Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Salıncak Problemi  (Okunma sayısı 3700 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ismet

• Membro
Salıncak Problemi
« #25 : 21 Kasım 2011, 14:43:10 »
quote:
Şunu iyi anladım ki, Alfa ile geçen son 8 senemde;"bir Alfa'n varsa hiç bir zaman her şey içine tam sinerek aracına gönül rahatlığıyla binemezsin". Ne zaman neresinden bir şey çıkacak diye biniyorsun. Tik yarattı resmen..Hiç bir şey çıkmasa da ön takım gürültüsü eksik olmuyor. Ama değiştirmiyoruz markayı... vardır bir hikmeti.

bugün sabah aracımı kullanırken, direksiyonun (göstergelerin) olduğu yerden böyle ara ara çıt çıt gibi sesler gelmeye başladı.. ayrıca, arka sağ amortisör de patlak, oradan da tak tuk sesler geliyor. her yeni ses duyduğumda içim çok fena oluyor. her müziği kapatıp ses mi geliyor dediğimde eşim ters ters bakıyor artık

ya ben de artık arabama bindiğimde paranoyaklaşıyorum ve gaipten sesler duyuyorum ya da bizim araçlar yurdumuzun berbat yollarını pek sevmiyorlar
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2011, 14:43:10 Gönderen: L3v1@th@n »
I am the master of my fate
I am the captain of my soul

ku2

• Membro
Salıncak Problemi
« #26 : 21 Kasım 2011, 14:55:05 »
quote:

quote:
Şunu iyi anladım ki, Alfa ile geçen son 8 senemde;"bir Alfa'n varsa hiç bir zaman her şey içine tam sinerek aracına gönül rahatlığıyla binemezsin". Ne zaman neresinden bir şey çıkacak diye biniyorsun. Tik yarattı resmen..Hiç bir şey çıkmasa da ön takım gürültüsü eksik olmuyor. Ama değiştirmiyoruz markayı... vardır bir hikmeti.

bugün sabah aracımı kullanırken, direksiyonun (göstergelerin) olduğu yerden böyle ara ara çıt çıt gibi sesler gelmeye başladı.. ayrıca, arka sağ amortisör de patlak, oradan da tak tuk sesler geliyor. her yeni ses duyduğumda içim çok fena oluyor. her müziği kapatıp ses mi geliyor dediğimde eşim ters ters bakıyor artık

ya ben de artık arabama bindiğimde paranoyaklaşıyorum ve gaipten sesler duyuyorum ya da bizim araçlar yurdumuzun berbat yollarını pek sevmiyorlar

Ya..birşey söylicem...
Ama kızmak yok..! :))

Aracınıza bakarsanız..Ön takım problemlerini çözerseniz.. ve patlak amortisör ile gezmezseniz aracınızdan ses gelmez..

Aracınızda patlak amortisör ile gezmeniz, başka problemlere davetiye çıkarır. Yarın bigün değiştirirsiniz bu amortisörü o zaman bakarsınız viraj demir lastiklerinden ses geliyor...

Amortisörü de tek değiştirmeyin.. 2 arkayı birden değiştirin. Viraj demir lastiklerini de değiştirin. Arka Z rotları da değiştirin hatta
Bakın bakalım arkadan ses geliyormu..?

Aynı şeyler ön takım için de geçerli. Üst salıncakların ikisini de aynı anda değiştirin..Rot kollarını da..Amortisörleriniz de sağlamsa ses gelmez :)
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2011, 14:55:05 Gönderen: selimgencoglu »
--
2004 Subaru Impreza WRX STI / 34 VK 0778
2015 Subaru Levorg 1.6 GT-S SPORT / 06 BM 4785

ismet

• Membro
Salıncak Problemi
« #27 : 21 Kasım 2011, 15:03:41 »
quote:
Ya..birşey söylicem... Ama kızmak yok..! :))

yok yok, niye kızayım. ben de tam bunları soracaktım ki sizden cevap geldi

arka amortisörlerin ikisini de değiştirmek istedim, ancak, mali durumlardan giremedim o işe. eşimle ortak karar verme durumundayız. zaten alfa'ya zor ikna ettim, bir de sürekli sorun çıkartan bir araçmış gibi görmesini istemiyorum. çünkü ne söylesem, bu araç çok masraf çıkartıyor diyor. aslında, diğer araçlardan hiçbir farkı yok ancak bayanlarla tartışmaya girecek kadar aptal değilim hem akıllı bir erkek, susması gerektiği zamanı bilir

aracımı ilk aldığımda, gram ses gelmiyordu. maşallah tık yoktu. ben de bakım olarak, varyatör, trigger, v kayışı ve bujileri değiştirttim. daha sonra, hiç param kalmadı ve amortisörü değiştiremedim. sürekli aklımı kurcalıyor bu durum ama elimden bir şey de gelmiyor

ilk fırsatta, sağlam bir bakım yaptırmak istiyorum.. arka amortisörler, salıncaklar filan.. gerçi salıncaklar soğuktan mı ses yapıyor yoksa değişmeli mi bilmiyorum. en iyisi salıncaklar için mayısa kadar beklemek.. ama amortisörler sesten önce, güvenlik için değişmeli..
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2011, 15:03:41 Gönderen: L3v1@th@n »

obasar

• Membro
Salıncak Problemi
« #28 : 21 Kasım 2011, 15:18:17 »
quote:

quote:

bunlar viraj demir lastiği vb...
sesleri keserler, özellikle mavi olanlar alfa 'nın GTA ve 3.2. V6 'larında kullanılanları...
ben değiştireceğim zaman bunlardan takıyorum. silikon olduğu için sıcak - soğuk ' ta esneyip genleşmeden ses yapmıyor..

Silikon sıcak soğukta genleşme yapar.. Poliüretan yapmaz :))

cok kötüsün :(
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2011, 15:18:17 Gönderen: obasar »
Alfa Romeo Mito 1.4 TCT Sportivo
Alfa Romeo 156 1.9 JTD

ku2

• Membro
Salıncak Problemi
« #29 : 21 Kasım 2011, 16:00:01 »
quote:

quote:

quote:

bunlar viraj demir lastiği vb...
sesleri keserler, özellikle mavi olanlar alfa 'nın GTA ve 3.2. V6 'larında kullanılanları...
ben değiştireceğim zaman bunlardan takıyorum. silikon olduğu için sıcak - soğuk ' ta esneyip genleşmeden ses yapmıyor..

Silikon sıcak soğukta genleşme yapar.. Poliüretan yapmaz :))

Yok be :)))

Normal lastikler zaten uzun süre gidiyor.. Arada yağlanıyor..O da ölmeden önce suyunu sıkmak gibi...bişey.. Hani biraz daha idare etsinler diye.. Çünkü yağ da bozuyor silikonu..!! Silikon iyi hoş malzeme..yüksek sıcaklıklara dayanıyor.. ama hava ile temas edince...zaman içinde özelliğini kaybediyor..ve çatlamaya, kopmaya başlıyor.
Viraj demir lastikleri 2 sene oldu ses yok... Yani ben poliüretan olanları takmak isterim, ama fiyatı da abartı biraz :))
O bakımdan silikona devam :))

cok kötüsün :(

« Son Düzenleme: 21 Kasım 2011, 16:00:01 Gönderen: selimgencoglu »
--
2004 Subaru Impreza WRX STI / 34 VK 0778
2015 Subaru Levorg 1.6 GT-S SPORT / 06 BM 4785

ATC

• Ziyaretçi
Salıncak Problemi
« #30 : 22 Kasım 2011, 10:20:24 »
peki bu viraj demir lastikleri viraj demirine nasıl monte edilir??
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2011, 10:20:24 Gönderen: ATC »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Robbie

• Membro
Salıncak Problemi
« #31 : 22 Kasım 2011, 10:47:04 »
aynı problem bende de var üst salıncak burc degisimi yapildi sol taraf, usta sag taraf idare eder dedi. Fakat arabayi ilk calistirip kasislerden gecerken biraz ses geliyor isindiginda gidiyor. 90tl odedim.
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2011, 10:47:04 Gönderen: Robbie »
147 1.6 TS Distinctive 2006

sp4rc0

• Membro
Salıncak Problemi
« #32 : 22 Kasım 2011, 13:30:28 »
quote:

Alt salıncaktan ses gelmez..
Ses geliyorsa..genelde üst salıncaktan gelir.

Edited by - selimgencoglu on 21/11/2011  14:48:37

15.000 km önce sağ ön salıncağı gıcırdama sesinden dolayı değiştirdim. Bu kadar km.dir de tık yok.. Servise gittiğimde bende üst salıncak dedim ama usta sesi duyar duymaz alt dedi ve alt çıktı gerçekten de..

Edited by - sp4rc0 on 22/11/2011  13:31:50
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2011, 13:30:28 Gönderen: sp4rc0 »
'06 147 1.6 TS (2006-...)
'17 Volvo V40 CC 1.5 T3 (2017-...)

eddieirvine

• Membro
Salıncak Problemi
« #33 : 22 Kasım 2011, 15:46:29 »
Araba kasisten geçtikten sonra garçç diye bir ses çıkarıyor. Hafif süratliysem daha çok tabi.  birde soğuklarda malum daha fazla. Üst salıncaklar yeni değişti.çukurlardan geçerkenki tak tuk sesleri azaldı. Sanırım viraj demir lastiğinden yapıyor bu gacırtıları. Aslında lastikler ucuz ama işçilik 100 tl gibi bir rakam aldım.İşçilik fazla gibi geldi. Bende öteledim biraz. Kasislerden yavaşca geçmeye devam.Yağlatma olayını denesem diyorum. Ön viraj demir lastiklerini yağlama olayı kolay bir işlemmidir.Yani birşey sökmeden yağlama için ulaşılabiliyormu lastiklere.
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2011, 15:46:29 Gönderen: eddieirvine »

ismet

• Membro
Salıncak Problemi
« #34 : 22 Kasım 2011, 15:53:55 »
salıncakları değiştirmeden sadece viraz demir lastiğini değiştirmek sesleri keser mi? bu işlemin bir sakıncası var mı? bir de bu lastikler kaç para acaba
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2011, 15:53:55 Gönderen: L3v1@th@n »

eddieirvine

• Membro
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2012, 21:22:42 Gönderen: eddieirvine »

ismet

• Membro
Salıncak Problemi
« #36 : 22 Kasım 2011, 17:12:36 »
quote:
ama kasis gibi yükselip alçalan kısımlarda garç diye geliyorsa viraj demir burcu olması lazım..

çukura girdiğimde benim araçtan ses gelmiyor ama kasisten hızlı geçersem garç gurç sesler geliyor
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2011, 17:12:36 Gönderen: L3v1@th@n »

tolga_ozhan

• Membro
Salıncak Problemi
« #37 : 22 Kasım 2011, 20:50:30 »
Sesin viraj demir çubuğundan mı yoksa salıncaktan mı olduğunu çukura yada tümseğe göre ayırt etmek zordur. Viraj demirinde yamulma, bükülme vs.. Sorun yoksa sadeçe burç değişimi yetreli aynısı salıncak içinde geçerli.
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2011, 20:50:30 Gönderen: tolga_ozhan »

ismet

• Membro
Salıncak Problemi
« #38 : 23 Kasım 2011, 09:19:28 »
sanırım en iyisi tahmin yapmak yerine bir ustaya götürüp göstermek
« Son Düzenleme: 23 Kasım 2011, 09:19:28 Gönderen: L3v1@th@n »

Alfadanadam

• Moderatore
Salıncak Problemi
« #39 : 23 Kasım 2011, 10:52:35 »
Viraj demiri lastikleri değişimi muhtemelen en zor değiştirilen kısımdır. Ya ön travers komple indirilecek ya da bir kısmı aşağı sarkıtılarak aradan montaj olacak. Ama her koşulda da biraz zahmetli.
Viraj demir lastiklerini değiştirmeden önce eski lastikler demir üzerinde iz bırakmışsa temizlenmesi gerekir. Ustaya mutlaka hatırlatın.
« Son Düzenleme: 23 Kasım 2011, 10:52:35 Gönderen: Alfadanadam »

ATC

• Ziyaretçi
Salıncak Problemi
« #40 : 25 Kasım 2011, 00:59:35 »
quote:

Viraj demiri lastikleri değişimi muhtemelen en zor değiştirilen kısımdır. Ya ön travers komple indirilecek ya da bir kısmı aşağı sarkıtılarak aradan montaj olacak. Ama her koşulda da biraz zahmetli.
Viraj demir lastiklerini değiştirmeden önce eski lastikler demir üzerinde iz bırakmışsa temizlenmesi gerekir. Ustaya mutlaka hatırlatın.

bunu biliyorum..değişimin lastiği viraj demiri üstüne montesi dışında hepsini kendim yaptım...epiyi uğraşlı iş...yine ses war..üşeniyom o sanayiye gidip lifte çıkıp o kdar zavazingoyu sökmeye...merak ettiğim ve takıldığım konu lastiğin demire geçme şekli...diğer 2sinde lastiği keserek monte ettik..başka bi türlü olmadı...ve 2.sinde ustamın mucip fikri ile ömürlük olsun bi daha ses yapmasın diye açılan ayakları kaynak yaptık..ama 2 gün sonra yine ses gelmeye başladı..yaklaşık 6 aydır böyle....ama tik oldu bende bu sesler...kulağım hep ön takımda..müzik ne kdr açık olsada sanki hep ses geliyo bana...powerflex alsakta bunuda keserek takmıyacaz mı ? yoksa bu lastiğin demire montesinin farklı bi yöntemi mi var?
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2011, 00:59:35 Gönderen: ATC »

ottoman

• Ziyaretçi
Salıncak Problemi
« #41 : 25 Kasım 2011, 10:27:04 »
arkadaşlar yarın aracımın alt ve üst salıncakları ile viraj demir lastikleri değiştirilecek okuduklarımdan dolayı aklıma geldi ben bunları aşama aşama resimleyip siteye koyayım bari bir işe yarasın aklınızdaki sorulara cevap olur belki.
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2011, 10:27:04 Gönderen: ottoman »

ismet

• Membro
Salıncak Problemi
« #42 : 25 Kasım 2011, 11:20:46 »
quote:
Ya..birşey söylicem... Ama kızmak yok..! :))  Aracınıza bakarsanız..Ön takım problemlerini çözerseniz.. ve patlak amortisör ile gezmezseniz aracınızdan ses gelmez..  Aracınızda patlak amortisör ile gezmeniz, başka problemlere davetiye çıkarır. Yarın bigün değiştirirsiniz bu amortisörü o zaman bakarsınız viraj demir lastiklerinden ses geliyor...  Amortisörü de tek değiştirmeyin.. 2 arkayı birden değiştirin. Viraj demir lastiklerini de değiştirin. Arka Z rotları da değiştirin hatta Bakın bakalım arkadan ses geliyormu..?  Aynı şeyler ön takım için de geçerli. Üst salıncakların ikisini de aynı anda değiştirin..Rot kollarını da..Amortisörleriniz de sağlamsa ses gelmez :)

geçen gün hazır alfin'e uğramışken benim aracı da lifte kaldırıp sağına soluna baktılar. şöyle bir liste çıkardılar:

1) sağ sol alt tabla
2) terazi demiri
3) sağ amortisör tamiratı (amortisörün tamiratı olmaz diye biliyorum ama şükrü usta 1 yıl da garanti veriyormuş)
4) sol arka denge kolu (uzun)
5) bunları yapmışken viraz demir lastiklerini de değiştireyim diyorum.

hesapladım, parçaları kendim alırsam 150 lira kadar kar ediyorum. bu da gayet iyi bir miktar.

bu arada amortisör tamiri için ne diyorsunuz?
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2011, 11:20:46 Gönderen: L3v1@th@n »

ATC

• Ziyaretçi
Salıncak Problemi
« #43 : 25 Kasım 2011, 11:49:09 »
quote:

quote:
Ya..birşey söylicem... Ama kızmak yok..! :))  Aracınıza bakarsanız..Ön takım problemlerini çözerseniz.. ve patlak amortisör ile gezmezseniz aracınızdan ses gelmez..  Aracınızda patlak amortisör ile gezmeniz, başka problemlere davetiye çıkarır. Yarın bigün değiştirirsiniz bu amortisörü o zaman bakarsınız viraj demir lastiklerinden ses geliyor...  Amortisörü de tek değiştirmeyin.. 2 arkayı birden değiştirin. Viraj demir lastiklerini de değiştirin. Arka Z rotları da değiştirin hatta Bakın bakalım arkadan ses geliyormu..?  Aynı şeyler ön takım için de geçerli. Üst salıncakların ikisini de aynı anda değiştirin..Rot kollarını da..Amortisörleriniz de sağlamsa ses gelmez :)

geçen gün hazır alfin'e uğramışken benim aracı da lifte kaldırıp sağına soluna baktılar. şöyle bir liste çıkardılar:

1) sağ sol alt tabla
2) terazi demiri
3) sağ amortisör tamiratı (amortisörün tamiratı olmaz diye biliyorum ama şükrü usta 1 yıl da garanti veriyormuş)
4) sol arka denge kolu (uzun)
5) bunları yapmışken viraz demir lastiklerini de değiştireyim diyorum.

hesapladım, parçaları kendim alırsam 150 lira kadar kar ediyorum. bu da gayet iyi bir miktar.

bu arada amortisör tamiri için ne diyorsunuz?

amortisörleri yada salıncağı sökmek farklı viraj demirini sökmek farklı..en uğraşlısı viraj demiri..ses yapmıyosa dokunmaya deymez..
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2011, 11:49:09 Gönderen: ATC »

ismet

• Membro
Salıncak Problemi
« #44 : 25 Kasım 2011, 11:50:56 »
quote:
amortisörleri yada salıncağı sökmek farklı viraj demirini sökmek farklı..en uğraşlısı viraj demiri..ses yapmıyosa dokunmaya deymez..

ses yapıp yapmadığını bilmiyorum. bana onunla ilgili bir şey demediler ama hazır servise vermişken onu da aradan çıkartayım diyorum.. belki de yanlış düşünüyorum
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2011, 11:50:56 Gönderen: L3v1@th@n »

dragut

• Membro
Salıncak Problemi
« #45 : 03 Şubat 2012, 22:36:36 »
arkadaşlar bugünlerde sol ön takımlarla ilgili farklı bir sorun yaşıyorum. viraj demir lastikleri veya burçlarla alakalı garç-gurç seslerinin yanında şimdi de daha çok rot başlarını, salıncakları vs andıran tokur-tukur sesler duyuyorum. garç-gurçlara alışmışken şimdi bu ses canımı sıktı. üstelik bana daha mühim bir sorun gibi geliyor. (bu sesi parke taşlı yollarda, hatta basit çukurlarda ve tümseklerde de duyuyorum.) umarım önemli bir sorun değildir. önerilerinizi-tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2012, 22:36:36 Gönderen: dragut2012 »
"Alfa sevgisi"

ArinFırat

• Membro
Salıncak Problemi
« #46 : 03 Şubat 2012, 22:59:47 »
quote:

arkadaşlar bugünlerde sol ön takımlarla ilgili farklı bir sorun yaşıyorum. viraj demir lastikleri veya burçlarla alakalı garç-gurç seslerinin yanında şimdi de daha çok rot başlarını, salıncakları vs andıran tokur-tukur sesler duyuyorum. garç-gurçlara alışmışken şimdi bu ses canımı sıktı. üstelik bana daha mühim bir sorun gibi geliyor. (bu sesi parke taşlı yollarda, hatta basit çukurlarda ve tümseklerde de duyuyorum.) umarım önemli bir sorun değildir. önerilerinizi-tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

araba dağılacak parçalanacakmış gibi bi ses yapıyor değilmi :) korkma,sakin ol:)amortisör ve amortisör takozuna baktır..sesin geldiği tarafta amortisör takozu üzerindeki kauçuk muhafazayı çıkarıp arabayı esnet ve kauçuk muhafazayı çıkardığın delikten içeri bak,sesin nasıl ve nerden geldiğini gör..120 tl amortisör 70 tl takoz al güle güle bin ;)
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2012, 22:59:47 Gönderen: cirrepceco »

dragut

• Membro
Salıncak Problemi
« #47 : 03 Şubat 2012, 23:13:15 »
quote:

quote:

araba dağılacak parçalanacakmış gibi bi ses yapıyor değilmi :) korkma,sakin ol:)amortisör ve amortisör takozuna baktır..sesin geldiği tarafta amortisör takozu üzerindeki kauçuk muhafazayı çıkarıp arabayı esnet ve kauçuk muhafazayı çıkardığın delikten içeri bak,sesin nasıl ve nerden geldiğini gör..120 tl amortisör 70 tl takoz al güle güle bin ;)

hafif gürültülü bir ses olmasına rağmen evet, teker yerinden çıkacakmış gibi izlenim veriyor:) aslında korktuğum gibi olmadığını tahmin ediyorum. ama buralarda yollar berbat olunca ister istemez şüpheleniyorum. zaten bu ses çukur ve tümseklere girip çıkmalardan sonra gelmeye başladı. her ne kadar özen göstersem de, hor kullanmasam da...
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2012, 23:13:15 Gönderen: dragut2012 »
"Alfa sevgisi"

ArinFırat

• Membro
Salıncak Problemi
« #48 : 03 Şubat 2012, 23:22:49 »
quote:

quote:

quote:

hafif gürültülü bir ses olmasına rağmen evet, teker yerinden çıkacakmış gibi izlenim veriyor:) aslında korktuğum gibi olmadığını tahmin ediyorum. ama buralarda yollar berbat olunca ister istemez şüpheleniyorum. zaten bu ses çukur ve tümseklere girip çıkmalardan sonra gelmeye başladı. her ne kadar özen göstersem de, hor kullanmasam da...

%99 benim dediğim sorundur.en güzel şöyle anlarsın,çukur tümsek bi yolda 1 viteste ve yavaş yavaş giderken direksiyonu sonuna kadar kır ve dönüş al,ses max seviyeye çıkıyorsa eğer,dediğim sorundur.ben diyarbakırdayım ve hiçbir yol buradaki gibi kötü değil bence,hele kar kış yağmurlarlardan sonra hepten berbat oldu.
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2012, 23:22:49 Gönderen: cirrepceco »

dragut

• Membro
Salıncak Problemi
« #49 : 03 Şubat 2012, 23:29:55 »
yarın bunu deneyeceğim. verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2012, 23:29:55 Gönderen: dragut2012 »
"Alfa sevgisi"

GoogleTagged