Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Rölantide titreme  (Okunma sayısı 1030 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

toprak0608

• Membro
Rölantide titreme
« : 31 Mayıs 2016, 11:47:59 »
Merhaba, aracımda motor ısındıktan sonra rolantide titreme oluyor.  Kontağı kapatıp açtıktan sonra düzeliyor.  Gaza bi kaç defa bastıktan sonra titreme devam ediyor.  Bahsettiğim bu sorunu benzin ve lpg de yapıyor.  Arabanın çekişinde herhangi bir sorun yok.  Maf sensörünü ve gaz kelebeğini temizledim. Adaptasyonu yaptım. Devir göstergesinde herhangi bir dalgalanma olmuyor. Arıza nerden kaynaklanabilir?  Teşekkürler.

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

dodogitar

• Membro
Ynt: Rölantide titreme
« #1 : 31 Mayıs 2016, 23:52:47 »
Merhaba, aracımda motor ısındıktan sonra rolantide titreme oluyor.  Kontağı kapatıp açtıktan sonra düzeliyor.  Gaza bi kaç defa bastıktan sonra titreme devam ediyor.  Bahsettiğim bu sorunu benzin ve lpg de yapıyor.  Arabanın çekişinde herhangi bir sorun yok.  Maf sensörünü ve gaz kelebeğini temizledim. Adaptasyonu yaptım. Devir göstergesinde herhangi bir dalgalanma olmuyor. Arıza nerden kaynaklanabilir?  Teşekkürler.

lambda sensörlerine baktınmı ? bide onların soketlerini çıkartıp denesene

2004 147 1.6 Progression
2008 147 1.6 Distinctive

toprak0608

• Membro
« #2 : 03 Haziran 2016, 13:03:53 »
lambda sensörlerine baktınmı ? bide onların soketlerini çıkartıp denesene
                                                                                                                               Lambda sensörlerinin hepsini fişten çektim ve çalıştırdım,  aynı sorun devam ediyor. Bu işlemi yapmadan önce "P0130 Başta lambda 1 sinyal"  hatasını aldım. Hata detay kısmında; kelebek açıklığı :1.96 deg. yazıyordu.

TOLGA a.f.r.

• Membro
« #3 : 05 Haziran 2016, 10:08:10 »
büyük ihtimal bobinlerden yapabilir

dodogitar

• Membro
« #4 : 05 Haziran 2016, 12:00:04 »
büyük ihtimal bobinlerden yapabilir
   evet bobin ateşlemesindende kaynaklanabilir. bobinlerin testini istersen bir oto elektrikçiye götürerek baktırtabilirsin yada kendin bobinleri tek tek sökerek atlama hızına bakarak ta anlayabilirsin. sağlıklı çalışan bobinin ateşleme hızı ile arızalı bobinin ateşleme hızını farkedersin. en azından benim bobinin bozuk olduğunu o şekilde anlamıştım. birde benim aracımdada rolantide titreme vardı. lambda sensörleri kontrol edildi. hava akış metre temizlendi ve yazılıma bağlanıp ayar çekildi. şu an araçta rolantide gram titreme yok. bu titreme sadece tüpte yapıyordu.

2004 147 1.6 Progression
2008 147 1.6 Distinctive

toprak0608

• Membro
« #5 : 13 Haziran 2016, 00:21:34 »
   evet bobin ateşlemesindende kaynaklanabilir. bobinlerin testini istersen bir oto elektrikçiye götürerek baktırtabilirsin yada kendin bobinleri tek tek sökerek atlama hızına bakarak ta anlayabilirsin. sağlıklı çalışan bobinin ateşleme hızı ile arızalı bobinin ateşleme hızını farkedersin. en azından benim bobinin bozuk olduğunu o şekilde anlamıştım. birde benim aracımdada rolantide titreme vardı. lambda sensörleri kontrol edildi. hava akış metre temizlendi ve yazılıma bağlanıp ayar çekildi. şu an araçta rolantide gram titreme yok. bu titreme sadece tüpte yapıyordu.
  Araç titrerken bobinleri teker teker söktüm sallantı artıyor. Bobinlerde problem yok sanırım. Klimayı açtığımda sarsıntı azalıyor. Aracın çekişi güzel ve yakıt tüketimi normal. Sanki araç bi yerden fazla hava alıyor. Maf sensörü arızalı olduğunda sarsıntı yapar mı?

toprak0608

• Membro
« #6 : 28 Temmuz 2016, 00:02:31 »
Sonunda rölantideki titreşimden kurtuldum. :) Aracımın periyodik bakımında; motor iç temizleyicisi, orjinal yağ filtesi ve 5w40 full sentetik yağ kullandım. Daha önce kullandığım yağ 10w60 full sentetik ve yağ filtresi orjinal değildi. Sorun yağ mıydı? filtre miydi? yoksa temizleyicinin etkisi mi oldu? bilemiyorum. Umarım aynı sorunu yaşayan arkadaşlara çözüm yolu olur.     

yigitekimdemir

• Membro
« #7 : 28 Temmuz 2016, 00:15:44 »
Sonunda rölantideki titreşimden kurtuldum. :) Aracımın periyodik bakımında; motor iç temizleyicisi, orjinal yağ filtesi ve 5w40 full sentetik yağ kullandım. Daha önce kullandığım yağ 10w60 full sentetik ve yağ filtresi orjinal değildi. Sorun yağ mıydı? filtre miydi? yoksa temizleyicinin etkisi mi oldu? bilemiyorum. Umarım aynı sorunu yaşayan arkadaşlara çözüm yolu olur.   
10w-60 kullanıyorum hiç titreme sıkıntım olmadı :)

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

Theillest

• Membro
« #8 : 28 Temmuz 2016, 00:30:45 »
Mobil 1 in 10 60 a bizde döndük bakımda şükrü abinin orda,sanki daha performanslı gibi araç rolantide titreme yok ama diğer 5 40 a göre yağ yakması azalır herhalde.

Xperia Z3 cihazımdan gönderildi

toprak0608

• Membro
« #9 : 28 Temmuz 2016, 01:13:36 »
10w60 yağın performansından bende memnundum, yağ eksiltmesi 10w40 yağ ile aşağı yukarı aynıydı. Ortalama 1000 km de yarım litreye yakın yağ ekliyordum. Uygun fiyatlı 5w40 sentetik yağ bulunca kullanayım dedim. Bakalım bundaki eksiltme nasıl olacak. Değiştirdiğim yağ filtresi sorunluydu ya da motor temizleyicinin etkisi gibi gözüküyor o zaman.   

Theillest

• Membro
« #10 : 28 Temmuz 2016, 01:34:40 »
Mobil 1 5 40 dı bundan önceki sıkıştırınca çok eksiliyor bence bayramda 3200 km yol yapınca 1,5 litre eksiltme vardı eksildikçe ekledik tabi 100 180 arası hızdan aşağı inmedik lpg olmasıda etkiliyor tabi ama ts motorlar kronik herhalde her türlü yakıyor.Bir arkadaş 156 sı var onunda 10 60 a gecmıs yag yakması nerdeyse hiç yakmaz oldu deyince 10 60 ı deneyelim dedik bakalım nasıl olcak 2 kez değişimden sonra anlaşılır fark.Yağ filtresi etkilemiş olabilir orjinal olması önemli ama rolanti yağ değişimi ile sorunun gitmeside garip tabi sevindirici bi yandan da masraf çıkmamış oldu size inş bir daha aynı sıkıntı ile karşılaşmassınız.

Xperia Z3 cihazımdan gönderildi

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal