Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 159 1.9 JTD Distincive plus almak üzereyim  (Okunma sayısı 2054 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Fatih23

• Membro
159 1.9 JTD Distincive plus almak üzereyim
« : 25 Mart 2019, 00:44:58 »
Öncelikle cümleten selamun aleyküm. Aranıza yeni katıldım ve inşallah yıllarca kalacam gibi. Başlıktada belirttiğim gibi 159 1.9JTD otomatik distincive plus almak üzereyim. Araç 160000 km de araç sahibinin dediğine göre bakımlı. Yanlız aklıma takılan bir iki soru var ve sizlerin bilgi ve tecrübelerinizden faydalanmak istedim. Araçta şanzıman yağ kaçırıyormuş ve sorduğu ustalar normal bişey kaç yaşında araba sıkıntı olmaz fazla bişey yok bin demişler. Sizcede normal mi olurmu bu tür durumlar 159 larda. Olursa sıkıntı çıkarırmı ilerleyen zamanlarda. İkincisi ise araç çok soğuk havalarda nadiren de olsa birden ikiye geçerken hafif vuruntu yapıyormuş peki sizce bu normal mi olur mu bazen böyle. Birde alırken neyine dikkat etmek lazım bu araçlarda. Genelde sağdan soldan direksiyon kutusu varyatör problemi falan diyorlar ama nekadar doğru bilemiyorum. Sizlere danışmak istedim...
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Fatih23

• Membro
159 1.9 JTD Distincive plus almak üzereyim
« #1 : 25 Mart 2019, 00:53:40 »
Öncelikle cümleten selamun aleyküm. Aranıza yeni katıldım ve inşallah yıllarca kalacam gibi. Başlıktada belirttiğim gibi 159 1.9JTD otomatik distincive plus almak üzereyim. Araç 160000 km de araç sahibinin dediğine göre bakımlı. Yanlız aklıma takılan bir iki soru var ve sizlerin bilgi ve tecrübelerinizden faydalanmak istedim. Araçta şanzıman yağ kaçırıyormuş ve sorduğu ustalar normal bişey kaç yaşında araba sıkıntı olmaz fazla bişey yok bin demişler. Sizcede normal mi olurmu bu tür durumlar 159 larda. Olursa sıkıntı çıkarırmı ilerleyen zamanlarda. İkincisi ise araç çok soğuk havalarda nadiren de olsa birden ikiye geçerken hafif vuruntu yapıyormuş peki sizce bu normal mi olur mu bazen böyle. Birde alırken neyine dikkat etmek lazım bu araçlarda. Genelde sağdan soldan direksiyon kutusu varyatör problemi falan diyorlar ama nekadar doğru bilemiyorum. Sizlere danışmak istedim...

Erkay KAHYA

• Membro
Ynt: 159 1.9 JTD Distincive plus almak üzereyim
« #2 : 25 Mart 2019, 09:19:40 »
Şanzıman yağ kaçırıyorsa bence bu sorundur. Ama bu şekilde önemsemeden kullanıp yıllarca bir şey olmayanlara da denk geldim.
Vites geçişleri vuruntuluysa kesin bişeyler ters gidiyor.
"Bu şekilde de kullanırım rahatsız etmiyor" diye bir düşünceniz var mı bilmiyorum ama 159 otomatiklerinin tamir revize vs. masraflı işlerdir.
Ortalama her 150 - 200 bin km de (159 için durum bu) otomatik şanzımanda kusurlar oluşabiliyor.

Fatih23

• Membro
« #3 : 25 Mart 2019, 11:13:21 »
Vaktinizi ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Eğer bunlar sıkıntıysa olası bir arıza veya tamir durumunda anlayan bir ustaya yaptırmak lazım. Malum alfa dan anlayan pek usta yok. Sivas ta ikamet ediyorum burda da usta konusunda bayağı sıkıntı var ozaman başımıza iş alırız gibi bişey olur.

gothicwhisper

• Membro
« #4 : 25 Mart 2019, 11:58:35 »
Malesef saticinin temiz demesi ve sanzimanda sorun olmasi cok tezat bu araclar Alfa Romeo Servis bakimli olmazlar ise cok ilerde sorunlara gebe malesef..

Daha bilindik ve servis ve ustasini bildiginiz 159 bakmanizi tavsiye ederim.

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

devirsever

• Membro
« #5 : 25 Mart 2019, 13:49:31 »

Sanziman kucakta gibi...Varyator zaten aracinizda yok. Usta soyle dedi boyle dedi aman sikinti degilmis...bu laflari duyunca hafiften uzaklasin oradan  :D
1996 155 Q4
1996 GTV V6 TB
1998 166 3.0 V6
2006 GT 3.2 V6
2008 GT Q2
1999 156 3.0 V6 Turbo Q2(Güncel)
1998 156 3.0 V6 (Güncel)

Fatih23

• Membro
« #6 : 25 Mart 2019, 14:20:12 »
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Adamla tekrar konuştum pek anlamıyor motordan turbodan şanzıman dan falan. Turbo hortumunda şişme varmış ve ötme varmış turbo da. Ötme yaptığında çekişte düşüklükte varmış. Soğuk havalarda 2 den 3 e geçerken vuruntu varmış. Benim anladığım kadarıyla araç masrafa gelmiş ve satışa çıkmış. Vazgeçtim almaktan artık. Bakalım temiz denk gelirse düşük km li(bulmak zor ama) alırız olmadı giulietta bakarız 1.4 tb 170 hp

admin

• Amministratore
« #7 : 25 Mart 2019, 14:59:56 »
Yağ kaçağı ne seviyede?
Ciddi damlaya varacak şekilde bir kaçırma mı yoksa terleme diye tabir edilen mi?
Ciddi bir yağ kaçırma durumu var ise zaten aracın altı tamamen yağa bulaşmıştır belki!
Terleme şeklinde ise bir sıkıntı olmaz.
Yine de işinin ehli ve bilindik bir servise "genel" olarak göstermek yarar sağlayacaktır, ancak ikinci el bir otomobilde "HİÇ BİR ZAMAN" emin olunamayacaktır. Çünkü, örnek olarak 160.000 km'ye kadar hiç bir sıkıntı çıkarmadan gelmiş olan bir otomobil (Alfa Romeo değil, genel anlamda otomobil), belki 160.001. km'de sıkıntı çıkartacaktır ve bu da belki yeni sahibine denk gelecektir.
Dünyanın en iyi ustası bile olsa, motorun içinde, vites kutusunun içinde, elektronik aksamda neler olup bittiğini dışarıdan göremez, bu mümkün değil.
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

Fatih23

• Membro
« #8 : 25 Mart 2019, 15:13:35 »
Tabi ki çok doğru sonuçta kapalı kutu herşey normal gözükür ama alınca iki gün sonra bir yerden patlak verir bilinmez. Araç altında park ettikten sonra yağ akıntısı damlası yerde yağ falan varmı diye sordum onlar yok dedi sadece usta kaçak var demiş ama dışarıdan gözle görülür bişey yokmuş. Sizinde dediğiniz gibi terleme diye tabir edilen cinsten sanırım. Beni düşündüren bu değil zaten eğer damlama falan yoksa yerde çok bi sorun falan teşkil etmez diye düşünüyorum. Esas kafama takılan turbo oldu hem ötme varmış hem ötme yaptığında çekişte düşüklük varmış turbo hortumu falan da şişmiş. Birde soğuklarda 2 den 3 e geçerken vuruntu varmış bazen araç ısındıktan sonra problem yokmuş. Bunlar kafama takıldı. Turbo revize olsa bile uzun ömürlü olmaz diye düşünüyorum değişim fiyatı da bayağı maliyetli olur. Sivas ta olduğum için aldıktan sonra olası bir durumda usta bulmakta çok zor. Çok kararsız kaldım açıkçası

Fatih23

• Membro
« #9 : 25 Mart 2019, 15:18:52 »
Adam aracı sakaryadan almış aldığı kişi forum üyesiymiş galiba araç 54 plaka 1.5 yıl önce almış. Turbo da ötme alırken de varmış dediğine göre

Wolfshade1989

• Membro
« #10 : 25 Mart 2019, 15:59:26 »
Genelde çoğu usta eski araçların şanzımanında nemlemle olur, sıkıntı çıkartmaz demekte. Bana göre ufak problem ama ileride sorun çıkartmayacak anlamına gelmez tabii ki. Benim eski aracımda da yeni aracımda da hafif nemlenme var ama bir sorun ile karşı karşıya kalmadım.

- ALINTI

Şanzıman yağ kaçağı nedenleri (Vites kutusu yağ kaçağı nasıl anlaşılır?)

Şanzıman yağ kaçağı, araç lifte alındığında gözle kontrolle anlaşılabilir. Yağ kaçağı belirtileri ve sebepleri şunlardır:

Şanzıman giriş ve çıkış millerinin yatakları, keçeleri bozulmuşsa buradan yağ sızıntısı meydana gelebilir.
Kalitesiz yağ kullanılması sonucu şanzıman yağı köpüklenme yapabilir, bu da yağ kaçaklarına sebep olur.
Şanzıman gövdesinde (genelde alüminyumdur) çatlak meydana gelmesi durumunda, yağ kaçakları olacaktır.
Önden çekişli araçlarda şanzıman ve diferansiyel tek bir gövde içerisindedir (buna transaks denir). Şanzımanın yağı hem şanzımanı hem de diferansiyeli yağlar. Diferansiyelin aks çıkışlarında keçeler bulunur, bu keçelerin aşınması-ezilmesi-yıpranması sonucu yağ kaçakları olabilir.
Şanzımana (vites kutusuna) gereğinden fazla yağ doldurulması, yağ sızıntılarına sebep olur.
Şanzımanda iki adet tapa bulunur, biri doldurma tapası (üstte), biri boşaltma tapası (altta), bu tapaların gevşek olması veya contalarının bozulması (belki sıvı conta veya teflon bant) buralardan yağ kaçağına sebep olabilir.
Şanzıman yağsız kalırsa, dişliler ve senkromeçler, mil yatakları büyük zarar görür, aşınır. Vites geçişleri zorlaşır, sesler gelir. Yağ kaçağı zamanında önlenip değiştirilmezse, büyük masraflar açabilir.
1994 - Honda Civic Ex
2003 - Alfa 147 Mk1 Distinctive
2017 - Seat Ibiza
2008 - Alfa 147 Mk2 Blackline
2004 - Alfa 156 2.0 Salespeed

Atilla Özerten

DcD-Semih

• Membro
« #11 : 25 Mart 2019, 17:37:36 »
Bu yağ kaçağı problemi aslında çok basit bir şekilde önlenebiliyor iken genelde üzerine fazla düşülmez, satmadan öncede bir çok kişi 40 50 tl verir komple altını yıkatır 2 kutuda balata spreyi harcar çiçek gibi diye alırsınız ertesi gün bir bakarsınız ki arabanızın altında gök kuşağı var. İtalyan araçlarının biraz daha yağı içinde tutmama sorunlarının olduğunu biliyoruz bu aşikar özellikle fpt üretimi olan Fiat şanzımanlarının; 145 ten güncel 156'lara kadar olan 4 silindirli motorların tamamında keçelerden ufak ufak kaçırır malesef ki. Bahsi geçen 159 dışında konuşacak olursak aşağı yukarı her 70-80k km'de o şanzıman aşağıya iniyor baskı değişimi için. İndiğinde üşenmeyip volanı söküp keçe yenilense, şanzıman hazır yerde iken kapak açılıp contası bir değişse uzun yıllar problem olmayacak aslında. Yüksek ısı değişimlerine bağlı olarak terletme dediğimiz az miktarda kaçak olması çok büyük bir problem değil fakat artık damlalar oluşmaya başlamış ise müdahale etmek şart. Dediğim gibi önlemek çok basit, her triger değişiminde külbütör kapak contası ile kartel contası değişse, şanzıman indiğinde keçeler ile krank kasnağının contası değişse hafif terletmelerle yürür gider o araba uzun süre.

Konu olan 159 için fikrim ise Aisin üretimi olan tork konvertörlü şanzıman genelde sorunsuz ve uzun ömürlüdür. Yağ değişimine gerek yok diyenlere de aldanmayıp her zamanlama kayışı veya zinciri değişimine denk gelecek şekilde kaliteli atf ile yağ değişimi de yapılır ve otomatik şanzıman kullanma prensibleri uygulanır ise uzun kilometreler baş ağrıtmaz. Fakat 1 den 2 ye geçerken soğuk sıcak farketmez vuruntu olması demek bariz bir problem demektir. Yağ kaçağı içinde gözle görmek lazım denildiği gibi hafif terletmeler mi mevcut yoksa arka tandır kollarında dahi kıp kırmızı yağlar mı damlıyor diye kontrol edilmeli. Aldığınız fiyat önemli bu durumda da, genel olarak düzgün kullanılmış ve karoser aksamda baş ağrıtacak sorunlar olmadıkça şanzıman için ekstra pazarlık yapılıp gayet de satın alınabilir. Çok iyi şanzıman ustalarımız mevcut güzel bir revize edildikten sonra da rahat rahat binilebilir. Nitekim bu araçların temizlerini artık bulmak iyice zor, sadece şanzıman problemi için vazgeçmeden alıp kurtarılabilir. Yeterki mantıklı bir fiyata anlaşılsın toparlanmayacak araba yok.
2001 Alfa Romeo 145 1.6 T.spark - Giallo Zoe
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Rosso
2002 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Bianco Polare
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Grigio Chiaro
2000 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Rosso
2004 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Grigio Metallico
2012 Alfa Romeo Giulietta 1.4TB - Bianco Pastello

Fatih23

• Membro
« #12 : 25 Mart 2019, 18:20:47 »
Bu yağ kaçağı problemi aslında çok basit bir şekilde önlenebiliyor iken genelde üzerine fazla düşülmez, satmadan öncede bir çok kişi 40 50 tl verir komple altını yıkatır 2 kutuda balata spreyi harcar çiçek gibi diye alırsınız ertesi gün bir bakarsınız ki arabanızın altında gök kuşağı var. İtalyan araçlarının biraz daha yağı içinde tutmama sorunlarının olduğunu biliyoruz bu aşikar özellikle fpt üretimi olan Fiat şanzımanlarının; 145 ten güncel 156'lara kadar olan 4 silindirli motorların tamamında keçelerden ufak ufak kaçırır malesef ki. Bahsi geçen 159 dışında konuşacak olursak aşağı yukarı her 70-80k km'de o şanzıman aşağıya iniyor baskı değişimi için. İndiğinde üşenmeyip volanı söküp keçe yenilense, şanzıman hazır yerde iken kapak açılıp contası bir değişse uzun yıllar problem olmayacak aslında. Yüksek ısı değişimlerine bağlı olarak terletme dediğimiz az miktarda kaçak olması çok büyük bir problem değil fakat artık damlalar oluşmaya başlamış ise müdahale etmek şart. Dediğim gibi önlemek çok basit, her triger değişiminde külbütör kapak contası ile kartel contası değişse, şanzıman indiğinde keçeler ile krank kasnağının contası değişse hafif terletmelerle yürür gider o araba uzun süre.

Konu olan 159 için fikrim ise Aisin üretimi olan tork konvertörlü şanzıman genelde sorunsuz ve uzun ömürlüdür. Yağ değişimine gerek yok diyenlere de aldanmayıp her zamanlama kayışı veya zinciri değişimine denk gelecek şekilde kaliteli atf ile yağ değişimi de yapılır ve otomatik şanzıman kullanma prensibleri uygulanır ise uzun kilometreler baş ağrıtmaz. Fakat 1 den 2 ye geçerken soğuk sıcak farketmez vuruntu olması demek bariz bir problem demektir. Yağ kaçağı içinde gözle görmek lazım denildiği gibi hafif terletmeler mi mevcut yoksa arka tandır kollarında dahi kıp kırmızı yağlar mı damlıyor diye kontrol edilmeli. Aldığınız fiyat önemli bu durumda da, genel olarak düzgün kullanılmış ve karoser aksamda baş ağrıtacak sorunlar olmadıkça şanzıman için ekstra pazarlık yapılıp gayet de satın alınabilir. Çok iyi şanzıman ustalarımız mevcut güzel bir revize edildikten sonra da rahat rahat binilebilir. Nitekim bu araçların temizlerini artık bulmak iyice zor, sadece şanzıman problemi için vazgeçmeden alıp kurtarılabilir. Yeterki mantıklı bir fiyata anlaşılsın toparlanmayacak araba yok.

Benim şanzıman dan yana tereddütüm çok yok dediğim gibi sıkıntı turbo sunun ötmeye başlamış olması ve çekişten düşmesi. Düşününce tamam almayacam boşver diyorum ama arabaya bakıyorum(günde en az 50 defa) herşey rağmen boşver al bu arabayı bişey olmaz baksana makinaya diye dürtüyor şeytan

Fatih23

• Membro
« #13 : 25 Mart 2019, 19:35:29 »
Araç için 66500 liraya anlaşmıştık fakat bu sorunlar çıktı. Turbo şimdi olmasa bile 3 5 ay sonra kesin değişecek gibi heralde. Şanzıman da güzel bi revize edildikten sonra sağlama çıkar diye düşünüyorum. Sizce 60 bin verip alıp turbo sunu değiştirip şanzımanı elden geçirip 7 8 bin civarı masraf edip sağlama çıkarıp bineyim mi yoksa vazmı geçeyim bu sevdadan. 60 bin verilip alıp yaptırmak mantıklı mı

gothicwhisper

• Membro
« #14 : 25 Mart 2019, 19:44:40 »
bu araca hic bulasmayin derim 147/156/159 temizini bulmak her gecen cok zor malesef bu aracta bakimli gelmedi bana..

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Fatih23

• Membro
« #15 : 25 Mart 2019, 21:29:10 »
Doğru diyosunuz ama almamak için zor tutuyorum kendimi. Arabaya her baktıkça şeytan habire dürtüklüyo al diye. Bi olur yolunu bulsam hemen alacam. Az hayal kurmadım 159 la. Şimdi imkan da olunca alası geliyor insanın zor frenliyorum kendimi. Büyük sıkıntı çıkaracak şeyler olmasa çoktan almıştım ama düşündürüyo bayağı. Dediğim gibi 60 bine verirse alıp yaptırıp 2 3 yıl rahatça binmek geçiyor içimden. 67 68 e malolur. Ha tabi araç o fiyat edermi bilmiyorum kullananlar veya alanlar daha iyi bilir

umitkilic

• Membro
« #16 : 26 Mart 2019, 00:08:27 »
Merhaba
Bildiğiniz,güvendiğiniz bir ustanız varsa,
kendiniz de mekanikten biraz anlıyor ve ilgileniyorsanız 159 dan korkmanıza gerek yok.Ama şanzıman ve alt takımı sorunlu olan bir 159,arkadaşların da belirttiği gibi ortalama bir arabadan daha masraflı olur.Zaten 159 da ortalama bir araba değil.ilgisiz insanların ellerinde yorulmuş bir 159,alfaya ve mekaniğe uzak birine de dert olabilir.aslında bu her marka için geçerli.Fark şurada ki;159 a harcadığım para içime oturmadı hiç.Karşılığını bir şekilde alıyorum.Otomobili sadece ulaşım aracı olarak görenler bunu saçma bulabilir,buluyorlar da ve o yüzden bir sürü saçma araba,saçma fiyatlarına rağmen karınca sürüsü gibi geziyor yollarda.

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Erkay KAHYA

• Membro
« #17 : 26 Mart 2019, 09:18:32 »
Doğru diyosunuz ama almamak için zor tutuyorum kendimi. Arabaya her baktıkça şeytan habire dürtüklüyo al diye. Bi olur yolunu bulsam hemen alacam. Az hayal kurmadım 159 la. Şimdi imkan da olunca alası geliyor insanın zor frenliyorum kendimi. Büyük sıkıntı çıkaracak şeyler olmasa çoktan almıştım ama düşündürüyo bayağı. Dediğim gibi 60 bine verirse alıp yaptırıp 2 3 yıl rahatça binmek geçiyor içimden. 67 68 e malolur. Ha tabi araç o fiyat edermi bilmiyorum kullananlar veya alanlar daha iyi bilir

60 - 70 bin TL fiyatlarına kullanılabilir seviyede olan 159 bulabilirsiniz.
Şanzıman tamiri, turbo revizyonu, alt takım gibi arızalar yüksek meblağlar tutabilir.
Bu tip sorunları olan 159 için fiyattan 5000 TL gibi bir rakam düşüp almak hiç mantıklı değil.

canersen

• Membro
« #18 : 26 Mart 2019, 10:31:12 »

bahsettiğiniz araç 2011 model beyaz renkli olan ise uzak durun zaten :) benzer kilometrede benzer sorunlu araç incelemiştim. sonradan araştırmalarım sonucu kilometre bile düşürülmüş çıktı. bu araçlarda kilometre kolay düşürülüyor. boyasız hasar kayıtsız denildi fakat bir yere göstermeme gerek kalmadan boya olduğunu kendim bile anladım. araçların yaşı giderek artıyor çok dikkat etmenizi öneririm. diğer arkadaşlarımızda söylemiş basit sorunları bile yaptırmayıp bir şey olmaz denerek binilen araçlar zamanla büyük sorunlar çıkartabilir. benim gördüğüm araç bana verilecek fiyatın çok üstünde malum sitede 2 ay galerilerde gezdi sonra gözden kayboldu. dikkat etmenizi öneririm.

GoogleTagged