Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa 147 vs Golf 6 R  (Okunma sayısı 1223 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

callisto

• Ziyaretçi
Alfa 147 vs Golf 6 R
« : 25 Ocak 2013, 10:37:37 »
Ben de Alfa Romeo alma yolunda hızla ilerleyen biriyim. Hergün araştırıyor, ilanlardan kafamı kaldıramıyorum. Bu euroncap testlerinde önden darbeler konusunda zayıf kaldığını okumuştum. Bu video da onu kanıtlar nitelikte. Burada paylaşmayı uygun gördüm.

http://www.youtube.com/watch?v=ORtA4kqdNEw
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

FB10ur

• Membro
Ynt: Alfa 147 vs Golf 6 R
« #1 : 25 Ocak 2013, 10:40:59 »
Bu video ile karar vermek net olmaz neden derseniz;

Araçların çarpışma hızını bilmiiyoruz ayrıca alfa kafadan vuruyor fakat diğer aracın çamurluğuna denk geliyor..

fevkalbeser12

• Membro
« #2 : 25 Ocak 2013, 10:41:35 »
Bence bu video bi ölçü olamaz bi kere çarpma açışı çok önemli bu konuda. Ayrıca yanlış görmediysem golfün en son kasası ama 147 nin 7-8 sene önceki kasası var. Yani bu kaza bi kıstas olarak alınamaz bana göre.
Araba markalarından bir insan yaratmak istesek toyota beyni, aston martin yüzü, cadillac karnı ve alfa romeo bu insanın kalbi ve ruhu olur...
                         jeremy clarkson

FB10ur

• Membro
« #3 : 25 Ocak 2013, 10:43:37 »
Bence bu video bi ölçü olamaz bi kere çarpma açışı çok önemli bu konuda. Ayrıca yanlış görmediysem golfün en son kasası ama 147 nin 7-8 sene önceki kasası var. Yani bu kaza bi kıstas olarak alınamaz bana göre.

Bende seninle aynı fikirdeyim kemal abi yukarda yazdığım gibi hızları belli değil üstelik diğer aracın nerdeyse sağlam olan yerlerinden birine denk geliyor..

agucba

• Amministratore
« #4 : 25 Ocak 2013, 11:00:47 »
Giulietta şu anda sınıfının en güvenli otomobili (en son öyle idi).

///////////////

callisto

• Ziyaretçi
« #5 : 25 Ocak 2013, 11:33:06 »
Ben de öyle tahmin ettim,  yeni kasalarında iyileştirme yapıldığını duymuştum. Bu 1. kasa dedikleri kasadır muhtemelen. O zamanki kasalar için konuşmak gerekirse nereden vurduğu da bir yere kadar önemli. Bu videoda neresinden bakarsan aradaki bariz fark gözüküyor. O sebepten bütçemin imkan veridiği ölçüde yeni modellerine bakıyorum.

FB10ur

• Membro
« #6 : 25 Ocak 2013, 12:12:02 »
Ben de öyle tahmin ettim,  yeni kasalarında iyileştirme yapıldığını duymuştum. Bu 1. kasa dedikleri kasadır muhtemelen. O zamanki kasalar için konuşmak gerekirse nereden vurduğu da bir yere kadar önemli. Bu videoda neresinden bakarsan aradaki bariz fark gözüküyor. O sebepten bütçemin imkan veridiği ölçüde yeni modellerine bakıyorum.

Tabi'ki bir yere kadar fakat video'da dediğim gibi hızları bilemiyoruz ayrıca videodaki araç mk1 kasa zaten arka stoplardan belli oluyor..

Gouki

• Amministratore
« #7 : 25 Ocak 2013, 12:17:17 »
Aynı otomobillerin karıştığı bir kazada, koşullara göre hasarların tam tersi olabilmesi de muhtemeldir.

Başka bir başlıkta da şunları yazmıştım:

Güven bey makyajlıda da durumun çok farklı olacağını sanmıyorum belki yaya güvenliği biraz geliştirilmiş olabilir. Ancak şöyle bir durum var; Haziran 2003'te resimdeki 11 numaralı parça güçlendirildi. Bunun çarpışmalardaki güvenliği arttıracağı düşünülebilinir.

eminpar

• Membro
« #8 : 25 Ocak 2013, 12:27:15 »
Giulietta şu anda sınıfının en güvenli otomobili (en son öyle idi).

Hala öyle en yüksek puan Giuliettada  :haydi:

Kubilay

• Membro
« #9 : 25 Ocak 2013, 13:22:28 »
Golf 6'nın 147'den güvenli olması çok normal.Üretim tarihleri arasında ciddi bir fark var.

Velek ki, araçlar eşit güvenlikte olsun.Bu çarpışma tarzıyla yine 147 daha fazla hasar alırdı.
Alfa ön taraftan daha geniş bir alanla vurmuş, Golf ise biraz daha yandan daha dar bir alanla vurmuş.
Alan azaldıkça uygulanan kuvvet ve gelen kuvvete karşı direnç artıyor.

Video gözünüzü korkutmasın.

Saygılar.

Edith

• Ziyaretçi
« #10 : 25 Ocak 2013, 13:55:04 »
Özgün Bey,

Daha önce de MK2 lerde yapılan değişikliklerden bahsedilirken bu konuya değindiğinizi hatırlıyorum. Benim sizin söylediğinize eklemek istediğim bir nokta olacak. Açıkçası 11 numaralı parçanın değişmesi ile güvenlik seviyesinin farkedilebilir mertebelerde artacağını düşünmüyorum. Parçanın malzeme özellikleri ya da bağlantı konfigürasyonu iyileştirilmiş dahi olsa; çarpma anında oluşması gereken mekanizma da hangi elemanlar zayıf halkayı oluşturuyorsa deformasyonlar o yolu takip edecektir diye düşünüyorum. Bu nedenle tek parçayla bir iyileştirme yapılmış olma ihtimali sizin de dediğiniz gibi aman aman olmamıştır. Katkısı varsa bile, Alfa Romeo 147nin NCAP teki kötü repütasyonunu temizlemek için yeni bir test istemeliydi diye düşünüyorum.

Bahsedilen çarpışma videosunda benim dikkatimi çeken ön tarafın aldığı hasardan çok ön direklerde bozulma olup olmamasıydı. Buna kabinin sıkışıp sıkışmaması anlamında baktım. Pek bir deformasyon göze çarpmıyor açıkçası. Kubilay Bey' in de dediği gibi çarpışma anında Golf' ün tamponunun köşesinden 147'ye daha fazla bir etki geliyor. Yüzey azaldıkça basınç artıyor desek daha teknik olacak sanıyorum.

Selamlar,

Emre

Gouki

• Amministratore
« #11 : 25 Ocak 2013, 14:44:41 »
Emre bey selamlar, tek parçadaki iyileştirmenin etkisini bilmemiz çok zor. Repütasyonu temizlemek için yeniden test isteme düşüncenize katılıyorum.

FB10ur

• Membro
« #12 : 25 Ocak 2013, 18:50:18 »
Kaldı'ki videoda'ki golf wv serisinin özel serilerinden olan R serisine ait araç normal bir Golften azda olsa farkı vardır...

agucba

• Amministratore
« #13 : 25 Ocak 2013, 20:53:47 »
Golf, Golf'tur. R, S, A, B olması fark ettirmez diye düşünüyorum.

///////////////

Sportivo

• Membro
« #14 : 25 Ocak 2013, 22:38:53 »
manasız bir video, anlam yüklemek saçma, bir de giu ile golf 4 çarpışmasını da görmek ondan sonra yorumlamak lazım
Alfa Romeo 156
35 AU 4494

FB10ur

• Membro
« #15 : 25 Ocak 2013, 23:40:09 »
Golf, Golf'tur. R, S, A, B olması fark ettirmez diye düşünüyorum.

Abi arada uçurum kadar olmasada az biraz fark vardır diye tahmin ediyorum.Ama yanlışta biliyor olabilirim detaylı bir yazı bulursam paylaşırım..

Anıl

• Membro
« #16 : 22 Şubat 2013, 15:56:52 »
Model değil de markalar ile ilgili bir yorum yapıcam...Geçenlerde kaşıntı bastı,alfayı satmadan pratik,performanslı,düşük hacimli ne alabilirim diye bir piyasayı yokladım, deneyimim olan marka bazında daha önce kullandığım firmaların modellerine baktım,Mito QV-VW Polo GTI-Skoda Fabia VRS'lere! Mitoların fiyatları biraz yüksek,piyasada da az var,GTI resmen kaynıyor ve sıfırıda uygun,RS eh işte o da az ve poloya yakın fiyat vs... Birşey gözüme çarptı Mito için hiçbir şikayet görmedim,genelde herkesin listesinde QV'yi gördüm ancak VW ve Skoda 1.4 180HP motorla dünyada kendine harakiri yapmış,%90'ı yağ yakıyor hem öyle böyle değil 1500km'de yağ ışığı yakanlar,10binde 15litre yağ tüketenler,motoru değişenler,segman atılanlar,parasını geri alanlar vs vs Polo GTI ile VW içler acısı duruma düşmüş...Buraya nereden geldik VW sorunsuzdur,şöyledir böyledir deniyor,millet DSG'den ağlıyor,TSI larda piston kıranlar-motor dağıtanlar,garantiden motor değiştirilenler doluuuuuuu.Bunların yanında bizim Alfalar sorunsuz,ben bunu anladım,ya da basit sorunlara sahip...
Bu kadar yağ eksilttiğine göre VW iki zamanlı TSI motor üretmiş çaktırmıyor,yeni bir buluşmu yoksa :D GTI kullanıcılarının yarısı bagajda 1 litre yağ ile geziyor,kullanıcıları kendileri yazmış :o
« Son Düzenleme: 22 Şubat 2013, 16:00:56 Gönderen: Anıl »
İtalyanlar sadece otomobilleri değil, hayalleri de yaratırlar...

1998 GTV V6 TB

alf15

• Ziyaretçi
« #17 : 19 Mart 2013, 15:23:01 »
Model değil de markalar ile ilgili bir yorum yapıcam...Geçenlerde kaşıntı bastı,alfayı satmadan pratik,performanslı,düşük hacimli ne alabilirim diye bir piyasayı yokladım, deneyimim olan marka bazında daha önce kullandığım firmaların modellerine baktım,Mito QV-VW Polo GTI-Skoda Fabia VRS'lere! Mitoların fiyatları biraz yüksek,piyasada da az var,GTI resmen kaynıyor ve sıfırıda uygun,RS eh işte o da az ve poloya yakın fiyat vs... Birşey gözüme çarptı Mito için hiçbir şikayet görmedim,genelde herkesin listesinde QV'yi gördüm ancak VW ve Skoda 1.4 180HP motorla dünyada kendine harakiri yapmış,%90'ı yağ yakıyor hem öyle böyle değil 1500km'de yağ ışığı yakanlar,10binde 15litre yağ tüketenler,motoru değişenler,segman atılanlar,parasını geri alanlar vs vs Polo GTI ile VW içler acısı duruma düşmüş...Buraya nereden geldik VW sorunsuzdur,şöyledir böyledir deniyor,millet DSG'den ağlıyor,TSI larda piston kıranlar-motor dağıtanlar,garantiden motor değiştirilenler doluuuuuuu.Bunların yanında bizim Alfalar sorunsuz,ben bunu anladım,ya da basit sorunlara sahip...
Bu kadar yağ eksilttiğine göre VW iki zamanlı TSI motor üretmiş çaktırmıyor,yeni bir buluşmu yoksa :D GTI kullanıcılarının yarısı bagajda 1 litre yağ ile geziyor,kullanıcıları kendileri yazmış :o
İtalyano  :yukari-ok: Almano :asagi-ok:  ;)

Çarpışmaya göre araç seçimi mi olur :-X *(İlk Mesaja göre)

Hakan Tosun

• Membro
« #18 : 14 Nisan 2013, 00:17:34 »
En kilit noktası biri yeni güncel, digeri bilmem kac yılının arabası. Tamam o dönem 147'ler cok iyi degıllerdı guvenlik konusunda ama bazı ufak detaylarda golf R'a öğretebilecegi seyler olabilir :)
06DG977 Sunflower Metallic Starlight

blackgear

• Membro
« #19 : 14 Nisan 2013, 00:54:51 »
Eski bir konuymuş ama hortlamış sanırım :)

Bildiğim kadarı ile güvenlik eşitdeğil aracın haşat olması  >:(

EuroNcap testlerinde kullanılan bir dummy midir oskar mı diyorlar bir model insan var. Aracın güvenlik testleri bu cisim üzerinden alınan veriler ışığında inceleniyor. Bir diğer nokta, Alfa' nın vurduğu yer, Golf' ün ön teker göbeği, ki araçtaki en mukavim ikinci bölge (birincisi de arka teker dingil ekseni) Kaldı ki aracın R serisi olması araçta hali hazırda üst kule gergisi olduğu işareti veriyor. Buradan çarptığını da ön teker açılarından anlayabilirsiniz. Sağ teker düz, sol teker sağa bakıyor. İster volvo ister saabla ister Gui ister Golf RS ile aynı yerden aynı şekilde ve aynı hızla çarpın, sonuç çok farklı olmayacaktır. Fark şoför ve yolcuların bu kazayı ne derece hissetiklerinde ortaya çıkar.

2006 veya 2007 yılında 1997 model 145 1,4 TS' imle 92 model Şahin marka bir ticari taksinin sağ arka tekerleğine göbekleme girdim. Kurban bayramıydı, hızım 50-60 civarı. Kendisi kırmızıda geçti, ve ben vurduğum ana kadar aracı hiç görmedim. Araç vurduktan sonra spin attı ve geldiği yöne döndü. Acile hasta götürüyorlarmış, çok şükür yaralanma falan olmadı. O zamanın parası ile benim aracımın masrafı 5K küsür tutmuştu, ticarinin sigortası karşıladı. Aracın halini bi ara fotoğrafları bulursam paylaşırım. Şahinin kapı ezildi, arka çamurluk yamuldu, arka teker kamber açısı bozuldu ama enteresan bir şekilde araç yürür durumdaydı :)) Sanayi de 200 TL ye halletmişlerdi :))

Bu demek değildir ki Şahin 145' den daha güvenli ;)

Dolayısıyla video doğru bir amaç için sunulmuyor. Bu sıradan herkesin ve her arabanın başına gelebilecek bir kaza sadece. Buna bakarak Alfa alınmaz Golf alınır demek, "video'nun çekildiği araç kazaya karışmadan geçip gidiyor oradan en iyisi mi o otobüs müdür kamyon mudur neyse işte ondan almaktır"  demek ile aynı şey :))

GoogleTagged