Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Tekerlek-çamurluk yükseklik problemleri ?  (Okunma sayısı 3441 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Passione

• Membro
Tekerlek-çamurluk yükseklik problemleri ?
« : 08 Temmuz 2013, 19:16:24 »
Selamlar, aracımın sol ön tarafı sağ ön tarafa göre 7mm daha alçak. Bunun nedenini bir türlü bulamadım arkadaşlar. Fikirlerinizi öğrenmek istedim..
"centocinguantanove"

Veloce

• Ziyaretçi
Ynt: Tekerlek-çamurluk yükseklik problemleri ?
« #1 : 08 Temmuz 2013, 19:27:49 »
%90 zeminden dolayı. birkaç defa belli belirsiz bozuk zeminlerde denk gelmiş olması muhtemel. Aracın kazası yoksa ya da ciddi sert şekilde çukura girmişliği yoksa, bahsettiğim gibi olduğunu anlayabilmek için dümdüz mermer bir zemin, bu zor olabileceğinden dolayı ise daha garanti olsun diye düzgün bir rot-balansçıya gidip rot ayar aletinin üzerindeyken tekrar ölçüm yapılmasını tavsiye ederim. Dümdüz sandığımız zeminle aşırı aldatıcı olabiliyor. Başıma geldi...

Kaza yada ciddi bir çukura girme varsa, çukura girilen taraftaki kule başı yukarıya doğru deforme olmuş olabilir. Bunun olmamış olmasını umuyorum.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Alfadanadam

• Moderatore
« #2 : 08 Temmuz 2013, 19:31:36 »
Yanlış takılan yaylar da hesaba katılmalı bence.

Neticede arabayı havada tutan şey yay.

Tapatalk

Passione

• Membro
« #3 : 08 Temmuz 2013, 19:35:52 »
%90 zeminden dolayı. birkaç defa belli belirsiz bozuk zeminlerde denk gelmiş olması muhtemel. Aracın kazası yoksa ya da ciddi sert şekilde çukura girmişliği yoksa, bahsettiğim gibi olduğunu anlayabilmek için dümdüz mermer bir zemin, bu zor olabileceğinden dolayı ise daha garanti olsun diye düzgün bir rot-balansçıya gidip rot ayar aletinin üzerindeyken tekrar ölçüm yapılmasını tavsiye ederim. Dümdüz sandığımız zeminle aşırı aldatıcı olabiliyor. Başıma geldi...

Kaza yada ciddi bir çukura girme varsa, çukura girilen taraftaki kule başı yukarıya doğru deforme olmuş olabilir. Bunun olmamış olmasını umuyorum.

Daha önce bir kazası yok aracın ilk sahibiyim, kuleyi yamultacak kadar bir çukura da girmedim. Hiç ölçmediysem 50 defa ölçmüşümdür ve hepsi düz zeminlerdi :( yani zeminler düz olmasa bile 50 kere aynı taraf aynı fark çıkmazdı heralde. ön düzen liftlerinin iki tarafıda milimetrik derecede aynı yüksekliktedir değil mi? Yoksa ayar yapılamaz diye düşünüyorum. o liftlerde bir ölçüm yapmadım hiç.
"centocinguantanove"

Alfadanadam

• Moderatore
« #4 : 08 Temmuz 2013, 19:45:08 »
Eğer araçta bir sıkıntı varsa herhangi bir rot-balansçı bile söyleyebilir size durumu.

Tapatalk

Veloce

• Ziyaretçi
« #5 : 08 Temmuz 2013, 19:55:25 »
Rot balansçıya gidip rot ayar aletinin üreinde ölçüm yapmanızı ve oradayken de bu durumdan bahsetmenizi öneriyorum...

Passione

• Membro
« #6 : 08 Temmuz 2013, 20:00:17 »
3 adet rot-balansçıya gittim hepsi bu durumun normal olduğunu ayar yapmalarını engellemediğini ve sürüşe hiçbir etki etmediğini söylediler. Buna ne dersiniz ? :)
"centocinguantanove"

Fatihob

• Membro
« #7 : 08 Temmuz 2013, 20:16:07 »
Araç hep sürücülü şekilde yola çıktıgından sol ön taraf yay vs ne varsa daha çabuk deforme olup sağ ve sol taraf arasında yükseklik farkı yaratıyor. Hata başka birforumda eski civic kullanıcıları gözle görülür şekilde fark olugunu söylüyordu. Belki sizinkide bundandır.

Hazır böyle bir konu varken bende bir şey sorayım. Benimde ön kamberler tutmuyor. Aracın sağdan bariye sürtmesi dısında kazası yok. Oda kule ve benzeri parçaları etkileyecek bir şey değildi. Rotçuyla konuştum (bostancı sanayi kuzey rot balans) şaseciye gitmen lazım bunu düzeltmen için dedi. Normalde sıkıntı çıkarmaz büyük ihtimalle ama ben piste sorun yaşıyorum. Direksiyonu sola kırınca sağ tekerde aşırı sürtme oluyor hatta zıplıyorum vede slik lastikler çok dengesiz aşınıyor.

Tanıdıgınız ölçüm yaptırabilceğim ve bana yol gösterebilicek bir şaseci varmıdır?

..

voyager3355

• Membro
« #8 : 08 Temmuz 2013, 21:11:13 »
Benim arabanın on lastiklerin ikiside pehlivan ensesi gibi ic tarafları.  inanılmaz eğim var gözüküyor.  gidicem rot balansa yola çıkmadan
PARKU

Fatihob

• Membro
« #9 : 08 Temmuz 2013, 21:16:25 »
Ayrıca bişi daha ekliyeyim araba düz giderken direksiyon 2-3 derece sağa doğru oluyor. Bunu kamberin tutmamasına bağlıyorum vede arabayı ilk aldıgım gün bile bu böleydi Birmotun bana sıkıntılı araç itelemiş olma ihtimalinide düşünmüyorda değilim :D
..

egeozal1

• Ziyaretçi
« #10 : 08 Temmuz 2013, 21:17:59 »
Fatih abi sıkıntılı araç verdilerse söyle Birmotu indirelim :D

Alper

• Membro
« #11 : 08 Temmuz 2013, 21:21:21 »
Fatih saseciye gittiginde goreceksin sorunu :)
Bence surtmeden kaynaklidir olmama durumuda olabilir :)
Eger cok abarti birsey degilse zaten hemen yaparlar dert etme.

Fatihob

• Membro
« #12 : 08 Temmuz 2013, 21:41:47 »
Hah Ege artık geç oldu 3 bucuk sene kadar :D

Coil ayarlarımın yükseklikleri ve ön toe ayarlarım aynı. Ama sağ davlumbaz belki daha dardır falan böyle bişide olabilir ama ben pek ihtimal vermiyorum. Zaten rotçuda çıktı kamberlerim ön tarafınkiler farklı. Arada 1 derece faan var. Çok pişmanım biraz daha para verim coilleri V3 almadıgıma onlarda kamber ayarı vardı. Neyse frenler için sanayiye gittiğimde bu şase işinide bi danışayım. Zaten benim önlere 1-1.5 derece falan kamber vermem gerek pist için diye düşünüyorum.

..

egeozal1

• Ziyaretçi
« #13 : 08 Temmuz 2013, 21:47:14 »
Hah Ege artık geç oldu 3 bucuk sene kadar :D

Coil ayarlarımın yükseklikleri ve ön toe ayarlarım aynı. Ama sağ davlumbaz belki daha dardır falan böyle bişide olabilir ama ben pek ihtimal vermiyorum. Zaten rotçuda çıktı kamberlerim ön tarafınkiler farklı. Arada 1 derece faan var. Çok pişmanım biraz daha para verim coilleri V3 almadıgıma onlarda kamber ayarı vardı. Neyse frenler için sanayiye gittiğimde bu şase işinide bi danışayım. Zaten benim önlere 1-1.5 derece falan kamber vermem gerek pist için diye düşünüyorum.

Fatih abi bize deste deste jilet ver senin tayfan olalım , alayını vuralım. :rock: :D

Veloce

• Ziyaretçi
« #14 : 09 Temmuz 2013, 00:20:36 »
3 adet rot-balansçıya gittim hepsi bu durumun normal olduğunu ayar yapmalarını engellemediğini ve sürüşe hiçbir etki etmediğini söylediler. Buna ne dersiniz ? :)

Sorduğun yerde ölçüm yaptın mı ya da düz olduğundan kesinlikle emin olduğun bir yerde? Benim Spider'da benzer birşey oldu, sonra tamamen dümdüz olduğuna emin olduğum bir noktada ölçüm yaptım ve milimetrik sonuç aldım. Yerdeki en ufak şeyler bu anormalliğe sebebiyet verebiliyor. Emin olmadan şaseciye falan gidilmez. Durduk yerde ne olacakki aracada araç şaseciye gitsin? Yok öyle birşey... Gereksiz yere aracı kurcalattırmayın...

Veloce

• Ziyaretçi
« #15 : 09 Temmuz 2013, 00:23:07 »
Bu arada geçmiş iletilerinden aracına baktım ve yaptığın işlemlere bir göz attım. Aracında alt düzende ellenmedik, sökülmedik nokta kalmamış. Bunları geri toparlanması sırasında oluşmuş olabilen bir durumdan kaynaklı da olabilir problemin...

wolkanku

• Membro
« #16 : 09 Temmuz 2013, 07:54:14 »
candoğan, ben amortisör takozlarından olduğunu düşünüyorum..
yay-amortisör sökülüp takılırken kaç km'de idi? söküldüğünde durumlarını kontrol ettiniz mi?
şu an kaç km'de?
'98 Honda Civic
'06 Alfa Romeo 156 1.6 TS
'07 Seat Leon
'99 Audi TT
'06 Alfa Romeo 159 1.9 Jtdm
'11 Opel İnsignia
'06 Alfa Romeo Brera 2.2 JTS
'11 Alfa Romeo Giulietta 1.6 Jtdm SP2
08' Alfa Romeo 159 Jtdm Distinctive+

Gouki

• Amministratore
« #17 : 09 Temmuz 2013, 08:29:55 »
Ayrıca bişi daha ekliyeyim araba düz giderken direksiyon 2-3 derece sağa doğru oluyor. Bunu kamberin tutmamasına bağlıyorum vede arabayı ilk aldıgım gün bile bu böleydi Birmotun bana sıkıntılı araç itelemiş olma ihtimalinide düşünmüyorda değilim :D

Benim 147, MiTo, Gizem'in yeni aldığı 40 km'deki Giu bunların hepsi sağa çekiyor Fatih'im.

Passione

• Membro
« #18 : 09 Temmuz 2013, 08:55:32 »
@Veloce, bu sorun yaklasik 50k kmdir vardi ben ugrasmiyordum yani araca hic dokunmamisken de cok dikkatli bakinca gorunuyordu. Ama simdi tekerlek camurluga yaklasinca fark iyice gozume batmaya basladi ve arastirmaya basladim.

@wolkanku, Volkan Bilstein lari takarken takozlara bir goz attim yani birsey goremedim ama tekrar bir detayli bakmakta fayda var haklisin. Sen hic olcum yaptin mi merak ettim sende nasil durumlar? :)
"centocinguantanove"

wolkanku

• Membro
« #19 : 09 Temmuz 2013, 09:20:24 »
@Veloce, bu sorun yaklasik 50k kmdir vardi ben ugrasmiyordum yani araca hic dokunmamisken de cok dikkatli bakinca gorunuyordu. Ama simdi tekerlek camurluga yaklasinca fark iyice gozume batmaya basladi ve arastirmaya basladim.

@wolkanku, Volkan Bilstein lari takarken takozlara bir goz attim yani birsey goremedim ama tekrar bir detayli bakmakta fayda var haklisin. Sen hic olcum yaptin mi merak ettim sende nasil durumlar? :)

hiç bakmadım valla huylandırma beni :))) iş çıkartma başıma :)
'98 Honda Civic
'07 Seat Leon
'99 Audi TT
'11 Opel İnsignia

Passione

• Membro
« #20 : 09 Temmuz 2013, 13:14:21 »

hiç bakmadım valla huylandırma beni :))) iş çıkartma başıma :)

Eline ilk metreyi alisinda aklina gelicek ve inip olcuceksin gibi geldi bana :))
"centocinguantanove"

wolkanku

• Membro
« #21 : 09 Temmuz 2013, 13:40:26 »
 >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D
'98 Honda Civic
'07 Seat Leon
'99 Audi TT
'11 Opel İnsignia

Passione

• Membro
« #22 : 09 Temmuz 2013, 14:43:30 »
 Olctun mu yoksa :)
"centocinguantanove"

wolkanku

• Membro
« #23 : 09 Temmuz 2013, 15:02:42 »
yok özellikle ölçmedim, çünkü farklılık bulursam kafama takacağımı biliyorum..metre ile birbirmize bakışıyoruz öyle  :arkadasim:
'98 Honda Civic
'07 Seat Leon
'99 Audi TT
'11 Opel İnsignia

hi_cazz

• Membro
« #24 : 09 Temmuz 2013, 15:23:46 »
Gün içinde ölçersem yazarım buraya. Brnde merak ettim doğrusu.

GoogleTagged