Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Lpg'de Beyaz Duman Atması  (Okunma sayısı 41898 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

djbuzy

• Membro
Lpg'de Beyaz Duman Atması
« : 31 Ocak 2018, 06:00:02 »
Arkadaşlar Selam Herkese,

Aracım 147 2008 Model 120HP 1.6TS, ve araç hakkında anlam veremediğim bir durum var. Aracı ne kadar süre kullanırsam kullanayım egzos'dan çok fazla beyaz duman çıkıyor ( Rolantide daha çok ). Sizce bunun sebebi ne olabilir, bir lpg'ciye gösterdim aracında bir sorun yok dedi. Ufakta bir video çektim linki aşağıda.

Ek olarak videoyu çektiğim sırada araç yaklaşık 45 dakikadır çalışıyordu ve 15KM yol yapmıştım hiç stop etmeden videoyu çektim.

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Kaan

• Membro
Ynt: Lpg'de Beyaz Duman Atması
« #1 : 31 Ocak 2018, 07:56:15 »
Beyaz duman atması yağ yakmasına bağlanır genelde. Aracınızın kilometresi nedir. Bakımları yaparken uygun yağı kullanıyor musunuz. Yağ filtreniz orjinal mi. Bu soruların cevapları da önemli bence. Bu arada bulunduğumuz mevsimde soğuk havalarda da su buharı olarak beyaz duman çıkabiliyor. Sıfır araçların bile sabah hava daha soğukken beyaz duman çıkardığını görebilir siniz. Yoğun bir koku gelmiyor ise bence işgillenmek için bir sebep yok. Ama içiniz rahat etsin istiyorsanız ilk bakımda yağı değiştirmeden önce güvenilir bir katkı maddesi kullanıp 20 dakika rölantide çalışmasına, yanmasına izin verin. Sonrasında orjinal filtre ve uygun yağ ile değişimi yapın. Kesinlikle fark edecektir.
1 hayal
5 duyu
6.his

KaanA

• Membro
« #2 : 31 Ocak 2018, 08:01:35 »
Merhabalar, aynı sorun benim aracımda da var aracım 2006 - 147 135xxx. km de. Yağ filtre bakımı yapıldı yağ olarakta Castrol Magnatec 10-40w kullanıyorum. Soğuk havalarda yapıyor genelde ama ilk çalıştıktan ortalama 10dk süre içerisinde ufaktan da bi yakıt kokusu alıyorum bu arada aracım LPG'li.

anilimaca

• Membro
« #3 : 31 Ocak 2018, 08:48:40 »
Sık sık yağ ve su kontrolü yapın. Anormal bir durum yoksa (su eksiltmesi veya aşırı yağ eksiltmesi gibi) ve dumanda yağ kokusu yoksa gayet normal bir durum. Kış aylarında bu durum sanırım bizim araçlarda daha çok var. Egzozun yapısından sanırım. Soğuk havalarda kısa mesafeli sürüşlerde egzoz tam ısındıktan sonra stop ediyoruz. Ve havadaki su yoğunlaşarak egzozun belirli noktalarında birikiyor. Tekrar ısınınca da buharlaşırken ortalık bembeyaz oluyor. Bence gayet normal aynı durum bende de mevcut. Araç 95 binde ve sabah hararet göstergesi kıpırdayana kadar rölantide çalıştırırım. Yola çıkarım fazla devirlendirmeden. 90 dereceye gelince bir müddet normal devam ederim fakat bembeyaz duman atar, hele ki gazlarsan ortalık duman dumana gider  :D bu şekilde belirli bir müddet devam ettikten sonra kesiliyor bende. Ama kış aylarında bu kaçınılmaz...

fluhayat

• Membro
« #4 : 31 Ocak 2018, 10:26:03 »
Yağ yakan araç mavi renge yakın renkte duman atar, beyaz değil. Son yorumu yazan arkadaşımızın dediği gibi soğuk havalarda alfaların beyaz duman/buhar atmasının diğer çoğu araca göre fazla olduğunu çoğu kişiden duydum ve kendi aracımda da gözlemliyorum.
alfa romeo 2004 156 distinctive

admin

• Amministratore
« #5 : 31 Ocak 2018, 10:29:09 »
Havaların soğuması ile ortaya çıkan bir durumdur. Motorun sağlıklı çalıştığını gösteren "su buharıdır". Yağ yakan motorun dumanı mavimsi olur.
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

KaanA

• Membro
« #6 : 31 Ocak 2018, 11:34:20 »
Havaların soğuması ile ortaya çıkan bir durumdur. Motorun sağlıklı çalıştığını gösteren "su buharıdır". Yağ yakan motorun dumanı mavimsi olur.

Yağ yakan araç mavi renge yakın renkte duman atar, beyaz değil. Son yorumu yazan arkadaşımızın dediği gibi soğuk havalarda alfaların beyaz duman/buhar atmasının diğer çoğu araca göre fazla olduğunu çoğu kişiden duydum ve kendi aracımda da gözlemliyorum.

Yorumlarınız için teşekkür ederim sizlerinde bahsettiği gibi tam duman gibi değilde su buharı kıvamında. Bu konu çok kafama takılıyordu konu açan arkadaş sebebiyle bende aydınlanmış oldum.  :)

ekdellal

• Membro
« #7 : 31 Ocak 2018, 11:35:46 »
Göz ardı edin, bişey olmaz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

DcD-Semih

• Membro
« #8 : 31 Ocak 2018, 12:34:23 »
Çok kafanıza takılıyor ise rolantide iken avucunuzla egzozu kapatın 3, 5 saniye, elinize biriken sıvının tadına bakın hafif şekerli ise antifrizli sudur, üst kapak contası kaçırıyordur. Yanık yağ tadı var ise ve elinizde kaygan bir his bıraktı ise yağ yakıyordur. Tatsız tuzsuz bir şey ise mis gibi su buharıdır. Ki benim en sevdiğim tarafıdır kışın egzozdan hafif hafif beyaz duman gelmesi :)

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
2001 Alfa Romeo 145 1.6 T.spark - Giallo Zoe
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Rosso
2002 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Bianco Polare
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Grigio Chiaro
2000 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Rosso
2004 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Grigio Metallico
2012 Alfa Romeo Giulietta 1.4TB - Bianco Pastello

djbuzy

• Membro
« #9 : 31 Ocak 2018, 16:57:03 »
Beyaz duman atması yağ yakmasına bağlanır genelde. Aracınızın kilometresi nedir. Bakımları yaparken uygun yağı kullanıyor musunuz. Yağ filtreniz orjinal mi. Bu soruların cevapları da önemli bence. Bu arada bulunduğumuz mevsimde soğuk havalarda da su buharı olarak beyaz duman çıkabiliyor. Sıfır araçların bile sabah hava daha soğukken beyaz duman çıkardığını görebilir siniz. Yoğun bir koku gelmiyor ise bence işgillenmek için bir sebep yok. Ama içiniz rahat etsin istiyorsanız ilk bakımda yağı değiştirmeden önce güvenilir bir katkı maddesi kullanıp 20 dakika rölantide çalışmasına, yanmasına izin verin. Sonrasında orjinal filtre ve uygun yağ ile değişimi yapın. Kesinlikle fark edecektir.

Araç 96bin kilometrede yağ filtre bakımını yapalı 2bin kilometre olmadı daha ama katkı maddesi koymayı deneyeceğim teşekkür ederim.

djbuzy

• Membro
« #10 : 31 Ocak 2018, 16:59:45 »
Çok kafanıza takılıyor ise rolantide iken avucunuzla egzozu kapatın 3, 5 saniye, elinize biriken sıvının tadına bakın hafif şekerli ise antifrizli sudur, üst kapak contası kaçırıyordur. Yanık yağ tadı var ise ve elinizde kaygan bir his bıraktı ise yağ yakıyordur. Tatsız tuzsuz bir şey ise mis gibi su buharıdır. Ki benim en sevdiğim tarafıdır kışın egzozdan hafif hafif beyaz duman gelmesi :)

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şu yöntemi merak ettim akşam deneyeceğim :), ayrıca kafama takmamın nedeni aracı alırken expertiz motor için %77 demişti 94bin'deki araç için o yüzden de biraz takıntı yaptım acaba conta mı yanık diye.

Hasan

• Membro
« #11 : 31 Ocak 2018, 19:20:24 »
Lpg de benzinden bir miktar fazla duman olabilir. Ama aşırı beyaz duman LPG kitini ayarsızlığıyla alakalı, iyi bir ayar çözümünüz olur.

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk

djbuzy

• Membro
« #12 : 31 Ocak 2018, 21:47:33 »
Lpg de benzinden bir miktar fazla duman olabilir. Ama aşırı beyaz duman LPG kitini ayarsızlığıyla alakalı, iyi bir ayar çözümünüz olur.

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk

LPG ayarıyla ilgili çok sorunlar yaşadım :) Her yaptırdığım ayardan sonra lambda sensör arızası verdiriyordu en son güzel bir ayar yaptırdım arıza vermedi artık ellemiyorum :D

Tad ile kontrol konusuna gelecek olursak tam dedim deneyeyim beyaz duman kesildi araba hissediyor galiba ( Çok hisli bi alfam var :haydi: )

GoogleTagged