Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: SIVI BOR  (Okunma sayısı 1116 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burcintun

• Ziyaretçi
SIVI BOR
« : 07 Şubat 2007, 00:34:08 »
Arkadaşlar, geçen gün İzmir den kuzenlerim bize oturmaya geldiler. Kuzenim ve eşi sakat. Ve dolayısıyla sakat aracı kullanıyor. Aynı şekilde İzmir de sakat arkadaşının eski 5 serisi Bmw si varmış. Bu araca Karabağlar' da sanayide montaj yapılarak sıvı bor takviyesi ile yakıtın çoğunun yanması sağlanıyormuş. Bmw nin sahibi korkunç yakıt tasarrufu yaptığını kuzenle paylaşmış kuzende kafaya koymuş taktıracakmış. Adam patentini almış. %30-50 yakıt tasarrufu. Güç artışı, vuruntu azalması, emisyon azalması. Daha önce bu sitede işlendimi bilmiyorum ama sizlerden bilgi almak istedim. motorun uygun bir yerine cam suyu koyulan hazne büyüklüğünde plastik bir hazne monte edilmiş.içinde sıvı bor ve özel katkı maddesi var. yaklaşık 2 -3 litre kadar bir sıvı alıyor.burdan damla damla bu sıvı benzine karışıyor.ve benzinin tam yanmasını sağlıyor. bu 3 litrelik karışım yaklaşık 2000 km de bitiyor. daha sonra sıvı bor ve özel katkı maddesi yeniden alınarak karıştırılıp bu hazneye koyuluyor.(her 2000 km de sıvı yenileniyor sıvı bor ve katkı maddesi 20 ytl) bu sistemin maliyeti 160 ytl imiş. yaklaşık şehir içi %30 şehir dışı %50 tasarruf sağladığını söylüyor.ben hayrete düştüm. araca hiç bir zararı yok,ruhsata işletmek gerekmiyor,araçta var olan sesleri azaltıyor ve performansı artırıyormuş ve yaklaşık 20 dk da monte ediliyormuş. böyle birşey olabilirmi bilginiz ya da kullanan arkadaşlar var mı?
Hem de bizim araçlara takmışlar. Vereceğim adreste Alfa Romeo ları görürsünüz.  

http://www.mercanotomotiv.com/
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2007, 20:09:42 Gönderen: omeroguz »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

burcintun

• Ziyaretçi
SIVI BOR
« #1 : 07 Şubat 2007, 00:41:11 »
YAKIT KULLANIMI

5 lt. pet suyundan 2lt. suyu boşaltın, kalan 3lt. suya ?1? no?lu  katkının tamamını ilave edin.

Pet şişeyi çalkalayın, 15 dakika beklettikten sonra ?2? no?lu katkının tamamını ekleyin.

Hazırlamış olduğunuz    karışım kullanıma hazırdır. [ Pet su kullanınız; şebeke suyu, saf su,
ütü suyu, kaynamış su kullanmayın.
(MERCAN® OTOMOTİV ?Nestle, Erikli, Pınar Şaşal sularını öneriyor.) ]

Hazırlamış olduğunuz karışımla; 2200?2600

Km arası yol katedebilirsiniz. Sıvı kabından eksildikçe ilave ediniz.

VANA AYARI

Ayar Vanasının kontrasını gövde ile birlikte gevşetmeden sıkıca tutup tornavida ile milimetrik çevirerek,

sıvı akışı ayarlanmalıdır. (Sağa açılır, sola kapanır.)

Normal sarfiyat:50 km.de iki çizgi arası eksilecek şekilde sıvı akışı ayarlanmalıdır.
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2007, 00:41:11 Gönderen: burcintun »

Alfadanadam

• Moderatore
SIVI BOR
« #2 : 07 Şubat 2007, 00:45:46 »
Bununla ilgili bazı forumlarda muhtlelif topicler var, ancak hiçbirinde nihai sonuç alınanı daha görmedim. Hep birileri birilerinde görmüş, hiçbir forumun üyesinin bizzat kendi arabasında denediğini görmedim henüz. Yani bir garip durum, varlığı iddia ediliyor ama en azından ismen de olsa tanıdığım kullanan biri yok ...
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2007, 00:45:46 Gönderen: Alfadanadam »

Alfadanadam

• Moderatore
SIVI BOR
« #3 : 07 Şubat 2007, 00:48:21 »
Buyrun buradan yakın :) Sistemin uygulandığı bir 156 :)

« Son Düzenleme: 07 Şubat 2007, 00:48:21 Gönderen: Alfadanadam »

Alfadanadam

• Moderatore
SIVI BOR
« #4 : 07 Şubat 2007, 00:49:34 »

« Son Düzenleme: 07 Şubat 2007, 00:49:34 Gönderen: Alfadanadam »

n/a

• Ziyaretçi
SIVI BOR
« #5 : 07 Şubat 2007, 09:12:54 »
bizede yakınmış aslında.. bi gidip röportaj filan yapsam araştırmacı gazetecilik atraksiyonları göstersem fena olmaz : )
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2007, 09:12:54 Gönderen: n/a »

Alfadanadam

• Moderatore
SIVI BOR
« #6 : 07 Şubat 2007, 09:16:39 »
Bir büyüğümüz olarak gidiniz, görünüz diyorum ben :)
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2007, 09:16:39 Gönderen: Alfadanadam »

n/a

• Ziyaretçi
SIVI BOR
« #7 : 07 Şubat 2007, 09:32:58 »
gidicem görecem, adam anlata anlata bitiremiyecek, öyle süper böyle süper diye, hı hı diyip gelicem : ) Şu alfanın sahibini bulmak lazım aslında : )
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2007, 09:32:58 Gönderen: n/a »

Tufan

• Membro
SIVI BOR
« #8 : 07 Şubat 2007, 09:54:03 »
genelde bor ile ilgili  ürünler hayal kırıklığı yaratıyor, en azından motorsilk ve nnt bor power kullanmış biri olarak bunu söyleyebilirim.
ama alfa 156'da adam madem kullanmış, doğrudan fikir verebilir bize. görelim bakalım %30 tasarrufu...
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2007, 09:54:03 Gönderen: Tufan »

agucba

• Amministratore
SIVI BOR
« #9 : 07 Şubat 2007, 10:20:47 »
Aslında yakıt tasarufu güzel bir tamlama. %30 ve %50 azımsanacak rakalmlar değil. Ama her şeye karşı hasas davranan Alfa motorları bunu kabul edebilecek mi?
Eğer sonuç olumlu ise babamın arabasına tatktırmayı düşünebilirim.
Sayın Admin'im, İzmir'den güzel haberlerinizi bekliyoruz.
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2007, 10:20:47 Gönderen: agucba »

///////////////

Alfadanadam

• Moderatore
SIVI BOR
« #10 : 07 Şubat 2007, 10:23:50 »
quote:

gidicem görecem, adam anlata anlata bitiremiyecek, öyle süper böyle süper diye, hı hı diyip gelicem : ) Şu alfanın sahibini bulmak lazım aslında : )

Evet ya, alfa'nın sahibinin telefonunu alabilirsen çok süper olur :)
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2007, 10:23:50 Gönderen: Alfadanadam »

burcintun

• Ziyaretçi
SIVI BOR
« #11 : 07 Şubat 2007, 21:28:51 »
Arkadaşlar mesajımda zaten belirtmiştim. Alfa Romeo araçlara uygulandığı için ilgimi çekti. Bir de kuzen çok ciddi anlattı. arkadaşı yalan konuşacak biri değilmiş. Ciddi kelli felli bir adammış. Kuzen taktıracak zaten. Ondan bilgi alacağım. Birde arkadaşlar squadra ile iletişime geçtim. Stephan Lenior ile yazışıyorum. Benim bazı sorularım oldu onlara cevap yazdı. Herhalde chip takacağım.
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2007, 21:28:51 Gönderen: burcintun »

Alfadanadam

• Moderatore
SIVI BOR
« #12 : 07 Şubat 2007, 22:04:57 »
Chip hayırlı olsun Burçin bey, bu bor konusunda da elinize geçtikçe  detaylı bilgi verirseniz sevinirim.
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2007, 22:04:57 Gönderen: Alfadanadam »

master

• Editore
SIVI BOR
« #13 : 07 Şubat 2007, 23:28:06 »
Burçin Bey Squadra doğru seçim. Stephan da çok ilgili birisi. Ben aldım , çok memnunum. Size de hayırlısı olsun.
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2007, 23:28:06 Gönderen: master »
Mülayim biriyim.

2001 156 2.0 TS Executive
1997 GTV V6 Turbo
2007 159 1.9 JTDm Distinctive Plus
2008 GT 1.9 JTDm Q2
2007 Spider 2.2 JTS

burcintun

• Ziyaretçi
SIVI BOR
« #14 : 08 Şubat 2007, 14:55:37 »
quote:

Burçin Bey Squadra doğru seçim. Stephan da çok ilgili birisi. Ben aldım , çok memnunum. Size de hayırlısı olsun.

Önder Bey, gerçekten çok sevindim.Bilgisi olan birine rastladım.  Bana yardımcı olun chip i takma işini siz mi yaptınız. Yoksa taktırdınız mı? Siparişi siz mi verip getirdiniz? Web sayfalarındaki grafiklerdeki değerlere ulaşıyor mu? Yakıt tüketimi ne oldu? Aynı kalsa bile bana yeter. Benim aracın kilometresi yüksek ama gerçekten niyeti bozdum taktıracağım. Sizce 170000km civarındaki bir araca fazla mı gelir? Motor çok sağlam. memnunum ama vites değiştirirken eksoztan çok az siyah duman atıyor. Sizin görüşlerinizi merak ediyorum. Bana sorularımın cevabını tek tek verirseniz sevinirim. Saygılar.
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2007, 14:55:37 Gönderen: burcintun »

burcintun

• Ziyaretçi
SIVI BOR
« #15 : 08 Şubat 2007, 14:58:09 »
bor konusunda size bilgi vereceğim erak etmeyin. Benden haber bekleyin kuzenden gelen haberleri hemen sizinle paylaşacağım.
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2007, 14:58:09 Gönderen: burcintun »

Alfadanadam

• Moderatore
SIVI BOR
« #16 : 08 Şubat 2007, 15:32:14 »
Konuyla ilgisi yok ama egzostan siyah duman atması aracınız çok yakıyor demektir, aklınızda olsun.
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2007, 15:32:14 Gönderen: Alfadanadam »

burcintun

• Ziyaretçi
SIVI BOR
« #17 : 08 Şubat 2007, 19:48:06 »
Evet yakıyor zaten. Motor yapılması gerekiyor demişlerdi. O zaman yalan mı söylemişler.Bülent bey bunun sebebi(siyah duman) varyatör olabilir mi?
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2007, 19:48:06 Gönderen: burcintun »

n/a

• Ziyaretçi
SIVI BOR
« #18 : 08 Şubat 2007, 21:26:40 »
eksozdan mavi duman atıyorsa araç yağ yakıyordur.motorun yapılması gerekir.siyah duman ise yakıttan ve silindirlerde fazlaca kurum birikmesinden olur.karbon clean ile ve hava yakıt oranlarının ayarlanması ile giderilebilir.
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2007, 21:26:40 Gönderen: n/a »

Alfadanadam

• Moderatore
SIVI BOR
« #19 : 08 Şubat 2007, 21:45:08 »
Halil'in de dediği gibi, sanırım dumanın renginden olsa gerek bunu yağ yakıyor şeklinde algılıyor bazı kişiler. Çözümünü de aynı şekilde Halil belirtmiş aslında ama biraz açarsak;

-Gerekiyorsa enjektör temizliği,
-hava filtresi ve gerekiyorsa benzin filtresi değişimi
-buji değişimi veya temizliği
-Katalitik konvertör var ise tıkanık olabilir,
-lambda arızası aşırı yakıt tüketiminde başlıca etmenlerdendir.

Varyatör normal şartlarda 5000-7000 devir bandında güç düşüklüğüne sebep oluyor. Ancak diğer devirlerde de güç düşüklüğüne az da olsa sebep olabilir ve siz alıştığınız güce erişebilmek için daha çok gaza basma ihtiyacı duyabilirsiniz.

Ancak özellikle yukarıdakileri uygulayıp varyaör dışındaki tüm etmenlerden emin olmak en iyisi.
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2007, 21:45:08 Gönderen: Alfadanadam »

omeroguz

• Membro
SIVI BOR
« #20 : 08 Şubat 2007, 22:04:52 »
Bülent'in yazdıklarına benden de küçük bir katkı olsun. Varyatör konusunda rahatlıkla konuşabilirim, bugün aracı aldım servisten, yakıt ve çekiş konularında müthiş etkisi varmış, değiştikten sonra motor çok rahatladı ve performansı arttı. Ayrıca, yakıt konusunda da tasarruf olacağı söylendi, yakında bunuda test etmiş olacağım.
Bujiler ve kurum konularının altını önemle çizmek lazım, gerçekten fazla yakıt tüketimi konularında çok önemli faktörler arasında.
ayrıca kurum olayıda gerçekten
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2007, 22:04:52 Gönderen: omeroguz »

n/a

• Ziyaretçi
SIVI BOR
« #21 : 08 Şubat 2007, 23:36:36 »
Peki duyduğum birşey var onu akabinde sorayım..
2-3 Depoda bir oktan arttırıcı atmanın motor sağlığı açısından iyi olacağı söyleniyor aslı var mıdır?
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2007, 23:36:36 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
SIVI BOR
« #22 : 09 Şubat 2007, 01:32:05 »
Ya varyatör, çok ileri derecede bozulmadığı zaman ses dışında etkisi yok zannediyordum ben. Yanlış mı öğrendik acaba?
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2007, 01:32:05 Gönderen: n/a »

master

• Editore
SIVI BOR
« #23 : 09 Şubat 2007, 21:17:40 »
Burçin Bey chip'i takma işini ben yaptım. Zaten websitesinde anlatılıyor , chip'in yerini bildikten sonra pense ve tornavida ile rahatlıkla takabiliyorsunuz. Ben iki chip değiştirdim , birisi turbo basıncını ayarlıyor diğeri de ateşlemeyi , dikkat etmeniz gereken iki nokta var , ilki aracın hem orjinal chipinin hem de sipariş ettiğiniz chip'in pin'leri çok çok hassas , çok dikkatlı çıkarıp takmalısınız yoksa eğrilme ihtimalleri çok yüksek , ikinci nokta da chip'in doğru tarafa bakar şekilde takılması , yoksa araç çalışmıyor :) Bir de Stephan'ın chip'e temiz ellerle dokunma uyarısını abartıp gidip ameliyat eldiveni aldım , bilimsel bir havada eldivenlerle taktım chipleri :)

Siparişi ben verdim , 1-1,5 hafta içinde chip buradaki posta şubesine kadar güzelce paketlenmiş şekilde ve dökümanlarıyla birlikte geldi. Gümrükte takılmasından korkuyordum ancak bende öyle bir problem olmadı. Western Union ile ödedim , çok havale masrafı verdim , dokundu :) Ancak paypal olmadığı sürece en mantıklı seçim de western union gibi duruyor.

Web sayfasındaki grafiklerdeki değerlere ulaşıyor mu inanın bilemiyorum çünkü dyno üzerine çıkarmadım aracı chipten sonra. Bir de chip dışında başka modifikasyonlar da olduğu için ve aracın ayarlarını sürekli değiştirdiğimiz için (neyse ki ideal ayarı buldum sonunda:) ) dynoya çıkarsam da chip'in etkisini tam olarak algılamamız pek mümkün değil. Ancak beklediğimi aldığımı söyleyebilirim. Bütün devirlerde daha iyi performansı beklediğim ölçüde sunuyor.

Yakıt tüketimini de objektif olarak ölçemedim , ancak sakin kullanımda bir miktar düşüş var , sportif pek kullanmadığım için onu pek bilemiyorum ancak artmasını beklemek normal olsa gerek :)

170000 km'deki araca chip takılır mı takılmaz mı sorusunu ben cevaplamasam daha iyi :) Sonuçta motorunuzun durumu , ne kadar ömrü kaldığı gibi etkenler oldukça önemli , aracınızın durumunu da siz daha iyi bilirsiniz. Belki de bu konuda sizin aracınızın motorunu iyi bilen iyi bir Alfa ustasının tavsiyesi daha yönlendirici olabilir.

Chip'le ilgili en büyük korkum benzindi. Çünkü biliyorsunuz Squadra Chip'ten sonra en az 97 oktan benzin kullanmak lazım. Chipten bu yana sadece güvendiğim tek bir istasyondan 97 oktan benzin alıyorum ve aracın normal karakteristiğinde herhangi bir değişiklik görmedim. Sadece motor harareti yerine göre eskisinden 1-2 derece daha fazla o kadar. Herhangi bir vuruntu sorunu yok , benzin yönünden şikayetim yok yani.

Başka sorunuz olursa lütfen sormaktan çekinmeyin.
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2007, 21:17:40 Gönderen: master »
Mülayim biriyim.

2001 156 2.0 TS Executive
1997 GTV V6 Turbo
2007 159 1.9 JTDm Distinctive Plus
2008 GT 1.9 JTDm Q2
2007 Spider 2.2 JTS

burcintun

• Ziyaretçi
SIVI BOR
« #24 : 09 Şubat 2007, 22:55:32 »
Önder Bey açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Baya bir ayrıntılı anlatmışsınız. Çok sağolun. Modifiyeye gittiğiniz  parçaları tek tek verdiği değişikliği tespit ede ede taksaydınız keşke. En azından ne gibi değişiklik olduğunu görürdünüz. Benim anladım kadarıyla siz kombine modifiyeye gitmişsiniz.
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2007, 22:55:32 Gönderen: burcintun »