Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: MiTo Direksiyon Açı / Tork Sensörü Arızası ve Ekranda Çıkan Hatalar...  (Okunma sayısı 15036 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stan

• Membro
Bugün elektrikçiye gidip aküyü kontrol ettirdim. Akü sağlammış, yani benim MiTo direksiyon kutusu  konusunda ciddi ciddi alarm veriyor.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

AbesLang

• Membro
Tam olarak hangi arıza kodunu verdiğini görmek lazım.
C1002 tork sensörü arızası ise, değişim fiyatının yaklaşık 1/3 üne tamir de edilebiliyor. Ne kadar erken yaptırırsanız o kadar iyi.

Benzer hataları son 3 gündür benim MiTo'mda da yaşamaya başladım. Özellikle sabahları bu aralar çok soğuk, devamlı sıfırın altında oluyor. 3 kez bu hatayla karşılaştım, üçünde de araba baya soğuktu. Arabayla bi 5 dk kadar yürüyüp, kontak kapatıp açınca hata gidiyor.
Evrene pozitif mesaj olması adına, aküden olmasını umuyorum, sonuçta sadece çok soğukta ve araç da soğukken bu hatayı veriyor.
Yakın vakitte ilk iş olarak aküyü kontrol ettireceğim. Olmazsa, 2.000 - 3.000 TL'ler havalarda uçuşacak gibi...

stan

• Membro
Bilgi ekranında en çok gördüğüm hata "direksiyon dönüş düzenleyici devre dışı" hatası. Bir kaç kez de bununla beraber asr vdc ve hill holder devre dışı hatalarını gördüm. Bunlardan alakasız şekilde de bir kaç kez yakıt keaici devre dışı hatasını gördüm.
Hafta içerisinde triger değişimi için usta olan babam arabayı dükkana götürecek. Kendisini zaten konuyla ilgili bilgilendirdim. Bilgisayara bağlayıp asıl hata kodlarını oradan görecek. Ona göre de gerekli aksiyon neyse onu alacağız artık.
Gelişmeler oldukça, buradan yazmaya devam ederim.

FIRST

• Membro
Bilgi ekranında en çok gördüğüm hata "direksiyon dönüş düzenleyici devre dışı" hatası. Bir kaç kez de bununla beraber asr vdc ve hill holder devre dışı hatalarını gördüm. Bunlardan alakasız şekilde de bir kaç kez yakıt keaici devre dışı hatasını gördüm.
Hafta içerisinde triger değişimi için usta olan babam arabayı dükkana götürecek. Kendisini zaten konuyla ilgili bilgilendirdim. Bilgisayara bağlayıp asıl hata kodlarını oradan görecek. Ona göre de gerekli aksiyon neyse onu alacağız artık.
Gelişmeler oldukça, buradan yazmaya devam ederim.
Yakıt kesici hatasını verince kapatıp açınca kendi kendinemi düzeldi?

Geçen gün kablolarla oynadım, akü vs bi anda hatalar kaybolup, araç çalıştı. Bende hemen ustaya götürdü, tabi orda hata vermiyo, araç 2 saat bekledik araç hata vermedi usta saglam, aracın ded.i Eve geldim 1 saat sonra denim dedim, gene aynı hatalar ! araç bildigin benle oyun oynuyo :)

Reha

• Membro
 Aynı sistem arıza bu yaz yeni aldığım Megane 2'de meydana geldi. Kolon dedikleri parçanın sıfırı 1500 lira civarıydı, sökmesi takması yine 2000 lira civarını buluyordu. Bostancı Koç tornada 750 liraya tamirini yaptırdım. Şuan sıkıntısız kullanıyorum. 1 yıl da garantisi var.

stan

• Membro
Yakıt kesici hatasını verince kapatıp açınca kendi kendinemi düzeldi?

Geçen gün kablolarla oynadım, akü vs bi anda hatalar kaybolup, araç çalıştı. Bende hemen ustaya götürdü, tabi orda hata vermiyo, araç 2 saat bekledik araç hata vermedi usta saglam, aracın ded.i Eve geldim 1 saat sonra denim dedim, gene aynı hatalar ! araç bildigin benle oyun oynuyo :)
yakıt kesici hatası ve tüm diğer hatalar kontağı kapatıp açınca kendiliğinden düzeliyor.

FIRST

• Membro
yakıt kesici hatası ve tüm diğer hatalar kontağı kapatıp açınca kendiliğinden düzeliyor.
Sürekli bi sefer açıp kapatmada düzeilyosa aküden olması büyük ihtimal

stan

• Membro
Bu hafta bilgiayara bağlayıp hata hafızasını kontrol ettik. Arızaların kök sebebine net göremedik ama anlık elektrik beslemesinin kesintiye uğramasından oluştuğuna dair bir yorumumuz oldu. Yani teknik açıdan konuyu hala izlemeye devam edeceğiz, hatalar karşımıza çıkmaya devam eder ve mekanik olarak bir olumsuzluk hissedersek o zaman aksiyon alacağız.

stan

• Membro
Bugün sanayideyken araba yine "direksiyon dönüş düzenleyici devre dışı" hatası verdi. ilk iş olarak elektrikçiye aküyü tekrarölçtürdüm, akünün kesin sağlam olduğunu gördük. sonrasında aracı bilgisayara bağlayıp aşağıdaki hata kodlarını okuduk. bu hata kodlarını yorumlayabilecek olan var mıdır?

NOT: Hata kodlarını silince araçtaki sorun da ortadan kalktı ama ne zaman bir daha bu hatayı görürüm, belli değil.

stan

• Membro
Aracım yine "direksiyon dönüş düzenleyici devre dışı" hatası vermeye başladı.
Arabayı bilgisayara bağlayınca da bir önceki iletideki gibi hataları okuyoruz.
Konuyu bizim buralardaki bir kaç ustaya sorunca, bilgisayarda okunan hatalardan dolayı abs beyninde arıza olabilir gibisinden, ki bence ezbere ve hatalı bir yorum yaptılar.
Çünkü aracın abs lambası yanmıyor, onun yerine araç bilgi ekranında direk "direksiyon dönüş düzenleyici devre dışı" diyor. Arada, bu hatayı verdikten sonra vdc, asr, hill holder devre dışı da diyebiliyor.
Direksiyonda ise hiç bir koşulda sertleşme olmadı.
Tüm bunları düşününce, bence olay direksiyon açı sensöründe. Konuyla ilgili tecrübeli arkadaşlar, @MiTongin @OğuzCanAlantor sizin bir tecrübeniz, yorumunuz var mıdır bu konuyla ilgili?

E.Ç.M. (MiTongin)

• Membro
3 ay önce telefonda anlattığım şeyler baki :)
*Smiles per gallon*

( Yaktığınız yakıt başına düşen gülümseme oranı )

stan

• Membro
3 ay önce telefonda anlattığım şeyler baki :)
Telefon derken hocam? Sizinle görüşmüş müydük?

E.Ç.M. (MiTongin)

• Membro
Telefon derken hocam? Sizinle görüşmüş müydük?
bir arkadaş aramıştı ama sen değilsin demek :)
*Smiles per gallon*

( Yaktığınız yakıt başına düşen gülümseme oranı )

stan

• Membro
bir arkadaş aramıştı ama sen değilsin demek :)

eyvallah Engin hocam:)

Bu konuda İzmir'de uzman sayılacak Çavuşoğlu elektronik varmış, sanayide kendi ustam bu arkadaşları tavsiye etti. Kendileri ile görüştüm, "değişim değil, tamir yaptıklarını" söyledi. Fiyat olarak da 1000TL'ye yakın bir fiyat verdi (net rakamı söylemiyorum, arada benim ustam olduğundan ufak bir indirim yaptı çünkü, ya da indirim yaptım deyip beni yemiş de olabilir:) ). Bir de yapacağı tamirin garantili olduğunu belirtti. İstersem çıkma veya orijinal olacak şekilde de komple direksiyon motoru & elektroniğini değiştirebileceğini söyledi ama tamirine garanti vermesi ve tabi ki fiyattan dolayı tamiri tercih edeceğim.

Arıza bir daha çıktığında, gidip yaptıracağım. Arızanın çıkmasını özellikle bekliyorum, teşhis doğru konulsun ki, sonra yanlış işlem olmasın.

Gelişmeler oldukça yazarım ki, aynı durumdan etkilenen kişilere burada veri olsun...

ar.159

• Membro
Aynı hatayı son 3 ayda 8-9 defa bende aracımda gördüm ancak sadece günün ilk çalıştırmasında yaşıyordum ve 1 km kadar ilerleyip stop edip tekrar çalıştırdığımda geçiyordu aracı kontrol ettirdiğimde direksiyon sisteminde herhangi bir arıza gözükmedi en son aküye baktırdım oda normaldi ki akü normal denildikten 4-5 gün sonra bir sabah araç çalışmadı ve bahsettiğiniz diğer hataları verdi akü olduğu barizdi hemen usta çağırıp aküyü değiştirdim usta akümün tamamen öldüğünü ancak bazen ölçümlerde normal gözükebileceğini söyledi
Nitekim akü değiştikten sonra ki yaklaşık 1 aylık süreçte bir daha hiç uyarı vermedi
Bence aküyü kontrolden ziyade değiştirmeyi deneyin sonuçta 200 tl ilk birşey ve bugun olmasa bir kaç ay hadi bilemedin 8-9 ay sonra değiştireceksin

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
34 AV 0020 COMING SOON!!
"Diğerleri otomobil satmak için yarışır, biz ise yarışmak için otomobil satarız."Enzo-Ferrari
"Ne zaman yolda bir Alfa Romeo görsem şapkamı çıkartıp onu selamlarım." Henry Ford

stan

• Membro
Aynı hatayı son 3 ayda 8-9 defa bende aracımda gördüm ancak sadece günün ilk çalıştırmasında yaşıyordum ve 1 km kadar ilerleyip stop edip tekrar çalıştırdığımda geçiyordu aracı kontrol ettirdiğimde direksiyon sisteminde herhangi bir arıza gözükmedi en son aküye baktırdım oda normaldi ki akü normal denildikten 4-5 gün sonra bir sabah araç çalışmadı ve bahsettiğiniz diğer hataları verdi akü olduğu barizdi hemen usta çağırıp aküyü değiştirdim usta akümün tamamen öldüğünü ancak bazen ölçümlerde normal gözükebileceğini söyledi
Nitekim akü değiştikten sonra ki yaklaşık 1 aylık süreçte bir daha hiç uyarı vermedi
Bence aküyü kontrolden ziyade değiştirmeyi deneyin sonuçta 200 tl ilk birşey ve bugun olmasa bir kaç ay hadi bilemedin 8-9 ay sonra değiştireceksin

Doğrusu akü konusu benim de hep gündemimdeydi. Bu arıza ile her karşılaştığıöda aküyü ölçtürdüm ama her seferinde akü saplam çıktı. Aslında belirsiz bir durum var, belki de sen haklısın.

stan

• Membro
Bugün lpg enjektörü değişimi yaptık, sonrasında ayar için laptop'u arabaya bağladık. Laptop bağlanınca, araç direk direksiyon arızasını verdi. Laptop'u çıkarmadan kontağı en az 5 kez açıp kapattım ama arıza silinmedi.
Sonrasında işimiz bitti, laptop'u söktük, arıza tamamen silindi gitti.
Yani, aracın aküsünün sağladığı voltaj seviyesinde bir dengesizlik olduğu ortada. Bu dengesizlikten dolayı araç garip garip arızalar veriyor. Bir de, direksiyon arızası hiç bir zaman için yolda giderken ortaya çıkmadı, hep kontağı ilk çevirdiğimde karşıma çıktı, araç ısınıp kontak açıp kapatınca düzeldi.
 @ar.159 yönlendirmen için tekrar sağol hocam. Bu hafta tanıdık bir ustadan denemelik akü alacağım. 2 hafta o aküyle bir sıkıntı çıkmaz ise akümü yenileyip noktayı koyacağız inş.

Gkt94

• Membro
Ayni problemle bende karsilasiyorum 1-2 ayda 1-2 kez banada oluyor aynisi.Fakat bende gayet seyir halindeyken veriyor arizalari.Saga cekip kontak acip kapatip,calistirdigimda birdaha problem yok.Bence bu uretim kaynakli bir hata.Usenmeyelim sikayet var a hep beraber ayni hatadan sikayet acalim.Zatem mk1 giulietta ve mitolarda problem ustune problem cikiyor heryerden.
La Meccanica Delle Emozioni

stan

• Membro
Ayni problemle bende karsilasiyorum 1-2 ayda 1-2 kez banada oluyor aynisi.Fakat bende gayet seyir halindeyken veriyor arizalari.Saga cekip kontak acip kapatip,calistirdigimda birdaha problem yok.Bence bu uretim kaynakli bir hata.Usenmeyelim sikayet var a hep beraber ayni hatadan sikayet acalim.Zatem mk1 giulietta ve mitolarda problem ustune problem cikiyor heryerden.
Hocam, senin araçtaki arıza sürüş anında çıkıyor ise, gerçek arıza olma ihtimali daha yüksektir diye tahmin ediyorum, maalesef.
Şikayet var konusunda ise, aşağıdaki gibi şikayette bulundum ben ve pişkin servis, sırf tespit için 200tl istedi. Bir de "zaten onlarda açı sensörü arızalınıyor" diye rahatlıkla da söylüyor. Madem arızanın kronik olduğunu kabul ediyorsunuz, bari sadece işçilik ücretiyle değiştiririz falan deyin, ama yok.
https://www.sikayetvar.com/alfa-romeo-kronik-direksiyon-kutusu-sikayeti#gorusmeler

Bu olaylardan sonra volkswagen'in dsg için sunduğu iyi niyet garantisinin ne kadar önemli olduğunu, müşteriye sahip çıkmanın daha iyi anladım valla.

Ama herşeye rağmen, Mito'muzu seviyoruz, kolay kolay başka arabya değişmem valla.

FIRST

• Membro
Fiat city diye bir arıza var mahkemede, bir kullanıcı kazanmış. Fiat bütün müşterilerinin ücretsiz değistiriyo.

stan

• Membro
Sadece benim yazdığım şikayet, 2 ay olmadan yaklaşık 2000 kez okunmuş. Bu şikayet sayısını arttırırsak farkındalık yaratıp, bir şeyler elde edebiliriz.

Saldırın sikayetvar'a!!!

cagdas oto izmir

• Membro
eyvallah Engin hocam:)

Bu konuda İzmir'de uzman sayılacak Çavuşoğlu elektronik varmış, sanayide kendi ustam bu arkadaşları tavsiye etti. Kendileri ile görüştüm, "değişim değil, tamir yaptıklarını" söyledi. Fiyat olarak da 1000TL'ye yakın bir fiyat verdi (net rakamı söylemiyorum, arada benim ustam olduğundan ufak bir indirim yaptı çünkü, ya da indirim yaptım deyip beni yemiş de olabilir:) ). Bir de yapacağı tamirin garantili olduğunu belirtti. İstersem çıkma veya orijinal olacak şekilde de komple direksiyon motoru & elektroniğini değiştirebileceğini söyledi ama tamirine garanti vermesi ve tabi ki fiyattan dolayı tamiri tercih edeceğim.

Arıza bir daha çıktığında, gidip yaptıracağım. Arızanın çıkmasını özellikle bekliyorum, teşhis doğru konulsun ki, sonra yanlış işlem olmasın.

Gelişmeler oldukça yazarım ki, aynı durumdan etkilenen kişilere burada veri olsun...
Cavusoglu iyidir ben oraya çok puntonun direksiyonun tamir ettirdim sıkıntı çıkmadı arabada esp olduğu için mitonun sistemi puntodan farkli

SM-A310F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

stan

• Membro
Cavusoglu iyidir ben oraya çok puntonun direksiyonun tamir ettirdim sıkıntı çıkmadı arabada esp olduğu için mitonun sistemi puntodan farkli

SM-A310F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Şu an benim durum akü değişmesiyle düzelecek gibi, ondan ilk planda çavuşoğlu'na gitmeyeceğim.

Gkt94

• Membro
Farkındalık yaratalım herkes şikayet var a yazsın.Belli bir sayıya ulaşınca da taciz ederiz musteri hizmetlerini.
La Meccanica Delle Emozioni

ar.159

• Membro
Fiat city ile ilgili bir dava varsa bence onun kararını bulmaya çalışın sistem aynı diye biliyorum hepsinde
Karar emsal niteliğinde olur ve elinizde böyle bir karar varken aksi halde dava açmak zorunda kalacağınızı beyan ederek görüşebilirsiniz müşteri Hizmetleri ile daha etkili olur

34 AV 0020 COMING SOON!!
"Diğerleri otomobil satmak için yarışır, biz ise yarışmak için otomobil satarız."Enzo-Ferrari
"Ne zaman yolda bir Alfa Romeo görsem şapkamı çıkartıp onu selamlarım." Henry Ford

GoogleTagged