Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Lpg Sistemindeki Problem..  (Okunma sayısı 764 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Musty

• Membro
Lpg Sistemindeki Problem..
« : 27 Mart 2013, 21:15:05 »
Arkadaşlar Merhaba Lpg Sistemini taktırdığım yerdeki usta Lpg ye Kalibrasyon Yapmak için Ekrana Baktığında  Benzindeki Enjektör Sinyal süresi 4.9 Sn Gözüküyor Sağlıklı Bir araçta Bu Değerlerin 2.5-3 Arası Olduğunu Söyledi,Neden Olabilir dediğimde ise Lambda Sensöründen dir dedi.Gerçektende Aracı cihaza bağlattığımda lambda sensör hatasi verdi ama eylül ayında değiştirdim lambdayı bu kadar kısa sürede bozulmuş olabilirmi?
Ama Aracımı Bir Müddet Kötü Lpg ayarıyla kullanmak zorunda kaldım.Değer 4.9 Çıktığı için usta lpg kalibrasyonuda yapmadı malum değerleri normale indirmek için tek çözüm lambda değişimimi?Bilgisi olan arkadaşlar fikir beyan ederse memnun olurum Teşekkürler.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

sp4rc0

• Membro
Ynt: Lpg Sistemindeki Problem..
« #1 : 27 Mart 2013, 21:21:38 »
bozuk olduğu söylenen lambda gerilimi kaç volt görünüyor?
'06 147 1.6 TS (2006-...)
'17 Volvo V40 CC 1.5 T3 (2017-...)

Musty

• Membro
« #2 : 27 Mart 2013, 21:32:29 »
bunu exmainera bağlattığım servistemi öğrenicem? bu enjetör sinyal süresi hakkında bilgisi olan varmı 4.9 un değerlerin üzerinde olduğu ve fazla yakıt tüketimi olacağını söyledi ve öylede tüketim fazla?

blackgear

• Membro
« #3 : 27 Mart 2013, 22:07:11 »
bunu exmainera bağlattığım servistemi öğrenicem? bu enjetör sinyal süresi hakkında bilgisi olan varmı 4.9 un değerlerin üzerinde olduğu ve fazla yakıt tüketimi olacağını söyledi ve öylede tüketim fazla?

Evet, examinera bağlandığı zaman ölçüm sırasındaki değerlere bakmanız gerekiyor. Site içerisinde arama yaparsanız verilerle ilgili değerleri bulabilirsiniz  sanırım.

100km de ortalama tüketiminiz ne kadar?

Off topic: LPG takılı bir araç üzerindeki yol bilgisayarının gösterdiği ortalama yakıt tüketimi değerleri, doğru ölçüm yapıyor mu? Yani LPG tüketimini ölçebiliyor mu? Ölçemiyor diye biliyorum ama anlık yakıt tüketimi değişiyor LPG de kullanırken. Yol bilgisayarı yakıt debisi ile mi ölçüm yapıyor yoksa devir/hız/fabrika ortalama yakıt rüketimi gibi verilerle işlem mi yapmaya çalışıyor?

Musty

• Membro
« #4 : 27 Mart 2013, 23:41:11 »
Lambda sensörü hata veriyor bir hata kodu çıktı sildi usta gaz verdik tekrar geldi ekrana ecu resetleme işi normal değerlere çekermi acaba ve bu 4.9 olayına takılı kaldık yani araç benzinde doğru çalışmıyorki çok yüksek değerde çalışıyor  diyo usta nasıl normal seviyeye çekeriz o değeri?

Onur ÖZTÜRK

• Membro
« #5 : 28 Mart 2013, 00:14:45 »
Lambda sensörü hata veriyor bir hata kodu çıktı sildi usta gaz verdik tekrar geldi ekrana ecu resetleme işi normal değerlere çekermi acaba ve bu 4.9 olayına takılı kaldık yani araç benzinde doğru çalışmıyorki çok yüksek değerde çalışıyor  diyo usta nasıl normal seviyeye çekeriz o değeri?

Dün sabah aracımı yeni gelen ELM 327 bağlantı aparatı ile Fiat EcuScan'a bağladım Lambda sensörleri ve debimetre hata vermiş. Sildim düzeldi. Tabi bundan sonra aracı birkaç kilometre benzinde ve birkaç kilometrede LPG'de kullandım. Tekrar bağladığımda sorun yoktu,hata kodu vermemişti. Bugün baktım yine vermemiş.

Bu arada enjektör süresi soğuk motorda 3,5 birkaç dakika rölantide çalıştıktan sonra 3 ve motor ısınmaya başladıktan sonra 2.0 milisaniyelere kadar düşmüştü.

lambda gerilimi vs. hatırlamıyorum ama bir ara lambda değeri 1.000000 gibi bir değer gördüm diye hatırlıyorum....
                                                                                                                           Stile Italiano

Alfadanadam

• Moderatore
« #6 : 28 Mart 2013, 09:42:30 »

Evet, examinera bağlandığı zaman ölçüm sırasındaki değerlere bakmanız gerekiyor. Site içerisinde arama yaparsanız verilerle ilgili değerleri bulabilirsiniz  sanırım.

100km de ortalama tüketiminiz ne kadar?

Off topic: LPG takılı bir araç üzerindeki yol bilgisayarının gösterdiği ortalama yakıt tüketimi değerleri, doğru ölçüm yapıyor mu? Yani LPG tüketimini ölçebiliyor mu? Ölçemiyor diye biliyorum ama anlık yakıt tüketimi değişiyor LPG de kullanırken. Yol bilgisayarı yakıt debisi ile mi ölçüm yapıyor yoksa devir/hız/fabrika ortalama yakıt rüketimi gibi verilerle işlem mi yapmaya çalışıyor?

Yol bilgisayarı aynı şartlarda benzinde ne yakarsa onu gösteriyor ekranda. Aslında bir anlamda doğru şeyi gösteriyor. Genelde %10 üzerine koymak lazım.

tunerviper

• Membro
« #7 : 28 Mart 2013, 10:45:12 »
Arkadaşlar Merhaba Lpg Sistemini taktırdığım yerdeki usta Lpg ye Kalibrasyon Yapmak için Ekrana Baktığında  Benzindeki Enjektör Sinyal süresi 4.9 Sn Gözüküyor Sağlıklı Bir araçta Bu Değerlerin 2.5-3 Arası Olduğunu Söyledi,Neden Olabilir dediğimde ise Lambda Sensöründen dir dedi.Gerçektende Aracı cihaza bağlattığımda lambda sensör hatasi verdi ama eylül ayında değiştirdim lambdayı bu kadar kısa sürede bozulmuş olabilirmi?
Ama Aracımı Bir Müddet Kötü Lpg ayarıyla kullanmak zorunda kaldım.Değer 4.9 Çıktığı için usta lpg kalibrasyonuda yapmadı malum değerleri normale indirmek için tek çözüm lambda değişimimi?Bilgisi olan arkadaşlar fikir beyan ederse memnun olurum Teşekkürler.

Ne kadar süredir lpg de kullanıyorsunuz ? Benzin enj. süresine lpg demi bakıldı benzinde çalışırken mi ? Lpg de iken benzin enj süreniz uzuyor ise araç fakirde kalmış ve orj araç beyni sürekli yakıtı yükseltmek adına enj süresini uzatıyor olabilir. Bence ilk önce akü kutup başını söküp ecu yu restleyin. Daha sonra uzun bir müddet benzinde aracı kullanıp (yaklaşık 1000 km) değerlere tekrar bakın. Akü kutup başını çekmeden önce eğer teyp kodlu ise kodu bildiğinizden emin olun .
Turbo Twin Spark