Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa Romeo 159 - 1.9 JTDM - Büyük turbo, enjektör, intercooler, manifold,  (Okunma sayısı 27861 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre2blue

• Membro
Turbo çıkışı - Intercooler giriş Kapağı

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

emre2blue

• Membro
Emme Manifoldu Girişi - Intercooler Çıkış Kapağı

emre2blue

• Membro
Hemen Masaüstünde bir yerleşim yapıldı. :)

emre2blue

• Membro
Arabada hemen test ettik. Silikonlardan biraz kesmemiz gerekiyordu.

PS: bu arada forum 3 resimden fazla yüklersem randomize olarak hala beni forum başlangıcına atıyor. Bundan dolayı ilk seferinde tüm resimleri deniyorum. Eğer alırsa zaten post yapıyor. Eğer yapmazsa 3'er 3'er atıyorum.

emre2blue

• Membro
Kapaklar da bitti. Şimdi ön radyatörü da bitirirsem kaynağa gidecekler.

Su kapaklarının dışı:

Su sıcaklık sensörleri - giriş ve çıkışta su ile olabildiğince temasta kalacaklar.

Kapakların içleri:

emre2blue

• Membro
Ve sağlam çıktım :)

Çok güzel bir iş oldu diyebilirim. Tam istediğim gibi oldu. Kaynakçımızın hatrına :

Su kapaklarını da siz yapın demiştim amaTam istediğim yerlere yapılamaz. İstediğim ölçülere uyamaz gibi düşünceler yerine elimdeki kırpık parçalardan hemen kapaları yaptım.

İlk Önce kolay işlerden başladık. Çok güzel bir işçilik oldu.

Sonra da Intercooler Kaynatıldı. Sanarsınız MARS'a insan göndereceğiz :)

Su Testlerini - Kaçak Testlerini - Tek seferde geçtiler

Silivriye dönünce hemen yerine denedim. Artık için daha da rahat. Bir sorun daha bitti.

Şimdi bir an önce montajına bakacağım.

Erkay KAHYA

• Membro
Yapılan işlemler gerçekten cesaret ister.  :nazar:
Yeni denemeler yapılırken bazı şeylerin ters gitmesi gayet normal.
Bence de 159 1.9 jtd için motor ve bağlantı malzemelerinin, parça konumlandırmalarının bazıları ilk bakışta mantıksız geliyor. Tabi altında yatan nedenleri var.
Bu motoru yapanlar o kadar arge yapmış, malzeme araştırması yapmış çalışmaların hiçbiri yabana atılamaz.
Ancak sizin de belirttiğiniz gibi gücü bir takım nedenlerden kısıtlanmış.
Neredeyse motorun tamamıyla ilgilenirken birtakım aksilikler hiç moralinizi bozmamalı.
Yeni bir şeyler tasarlamak, üretmek zevkli olduğu gibi emek de ister.
Çalışmalarınızı takdir ettim.
Emeğin sonunda iyi kötü bir sonuç olur. En azından artık standart 1.9 üniteniz yok.
Ne kadar uzun ömürlü olur bilmem ama iyi giden bir araç olacağa benziyor.  ;)

OğuzCanAlantor

• Membro
Tebrik ediyorum gerçek modifiye budur :)

Jant - yay - marşpiyel yapıp uğraşıcağına kayda değer birşeyler yapılmış. Büyük emek var .

Gerekli konular bunlar aslında , herkesin kendi zevki onun için tepki vermemek lazım.

emre2blue

• Membro
Cooler bitince Hemen Turbonun kalanını halletme işine giriştim.

emre2blue

• Membro
Artık Turbonun Çıkışı Cooler'a mükemmel şekilde bağlı.

emre2blue

• Membro
Bu Şekilde Turbonun Orjinal Çıkışından Emme manifolduna Toplam Mesafe Tam 50cm :D  Bu arada Mesafeler Kısalıyor. Emme yerini ilk yaptığımızda hiç içimize sinmemişti zaten. Artık Silecek Suyu deposu yok. Komple sistemi korna ile birlikte yolcu tarafına taşıdım.

Bu arada yeni oyuncağım geldi. 0392 022 010 Bosch Pompa. Yeni bir arkadaşımın/abimin tavsiyesi, eski mini pompalarıda boşa çıkarttık.

emre2blue

• Membro
Özel yaptırdığım thermocouple 'lar geldi. Ama malesef geçenlerde yazdığım gibi. Güzel Ülkem okuma bilmiyor. Gördüğünü Okuduğunu anlayamıyor. Anladığını Anlatamıyor. 1 hafta uğraştım adama resimler verdim numune verdim. Koca firmadan gelen ürüne bakın. Nasıl sıkacağım diyorum Pense ile çevirerek diyor. Yarın güzelce bir azar işitecekler ve yeniden yapacaklar bu parçaları...

emre2blue

• Membro
Hemen intercooler su pompası için bir yer bulduk. Aparatlarını yaptık. Tampon söküle takıla yalama olmadı ya süper yapmışlar :D

Intercooler Motorun bir parçası olduğu için Sallantılardan etkilenmemesi ve yükünü silikonlardan almak için Vites kutusundan bir çıkıntı yaptım üstünü de yapışkan izolasyon malzemesi vardı onunla kapladım ki çizilme veya ses yapmasın. Cooler yerinden memnun ve hiç ses çıkarmadan rahatça oturuyor. Yük Silikonlardan ve Turbo üzerinden alındı. Cooler giriş çıkışı 25mm olduğu için Ona uygun en kaliteli ve rahat dönebilen. Kırılmayan hortumu buldum.

emre2blue

• Membro
Dün ikinci defa Hayat buldu. Süper sessiz oldu Turboyu bağlayınca, egzoz sesi değişti. Artık yürümeye başlayacağız. Umarım bu hafta sonuna birşeyler olur.

emre2blue

• Membro
Merhaba arkadaşlar minik birer güncelleme atayım şimdiden.

Silecek Su deposunun yerini değiştirdiğim için Eski direksiyon hidrolik yağı soğutucusu iptal oldu. Zaten baştan da beğenmemiştim. Girişi dardı. Direksiyon sertleşmişti. Şimdi kendi radyatörümü kendim yaptım taktım. Mükemmel oldu. Süper şu anda.

Su hortumlarına biraz kelepçe ayarladım. Sarsıntıdan biryere sürtüp yemesinler diye.

Yeni Akü aldım Süper birşey, hiç sorunsuz tek marşta çalıştırıyor artık.

Hava Filtresi için yeni bir kutu yapmam lazım

Bugün'ün en güzel özelliği muayene idi. Araçta yapılan bütün modifiyeler sorunsuz olarak geçti. Far ayarında takılırım falan derken xenon farımız istifa etti muayene uzmanının önünde

Kışlık lastiklerin birinde de balon vardı. Bu ikisi yüzünden kaldım. :D Ama çok mutluyum. Haftaya Continental PremiumContact 6 Lastiklerim gelecek. Ozamana kadar yeni bir xenon lamba ile tekrardan geçeceğim :D

Sonra da istikamet Maslak; ve belki hibrit turbo.

qrkmtp

• Membro
Vallahi yazinizi soluksuz okudum kitap gibi tebrik ederim buyuk emek vermişsiniz.Gerci iste motordan cok anlamadigim icin yaptiklarinizin yarisinida anlamadim ama oda ayri bi konu sifirdan motor yapmissiniz desem herhalde yeridir. :)

HUAWEI CRR-UL00 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Doğa Tosun

• Membro
iyice cilacı forumuna dönmüştü konu harika olmuş. Takipteyim  :yukari-ok:
"AlfaRomeo 159 JTDM Dist.Plus Qtronic
"MercedesBenz C180 AMG Selection
"BMW 520i Executive Plus

"Alfa MiTo 1.4 TB (sold)
"Alfa GT 2.0 JTS Selespeed (sold)
"Alfa 147 1.6 TS (sold)
"BMW 320ied 40th year(sold)
"BMW X5 3.0i (sold)
"BMW 320ia (sold)
"MercedesBenz C180 AMG(sold)
"VW Passat B8 Highline(sold)
"Honda Civic SportPlus 182(sold)
"Nissan Navara 4x4 Platinum(sold)

since1910

• Membro
İster keyif-hobi amaçlı, ister geliştirme amaçlı, isterse de bambaşka amaçla yapılmış olsun, şu çaba ve emeği "amaç ne?" olarak algılamak ve yorumlamak gerçekten ilginç olmuş.

İmkanınız ve ilginiz varken bunu 159 üzerinde uygulamak gerçekten de daha önce görülmemiş farklı bir çalışma olmuş, emeğinize sağlık  :yukari-ok: :yukari-ok:

Aşmış

• Membro
Genç olsam motor mühendisliği okumaya karar verirdim şu yapılanları gördükten sonra. Modifiye sevmesem de burada yapılan iş gerçekten epeyi keyifli görünüyor.
Ne kadar az bilirsen o kadar şiddetle savunursun.

Serhat59

• Membro
iyice cilacı forumuna dönmüştü konu harika olmuş. Takipteyim  :yukari-ok:

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alfa Romeo 156 1.6 TS Distinctive 2006
Alfa Romeo 159 1.9 Jtdm Distinctive 2006

emre2blue

• Membro
Herkese teşekkür ederim. Baştan işlem sonucu bitmeden, birşeyler olmadan yazmama kararım vardı, ama öyle de böyle de bir sonuç alabiliyorum artık. Ondan dolayı inancım yerine geldi.  Daha çok işim var.
* Yüksek basınç pompasından,
* Kilitli difransiyelden,
* Yeni vites kutusu kapağı ve rulmanları var sırada.
* Sonrada Fren sisteminin, poryaların 2.4 JTDM ile değişmesi var.
* Daha ilerisi için Audi RS6 Fren disklerine geçeceğim.

Ama önce dumansız ve aracımıza çevremize yakışan ciddi kuvvetli bir araç yaratmak.

ekerem

• Membro
Bütün yazıları soluksuz okudum. Emeğinize sağlık muhteşem bir cesaret örneği :alkis: yalnız okurken içimde bir korku belirdi bişeyler ters gitmez inşallah diye. Ama gördüğüm kadarıyla işinizi bilerek yapıyorsunuz. Sorunsuz yıllarca binmeniz dileğiyle. Bu arada A101den aldığınız  o teller ısıyı görünce çok çabuk tutuşabilir diye biliyorum siz düşünmüşsünüzdür ama yinede bi söyliyeyim dedim.
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

emre2blue

• Membro
sizin dışarıdan konuyu okuyarak hissettiğiniz gerginliği ben hergün en uçta hissediyorum inanın. Bu tür bir işe girişmek sorumluluk getiriyor. Yapacağınız bir yanlış yeva düşünmediğiniz birşey, projeyi hemen "apaçi mod" yada "pavyon mod" gibi gösterebilir. Şu anda ilk toplamayı yapıyorum. Bütün işler bitsin final olarak komple tekrardan motor inecek ve arabayı komple elden geçireceğim, ses izolasyonlarına varana kadar. Ben tek eşliyimdir. Bu araba torunuma kadar kalır.  Bizim ailemizde araba değiştirilmez, çürüyene kadar devam eder. Alıp 2 sene kullanırım, sonra yeni model alırım hiç olmadı. Ondan dolayı da yapabildiğimin gücüm yettiğinin en iyisini yapmaya çalışıyorum, kısıtlı zamanımda.  Diğer işe gelirsek eğer.. Direkt alev görmediği sürece pek yanmıyor. Ama zamanla tıkanacaklar ve ses de değişecek. Hep birlikte göreceğiz.

Bu arada arabam ile ilk şehirler arası yolu yaptım. Silivriden Çorluya eve getirdim. Hiç sorun çıkarmadı. Sulu intercooler muhteşem çalıştı. Motor yanında kaput içinde ısınmasını beklediğim intercooler bu gibiydi :D

Continental PremiumContact 6 Lastik aldım yaz için. 225/45/17 94Y XL olarak geldiler. Aracı ilk aldığımda bu lastiklerin 245/45/17 olarak Contact 5 modelinden vardı. Çok memnundum ama direksiyon çok ağırdı. Kollarımı yoruyordu. Bu sefer bu lastikleri deneyeceğim, iyi olduklarına süphem yok. Tamda yeteri kadar.

Bar35

• Membro
Kozmetik olarak el atıcak mısınız?  :-[
"12 Audi A1 1.4TFSI Exclusive
"13 / VW Beetle 1.2TSI - Sold
"16 / Infiniti Q50 2.0T
"07 / Alfa Romeo 159 1.9JTS - Sold

emre2blue

• Membro
Ewet, şu anda rezil durumda, ben izmirden aldığımda basit bir cila parlatma işlemi vardı, ama sonrasında yavaştan kendini belli etti kalitesi. Ayrıca biliyorsunuz ki 159 'larda arka kapıya taş atma muhabbeti bende de var. Arka kapıyı ve çamurluk başını rendeliyor. Eski sahibi oraya orjinal bir koruma filmi atmış ama sadece bir yerinde var o. Ondan dolayı gönlümden geçen ciddi olarak tekrar boyamak.  İç ve dış olarak kozmetik olarak tekrardan yaratmak. Sonuçta bu arabaya çok fazla seçenek yok. Yapacağımı zaten motor kısmında yaptım. Egzozda yaptım, kalan işler arabanın parlamasını sağlamak. O da kiminle konuşsam komple boya olmadan bu arabayı düzeltemeyiz. Hiç boşuna şimdiden paranızı harcamayın diyorlar. Bende bu motor işleri bitsin diye bekliyorum. Yaza birde güzel ve kuru kuru yapmak istiyorum . Bıktım çamurdan soğuktan sudan ıslanmaktan.

GoogleTagged