Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: XL lastik basınç projesi - katılımda bulunmak isteyen?  (Okunma sayısı 1558 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

octinum

• Moderatore
Aranızda Do'yla başlayan, Ğa'yla biten bir arkadaşımız geçen gün Whatsapp'ta lastikleri sertleştiğinden yenilenene kadar basınçları düşürdüğünü yumurtladı.  8) Dün da Konya'da @OğuzCanAlantor sayesinde tanıştığım, forum dışı genç bir Alfista arkadaşımızın yeni 159 tbi'ında gelen kış lastiklerini biraz düşük basınçlarda kullandığını farkettim. İşin tehlikesini bildiğimden, bu projeye kalkıştım.

Önce ihtiyacım olanı söyleyeyim. Nokian lastiklerini kullanıyorum malum, çok iyi bir teknik destekleri var. 156 için aldığım Nokian'lar hakkında, XL tanımının tam ne anlama geldiği ile ilgili bir soru sormuştum. Hiç çekinmeden ilgili standardın ilgili sayfasını tarayıp paylaşmışlar sağolsunlar. :) Tabloyu kamuya açık hale getirmem yasal olmayabileceğinden, bu tabloyu bir Google hesap tablosuna aktarmaya ve o haliyle paylaşmaya karar verdim.

Tabloda 21psi'dan 42psi'a kadar yaklaşık 15 basınç değerinde, 66'dan 103'e kadar tüm yük endeksi değerleri için tek bir XL (Extra Load) lastiğin taşıyabileceği ağırlıklar var. Toplam 570 adet ağırlık değeri. Aşağıda iki satırı örnek olarak girdim:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1oS8ygT8NTPD1D-qvFf7k9poRrV2TB53XhJ4RZC_ULMI/edit?usp=sharing

Aranızda gönüllü varsa bu tabloyu ve elimdeki taranmış tam tabloyu paylaşacağım. PDF dosyasına bakıp satır satır değer gireceksiniz. Girilecek değerleri aramızda paylaşacağız, mesela ben 10 satırı girebilirim, gönüllü iseniz üç satırı ben girerim diyeceksiniz gibi. Gönüllüler kendi satırlarını seçecekler ve dolduracaklar. Sonra da bunu Alfistiturkey'de paylaşacağız.

Niye bu kadar önemli? Vakit bulunca forum için bu konuda kendi çapında bir makalecik yazacağım. Ön bilgi olarak:
- Lastiğin güm diye patlamasına sebep olan şey sıcaklıktır
- İnik lastik ısınır
- Yüklü lastik ısınır
- Hızlı lastik ısınır
- Lastik basıncını yükselttiğiniz zaman lastik daha az ısınır

İşte bu tablodaki değerlerle, boş ağırlığı 1.5 ton olan 159'a dört kişi binip bagajı doldurduğunuzda (ağırlık oldu 1850-1900kg) lastiğinizin yük endeksine göre en az kaç psi yapmanız gerektiğini göreceksiniz.

Not: "Octi, 600 değerin hepsine gerek yok ki, bizim işimize yarayanları yapalım yeter" diyecekleriniz olacak, çok haklılar. :) Ama işe el atmışken tamamını aradan çıkarmak istiyorum. Yoksa 89 ile 95 yük endeksi aralığını yapsak herhalde tüm Alfalarımızı kapsardı gerçekten de.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

ssg

• Membro
Bütün değerleri girebilirim :)
MiTo 1.4 MA TCT
Giulietta 1.6 JTDm
-----------------
Eksi Alfalarım
-----------------
MiTo 1.4 TB
GT 2.0 JTS Selespeed

octinum

• Moderatore
Bütün değerleri girebilirim :)
Burnunuzu neye soktuğunuzu bilmediginizden bir guzellik yapip 10 satir veriyorum.

Teşekkürler. Bir mail adresi alabilir miyim, varsa gmail, yoksa ayarlarız seklinde? Aksam paylaşayim tabloyu.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

iNtEGrAL

• Membro
Bayram tatili sonrası yardımcı olabilirim.
-= Alfa Romeo Giulietta =-
-67 TC 644 -

ssg

• Membro
Burnunuzu neye soktuğunuzu bilmediginizden bir guzellik yapip 10 satir veriyorum.

Teşekkürler. Bir mail adresi alabilir miyim, varsa gmail, yoksa ayarlarız seklinde? Aksam paylaşayim tabloyu.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

*** Tablo gelsin bakayım o zaman. Boş vaktim çok :D

Moderatörün notu: Üyemizin kişisel bilgisinin gizliliğini korumak amacıyla eposta adresi silindi.
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2016, 23:54:52 Gönderen: octinum »
MiTo 1.4 MA TCT
Giulietta 1.6 JTDm
-----------------
Eksi Alfalarım
-----------------
MiTo 1.4 TB
GT 2.0 JTS Selespeed

octinum

• Moderatore
Bayram tatili sonrası yardımcı olabilirim.

Düşünce için çok teşekkürler. Bayram sonunda müsait olursanız haber edin lütfen, kalanları da size paslayalım. Yapmasanız da düşünmeniz yeter. :)

Bandırmalı

• Membro
Pdf to excel convert edebilirsiniz. Online olarak. Gönderirseniz hallederim

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

octinum

• Moderatore
Pdf to excel convert edebilirsiniz. Online olarak. Gönderirseniz hallederim

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zor olur diye tahmin etmiştim ama yine de paylaşabilirim sıkıntı olmaz. :) Özel mesajdan eposta alayım?

Şöyle ki, arkadaş sağolsun resmen kitapçığı alıp tarayıcının üstüne koymuş ve görüntü olarak tarayıp PDF'e çevirmiş. Excel formatına çevirecek yazılımın epeyce bir özelleşmiş işlev çalıştırması gerekecek, o kadar sağlam bir çevirici hizmeti bilmiyorum.

Doğa Tosun

• Membro
O zaman şunu da ağzımdan ben kaçırayım; GT'nin üzerindeki lastikler 10 yıllık falan ortalama. Nasıl olsa yatıyor diye kaçındığım tek kalemdi, fakat Prof.Octinum hem çirkin GT'min kaderini, hemde benim bu düşük basınç kullanım hatamı düzeltti  :alfisti:
"AlfaRomeo 159 JTDM Dist.Plus Qtronic
"MercedesBenz C180 AMG Selection
"BMW 520i Executive Plus

"Alfa MiTo 1.4 TB (sold)
"Alfa GT 2.0 JTS Selespeed (sold)
"Alfa 147 1.6 TS (sold)
"BMW 320ied 40th year(sold)
"BMW X5 3.0i (sold)
"BMW 320ia (sold)
"MercedesBenz C180 AMG(sold)
"VW Passat B8 Highline(sold)
"Honda Civic SportPlus 182(sold)
"Nissan Navara 4x4 Platinum(sold)

ssg

• Membro
Kalan kısımları tamamladım. Tablonun işi bitti.
MiTo 1.4 MA TCT
Giulietta 1.6 JTDm
-----------------
Eksi Alfalarım
-----------------
MiTo 1.4 TB
GT 2.0 JTS Selespeed

Bandırmalı

• Membro

Süper  :alkis: :alkis: :alfisti:

octinum

• Moderatore

Ellerine sağlık. :) Doğru, dün hızımı alamayıp senin satırlar hariç hepsini yaptım. Hatta seninkileri de yapıveriyordum da söz verdim diye bıraktım. :)

Şimdi bunu paylaşılır hale getirip Alfistiturkey'de paylaşayım. Tabii ki emeği geçenler ve teklif edenlerin adlarıyla beraber. :)

h.t

• Membro
Hep kafamı kurcalayan bir konu , kaç psi hava bassam konusu.

Başta fikir sahibi @octinum olmak üzere emeği geçen herkese kendi adıma çok teşekkür ederim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ssg

• Membro
Ellerine sağlık. :) Doğru, dün hızımı alamayıp senin satırlar hariç hepsini yaptım. Hatta seninkileri de yapıveriyordum da söz verdim diye bıraktım. :)

Şimdi bunu paylaşılır hale getirip Alfistiturkey'de paylaşayım. Tabii ki emeği geçenler ve teklif edenlerin adlarıyla beraber. :)

Rica ederim abi seninde eline sağlık. Bir baktım hepsi dolmuş :D
MiTo 1.4 MA TCT
Giulietta 1.6 JTDm
-----------------
Eksi Alfalarım
-----------------
MiTo 1.4 TB
GT 2.0 JTS Selespeed

gurkanlale

• Membro
Aydınlatıcı bir çalışma.

Geçtiğimiz günlerde şirket için kullandığımız Doblo Maxi'yi muayneye götürdük. Lastik yük endeksi'nin uygun olmadığı söylendi ve ağır kusur oluştu. Gidip lastiği aldığım yere geri gittim vs olaylar gelişti. Sonuçta o lastiker ile geçemedik. Bilgi olarak paylaşayım dedim. Demek ki çok önemli, evet endeksi de var ama bir de doğru basınçta taşıma için bu geçerli. Basınç düşünce tehlike daha da artıyormuş.
Drive Tastefully..

denozor

• Membro
Giuliettamda mevcut 91W lastik yerine nokian zline 94W XL lastik alırken bende araştırmıştım.

bu linktede lastik yük endeksi değiştirilirse kaç psi basacağınızı gösteren bir kılavuz mevcut. İlk sayfada normal lastik yük endeksi değişimi, ikinci sayfada ise XL lastik ile değişimini görebilirsiniz.

http://static1.1.sqspcdn.com/static/f/589830/23447320/1378330097907/Discount+Tire+inflation.pdf
2014 giulietta 1.4 multiair distinctive tct 170bg