Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Sağ Yan Ayna Titremesi  (Okunma sayısı 8403 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bura.k.

• Ziyaretçi
Sağ Yan Ayna Titremesi
« : 29 Temmuz 2015, 11:52:17 »
Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 1 ay önce 2012 model 170 BG Giulietta'ya sahip oldum. 27.500 km şuan kendisi.

Araba almaya karar verdiğimde sadece Alfa'lara baktım sayılır, birkaç tok kapı sesi ile meşhur markaya da baktım  :D ama arkadaşımın Mito'yu kullandığımda zehri almışım meğer önceden,Alfa'da karar kıldım.

Benim sorum şu, araba rölantide çalışırken veya trafikte durma sırasında sağ yan ayna kapakla beraber titreme yapmakta. Sol tarafta sıkıntı yok. İşin enteresan tarafı da bazen bu titreme olmuyor. Birkaç anlayan arkadaşa danıştım gelen cevaplar,  motor kulağında dengesizlik olabilir veya aynada boşluk olabilir dendi.

Bu bir problem teşkil eder mi ? Başka bu durumu yaşayan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.

teşekkürler.

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

cario

• Membro
Ynt: Sağ Yan Ayna Titremesi
« #1 : 29 Temmuz 2015, 12:40:10 »
Öncelikle hayırlı olsun.

Güncel araçlar biliyorsunuz basınca sıcaklığa bağlı olarak onlarca farklı hesaplama yapıyorlar. Dolayısıyla zaman zaman farklı titreşimler olması normal. Ara sıra ben de giulietta da yan aynanın titreştiğini görüyorum. Dert edilebilecek hiç birşey olduğunu da sanmıyorum. Keyifle binin. Çok canınızı sıkıyorsa da serviste aynaya bir çözüm bulmalarını isteyin.
17' Alfa Romeo Giulia Veloce Q4
11' Alfa Romeo Giulietta 1.4 170 MultiAir
06' Alfa Romeo 159 JTDm
05' Alfa Romeo 147 1.6 TS
96' Fiat Coupé Plus 2.0

fevkalbeser12

• Membro
« #2 : 29 Temmuz 2015, 13:30:11 »
Kronik problem, bi kaç değişik çözüm yolu denedim fakat olmadı. Şu an titreyen aynamla gayet memnunum:)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Araba markalarından bir insan yaratmak istesek toyota beyni, aston martin yüzü, cadillac karnı ve alfa romeo bu insanın kalbi ve ruhu olur...
                         jeremy clarkson

Bura.k.

• Ziyaretçi
« #3 : 29 Temmuz 2015, 13:55:18 »
İlginiz için teşekkürler arkadaşlar.

Büyük bir şey değildir diye umuyordum zaten öyleymiş.

iyi günler, Alfa'larımızla güzel gezmeler

ataozcan

• Membro
« #4 : 29 Temmuz 2015, 15:28:36 »
benimkide titriyor zaman zaman sorun yok

pd

• Membro
« #5 : 29 Temmuz 2015, 15:44:38 »
Benim de aracımda aynı sıkıntı vardı. hatta sağ sileceğim de titriyor. (2012 model 1.4 170bg) ilk bakımında sorunu iletmiştim servise, aracı teslim aldığımda titreme kesilmişti fakat ertesi gün yine başladı. sadece araç rölantide çalışırken titreme oluyor. Bana göre rahatsız edici bir durum. Aracım şu anda tekrar zincirlikuyu birmotta, bakalım halledebilecekler mi? yarın güncel durumu yazarım.

Bura.k.

• Ziyaretçi
« #6 : 29 Temmuz 2015, 15:58:12 »
Benim de aracımda aynı sıkıntı vardı. hatta sağ sileceğim de titriyor. (2012 model 1.4 170bg) ilk bakımında sorunu iletmiştim servise, aracı teslim aldığımda titreme kesilmişti fakat ertesi gün yine başladı. sadece araç rölantide çalışırken titreme oluyor. Bana göre rahatsız edici bir durum. Aracım şu anda tekrar zincirlikuyu birmotta, bakalım halledebilecekler mi? yarın güncel durumu yazarım.

İlk başlarda bende servise göstermeyi planlıyordum ama ilk etapta buradan görüş almak istedim.

Pek bir sorun yok gibi görünüyor ama rahatsız edici olduğu aşikar. Güncel durumu paylaşmanız çok iyi olacaktır bu sorunu yaşayanlar adına.

teşekkürler

schumi

• Membro
« #7 : 29 Temmuz 2015, 23:42:51 »
Geçen bende kırmızı ışıkta beklerken fark ettim,sağ taraftaki ayna camı hafiften titreme yapıyordu. Çok önemsemedim açıkcası. Birden fazla sebebi olabilir.
- Ayna gövdesinin kapı montajına sabitlemesini sağlayan zamak burçtan olabilir.
- Ayna motorundaki vidalarda gevşeme vardır. Motor titrediğinde camıda titretir.
- Ayna camının yapıştırıldığı cam tutucu plastiklerinden biri kırılmış olabilir.
- Ayna camının montajının yapıldığı içerdeki braketin plastik aksamında kırılma veya braket vidalarında gevşemeden dolayı titreme meydana gelebilir.

Saydığım faktörler birden fazla. Tamir veya kontrol ettirirken dikkatli olunmalı. Cam sökme aşamasında kırılabilir.

sbk0655

• Membro
« #8 : 29 Temmuz 2015, 23:53:14 »
Bir arkadas daha bu ayna titremesinden şikayetçiydi , ser işte motor kulağı değişimi yapıldığını ve sorunun ortadan kalktığından bahsetmisti.

SM-T800 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mertcancagla

• Membro
« #9 : 30 Temmuz 2015, 00:24:48 »
yüksek hızlarda da inanılmaz çok titriyor bence

textineer

• Membro
« #10 : 30 Temmuz 2015, 08:24:51 »
Sorun kronik ne yaptıysam hep kısa süreli çözüm oluyor sonrasında yine başlıyor. Artık uğraşmıyorum. Ama özellikle ilk çıktığından bu yana kronik olduğu bilinen bir sorun nasıl olurda kasa makyajlanırken es geçilir ve önemsemez anlamıyorum. Yeni kasalarda da aynı sorun devam ediyor kullanıcı şikayetlerine bakılınca. Bu sınıf bir araç için çok hatalı bir ayna tasarımı mevcut benim fikrim. Zaten aynayı elinizle hafif bastırdığınizda esniyor. Dolayısıyla motor çalışırken veya yüksek hızlarda o aynanın titremesi normal. Çokta takmamak lazım benim fikrim. Aracın kötü yönlerini taktıkça araçtan soğuyorsunuz. İyi yönleri ile mutlu olmaya çalışmak lazım. :)

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

pd

• Membro
« #11 : 30 Temmuz 2015, 13:59:38 »
konu ile ilgilenen arkadaşlar için bir durum güncellemesi yapayım.. @Bura.k.
sağ motor kulağı garanti kapsamında değişti. sorun çözüldü. hatta tahmin etmediğim kadar bir iyileşme oldu arabamda. içine oturduğumda rölantide iken arabanın çalıştığını bile anlamadım..bu kadar far edeceğini tahmin etmiyordum. meğerse sadece sağ taraf değil bütün araba titriyormuş. konforda inanılmaz artış oldu bence.. bu konuda sıkıntısı olan arkadaşlara aracın garantisi varsa motor kulağını değiştirmelerini tavsiye ediyorum.

Lbe

• Membro
« #12 : 30 Temmuz 2015, 15:12:42 »
Sorun kronik ne yaptıysam hep kısa süreli çözüm oluyor sonrasında yine başlıyor. Artık uğraşmıyorum. Ama özellikle ilk çıktığından bu yana kronik olduğu bilinen bir sorun nasıl olurda kasa makyajlanırken es geçilir ve önemsemez anlamıyorum. Yeni kasalarda da aynı sorun devam ediyor kullanıcı şikayetlerine bakılınca. Bu sınıf bir araç için çok hatalı bir ayna tasarımı mevcut benim fikrim. Zaten aynayı elinizle hafif bastırdığınizda esniyor. Dolayısıyla motor çalışırken veya yüksek hızlarda o aynanın titremesi normal. Çokta takmamak lazım benim fikrim. Aracın kötü yönlerini taktıkça araçtan soğuyorsunuz. İyi yönleri ile mutlu olmaya çalışmak lazım. :)

Bu sınıf bi araca ucuz gördüğünüz ayna 2015 Maserati GranTurismo'da da kullanılıyor.

150-160 da sallanmaya başlayan ayna 300 ile giderken kopuyordur heralde :))

textineer

• Membro
« #13 : 30 Temmuz 2015, 16:00:19 »
Aynı ise gran turismoda da aynı sorun vardır. :) O kadar servis uğraştı cam degisti, garantiden komple ayna değişti vs. ama çözüm olmadı. Ayna değişti tamam oldu dedik sonrasında titreme yine başladı. Özellikle yüksek hızlarda tabiri caiz ise ayna dile geliyor benim araçta hele birde rüzgar yiyiyorsa. Bu kadar çok kişinin şikayetçi olduğu bir konuda muhakkak ki bir tasarım hatası mevcuttur. Normal olduğunu düşünmüyorum. Bir ara takıntı olmuştu her arabanın aynası titriyor mu diye bakıyordum. Ama ciddi olarak ayna diğer markalardaki sağlam durmuyor. Eliniz ile denediginizde de bunu rahat anlayabiliyorsunuz karşılaştırmalı olarak. Her sokakta bir vw,  opel v.s. Alman menşeili araç vardır. Aynasını elinizle yukarı aşağı zorlayın demek istedigimi anlarsınız. Ben kabul ettim aracı böyle. :)

Bura.k.

• Ziyaretçi
« #14 : 30 Temmuz 2015, 16:34:52 »
@textineer bizi habersiz bırakmadığın için teşekkürler.

Ben sadece rolantide farkettim sadece, yüksek hızlarda da bakacağım bakalım.

Sizden ricam,  biraz yol yaptıktan sonra  bir bilgilendirme daha yapar mısınız ?  diğer arkadaşların da dediği üzere sonradan tekrar nüksedecek mi etmeyecek mi öğrenmek iyi olacaktır bence (inşallah nüksetmez de!) , zira garanti kapsamında olmayanlar arkadaşlar vardır benim gibi. Zaten yeni aldım arabayı masraf çok  :D

agucba

• Amministratore
« #15 : 30 Temmuz 2015, 16:42:48 »
Evet, sonunda Giulietta'nın kronik bir hatasını bulduk. Sanırım 10 tane araçta olunca kronik oluyor. Bu arada hiç bir yabancı forumda bununla ilgili bir şey okumadım. Sırf kontrol amaçlı olarak üyesi olduğum forumlara bakacağım, gerekirse soracağım.  :)

///////////////

textineer

• Membro
« #16 : 30 Temmuz 2015, 17:11:16 »
Rica ederim bu benim kendi deneyimlerim sonucu düşüncelerim. Ama ilk defa gündemde olan bir sorun değil. Servis te şikayetlerden olsa gerek konuya yabancı değil. Ama garanti kapsamında ise götürmek en iyisi. Sonuçta rolantide ki hissedilir titreme ciddi boyutta ise gideriliyor arkadaşlarında dediği gibi birçok sebebe bağlı olabilir. Ama yüksek hızda titreme hala mevcut benim aracımda.

Bura.k.

• Ziyaretçi
« #17 : 30 Temmuz 2015, 19:04:31 »
@pd sizde sağolun, bakım/servis sonrası son durum için.

Aslında size de atıf yapacaktım da diğer arkadaşla birlikte. Siz de motor kulağı değişim sonrası biraz yol yaptıktan sonra sorunun tamamen çözüldüğünü teyit ederseniz çok sevinirim. İnşallah devam etmezde.

Doğa Tosun

• Membro
'
« #18 : 30 Temmuz 2015, 19:07:45 »
Bigün hiç unutmuyorum Atılım'da kış.. Hazırlıktayız @DarknessHero ile, öğle yemeğine çıkıyoruz tam. Ankara'da yağmur bile yağmamasına rağmen İncek'te yerler kar. Sefa kardeşimin Corsa D van'a bindik, otoparktan çıkıp yemeğe gidicez. Tam da öğle arası tüm hazırlığın, sağımız solumuz bayağı kalabalık. Arabalarda yol kenarında kaldırıma paralel çekili. Önümüzde de arkamızda da 5'er santim falan var. Sefa abim gösterdi şumayerliğini, milletin içinde çekti el frenini durduğu yerde, direksiyonu kırıp verdi gaz pedalının gözüne. Hiç manevra yapmadan resmen "şık" diye çıktık daracık yerden. Görenlerin suratında hayranca bir gülümseme, millet birbirine gösteriyor falan "gördün mü nası çıktı" diye. Egomuz tavan. Derken "pıt" diye bir ses. Herkesin bize baktığı o an;

sağ aynanın camı düştü yere :D durup yerden alsan karizma "dead". Almasan ayna "dead". Allahtan elemanın biri almış aynayı getirdi verdi camdan.

Niye anlattın derseniz, her arabada böyle şeyler olabiliyor. 159'da da bazen sağ aynada vibrasyon oluyor.
:D ulan sefa..
"AlfaRomeo 159 JTDM Dist.Plus Qtronic
"MercedesBenz C180 AMG Selection
"BMW 520i Executive Plus

"Alfa MiTo 1.4 TB (sold)
"Alfa GT 2.0 JTS Selespeed (sold)
"Alfa 147 1.6 TS (sold)
"BMW 320ied 40th year(sold)
"BMW X5 3.0i (sold)
"BMW 320ia (sold)
"MercedesBenz C180 AMG(sold)
"VW Passat B8 Highline(sold)
"Honda Civic SportPlus 182(sold)
"Nissan Navara 4x4 Platinum(sold)

alperuzi

• Membro
« #19 : 02 Mayıs 2016, 19:14:20 »
Konuyu hortlatacağım, sağ aynada titreme vardı, bugün baktım solda da başlamış. Yüksek hızlarda oluyor, rüzgar etkisiyle. Durduğumda baktım katlama mekanizmasında hafif boşluk oluşmuş, titreme bu yüzden oluyor. Daha önce kurcalayıp düzelten oldu mu?

evrenalpar

• Membro
« #20 : 02 Mayıs 2016, 23:58:42 »
Benim koca oğlanın da sağ kulağı koşarken titriyor. Söküp bakmak lazım. :)
206GTI (2003-2008)
A3 1.6 (2008-2010)
Giulietta M.Air (2010-2012)
Honda CR-V (2012-2013)
Audi A3 1.6TDI S-Tronic (2013 - 2016)
Alfa Romeo 159 1.9JTD SW (2016 -2017)
Giulietta M.Air TCT (2017-...)

GoogleTagged