık orası ile iş yapmayın bence, servis olarak bile tercih etmezdim ben. ama artık olan olmuş bunları takmanın alemi yok, şimdi alfa nın tadını çıkarma zamanı.

Edited by - krm on 01/08/2006  15:28:32
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2006, 15:27:09 Gönderen: krm »

n/a

• Ziyaretçi
Klima bozulur mu?
« #4 : 01 Ağustos 2006, 15:32:53 »
Öncelikle hoşgeldiniz : )

Klima konusunda kapatma sırası diye bir şey ben daha önce duymadım.. Ancak şöyle bir durum varki ona dikkat edin, klimayı açarken motor devri yükseklerde olmasın.. Yani 5000-6000 devirde giderken klimayı açmayın.. Bununda mantığı klima motorunun kayışının yüksek devirdeyken devreye girmesi ile zarar görme olasılığını ortadan kaldırmaktır.. Ama buda alfaya özgü bir durum değil tabiiki..

Diğer yazdıklarınız ise pek hoşuma gitmedi.. Kesinlikle şikayet edin.. Euro kurunun sabitlenme olayı neredeyse 2 aydır var, duymamış olmaları mümkün değil.. Park sensoru konusunda gene bir aldatmaca var bence, "geliş maliyetine takıyoruz" diye bir mantık olamaz, pek çok bayiide zaten hediye ediyorlar..

Hiç çekinmeyin arocu arayın şikayetlerinizi bildirin, hatta anahtarlığınızıda isteyin : )
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2006, 15:32:53 Gönderen: n/a »

omeroguz

• Membro
Klima bozulur mu?
« #5 : 01 Ağustos 2006, 15:59:55 »
Yeni aracınız hayırlı olsun kazasız kullanırsınız inşallah.

Bence sizin canınız o bayiden yanmış başkalarının yanmasın.
Bu tür olaylara seyirci kalmak pek hoş değil.
Herkes gücünün yetttiği ölçüde tepki göstersin. Sizde lütfen gerekli yerleri ve kişileri arayıp şikayetlerinizi bildirin.
Sonra buralarda herkes bir yerlerden şikayet etmeye devam eder sonra.

Edited by - omeroguz on 01/08/2006  16:00:52
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2006, 15:59:55 Gönderen: omeroguz »

Alfadanadam

• Moderatore
Klima bozulur mu?
« #6 : 01 Ağustos 2006, 16:16:17 »
Benim fikrime göre de kesinlikle şikayet edilmesi gereken bir bayi. Tolga'nın da dediği gibi euro'nun sabitlenmesi uygulanması uzun zamandır var. Ne yani o zamandan beri ilk defa mı alfa satıyormuş bu adamlar?
Anahtarlık mevzusu da küçük bir konu gbi görünebilir ama benim gözümde fazlasıyla büyük bir konu. Park sensörü'nün geliş fiyatına satılması diye birşey sözkonusu olamaz. Ya normal fiyatında takarlar ya da hediye ederler ki ben hediye diye biliyorum.

Takmayın alfa'nın tadını çıkarın demeli belki ama takın!! ben bile delirdim şimdi oturduğum yerde...
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2006, 16:16:17 Gönderen: Alfadanadam »

Tufan

• Membro
Klima bozulur mu?
« #7 : 01 Ağustos 2006, 16:30:36 »
klima konusunda öyle bir sıralama duydum ben, amaç kompresörü korumak. ama bunu nerede nasıl okuduğumu-duyduğumu hatırlamıyorum. iyi bir nokta aslında. bunu bir araştırmak lazım.
Alfa Romeo yeni yapılanma çerçevesinde birmotlar dışındakilerin bayiliğini iptal etti. o yüzden o bayinin servisini artık kullanamayacaksın zaten. hiç acıma derim!
park sensörü zaten pahalı birşey değil, tam şark kurnazlığı yapmış bayi ama elinde yazılı birşey varsa bence daha iyi olur.
son olarak anahtarlıkla beraber sana bir "welcome pack" vermediler mi? Kitap, tshirt, Cd gibi?
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2006, 16:30:36 Gönderen: Tufan »

krm

• Ziyaretçi
Klima bozulur mu?
« #8 : 01 Ağustos 2006, 16:38:58 »
quote:

Alfa Romeo yeni yapılanma çerçevesinde birmotlar dışındakilerin bayiliğini iptal etti. o yüzden o bayinin servisini artık kullanamayacaksın zaten.

tufan abi bu kesin mi? bayilik iptal edilince, yetkili servis olarak birmot dışında hiçbir yer devam etmeyecek mi?
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2006, 16:38:58 Gönderen: krm »

Tufan

• Membro
Klima bozulur mu?
« #9 : 01 Ağustos 2006, 16:41:32 »
kesin kerem. servisler de yeniden yapılanıyor, fiat ve Alfa diye ayrılıyorlar.
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2006, 16:41:32 Gönderen: Tufan »

kaiserhose

• Ziyaretçi
Klima bozulur mu?
« #10 : 01 Ağustos 2006, 18:09:08 »
Herkese teşekkür ederim ilginiz için. Yalnız benim şöyle bir sorum olacak. Ben burada bu olayları yaşarken servisin üçkağıtçılığı falan. Bana sakın şikayet etme onlarla aran bozulursa servise gittiğin zaman kötü olur. Aran iyi olsun çünkü arabana yarın bir şey olursa bunu garanti kapsamına sokabilirler seni de hiç mağdur etmezler dediler. Bu da açıkçası beni epey bir engelledi. Bir de benim faturamı aldığım tutarın altına kestiler ki en çok da o sinir etti beni. Şimdi eğer bu olacak bir arızayı garanti kapsamına sokabilmeleri mümkünse bunu başka servis yapabilir mi? bir de arabayı özel servise götürürsem (bu adamlar dışındaki) garanti kapsamında olan mekanik boya kaporta olayları kapsam dışına çıkar mı? Çok teşekkürler şimdiden. O dediğiniz hoş geldiniz kiti vardı ancak içerik bakımından ilk aldığımda eksikti. anahtarlık hem de.
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2006, 18:09:08 Gönderen: kaiserhose »

n/a

• Ziyaretçi
Klima bozulur mu?
« #11 : 01 Ağustos 2006, 18:24:33 »
İstediğin yetkili servise götürebilirsin arabanı.. illa satın aldığın yere götüreceksin diye bir şart yok... Özel servislerde yaptıracağın mekanik bakımlar ise arabanı garanti dışına çıkaracaktır uzak durmanı tavsiye ederim.. Ayrıca yeni alfanda çıkacak hertürlü mekanik ve boya problemi garanti dahilindedir hatırlatmak isterim..
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2006, 18:24:33 Gönderen: n/a »

admin

• Amministratore
Klima bozulur mu?
« #12 : 01 Ağustos 2006, 18:27:57 »
Birde özel mesajlarına baksan.
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2006, 18:27:57 Gönderen: a/a »

krm

• Ziyaretçi
Klima bozulur mu?
« #13 : 01 Ağustos 2006, 18:28:25 »
quote:

Yalnız benim şöyle bir sorum olacak. Ben burada bu olayları yaşarken servisin üçkağıtçılığı falan. Bana sakın şikayet etme onlarla aran bozulursa servise gittiğin zaman kötü olur. Aran iyi olsun çünkü arabana yarın bir şey olursa bunu garanti kapsamına sokabilirler seni de hiç mağdur etmezler dediler.

ya bunu kim dedi onu merak ettim. sana en başta kazık atan adam niye iyilik yapsın ? bence aksine bu adamlar orjinal parçanın yerine yan sanayi parça bile koyabilirler...

« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2006, 18:28:25 Gönderen: krm »

n/a

• Ziyaretçi
Klima bozulur mu?
« #14 : 01 Ağustos 2006, 18:37:02 »
Sevgili Çağlar, ayrıca bu arabayı hangi bayiden aldığını ve kiminle bu konuşmaları yaptığını ayrıntılı olarak yaz ki alfistiturkey olarakda duruma müdahale edelim.. Sevgili adminimiz bektaş bu konuda sana özel mesaj atmış olması lazım..

Burasının sadece bir web sitesi değil aynı zamanda Alfa Romeo kullanıcılarının şikayetlerinin en üst düzeyde çözüldüğü bir paylaşım ortamı olduğunu belirtmek isterim..
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2006, 18:37:02 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
Klima bozulur mu?
« #15 : 01 Ağustos 2006, 18:52:32 »
Walla arkadaşlar servise gittiğinizde mümkün mertebe aracın başında durmaya gayret gösterin çünkü Birmotun bile yan sanayi kullandığı oluyor... Artık kimseye güven kalmadı... Aracımı satmadan önce fren disk ve balataları  değişmişti ve yaklaşık 3000-3500 km sonra ötmeye hatta uğuldamaya başlamıştı servisten önce Bursa küçük sanayide rallici Serkan Yazıcı'nın ustasıyla tanışmıştık ona götürdüm arabayı gösterdim yan sanayi bu frenler git hemen değiştirsinler dedi bende tabi dururmuyum anında tepelerine bindim siz nası iş yapıosunuz benim hayatım söz konusu bu diskler ve balatalar hemen değişecek diye çıkıştım ve paşa paşa değiştirdiler...
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2006, 18:52:32 Gönderen: n/a »

Onur

• Ziyaretçi
Klima bozulur mu?
« #16 : 01 Ağustos 2006, 20:26:35 »
quote:

Herkese teşekkür ederim ilginiz için. Yalnız benim şöyle bir sorum olacak. Ben burada bu olayları yaşarken servisin üçkağıtçılığı falan. Bana sakın şikayet etme onlarla aran bozulursa servise gittiğin zaman kötü olur. Aran iyi olsun çünkü arabana yarın bir şey olursa bunu garanti kapsamına sokabilirler seni de hiç mağdur etmezler dediler. Bu da açıkçası beni epey bir engelledi. Bir de benim faturamı aldığım tutarın altına kestiler ki en çok da o sinir etti beni. Şimdi eğer bu olacak bir arızayı garanti kapsamına sokabilmeleri mümkünse bunu başka servis yapabilir mi? bir de arabayı özel servise götürürsem (bu adamlar dışındaki) garanti kapsamında olan mekanik boya kaporta olayları kapsam dışına çıkar mı? Çok teşekkürler şimdiden. O dediğiniz hoş geldiniz kiti vardı ancak içerik bakımından ilk aldığımda eksikti. anahtarlık hem de.

Çağlar bey hogeldiniz aracınız hayırlı uğurlu olsun. klima konusunu bilmem ama o hangi bayi ise sonuna kadar uğraşın, size taktık arabanıza bakmazlar falan filan hikaye.  burda kaç kullanıcıyız ki adamı yamulturlar valla size öyle bişi yapmaya kalkarlarsa, hiç merak etmeyin adminimiz ve biz size sonuna kadar yardımcı oluruz
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2006, 20:26:35 Gönderen: Onur »

n/a

• Ziyaretçi
Klima bozulur mu?
« #17 : 01 Ağustos 2006, 23:09:50 »
klimanın çalıştırılma sırası önce araç çalıştırmak sonra klimayı açmak,kapatırkende önce klimayı kapatmak sonra aracı kapatmak.bu söylediklerim farlar ve diğer elektrikli aksamlar içinde geçerlidir.amaç motoru ve aküyü ,marş motorunu korumaktır.servis konusunda ise illa aldığınız bayiye götürmenizi gerek yok.yetkili herhangi bi bayiyede götürebilirsiniz.ayrıca faturayı eksik kesmelerinide maliye'ye şikayet edebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2006, 23:09:50 Gönderen: n/a »

mKa

• Ziyaretçi
Klima bozulur mu?
« #18 : 01 Ağustos 2006, 23:37:23 »
çağlar bey öncelikle ben de hoşgeldiniz diyeyim.bence servisin adını açığa vurmanızda hiçbir sakınca yok aksine iyi olur size hiç bi gıcıklık yapamazlar ayrıca yaparlarsa başka servise gidersiniz o da olmazsa bunun adanası var antepi var aracı oralara da götürebilirsiniz ben de aracı aldığımda bunu gibi problemler yaşadım ne kadar sesiz kalırsanız o kadar tepenize binerler.Yukarıda bir arkadaş bahsetmiş bi de şu servise girememe problemi var yetkili servislerde aracın yanında duramıyosun oysaki ben aracı lifte kaldırıp altında çay sigara içmek ustayla muhabbet etmek istiyom garantisi bitsin heme bi özel servise müdavim olucam
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2006, 23:37:23 Gönderen: mKa »

master

• Editore
Klima bozulur mu?
« #19 : 01 Ağustos 2006, 23:52:44 »
Çağlar Bey aranızı iyi tutmak gerektiğini yoksa sorun çıkaracaklarını söylüyorsunuz ancak henüz siz yeni müşteriyken bu kadar sorun çıkaran bir bayiinin ileride birden değişmesini beklemek pek olumlu sonuç vermez. Yanii illa ki ileride de garanti konusunda "bu garantiye girmez" diyip sizden para koparmaya çalışacaklardır anlattıklarınıza bakılırsa. Ayrıca herkesin dediği gibi başka bayiiye gitme seçeneğiniz var her zaman.

Bayiinin ismini de bekliyoruz mutlaka :)

Ayrıca ben klimayı her zaman motoru çalıştırdıktan sonra çalıştırırım ve motoru kapatmadan da kapatmaya özen gösteririm. Sebebi derseniz oturup da niye böyle yapıyorum diye düşünmedim :) Bunu 11 sene önce peder beye Vectra alırken bayii söylemişti benim de o günlerden aklımda kalmış :)
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2006, 23:52:44 Gönderen: master »
Mülayim biriyim.

2001 156 2.0 TS Executive
1997 GTV V6 Turbo
2007 159 1.9 JTDm Distinctive Plus
2008 GT 1.9 JTDm Q2
2007 Spider 2.2 JTS

admin

• Amministratore
Klima bozulur mu?
« #20 : 02 Ağustos 2006, 09:29:41 »
Mersin kaç bayi varki arkadaşlar, birde böyle bakın. Neyse konu gerekli yerlere iletildi, yakın zamanda sonuçlanacaktır. Kimse merak etmesin.
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2006, 09:29:41 Gönderen: a/a »

kaiserhose

• Ziyaretçi
Klima bozulur mu?
« #21 : 02 Ağustos 2006, 12:18:11 »
Bektaş bey ve diğer tüm akadaşlara ilgilerinden dolayı teşekkür ederim. Servis adını çok zikretmek istemesem de zaten anlaşılmıştır diye düşünüyorum. herkese bol alfalı ve kazasız günler diliyorum.
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2006, 12:18:11 Gönderen: kaiserhose »

anIL(34an623)

• Ziyaretçi
Klima bozulur mu?
« #22 : 02 Ağustos 2006, 14:42:09 »
klima konusunda ben de böyle bir şey duymuştum. sanırım çok eskiden auto showda okumuştum.

sewgili halil gibi motoru çalıştyırmadan önce farları, teybi, klimayı genelde kapatırım. bazen unutuluyor tabi
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2006, 14:42:09 Gönderen: anIL(34an623) »

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal