Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: TCT ile ilgili sorular, sorunlar, kullanılabilir yağ ve katkılar ve saire bilgiler  (Okunma sayısı 23503 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ysbilgin

• Membro
çok şükür kaçırma ve ses titreşim  yok.bu adaptasyonu özel servisdemi yaptırdınız.bende adaptasyonu  kayseride yaptırabilirmiyim.

SM-C7000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bir şey daha sorayım.
Düz zeminde vitesi D'ye alıp frenden ayağınızı kaldırınca ne kadar hareket ediyor? Benimki çok nazlı, bazen hiç gitmiyor, bazen 1-2 saniye bekleyince gidiyor. Debriyajın kaçırmasına bağlıyorum ben durumu.
Hayat sıkıcı otomobillere binmek için çok kısa!

ayredin1982

• Membro
Bir şey daha sorayım.
Düz zeminde vitesi D'ye alıp frenden ayağınızı kaldırınca ne kadar hareket ediyor? Benimki çok nazlı, bazen hiç gitmiyor, bazen 1-2 saniye bekleyince gidiyor. Debriyajın kaçırmasına bağlıyorum ben durumu.
D ye aldığımda araç her zaman değişmeyen bir kararlılıkla ilerliyor.

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

fikri.şakar

• Membro
2012 tct aracımı ben 50bin km de. satın almıştım. Aldıktan sonra motor soğukken birses geliyordu ama ses aracın dışından duyuluyordu.motor ısınınca ses kesiliyordu ama aracın altından dikkatli dinlersen çok az bir şekilde duyabiliyordun.bu sesin de büyük ihtimalle debriyaj bilyesi veya volandan geldiğini düşünüyordum. Bu şekilde araca 80bin km ye kadar bindim.ama araçta herhangi bir kaçırma titreşim yoktu. Bu ayın sonuna kadar servis kampanyası olduğundan geçen hafta birmot zincirlikuyuda baskı balata, volan, mil, debriyaj bilyeleri(2 tane), birde konumlandırıcı(aktivatör diye geçiyor), şazuman yağı, robot yağı, keçeleri, tapaları değişti.normalde konumlandırıcıyı değiştirmiyorlarmış herhangi bir yağ sızdırması yoksa ama ben sistemde ne varsa değişsin istediğim için değişti.çıkan parçalara baktığımızda debritaj baktığımızda bütün parçalar hemen hemen ömrünü tamamlamış. Debriyaj bilyesi bozulmuş, volanın yaylarından bir tanesi düşmüş.
Sonuç olarak ses kesildi. Vites geçişleri şu an için eskisinden kötü ama 1000km sonra düzelir dedi usta. Kalibrasyon yaptık parçaların alışması 1000km yi bulur dedi. Şimdiye kadar yaptığımız bütün araçlar normale döndü dedi ama genede sıkıntı olursa bir kalibrasyon daha yaparız dediler. Bütün bunların maliyeti %20 kampanya indirimi ile 9450tl tuttu. Bilginiz olsun.

ufuksrl

• Membro
2012 tct aracımı ben 50bin km de. satın almıştım. Aldıktan sonra motor soğukken birses geliyordu ama ses aracın dışından duyuluyordu.motor ısınınca ses kesiliyordu ama aracın altından dikkatli dinlersen çok az bir şekilde duyabiliyordun.bu sesin de büyük ihtimalle debriyaj bilyesi veya volandan geldiğini düşünüyordum. Bu şekilde araca 80bin km ye kadar bindim.ama araçta herhangi bir kaçırma titreşim yoktu. Bu ayın sonuna kadar servis kampanyası olduğundan geçen hafta birmot zincirlikuyuda baskı balata, volan, mil, debriyaj bilyeleri(2 tane), birde konumlandırıcı(aktivatör diye geçiyor), şazuman yağı, robot yağı, keçeleri, tapaları değişti.normalde konumlandırıcıyı değiştirmiyorlarmış herhangi bir yağ sızdırması yoksa ama ben sistemde ne varsa değişsin istediğim için değişti.çıkan parçalara baktığımızda debritaj baktığımızda bütün parçalar hemen hemen ömrünü tamamlamış. Debriyaj bilyesi bozulmuş, volanın yaylarından bir tanesi düşmüş.
Sonuç olarak ses kesildi. Vites geçişleri şu an için eskisinden kötü ama 1000km sonra düzelir dedi usta. Kalibrasyon yaptık parçaların alışması 1000km yi bulur dedi. Şimdiye kadar yaptığımız bütün araçlar normale döndü dedi ama genede sıkıntı olursa bir kalibrasyon daha yaparız dediler. Bütün bunların maliyeti %20 kampanya indirimi ile 9450tl tuttu. Bilginiz olsun.

Çok güzel bilgi. Teşekkürler.
Benim aracım 93 binde. Bu mayıs kampanyasında bende tct bakımı istedim. Fakat vitesin durumunun çok iyi olduğu boş yere para harcamamam gerektiğini söyledi akota :) ne yapayım bilemedim..

fikri.şakar

• Membro
Benimde sesi benim duymamdan dolayı başka bir şikayetim yoktu sabahları 1 den 2 ye sert geçiş dışında. Bu ses yüzünden daha önce ataşehir mengerlere götürmüştüm biz ses duymuyoruz dediler. Daha önce birmotta ise tct ile ilgili bir sorun yok sistem düzgün denmilti. O zamanlar aracın km side 50-60bin arası olduğu için binmeye devam ettim. Kavramaların ömrünün ortalama 70-80bin demelerinden(bu kullanıma göre artabilir.) dolayı ve yazında km yapacağım için değiştirmek istedim.zamanlama iyi olmuş çünkü eli kulağındaymış.
Bu aracı aldığımda bu ses varmış ama alırken farketmek imkansızdı. Motor soğukken ve aracın dışından duyuluyordu.
Ama önceki sahibi mi kötü kullandı yoksa parçamı sıkıntılıydı da 50bin km. de ses yapmaya başlamış belkide 50bin km den önce başlamış. Hatta servisler tct kısmında sorun yok diyince ses metal ısı levhalarından olabilir demişlerdi

ysbilgin

• Membro

Geçmiş olsun ve hayırlı olsun, sıfırlamışsını komple sistemi. Merakla bekliyorum 1000 km sonra ne durumda olacağını çünkü benzer bir işe benim de girmeye niyetim var.

Sakıncası yoksa servis faturasını paylaşabilir misiniz buradan ya da özelden? Değişen parça kodları ve fiyatlarını merak ettim, ona göre planlama yapayım ben de.

fikri.şakar

• Membro
Faturayı mail atacaktı servis.mail gelince bilgilendiririm. Ama şu an %20 indirim var. Bilginiz olsun. Şu an bu işlemin maliyeti, yetkili servislerde daha uygun özel servislere göre

fikri.şakar

• Membro
Fatura bilgileri gelmiş.

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ysbilgin

• Membro
Yazılar okunmuyor, rica etsem ysbilgin@gmail.com'a iletebilir misiniz?

fikri.şakar

• Membro
Yazılar okunmuyor, rica etsem ysbilgin@gmail.com'a iletebilir misiniz?
iki tane mail attım.mail ulaşmazsa haber verirsiniz. İyi günler.

ahmet__gul-

• Membro
Fikri Hocam yeni gördüm konunuzu hayırlı olsun. Araba kusursuz olmuş . Satmaktan vaz geçtiniz galiba bu kadar masraf yapınca. Sağlıklı mutlu günlerde kullanın.
There is no spoon.

ayredin1982

• Membro
fikri bey elinize ve cebinize sağlık.gule güle kullanın.benim araçta 96000 de.ben 120.000 km üstüne  kadar gideceğini düşünüyorum.sizinki erken bitmiş.

ysbilgin

• Membro
iki tane mail attım.mail ulaşmazsa haber verirsiniz. İyi günler.

Geldi, teşekkürler.
Bir süre kullandıktan sonra yorumlarınızı bekliyorum. Selamlar.

fikri.şakar

• Membro
Geldi, teşekkürler.
Bir süre kullandıktan sonra yorumlarınızı bekliyorum. Selamlar.sizde sağolun.

fikri.şakar

• Membro
Fikri Hocam yeni gördüm konunuzu hayırlı olsun. Araba kusursuz olmuş . Satmaktan vaz geçtiniz galiba bu kadar masraf yapınca. Sağlıklı mutlu günlerde kullanın.
sağolun.yeni gördüm mesajınızı.aracı değiştirip biraz daha donanımlı giulietta almak vardı niyetimde ama çokta uygun seçenekler bulamadım. Birde aracımı alacak arkadaşlar vardı. Ama onlarada bu masrafların olabileceğini söyledim almadan önce bu masraflarıda hesaba katmalarını belirttim. En fazla 10,20bin km sonra bu masraflar karşınıza çıkar dedim. Bu bütün çift kavramalarda karşınıza çıkar dedim. Yoksa genç bir arkadaş aracı alacaktı. Aslında ben vazgeçirmiş oldum kendisini.çünkü son bütçesiyle bir araç alacak ve sonradan kendisine sürpriz olmasın diye.araba kusursuz olmuş demişsiniz ama giulietta bir türlü kusursuz olmuyor.

fikri.şakar

• Membro
fikri bey elinize ve cebinize sağlık.gule güle kullanın.benim araçta 96000 de.ben 120.000 km üstüne  kadar gideceğini düşünüyorum.sizinki erken bitmiş.

sağolun. Benden önceki sahibinin nasıl kullandığını bilmiyorum. Ama bahsettiğim sesle 30bin km bindim araca. Çok şükür ses kayboldu. Ses rulmandan veya volandan geliyormuş.rulman ömrünü tamamlamış, volanında yaylarından biri düşmüş. Böyle olduğu halde çekiş veya vuruntu gibi şikayetlerim yoktu.

fikri.şakar

• Membro
Geçmiş olsun ve hayırlı olsun, sıfırlamışsını komple sistemi. Merakla bekliyorum 1000 km sonra ne durumda olacağını çünkü benzer bir işe benim de girmeye niyetim var.

Sakıncası yoksa servis faturasını paylaşabilir misiniz buradan ya da özelden? Değişen parça kodları ve fiyatlarını merak ettim, ona göre planlama yapayım ben de.
bakımdan sonra 1500km yaptım.bakımdan sonraki alışma dönemindeki bazı silkeleme problemleri vardı çoğu kayboldu. Fakat aracı sakin şekilde kullanırsak bütün geçişler gğzeldi. Yalnız biraz seri kullanmaya başlayınca D modda veya manuel de 4 ten 5 e, 5 ten 6 ya geçişlerde araçta silkeleme oluyordu. 6 dan 5 e, 5 ten 4 e geçişlerde sıkıntı yoktu.
Dünde izmir de enriko alberti servisinde tekrar kalibrasyon yapıldı. Üzerine 150km yol yaptım bu süreçte sıkıntılar düzelmiş gözüküyor.

fikri.şakar

• Membro
Baskı balata değişiminden sonra, araçta farkettiğim bir şey oldu. Sizin Tct aracınızda bu durum varmı?
Aracı klima açık belli bir süre kullanınca,sakin kullanımda 1 den 2 ye geçerken araç devri kendiliğnden biraz yükseliyor.bence böyle olmasının bir sıkıntısı yok ama merak ettim. Dün servistede söyledim belli bir devri yakalamak için sistem yapabilir bu normal dediler.

ysbilgin

• Membro
bakımdan sonra 1500km yaptım.bakımdan sonraki alışma dönemindeki bazı silkeleme problemleri vardı çoğu kayboldu. Fakat aracı sakin şekilde kullanırsak bütün geçişler gğzeldi. Yalnız biraz seri kullanmaya başlayınca D modda veya manuel de 4 ten 5 e, 5 ten 6 ya geçişlerde araçta silkeleme oluyordu. 6 dan 5 e, 5 ten 4 e geçişlerde sıkıntı yoktu.
Dünde izmir de enriko alberti servisinde tekrar kalibrasyon yapıldı. Üzerine 150km yol yaptım bu süreçte sıkıntılar düzelmiş gözüküyor.

Benimkinde şu an neredeyse tüm vites geçişlerinde tepme var, 3-2 2-1 geçişleri de çok sesli oluyor.

P-R-N-D geçişlerinde de çok vuruntu oluyor bazen.

Elimde kalmasından korkuyorum, önümüzdeki hafta Sportivo'ya giderek aksiyon almayı planlıyorum. Debriyaj, volan ne gerekiyorsa değiştireceğiz artık.

fikri.şakar

• Membro
Serviste %20 indirim alırsanız fiyatlar uygun oluyor dışarıya göre. Birde garanti kısmı var.
Önce robot yağını kontrol edip kalibrasyon yaptırsanız böyle bir deneseniz. Belki bir düzelme olabilir. Diğer marka araçlarda böyle yapıp sorunları düzelenler oluyor.

ysbilgin

• Membro
Serviste %20 indirim alırsanız fiyatlar uygun oluyor dışarıya göre. Birde garanti kısmı var.
Önce robot yağını kontrol edip kalibrasyon yaptırsanız böyle bir deneseniz. Belki bir düzelme olabilir. Diğer marka araçlarda böyle yapıp sorunları düzelenler oluyor.

Robot yağı aklımda, haznenin yeri çok ters, kapağını da açtım ancak seviyesini göremedim. Dediğiniz gibi onu değiştirip kalibrasyon yapıp denemeyi düşünüyorum.
Birebir kavrama sorunu değil çünkü benceki, dik yokuşlarda vs. kaçırma-titreme olmuyor, sadece geçişler sıkıntılı.

zburakk

• Membro
Selamlar,

Birmotun servis kampanyası hala devam ediyor mu? Benimde ysbilgin bey gibi bir sorunum var. 1-2, 2-3 yada 3-2, 2-1 vites geçişlerinde sanki manuel vitesli arabalarda ayağınızı anında debriyajdan çektiğinizde vurma sesiyle vites değişirtirir gibi metal vurma sesi gelmekte.Ayrıca araç bazen kalkışta zorlanır gibi oluyor. Bazende normal şekilde, sıkıntısız sekilde vitesler atıyor. Salı günü bununla ilgili birmota mı uğrayayım, sportivo mu yoksa bir otomatik şanzıman revizyoncusuna mı arasında kaldım. Eğer birmotta indirim devam ediyorsa asıl serviste bu işlemi yaptırmak daha mantıklı geliyor.Diğer yandan dışarıda özel servise ya da bir şanzıman revizyoncusuna bu işi yaptırmak birmottan daha ucuza gelebilir mi emin değilim.

fikri.şakar

• Membro
31 mayısta %20 kampanyası bitmiş olması gerek.
Ama servis isterse %15 civarı gene indirim yapabiliyor diye biliyorum.

ysbilgin

• Membro
Selamlar,

Birmotun servis kampanyası hala devam ediyor mu? Benimde ysbilgin bey gibi bir sorunum var. 1-2, 2-3 yada 3-2, 2-1 vites geçişlerinde sanki manuel vitesli arabalarda ayağınızı anında debriyajdan çektiğinizde vurma sesiyle vites değişirtirir gibi metal vurma sesi gelmekte.Ayrıca araç bazen kalkışta zorlanır gibi oluyor. Bazende normal şekilde, sıkıntısız sekilde vitesler atıyor. Salı günü bununla ilgili birmota mı uğrayayım, sportivo mu yoksa bir otomatik şanzıman revizyoncusuna mı arasında kaldım. Eğer birmotta indirim devam ediyorsa asıl serviste bu işlemi yaptırmak daha mantıklı geliyor.Diğer yandan dışarıda özel servise ya da bir şanzıman revizyoncusuna bu işi yaptırmak birmottan daha ucuza gelebilir mi emin değilim.

Selamlar, yaşadığınız durum benimkiyle çok benzer. Şanzımancıya gitmenizi tavsiye etmem. Yetkiliye gidip gitmemek tercih tabi ki ancak Sportivo işinin erbabıdır.

İşin diğer tarafında ben hidrolik robotun yağından şüpheleniyorum. Sanki yağ azalmış da stabil bir basınç sağlayamıyormuş gibi. Hazneye baktığımda seviyeyi göremiyorum. Sizin haznelerde seviye görünüyor mu acaba? 

Debriyaj değişimini göze aldım ama gereksiz yere de değiştirmek istemiyorum 4 bin liralık parçayı.

@fikri.şakar hocam sizin haznede sıvı durumu görünüyor mu?

fikri.şakar

• Membro
sıvı durumu görünmüyor. Ama eksik olsa arıza ışığı yakar herhalde

GoogleTagged