Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Motor sesiyle ilgili birkaç soru  (Okunma sayısı 1548 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yiğit Doğukan

• Membro
Motor sesiyle ilgili birkaç soru
« : 12 Şubat 2013, 22:47:07 »

Bu video ne kadar yardımcı olur bilemiyorum ama birde size sormak istedim. Motordan gelen yüksek ses giderek artmakta ve beni iyiden iyiye rahatsız etmeye başladı. İlk önce özel servise götürdüm ve usta baktığında motorda hafif bi hırıltı olduğunu, sesin sebebini öğrenmek için motoru indirmeleri gerektiğini söyledi. Yetkili servise gittiğimde ise sesle ilgili herhangi bir yorum getiremediler. Arabamın çekişi gayet iyi ve yağ eksiltmiyor. Deneme amacıyla V kayışı söküldü, triger kayışının durumuna bakıldı ama sonuç alınamadı. Triger kayışında daha yazılar bile silinmemiş ve gayet iyi durumda. V kayışında küçük çatlaklar başlamış ama sesin kaynağı o değil. Ben varyatörden şüpheleniyorum ama her zaman ilk çalıştırmada dizel sesi gelmiyor. Carbon Clean yaptırsam çözüm olur mu? Servisin bana önerisi "Ses daha fazla artınca öyle gelin." oldu. Benim amacım sorun büyümeden önüne geçip daha ciddi sorunları önlemek.
Ses özellikle 1. ve 2. viteslerde geliyor ve 30-40 km kullanınca ses iyice azalıyor. Hatta bugün kız arkadaşım arabayı çok bağırttığımı söylediğinde 2. viteste ve 30 km hızla gidiyordum.

NOT: Bu video 20 km yol katettikten sonra çekildi.

Gouki

• Amministratore
Ynt: Motor sesiyle ilgili birkaç soru
« #1 : 12 Şubat 2013, 23:00:19 »
Isınınca azaldığı için sallama hakkımı katalitik konvektörden yana kullanıyorum :)

Yiğit Doğukan

• Membro
« #2 : 12 Şubat 2013, 23:06:44 »
Eğer katalitik konvektöründense sana hediye yollicam =)

Volkey

• Ziyaretçi
« #3 : 12 Şubat 2013, 23:57:35 »
Egzoz sistemi ile alakalı birşey... Birde varyatörünü değiştir bence...
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Onur ÖZTÜRK

• Membro
« #4 : 13 Şubat 2013, 02:04:16 »
Şu rölantideki tık tık tık tık sesi mi?

O bende de var. Birkaç usta gezdik, en sonunda birisi egzozcuya git katalitik dağılmış, boşalttır ses kalmaz ama alt devirler ölür dedi bende yolda kalana kadar devam ediyorum :haydi:
                                                                                                                           Stile Italiano

Alfadanadam

• Moderatore
« #5 : 13 Şubat 2013, 08:52:37 »
Katalitiği boşaltırsanız zırıl zırıl öter egzozunuz, tavsiye etmem o yüzden. Eğer gerçekten öldüyse ya metalik kat ya da çıkma alın takın.
Videoyu işten izleyemiyorum, yukarıdaki genel bir yorumdur. Videoyu izleyemediğim için ona bir yorumum yok şimdilik.

ismet

• Membro
« #6 : 13 Şubat 2013, 15:48:20 »
Alıntı

eğer katalitiktense hediye göndermek yerine para biriktirmeye başlamak daha akıllıca olabilir :rock:
I am the master of my fate
I am the captain of my soul

Yiğit Doğukan

• Membro
« #7 : 13 Şubat 2013, 17:42:24 »
Alıntı

eğer katalitiktense hediye göndermek yerine para biriktirmeye başlamak daha akıllıca olabilir :rock:

Abi sorunun sebebini bulalımda para elbet birikir  :)

GokhanALFA

• Ziyaretçi
« #8 : 14 Şubat 2013, 13:47:18 »
Merhabalar , aynı sorun bendede olmuştu daha 2 hafta önce , aracım durduk yere değişik değişik hırlamaya başladı , varyatör sandım hatta onu da 1 ay önce yaptırdım , kendi kendime dedim eyvah yine varyatörmü acaba diye , sonra servise gittim egsoz vuruntusuymus , kelepçesi gevşemiş kaynak yaptırdım şimdi sadece 2.0 motorun tok sesini alıyorum :) sizde isterseniz egsozunuzu gösterin muhtemelen sorun ondandır 10 TL. ye hallettim  :nazar:

Alfista35

• Membro
« #9 : 14 Şubat 2013, 15:25:51 »
Rölantide tık tık tık diye ses geliyorsa bu şanzuman dişlilerinin birinden kaynaklanabilir. Öğrenmek için aracı boşa alıp çalıştırın, debriyaja bastığınızda ses kesiliyorsa sorun şanzuman dişlisindendir.
Alfa Romeo 156 1.6 TS Distinctive

Yiğit Doğukan

• Membro
« #10 : 14 Şubat 2013, 16:06:11 »
Bu sabah erkenden arabayı egzozcuya, ardından tavsiye üzerine alfadan anlayan başka bir ustaya götürdüm. Egzozcu katalitik konvertörle ve hatta egzoz sistemiyle ilgili bi sorun olmadığını, motor sesinin sağlıklı olduğunu söyledi. Aynı şekilde ustada, sesin sağlıklı olduğunu söyledi. Fakat benim içim hala rahat değil. Son çare ya Carbon clean ya da enjeksiyon temizliği veya ikisi birden...

Yiğit Doğukan

• Membro
« #11 : 14 Şubat 2013, 16:07:32 »
Rölantide tık tık tık diye ses geliyorsa bu şanzuman dişlilerinin birinden kaynaklanabilir. Öğrenmek için aracı boşa alıp çalıştırın, debriyaja bastığınızda ses kesiliyorsa sorun şanzuman dişlisindendir.
Yok hocam ses daimi.

Yiğit Doğukan

• Membro
« #12 : 14 Şubat 2013, 16:13:19 »
Egzoz sistemi ile alakalı birşey... Birde varyatörünü değiştir bence...

Varyatörün ömrü doldu zaten. Peki varyatör değiştirirken trigerin değişmemesi sıkıntı olur mu? Çünkü triger sökülüp tekrar bağlanacak ve bu risk demek.

agucba

• Amministratore
« #13 : 14 Şubat 2013, 16:22:00 »
Triger ile varyatörü aynı zamanda değiştirtin. Ayrı zamanlarda değiştirseniz, iki kez işçilik parası vermiş olursunuz.

///////////////

Onur ÖZTÜRK

• Membro
« #14 : 19 Şubat 2013, 22:07:46 »
Bir gelişme var mı acep?
                                                                                                                           Stile Italiano

Yiğit Doğukan

• Membro
« #15 : 19 Şubat 2013, 22:22:34 »
Henüz yok. LPG regülatörü, V Kayış seti, Buji kabloları (kontrol edilecek) değişecek. Katalizörü tekrar kontrol ettirip egzozu orjinali ile değiştirecem. Artık o kazanın görüntüsüne katlanmam gerekecek ama egzozun şu an ki sesi hiç hoşuma gitmiyor. Bakalım bu bakımın sese ne denli etkisi olacak. Gelişmeleri bir bir aktaracağım.

Alfadanadam

• Moderatore
« #16 : 20 Şubat 2013, 09:12:31 »
Özgün'de bir tane orjinal son susturucu vardı satılık, işinize yararsa ve satılmadıysa bir bakın bence.

sp4rc0

• Membro
« #17 : 20 Şubat 2013, 10:11:47 »
susturucunun arkadan görünen kısmını yüksek sıcaklığa dayanıklı siyah boya ile boyayabilirsiniz. o kötü görüntüyü kapatıyor  :yukari-ok:
'06 147 1.6 TS (2006-...)
'17 Volvo V40 CC 1.5 T3 (2017-...)

Gouki

• Amministratore
« #18 : 20 Şubat 2013, 10:26:32 »
Özgün'de bir tane orjinal son susturucu vardı satılık, işinize yararsa ve satılmadıysa bir bakın bence.

Abi benim susturucu satildi.

HTC One X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Yiğit Doğukan

• Membro
« #19 : 20 Şubat 2013, 11:12:48 »
Bülent abi teşekkür ederim zaten Özgün satmış fakat geçen hafta ayarlamıştım orjinal son susturucu.

Az önce son susturucu orjinalini ile değiştirildi ve sonuç mükemmel. O iğrenç hırıltılı sestn kurtuldum ve psikolojik mi bilmiyorum ama araba ferahladı. Demek ki mühendislerin bir bildiği varmış!

Yiğit Doğukan

• Membro
« #20 : 20 Şubat 2013, 11:27:11 »
susturucunun arkadan görünen kısmını yüksek sıcaklığa dayanıklı siyah boya ile boyayabilirsiniz. o kötü görüntüyü kapatıyor  :yukari-ok:

Evet güzel fikir. Hafta sonu bi el atmayı düşünüyorum. Bahsettiğiniz boyayı nerelerde bulabilirim ve önerdiğiniz bi marka var mı? Aslında egzozcu normal sprey boyanın işimi göreceğini söyledi. Ancak uzun ömürlü olacağını sanmıyorum.

sp4rc0

• Membro
« #21 : 20 Şubat 2013, 11:43:37 »
ben bunu kullandım;

http://urun.gittigidiyor.com/garaj/motip-690c-isiya-dayanikli-siyah-spreyboya-400ml-69519294

ancak farklı markalar da var. ısıya dayanıklı sprey boya olarak ararsanız kolaylıkla bulabilirsiniz.
'06 147 1.6 TS (2006-...)
'17 Volvo V40 CC 1.5 T3 (2017-...)

Yiğit Doğukan

• Membro
« #22 : 20 Şubat 2013, 11:51:05 »
Sipariş verdim. Teşekkür ederim  :yukari-ok:

dragut

• Membro
« #23 : 20 Nisan 2013, 16:52:36 »
Arkadaşlar benim aracımın motor kapağının üst tarafında, daha çok sağ tarafa yakın yerden küçük su dinamosunun çalışmasına benzer bir ses geliyor. Bazen bu ses, hava kaçağını andırır bir şekilde geliyor. (Aracın hava emiş sistemiyle ilgili bir kaçağı yok.) AR Servis Mustafa Usta'yı aradığımda bunun gaz kelebeğinden olabileceğini söyledi. Acaba bu ses neyle ilgili olabilir. Önümüdeki hafta içi servise  götüreceğim aracı.
"Alfa sevgisi"

GoogleTagged