Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 1996 model Alfa Romeo 145 1.7 129 hp mi 1998 model Renault Laguna 2.0 115 hp mi  (Okunma sayısı 6179 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

legolas

• Membro
Çok değerli bilgiler vermiş herkes. Umarım sizin için en mantıklı seçenekte karar kılarsınız.
Bence gidin bir 156 ya dışından biraz bakın, içine binin, direksiyonuna oturun, şansınız varsa biraz sürün. Sonra burada yazdıklarınızı okuyup gülümsersiniz.

Hastalıktır.

agucba

• Amministratore
Tabi ki kullandım ancak 1.9 doblo motorlusu tatmin etmedi. Kendim de dizel motorlara karşı antipatiğim ama 1.9 jtd 159 gitmiyor. Devir bandının dar olması ve tork farkından dolayı elbet gaza dokununca hissiyat farkı var ancak 0-100 ü 9-10 saniyeler de gezen araçlar ikiside.  Özellikle şirketteki 301 gibi uçan tenekelere alışınca kağnı gibi geliyor. 156 kullanırken de tek tatmin eden tarafı sürüş hissiyatı. Zaten rektefiye zamanı gelince 2.0 motor almayı dahi düşünüyorum. Yoksa şehir içinde ara hızlanmalar da sanki beni seviyorlar  :D

1.9 Doblo motorlu ne demek?

1.9 JTD Alfa Romeo 156'da kullanıldı ve 156 piyasaya 1997'de çıktı. Bu motor daha sonra diğer Alfa Romeo modellerinde de kullanıldı.

Fiat Doblo ilk piyasaya 2000 yılında çıktı. Yani aslında herhangi bir Alfa'ya Doblo motorlu demek yerine Doblo'ya Alfa Romeo motorlu demek gerek.

Yanlışım varsa lütfen beni düzeltin.

RMX2151 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
« Son Düzenleme: 17 Temmuz 2021, 22:51:57 Gönderen: agucba »

///////////////

halil

• Membro
1.9 Doblo motorlu ne demek?

1.9 JTD Alfa Romeo 156'da kullanıldı ve 156 piyasaya 1997'de çıktı. Bu motor daha sonra diğer Alfa Romeo modellerinde de kullanıldı.

Fiat Doblo ilk piyasaya 2000 yılında çıktı. Yani aslında herhangi bir Alfa'ya Doblo motorlu demek yerine Doblo'ya Alfa Romeo motorlu demek gerek.

Yanlışım varsa lütfen beni düzeltin.

1.9 Doblo motorlu ne demek? çok bildiğini sanıp aslında hiç bir şey bilmemek.
cehennemde ateş yoktur.her insan kendi  ateşini bu dünyadan götürür.P.S.A

YasinC

• Membro
Yurt dışında yaygın olabilir belki onu da zannetmiyorum ancak bu motor ülkemizde en çok doblo ile yaygınlaşmıştır.  Yok yani fark etmez hadi Maserati 1.9 motoru olsun yada Alfa tarafından özenle tasarlanmış olsun. Sonuç olarak bana göre 159 1.9jtd performans olarak iyi değil. Çok iyi olmuş diyen varsa başka araçları da denesinler bir zahmet. 
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

agucba

• Amministratore
1.9 Doblo motorlu ne demek? çok bildiğini sanıp aslında hiç bir şey bilmemek.
İşte ben bilemediğim için sorma ihtiyacı hissettim.

///////////////

agucba

• Amministratore
Yurt dışında yaygın olabilir belki onu da zannetmiyorum ancak bu motor ülkemizde en çok doblo ile yaygınlaşmıştır.  Yok yani fark etmez hadi Maserati 1.9 motoru olsun yada Alfa tarafından özenle tasarlanmış olsun. Sonuç olarak bana göre 159 1.9jtd performans olarak iyi değil. Çok iyi olmuş diyen varsa başka araçları da denesinler bir zahmet.
159 1.9 JTD çok iyidir, uçar, kaçar fena tokatlar diyeni çok görmedim, olsa olsa bir önceki otomobili Renault Broadway'dir ama insanların kendine göre iyisi ve kötüsü vardır ve bu kişilerin "iyidir" düşüncesini eleştirerek, dizel 1.9 Alfa motorlu 159'ya kötü performansı var diyerek, o kişilerin fikrinin küçümsenmesini kabul etmek istemiyorum.

Bizim bir önceki Alfa'mız, hafifçe modifiye edilmiş 145 QV idi. Şimdiki Alfa'mız ise Giulietta MA. Güçleri yaklaşık aynı olsa gerek. Her ne kadar Giulietta çok daha gelişmiş olsa da zaman zaman, atmosferik 145 QV'yi aramıyor değilim ama yine de Giulietta'yı hiç birine değişmem. Bana göre Giulietta iyi bir performansa sahip. Başkasına göre Punto'da da kullanılan FPT motoru eleştiri konusu olabilir, piyasada çok daha performanslı olan başka markalar da olabilir ama benim fikrimi eleştirmek farklı şey, küçümsenmek farklı şey.

///////////////

YasinC

• Membro
Yok artık kimin fikrini küçümsemişim burada?  Alıntılayıp örnek gösterir misiniz?

Konunun başından beri kişi performans istediğini 180hp olan Mercedes'i dahi düşündüğünü yazmış.  Bende 1.9jtd motorlu 159'un hantal olduğunu söyledim ki teknik veriler dahi ortada.

çok bildiğini sanıp aslında hiç bir şey bilmemek.

Ki bana böyle üst perde den yapılan küstahça bir yoruma dahi cevap vermedim.

Yok tamam anladım burası Alfisti forum da, ee eleştirel fikirler ve düşünceler de mi yasak oluyor otomatikman?   Doblo motorlu dedik diye demediğiniz kalmadı ki söylediğimde yanlışta değil.  Wiki de yazıyor fiat elinden geldiğince tüm alt markalara itelemiş. İlk Alfa 156 da kullanılmış doğru ancak ülkemiz de doblo ile bilinen bir motor. Yazarken hiç de gerek görmedim bu motorun temeli neye dayanıyor nerde ilk kullanılmış diye. Başarılı bulan olur bulmayan olur bana göre 159 da olmamış dediğim için dövmediğiniz kaldı. Doblo motorlu lafına bu kadar alınma da saçma. Bir sorun yaşadığınızda usta, doblo ile aynı parça olduğu için kolay bulunur deyince bozuluyor musunuz?

halil

• Membro
doblo motorlu  159 demek , 159 u küçümsemek maksadıyla söylenmiş bir sözdür.@agucba yazmış, bu motorun kökeni alfa 156'ya dayanır ve dünyanın seri üretim, ilk common rail direk enjeksiyonlu motorudur.adı JTD (jet spring turbo dizel) ya da unijet olarak geçer.ayrıca doblo 100 hp ,200 nm ,ohc ,8 v  motorlu olup, 159 ise 150 hp,320 nm,dohc 16 v motora sahiptir.blok harici herşeyi farklıdır.
yazarken bu motorun evveliyatını araştırmamışsın , fakat burasını diğer forumlar ile karıştırma.ne söylersem,yazarsam gider,kimse anlamaz,bilmez gibi düşüncelere de kapılma.burada ki çoğu kişi fiat motorlarının fiat,alfa,lancia,jeep,opel,saab,gm gibi markalarda kullanıldığını bilir.
vw grupta 4 marka ortak motor kullanır.mesela şöyle bir tabir duydunuz mu?caddy motorlu audi.ama kullandıkları 1,6 tdı motor aynı.
bu tip teknik konularda bir şey yazarken biraz araştır,aklına geldiği gibi yazma.

YasinC

• Membro
 :)) Tamam bundan sonra sizin gibi wiki den okur buraya yazarım aynısını

Bir ürünün geliştirilme ve üretim aşamalarını biliyorum.  Karşınızdaki kişinin kim olduğunu ne iş yaptığını bilmeden de saygısız bir şekilde cevap vermeyin. Ben foruma hangi bir şey yazarken saygı sınırlarını aşmıyorsam sizin de bana karşı aşma hakkınız yok.

VAG'cıların forumlarından farkı olsun buranın. Ayrıca VW grubunu otomobil dünyasının kanseri olarak görürüm.

« Son Düzenleme: 18 Temmuz 2021, 17:41:13 Gönderen: YasinC »

halil

• Membro
:)) Tamam bundan sonra sizin gibi wiki den okur buraya yazarım aynısını

Bir ürünün geliştirilme ve üretim aşamalarını biliyorum.  Karşınızdaki kişinin kim olduğunu ne iş yaptığını bilmeden de saygısız bir şekilde cevap vermeyin. Ben foruma hangi bir şey yazarken saygı sınırlarını aşmıyorsam sizin de bana karşı aşma hakkınız yok.

VAG'cıların forumlarından farkı olsun buranın. Ayrıca VW grubunu otomobil dünyasının kanseri olarak görürüm.

valla nereden okursanız okuyun.bilmemek ayıp değil. mesleğinizi ,ne iş yaptığınızı yazarsanız öğrenmiş oluruz.

devirsever

• Membro
Doblo motorlu gt q2 yazilimli hali ile gayet iyi gidiyor, ayni motor kompound turbolu saab ve lancia deltalarda gayet iyi  :)

159 biraz agir bir arac bu yüzden atlayip ziplayamiyor, sahiplerininde bunu istedigini düşünmüyorum zaten. Parca bol yakit kabul edilebilir seviyede ve yol turus hissiyat guze. l
1996 155 Q4
1996 GTV V6 TB
1998 166 3.0 V6
2006 GT 3.2 V6
2008 GT Q2
1999 156 3.0 V6 Turbo Q2(Güncel)
1998 156 3.0 V6 (Güncel)

agucba

• Amministratore
Kendi adıma yazayım.

16 yıldır bu forumdayım, "aralıksız" 35 yıldır da aile olarak Alfa Romeo marka otomobiller kullanırız. Bu marka ile ilgili az veya çok bilgiye sahip olduğumu düşünüyorum ama hiçbir zaman kendimi yeterli görmedim, ergenlik zamanındaki bazı saçmalıklar haricinde, kimseye bu marka ile ilgili ukalalık yaptığımı düşünmüyorum.

Konu Wikipedia'dan bakarak bir şeyler yazmak değil. Wikipedia'dan bakarak herkes bir şeyler yazıp klavye silahşörlüğü yapabilir. Önemli olan var olan birşeyin değeri küçümsememek. Yabancı bir Alfa Romeo forumunda da üyeliğim var ve orada klasik Alfa Romeo Giulia 1,3 sahibi bir üye, yeni nesil Alfa Romeo'ları yerden yere vurmakta ve onlara farklı bir tasarımda olan Fiat gözü ile bakmakta. Burada olduğu gibi orada da bu markayı küçümseyenlere karşı aynı tavırda cevap vermekteyim.

Alfa Romeo, dünya otomobil tarihinde, şu anda çok kötü durumda olmuş olsa da, önemli bir marka ve bence bu marka ölürse, ki yeni yönetim bu markaya 10 yıl ömür biçti ve bu süre sonunda marka gerçekten başaramaz ise, otomobil dünyası adına büyük bir kayıp olacaktır. Bence Ferrari ve Alfa Romeo, otomobil dünyasında farklı bir yere sahip olan ve özel iki marka. Ferrari'nin yok olması pek olası değil gibi ama Alfa Romeo giderse, bence büyük bir kayıp olur. Kayıp olursa ne olur, hiçbir şey olmaz ve hayat devam eder ama giderse bir burukluk olur. Bu hissin tarifi yok.

@halil 'in dediği gibi. Fiat çatısı altında çok marka var, JTD motoru çok başarılı doğal olarak belli başlı maliyet kriterleri için bu motoru Fiat'tan Iveco'ya kadar farklı şekillerde kullanımda.
VW Grubunda da tek bir motor birçok marka altında kullanılmakta.
PSA Grubunda da aynı şekilde.
A serisi Mercedes'te Dacia'da da kullanılan dCi motor var ama kimse Mercedes'e Dacia motorlu Mercedes demiyor.
BMW 3 serisinde Peugeot motoru kullanılıyor ama kimse Peugeot motorlu BMW demiyor.
Ama Alfa Romeo olunca 159'da Doblo motoru var oluyor. Ülkemizdeki tamircilerin, ki gerçekten bilgili olanlar var ve onları ayrı tutuyorum, bilgi seviyesi tartışılır. Tamiricilerin ne dediğinin 159'un, bence, çok başarılı bir yol tutuşa sahip orta sınıf bir Alfa Romeo olmasını etkilemez.

Konuyu burada kendi açımdan sonlandırırken, herkese şimdiden iyi bayramlar dilerim.

///////////////

YasinC

• Membro

159 biraz agir bir arac bu yüzden atlayip ziplayamiyor, sahiplerininde bunu istedigini düşünmüyorum zaten. Parca bol yakit kabul edilebilir seviyede ve yol turus hissiyat guze. l

Konu sahibi arkadaş tam tersi biraz uçsun kaçsın istediği için bu yorumu yaptım. Konu nerelere geldi  :))

159 1.9jtd sizi tatmin etmeyebilir. Şehir içinde baya hantal. Hatta şöyle söyleyeyim 156 1.6 ts ile hemen hemen aynı. 156 2.0 falan alırsanız bence sizi tatmin eder. İlla 159 diyorsanız dizel de 2.4jtd veya 1.8 turbo olanlarına bakın derim ama zor bulursunuz.

Kimsenin de zaten Alfa'yı savunmasına gerek yok adamlar zaten yaptıkları araçlar ile çizgilerini bozmadan bu piyasa şartlarında tutunmaya çalışıyorlar yani savunuyorlar kendilerini.   Doblo motorlu dedik diye ortalık karıştı  :))

Reno motorlu Mercedes'e de Reno motorlu diyorum merak etmeyin. Birgün Noble görürürsem de içinde mondeo motoru var derim. Cosworth el atmış falan dinlemem yapıştırırım. Alfa romeo'yu da gidip ucuz vs diye alıp üye olmadık foruma sevdiğimiz bildiğimiz için aldık. Sırf AC'de 100 saatten fazla süreyi Alfa'lar ile geçirmişimdir. Emin olun tarihini de biliyorum geçtiği yollardan da haberim var ancak  konunun buraya gelmesi apayrı bir saçmalık. Saçma sapan mastürbasyona döndü konu. Yazdığınız şeyleri bende biliyorum da bu konu ile ilgisi nedir?

Adam sürüş hissiyatı olan atik ve performanslı bir araç istiyor. 1,9jtd beklentini karşılamaz dedim diye aforoz edildik.  Neyse ölü kıvamında forumu hareketlendirmiş oldum  :)

« Son Düzenleme: 19 Temmuz 2021, 01:09:54 Gönderen: YasinC »

admin

• Amministratore
Ölü kıvamındaki foruma katkı sağladığınız için teşekkür ederiz!
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2021, 14:45:25 Gönderen: admin »
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

YasinC

• Membro
Ne demek efendim aksiyon isteyin yeter ki  :)

murat

• Amministratore
Cuore Sportivo...

147 1.6 TS (2005)
145 1.4 TS (1998)
156 1.6 TS (2004)
156 2.0 SS SW (2004)
159 1.9 JTD SW (2009)
Giuilietta 1.6 JTD (2014)
166 2.4 JTD (2003)
Giuilietta 1.6 JTD (2012)

octinum

• Moderatore
Doblo motoru muhabbetini şaka sanmıştım ben yav???  :D

Şurada biz bizeyiz, çok birbirimizi gömmeye gerek yok. Konuyla ilgisi yanlış bilginin düzeltilmesinden ibaret. 1.9jtd "Doblo motoru" değildir. Doblo motoru zannedilmesinin sebebi zaten konuyu bilmeyen kitlenin Doblo motoru demesi ve kimsenin de düzeltmemesi. Yani Türkiye'de öyle biliniyor diye gideceksek Opel Easytronic'ten Maserati Cambiocorsa'ya kadar alayına "tiriptonik" diyelim, "tiriptonik diye bir şey yoktur, onun adı Tiptronic'tir ve belirli markaların bazı otomatik şanzımanlarına verdiği Selpak gibi bir isimdir" diye düzeltene de Türkiye'de öyle biliniyor, biz de araba mevzularını Porsche'den daha iyi bildiğimize göre, o zaman tiriptonik doğrudur diye itiraz edelim.  :))

Sizin dediğiniz "Mercedestekine de Renault motoru diyorum" zaten bunun tam tersi. 1.9 JTD'ye Doblo motoru demekle Renault'nun dizeline Mercedes motoru var bunda demek aynı şey. Biri aşağılama gibi görünmediğinden ters gelmiş size, ki ufak dizelde Renault Mercedes'i döver.

Neyse konuya dönersek, W210 E200 Kompressor da çok uçan kaçan bir alet değil. 150hp'lik 1.9jtdm motora ufak bir remap'le çok da eksikliği hissedilmez gibi görünüyor. Bugünün standartlarında ikisi de hantal tabii. İkisi arasında hızlanma falan gibi amaçlarla tercih yapmaya değecek bir durum yok. Ayrıca ikisi de hiç öyle 156 1.6 hantallığında değil; ikisinde de vitesleri aynı kullanırsanız 156 gaza bastığınızı farkedene kadar 159/E200K uzar gider. :D

Konu sahibi arkadaş tam tersi biraz uçsun kaçsın istediği için bu yorumu yaptım. Konu nerelere geldi  :))

Kimsenin de zaten Alfa'yı savunmasına gerek yok adamlar zaten yaptıkları araçlar ile çizgilerini bozmadan bu piyasa şartlarında tutunmaya çalışıyorlar yani savunuyorlar kendilerini.   Doblo motorlu dedik diye ortalık karıştı  :))

Reno motorlu Mercedes'e de Reno motorlu diyorum merak etmeyin. Birgün Noble görürürsem de içinde mondeo motoru var derim. Cosworth el atmış falan dinlemem yapıştırırım. Alfa romeo'yu da gidip ucuz vs diye alıp üye olmadık foruma sevdiğimiz bildiğimiz için aldık. Sırf AC'de 100 saatten fazla süreyi Alfa'lar ile geçirmişimdir. Emin olun tarihini de biliyorum geçtiği yollardan da haberim var ancak  konunun buraya gelmesi apayrı bir saçmalık. Saçma sapan mastürbasyona döndü konu. Yazdığınız şeyleri bende biliyorum da bu konu ile ilgisi nedir?

Adam sürüş hissiyatı olan atik ve performanslı bir araç istiyor. 1,9jtd beklentini karşılamaz dedim diye aforoz edildik.  Neyse ölü kıvamında forumu hareketlendirmiş oldum  :)

« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2021, 15:25:48 Gönderen: octinum »

YasinC

• Membro
Doblo motoru muhabbetini şaka sanmıştım ben yav???  :D

Aslında şakayla karışık yazdığım bir şeydi ama burası yine iyiymiş. VAG forumlarında jetta'ya buzdolabı tadında yazınca yemediğim küfür kalmamıştı en azından burada öyle olmadı  :)

Sokrates'in tabiri ile arada at sinekliği yapmak lazım ki hareket olsun.  >:D

octinum

• Moderatore
JTD kırmızı çizgimizdir!  >:D

Cidden bu arada, hep deriz ya Türkiye'de çok az insanın Alfası olmuştur ama herkesin dayısının oğlunun bacanağının arabayı götürdüğü oto yıkamacının vardır, yer uçağıdır ama parçası yok ustası yok diye satmıştır. Doblo muhabbetini ben de düzeltiyorum normalde.

Sayılan örnekler arasında 156'nın konumu biraz farklı, onun dışındakiler arasında (aynı bütçeyle alınabiliyor diyelim) en mantıklısı 159 jtd olur gibi.

Aslında şakayla karışık yazdığım bir şeydi ama burası yine iyiymiş. VAG forumlarında jetta'ya buzdolabı tadında yazınca yemediğim küfür kalmamıştı en azından burada öyle olmadı  :)

Sokrates'in tabiri ile arada at sinekliği yapmak lazım ki hareket olsun.  >:D

alperuzi

• Membro
Başlık konusu biraz dağılmış sanki ama yazılımlı 159'u olup da, EGR sacı patlamış olaraktan yazılımsız performansı alıp, sonra da bu olayı düzeltince şunu anladım, yazılımlı 159 çok farklı oluyormuş, hantal kaldığını düşünenlere şiddetle tavsiye edilir :)

elmariachi

• Membro
arkadaşlar konu çok güzel yerlere gitmi,s muhabbet çok güzel olmuş.Lagunayı sattım :))))))) yeni arayıslar içersine girmişken piyasa acayip yükseldi.Ben çıtayı yükseltsemde fiyatlar benim çıtadan daha çok yükseldi :)))))))))))) ama laguna da şunu anladım bana konforlu geniş iyi yol tutan rahat sürüs zevki olan tarzı olan ve güçlü bir makina gerekiyor.yakıt tüketimi de ortalam 9 ila 10 litreyi geçmeyecek olması gerekiyor.Laguna dan çok memnundum istanbuldan trabzona gittim beni en ufak yormadı hatta yol bitmesin istedim boşuna kaymakam arabası dememişler ama elinin zayıf oldugu iki şey vardı biri 115 beygir bana zayıf geldi ikinci olarak yol tutus iyi olsada sınırları fazla değildi.Bütün yorumları teker teker okudum hepinize çok teşekkür ediyorum.bir arkadasımız 159 2.4 jtd demiş kağıt üzerinde veriler güzel gözüküyor ama yakıt tüketimi ve motor sorunsuzluğu 1.9 dizel gibi iyimi bilemiyorum sanırım zaten ülkemizde yok gümrükten gelen varsa vardır diye düşünüyorum.Alfa Romeo 159 1.9 jtd 2000 ila 2002 w210 163 hp kompresor ve opel insignia 2.0 195 bg ile 160 bg kullandım ikisinin arasında yakıt olarak fazla fark yok birde laguna 2.0 dci kullandım oda 150 bg Alfa ile motor gücü açısından pek fark göremedim.kullanma imkanım olmadı ama bir arkadasta opel vectra 1.9cdti 150 bg vardı bunların hepsi birbirine çok benziyor aralarında bir bağ varmıdır

GoogleTagged