Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Yol Bilgisayari taktirmak  (Okunma sayısı 1290 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Can Burak

• Ziyaretçi
Yol Bilgisayari taktirmak
« : 11 Temmuz 2013, 21:39:00 »
Arkadaslar ben yeni bir Progression 147 aldim. Sorum su;

Aracimda yol bilgisayari yok. O bolumde sadece saat gozukuyor. Ben baska bir 147 den cikma yol bilgisayarini alip oraya taktirmam mumkunmudur ? Cok teknik konulari bilmem. Ama eger boyle bir sansim varsa ariycam pert olan bi 147 den yol bilgisayarini almanin yollarini :)

bir diger sorum ise yine ayni yolla baska bi 147 den fonksiyonel (radyo kumandasi olan) direksiyonu kendi aracimdaki direksiyonla degistirmem mumkun olabilirmi ?

Saygilar,
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

egeozal1

• Ziyaretçi
Ynt: Yol Bilgisayari taktirmak
« #1 : 11 Temmuz 2013, 21:51:20 »
Elbette direksiyon uyum sağlar. Yol bilgisayarının da randımanlı çalışacağına emin değilim. :)

Fatihob

• Membro
« #2 : 11 Temmuz 2013, 21:57:20 »
100kmde kaç Lt yaktıgını falan göstermiyormu. Prog donanımın böyle oldugunu bilmiyordum.

Dediklriniz yapılması çok çok zor gibi geliyor bana. Onu yaptırmak hem pahalı hemde çok uzun ve yorucu olur gibi geliyor bana.

Eğer kaç lt yakıtıgnız falan yazmıyorsa yazılımsal bişidir ve beyin lazım ona. Dist. beyni ve göstergesi alsanız onun kalibrasyonu falan nasıl olur kim yapar bilemiyorum. Önceden yapan birinin konusu varsa anca onu bulmak lazım.

Ama her ne olursa olsun bayaa zor gibi geldi bana.
..

Alfadanadam

• Moderatore
« #3 : 11 Temmuz 2013, 22:12:23 »
Tahminimce gösterge paneli değişimi ile mümkün. Çıkmacılarla görüşün. ellerinde bol miktarda vardır zaten. Denemek kaydıyla almak istediğinizi söyleyin ve deneyin. Gayet tehlikesiz bir deneme sonuçta.
Direksiyon için gerekli kablolama ile onun de mümkün olduğunu düşünüyorum. Direksiyonu bulmak kolay olur ama aradaki kablolar belki zor bulunabilir.

Can Burak

• Ziyaretçi
« #4 : 11 Temmuz 2013, 22:18:40 »
Yorumlariniz icin tesekkurler. Cumartesi gunu Alfinde triger degisimi yaptircam. Ordaki ustalara da sorarim. Su anda iki satirli bi gosterge mevcut ve kac litre yaktigini goremiyorum. Aracim makyajli kasa 2005 model 1.6 progression. ASR bile yok malesef. Eski progressionlarda sanirim arkadada fan vardi orta panelin bittigi yerde bunda bunu da kaldirmislar. Makyajsiz progressionlara gore tek artisi 4 cam otomatik. Sanirim makyajsiz kasa progressionlarda arka camlar cevirmeliydi.

egeozal1

• Ziyaretçi
« #5 : 11 Temmuz 2013, 22:21:12 »
Evet makyajsız progressionda arka camlar kollu. Ancak asr var eski kasalarda. 2005-2006 mk1 progressionlar donanım olarak biraz alt seviyede. Direksiyonu değiştirip gösterge panelini değiştirirsenin birazcık Distinctive gibi olur ;) Çokta hoş olur :)

Tolga033

• Membro
« #6 : 11 Temmuz 2013, 23:35:59 »
Bence siz satıp Distinctive alın en iyisi  .  :)

egeozal1

• Ziyaretçi
« #7 : 11 Temmuz 2013, 23:40:45 »
Tolga abiye katılıyorum. Direksiyon ve kabloları işçiliği 1,200 küsür tutsa yeni gösterge paneli 600 +100 de işçilik. 1,900 TL farkla olmasa da 2-3,000 TL ye çok güzel bir Distinctive sahibi olabilirsiniz ama bütçe meselesi. Siz zatem direksiyon ve yol bilgisayarı istiyorsanız en az 1,500 Lirayı kafadan gözden çıkarmışsınızdır. ;)

Yiğit Doğukan

• Membro
« #8 : 12 Temmuz 2013, 00:34:02 »
Benim aracımda mk1 147 Progression ama yol bilgisayarı var.  Yol bilgisayarı olmayan bir 147 olacağını da sanmıyorum. Hele de makyajlı kasada. Saat kısmının değişmesi için silcek kolunun ucunda ki tuşa basın. Tabii denemediğinizi varsayarak bunu söylüyorum. Eğer anlık tüketim, ortalama tüketim, ortalama hız gibi verileri göstermiyorsa Fatih Bey'in de dediği gibi yazılımsal bir sorun vardır. Tekrar söylüyorum yol bilgisayarı olmayan 147 olduğunu sanmıyorum.

ASR progressionlar da opsiyonel olarak sunuluyor. Mesela benim aracımda ASR mevcut ancak ASR olmayan bir çok progression var. Hatta bir çoğunda yok.

egeozal1

• Ziyaretçi
« #9 : 12 Temmuz 2013, 00:44:52 »
Yiğit abi yanlışın var. Progression mk1 de asr standart. Yol bilgisayarı  mk2 2005-2006 da yok. Tecrübeyle sabittir. Çoğu mk2 progression a bindim 2007 modelden itibaren dijital klimalı yol bilgisayarı olan progressionlar tr ye giriş yaptı. Ancak 2005-2006 da yol bilgisayarı yok. :) Progression mk2 de asr/vdc li model hiç gelmedi siparişle bile. Mk1 147 nin hiç birinde de Vdc yok opsiyonel olarak o zaman donanım tablosunda belirtilmişti opsiyonel diye. Kimse siparişini de vermemiş. Türkiyede mk1 Vdc li model yok (2.0 SS vr 2.0 Manuel hariç).
2005 -2006 da yol bilgisayarı ,asr ,dijital klima ,fonksiyonel deri direksiyon yok  ve daha hatırlamadığım özellikler. 2007 de progression donanım olarak zenginleşti. Fakat yine ASR/VDC yok. Yeni kasa da VDC çok önemli. 2007 den itaberen türkiyeye giriş yaptı diye biliyorum vsc =esp. Asr nin simgesi tekerlek şeklindedir. Vdc li modellerde çember içinde ünlem işareti vdc simgesidir. ;)

Yiğit Doğukan

• Membro
« #10 : 12 Temmuz 2013, 01:01:15 »
Anlaşılan 147'nin makyajlı kasasında mevzuyu karıştırmışlar :) Yol bilgisayarı konusunda detaylı bi araştırma yapmadım. Sadece, makyajlı kasa bir 147'de yol bilgisayarı nasıl olmaz? Bu bana çok ters geliyor :)

hi_cazz

• Membro
« #11 : 12 Temmuz 2013, 01:13:03 »
Alfa'da nasıl bilmiyorum ama. Opel Corsa'da bir arkadaş sadece göstergeyi değiştirerek yol bilgisayarı edinmişti. Bence Alfa'da da olur. Direksiyon ise bence göstergeden daha zor diye düşünüyorum.

Alfadanadam

• Moderatore
« #12 : 12 Temmuz 2013, 09:16:33 »
Alfa'da nasıl bilmiyorum ama. Opel Corsa'da bir arkadaş sadece göstergeyi değiştirerek yol bilgisayarı edinmişti. Bence Alfa'da da olur. Direksiyon ise bence göstergeden daha zor diye düşünüyorum.

Aynı fikirdeyim ben de. Progression'lar için ayrı ECU kullandıklarını hiç sanmam ki o konularda çok çeşit sunan bir firma değildir Alfa Romeo. Sadece dashboard değişimi muhtemelen yeterli olacaktır. Bir de silecek kolu üzerinde bir düğme varsa çok iyi olur. Eğer yoksa bir de o kolun değişmesi gerek zira o koldaki butonla değişiyor ekrandaki bilgiler.

Calibra

• Membro
« #13 : 12 Temmuz 2013, 11:19:22 »
Selamlar,

Donanım listeleri için web.archive.com'dan yararlanalım:

Makyajlı kasa (mk2) 2005 model Progression için buyrun:
http://web.archive.org/web/20051027103603/http://www.alfaromeo.com.tr/147_5_donanim.htm

Progression'da Yol Bilgisayarı ve VDC yok, ASR opsiyonel (2007'de Yol Bilg. standart, ASR VDC opsiyon).

Makyaj öncesi 2004 model Progression'lara bakacak olursak:

http://web.archive.org/web/20041107055320/http://www.alfaromeo.com.tr/147_3_donanim.htm

Özetle: Yol Bilgisayarı standart (ne ilginç değil mi, makyajlı kasada sunmuyorlar ilk başta), ASR standart, VDC opsiyonel.
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2013, 12:10:42 Gönderen: Calibra »
Alper UZUN
2007-2013 Alfa Romeo 147 1.6 Distinctive MK2

Alfadanadam

• Moderatore
« #14 : 12 Temmuz 2013, 11:56:52 »
Eğer bu versiyonlarda ecu aynı ise denemeye değer buluyorum. Aynı durumda olsam kesin denerdim yani.

Tapatalk

Can Burak

• Ziyaretçi
« #15 : 12 Temmuz 2013, 13:01:00 »
peki bu islemi yaptirdiktan sonra, gostergenin oldugu bolumden yolda ilerlerken tikirti sesleri filan gelirmi ? daha once bu bolumu sokturup taktiran arkadaslar varmi ? Ozel servis ile gorustum, daha once ASR ozelligini taktiklarini soyledi duzenegi varsa sorun olmaz dediler. Ayni sekilde yol bilgisayari icinde sorun olmaz dediler.

egeozal1

• Ziyaretçi
« #16 : 12 Temmuz 2013, 13:28:46 »
İyi bir işçilik yapılırsa sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. :)

Alfadanadam

• Moderatore
« #17 : 12 Temmuz 2013, 13:36:37 »
peki bu islemi yaptirdiktan sonra, gostergenin oldugu bolumden yolda ilerlerken tikirti sesleri filan gelirmi ? daha once bu bolumu sokturup taktiran arkadaslar varmi ? Ozel servis ile gorustum, daha once ASR ozelligini taktiklarini soyledi duzenegi varsa sorun olmaz dediler. Ayni sekilde yol bilgisayari icinde sorun olmaz dediler.

O kısmın işçiliği çok basittir merak etmeyin. Sadece sökme takma esnasında vida eksiltmeyin yeter :)

Can Burak

• Ziyaretçi
« #18 : 12 Temmuz 2013, 13:42:39 »
Cok tesekkur ediyorum yorumlariniz icin islem esnasinda yapilan isleri oncesini ve sonrasini resimleyerek burda paylasacagim. ilerde yaptirmak isteyen arkadaslara da emsal olur. Ayrica ASR taktirma sansim olursa onu da taktiracagim. Aracta ustunde button olan silecek kolu yok ama onu da bulabilirim diye dusunuyorum. Yalniz usta bana direksiyon isinin zor oldugunu soyledi. o konuyuda arastiracagim yapilabiliyorsa  taktiririm.

egeozal1

• Ziyaretçi
« #19 : 12 Temmuz 2013, 13:49:09 »
Asr taktırmak kolay olabilir belki ama fabrika çıkışı takılmadıysa onu bir şekilde kalibrasyondan geçirmek lazım ki zırt pırt girmesin devreye. Silecek kolu muhakkak çıkmacılarda bulursunuz gibime geliyor. :) Direksiyon için bir bilgim yok maalesef bu arada aracınızın Fotoğraflarını görmek istiyorum. 17" SS jantlı Progression mu gri renk? :)

Can Burak

• Ziyaretçi
« #20 : 12 Temmuz 2013, 14:00:08 »
Asr taktırmak kolay olabilir belki ama fabrika çıkışı takılmadıysa onu bir şekilde kalibrasyondan geçirmek lazım ki zırt pırt girmesin devreye. Silecek kolu muhakkak çıkmacılarda bulursunuz gibime geliyor. :) Direksiyon için bir bilgim yok maalesef bu arada aracınızın Fotoğraflarını görmek istiyorum. 17" SS jantlı Progression mu gri renk? :)

Araci sali gunu istanbuldan aldim. Siyah Renk ve malesef kapakli jant var ancak en kisa zamanda 17 jant taktircam. Km 52.000 de ilanlari takip ettiyseniz mutlaka gormussunuzdur.

Tolga033

• Membro
« #21 : 12 Temmuz 2013, 14:01:49 »

Araci sali gunu istanbuldan aldim. Siyah Renk ve malesef kapakli jant var ancak en kisa zamanda 17 jant taktircam. Km 52.000 de ilanlari takip ettiyseniz mutlaka gormussunuzdur.

Zaten jant kapaklı bir Alfa olmamalı .  :)

hi_cazz

• Membro
« #22 : 12 Temmuz 2013, 14:57:31 »
http://sukru52.blogspot.com

yapılmayacak şey yok. Astra'ya neler yaptı adam.

GooSe

• Membro
« #23 : 12 Temmuz 2013, 15:53:16 »
Merhaba yol bilgisayarı için body computerda değişmesi gerekiyor olabilir.

Şöyle bir örnek vereyim
Blue&meli Linea teybi normal başka bir araçta body computerda uymadığı için calismadi.

HTC One V cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Alfadanadam

• Moderatore
« #24 : 12 Temmuz 2013, 16:14:24 »
Merhaba yol bilgisayarı için body computerda değişmesi gerekiyor olabilir.

Şöyle bir örnek vereyim
Blue&meli Linea teybi normal başka bir araçta body computerda uymadığı için calismadi.

HTC One V cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Can Bus üzerinde haberleşen araçlarda oluyor o sıkıntılar. 147'nin teknolojisi o anlamda oldukça eskidir.

GoogleTagged