Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Warm Hatch | Alfa Romeo Mito 22UN886  (Okunma sayısı 22440 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ealprsln

• Membro
Ynt: Warm Hatch | Alfa Romeo Mito 22UN886
« #125 : 11 Mart 2021, 17:08:17 »
1446 dan TD04'e doğru geçeceksin sanırım mecburen :))
THE ROMANCE OF PERFORMANCE
'11 MiTo Quadrifoglio Verde

ceyhun16

• Membro
« #126 : 11 Mart 2021, 18:13:37 »
Evet, direkt sipariş ediyorsun, DHL ile kapına kadar geliyor. DHL gümrük işlemlerini de senin adına yapıyor ve ürün bedelinin %20'si kadar bir gümrük vergisi çıkıyor.

Tamamdır yeni görev belirlendi diskler :)
'11 MiTo 1.6 JtdM
'09 Mito 1.4 Tjet

stan

• Membro
« #127 : 11 Mart 2021, 22:01:38 »
1446 dan TD04'e doğru geçeceksin sanırım mecburen :))

Meth kitten sonra avans da acinca hizlanma boyle oldu abi.

https://youtu.be/fFFZ-G957Q8

Yani buyuk konusmayayim ama setup'i kolay kolay degistirmem.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

devirsever

• Membro
« #128 : 13 Mart 2021, 14:38:22 »
Offf cok iyi, hic 1.4 gibi degil  :D :nazar:
1996 155 Q4
1996 GTV V6 TB
1998 166 3.0 V6
2006 GT 3.2 V6
2008 GT Q2
1999 156 3.0 V6 Turbo Q2(Güncel)
1998 156 3.0 V6 (Güncel)

stan

• Membro
« #129 : 04 Nisan 2021, 22:28:01 »
Belki daha once satir aralarinda bahsetmisimdir, soğuk havalarda, ozellikle 10C altindaki sicakliklarda dip gaz yaptigimda overboost sorunum mevcuttu. Sirf bu sebepten sıkça n75 valfim de bozuluyordu. Overboost'dan da kasit, 1,5 bar olmasi gereken pek basinc, 5. ve 6. viteste ozellikle 4000 devir civarinda dip gaz yapinca 1,7 - 1,8 barlik basinc goruluyordu. O kadar yuksek basinca da cikinca, n75 artik basinci regule etmeyi basaramiyordu.

Bunu engellemek icin manuel boost controller (mbc) ile bir seyler yapabilir miyim diye arastirma yaparken, nette asagidaki gorseli buldum:

Yani, n75'e paralel baglanan bir mbc, dogru basinca ayarlanirsa, talep edilen max basinci gordugu gibi bunu wastegate'e direkt iletiyor.

Uygulamak icin aliex'ten bir mbc siparis edip, guzel pinomatik hortumlar ve baglayacak T baglanti ve dirsekleri aldim. Baglantiyi su sekilde yaptim:

Bir kac deneme sonrasinda overboost'u ortadan kaldiracak ayari buldum, sonuc bekledigimden de basariliydi yani.

Ama onemli bir sorun vardi, soguk havada overboost'u engelleyen mbc ayari, hava isindikca peak basinci da dusuruyordu. Ornegin hava 20C ustune ciktiginda 1,5 bar olmasi gereken basinc 1,3 bar seviyesine dusuyordu. Her sicakliga gore mbc'nin ince ayarini yapmak biraz dertli olacagindan, paralel baglanan mbc'yi diledigim zaman devreden cikarabilecegim bir yapiya gectim. Bunun icin de 12V ile calisan bir pnomatik valfi mbc'nin girisine bagladim:

Her sey toplaninca, sadece asagidaki mavi borular goze carpiyor:

Arabanin icinde de meth kit ekraninin hemen alt yaninda yer alan dugmeye pnomatik valfin beslemesini bagladim, bu sayede hava sicakliginin gun icindeki degisimine gore tek tus ile bu sistemi devreye alip, cikarabilecegim.

sbk0655

• Membro
« #130 : 05 Nisan 2021, 20:45:11 »
Biz de arabanın ampulleri değiştirince birşeyler yaptık diye geziyoruz. Bravo valla elinize sağlık.

EVA-L19 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

stan

• Membro
« #131 : 18 Nisan 2021, 17:08:50 »
Fark etmissinizdir belki, arabaya pek kozmetik konusunda ekleme yapan birisi degilim aslinda.

Ama MiTo'nun marspiyel konusunda eksikligi ilk gunlerinden beri gozumu tirmaliyordu.

Malum, yurt icinde uygun fiyatli bir sey bulmak da mumkun olmadigindan, bayadir erteliyordum.

Teknik anlamda arabaya yapilabilecekler azaldikca, marspiyele butce ayirip, Almanya'da arada alisveris yaptigim bir siteden Lester marka orijinal marspiyelleri siparis ettim. Ozellikle kargo ucretinin ptt anlasmasindan oturu uyguna gelmesi guzel oldu.

İlk olarak marspiyeli piano black'e boyattim. On tampon alt kenarindaki siyah boya, arka diff, ayna kapaklari ve camlarin koyu tonu ile uyumlu olmasini hedefledim. Cumartesi gunu de tam bir kapanma aktivitesi olarak, yazligin kapisinin onunde once arabayi guzelce yikayip, sonra marspiyelleri montajladim.

İlk marspiyeli montajlarken baya uzun surdu, tam oturma pozisyonunu bulmam biraz ugrastirdi dogrusu. İkincisi ise cocuk oyuncagi kivaminda oldu. On ve arka tarafta alindan ikiser vida ve yan panelde boylu boyunca silikon ile montajladim.

Silikonun saglikli tutmasi icin ustunde bolca kagit bant yapistirdim. Bu hali ile gorseller:

Silikonlar kuruyup, bu sabah bantlari soktum. Son goruntu bu sekilde oldu:

obasar

• Membro
« #132 : 18 Nisan 2021, 17:44:59 »
Selam, güzel olmuş. Fiber geldi değil mi?
Bende de aynısı var ama kullanmıyorum. Hatta ön tarafı da var Lester 'ın.

Fiber yerine Lester dışında Plastik olan farklı bir model buldum onu taktım bende.
Alfa Romeo Mito 1.4 TCT Sportivo
Alfa Romeo 156 1.9 JTD

stan

• Membro
« #133 : 18 Nisan 2021, 18:09:45 »
Selam, güzel olmuş. Fiber geldi değil mi?
Bende de aynısı var ama kullanmıyorum. Hatta ön tarafı da var Lester 'ın.

Fiber yerine Lester dışında Plastik olan farklı bir model buldum onu taktım bende.

Selamlar, evet fiber olarak geldi. Hatta boyacim fiberse boyasi biraz zor olur, yuzeyi duzeltmek gerekir falan demisti. Ama o da boyarken hic sorun yasamadigini, gordugu en iyi fiber isciliklerinden biri oldugunu vurguladi.

stan

• Membro
« #134 : 31 Temmuz 2021, 20:33:08 »
Herkese selamlar,

Sase gergisi olarak tek eksigimiz arka viraj demiri kalmisti. Torsiyonlu arabada arka viraj demiri mi olur demeyin, adamlar yapmislar:

https://www.dna-racing.it/en/fiat-punto-grande-punto-abarth-components/752-dna-racing-rear-adjustable-torsion-bar-kit.html

Bilirsiniz, oem viraj demirleri genellikle ici dolu demirden yapilir, ayni suspansiyon yayi gibi bir malzeme kullanilip, sadece farkli bir formda imal edilir. Arkaya yapilacak bir viraj demirinde, dolu demir kullanma gibi bir imkanim olmadigindan, bu isten yillardir uzak duruyordum.

Almanya'da kule gergisi sattigim bir giulietta ve mito sahibi bir kullanici ile baya whats app arkadasi olduk. Arabaya bisi yapinca birbirimize foto atiyoruz, fikir alisverisinde bulunuyoruz falan. Bir gun bu sohbetlerin birinde konu arka viraj demirine geldi. Kendi MiTo'sunda yukarida linkini paylastigim arka viraj demiri mevcutmus. Sordum hemen demirin kalinligi nasil, ici dolu mu falan diye. İci bos, 3mm et kalinligina sahip, dis capi 21mm olan duz boru oldugunu soyledi. Yani benim MiTo on kulesini yaptigim demirin aynisi. O gun itibari ile malzeme toplamaya basladim.

İlk etapta amortisor alt kenarina baglanacak metrik 12 vidayi uzatip, ona uygun bir dana goz alip taktim. Hatta bunu aylar onca yapmistim, o dana goz vida bosta durdugundan saga sola carpip ses yapmasin diye bir cirt kelepce ile eanagozlun ucunu amortisor govdesine sabitlemistim.

Sonrasinda asil 21mm lik boru icin olculari alip, manisa'da boruyu kivirttirmistim. Araba ustunde yaklasik olculere bakip, sonra evin deposuna kaldirmistim.

Gectigimiz hafta sonu itibari ile de, iki tane 4mm et kalinligina sahip 35*60mm uzunlugunda kulagi lazerde kestirdim, montaj deligini ama sonra arac ustunde olcu alacagimdan lazerde kestirmemistim. Yine gectigimiz hafta, viraj demirini arka dingile tutturacak olan 2 adet 3,5" (dingilin kalinligi bu kadar) 2 adet de 1" agir yuk kelepcesi siparis ettim. Ama cim, iki kelepceyi birbirine birlestirip, kelepcenin birisi dingile baglanacak, digeri de viraj demirini tutacak.

Tum malzemeler olunca bu sabah sanayiye gidip, bizim egzozcu Suat abinin egzoz cukurunda ise basladim.

İlk is olarak agir yuk kelepceleirini birlestirdim. Ama boylari biraz uzun geldi gozume, o sebeple asagidaki fotoda alt kenardaki gibi kucuk kelepcenin baglanti braketinin boyunu kesip tekrar kaynatarak kisalttim. İki kelepcede de ayni islemi yaptik.

Kelepceleri ilk montajladiktan sonraki goruntu:

Sonrasinda braketin kaynak konumunu belirlemek icin viraj demirini kelepcelere takip olcu aldim:

Braketleri kaynatip, montaj noktalarini deldik:

En son herseyi takip, guzel guzel tum vidalari sıktım, suruse hazir hale geldi. Hatta viraj demirini, amortisor alt kenarlarini disari dogru itecek sekilde gergin montajladim.

Henuz guzel virajlarda deneme firsatim olmadi arabayi. Kullandikca hissettigim farklari yazarim.

Bir de tabi boyasini henuz yapmadim viraj demirinin. Soyle bir hafta kadar falan kullanip, iyicene deneyimleyince, sokup oyle boyatacagim.

YasinC

• Membro
« #135 : 01 Ağustos 2021, 01:33:01 »
Seçtiğiniz malzeme ve sertlik oranı nedir?

stan

• Membro
« #136 : 02 Ağustos 2021, 08:41:37 »
Dün Steerr'in buluşması kapsamında piste girdim, hava 41C idi. O sebeple hic zorlamadim arabayi duzluklerde devir çevirmedim, viraj oncelerinde ayagimi gazdan cektim vesaire, sert fren bile yapmadim. Ama bir kac kritik virajda arabayi zorlayip, arka viraj gergisini test ettim. Daha oncesinde gaza oturup kilidi kullanarak daha cok kafayi iceri sokarken, simdi gazi kullanmazken bile kafayi rahatcana iceri soktugumi fark ettim.

Ama arka viraj demirini bastan, farkli bir malzeme kullanarak tekrar yapabilirim. Aşağıdaki linkte anlatılmış, mevcut barı kalıp olarak kullanıp, 4140 çeliğini biraz ısıl işlem ile şekillendirmeyi deneyeceğim.
How to Make a Custom Sway Bar

En teknik virajlardan biri olan Egem'i donerken distan boyle gozuktu bugun, direksiyon basinda da, "cok iyisin beeee" diye arabama bagiriyordum :D

https://youtu.be/SK1AtGyAxn8

Seçtiğiniz malzeme ve sertlik oranı nedir?
Bu konuda gergilerimde ullandığım aynı malzemeyi kullandım, elimde sertlik oranı bilgisi yok. Ama montaj oncesinde viraj demirini yere dik koyup, vucudumla ust kçşesine yüklendiğimde, bir yaylanma etkisi oluyordu. Tabi bu çk teknik bir yorum değil. Bu sebepten ötürü zaten yukarıda bahsettiğim 4140 çeliğinden bulursam, tekrar yapacağım.

devirsever

• Membro
« #137 : 02 Ağustos 2021, 14:30:18 »
Masallah Mitoda sınırları zorluyorsunuz,tebrik ediyorum. Banami oyle geldi bilmiyorum ama son virajda araba cizgisini hic bozmadi  :nazar:
1996 155 Q4
1996 GTV V6 TB
1998 166 3.0 V6
2006 GT 3.2 V6
2008 GT Q2
1999 156 3.0 V6 Turbo Q2(Güncel)
1998 156 3.0 V6 (Güncel)

stan

• Membro
« #138 : 02 Ağustos 2021, 14:44:27 »
Masallah Mitoda sınırları zorluyorsunuz,tebrik ediyorum. Banami oyle geldi bilmiyorum ama son virajda araba cizgisini hic bozmadi  :nazar:

Çok sağolasın.

Evet, gerçekten dün neredeyse her virajda 5 yıldır kullandığım MiTo'daki en kolay araç kontrolüne sahiptim. bunun bir sebebi de önlere -1.6 derece kamber vermiş olmam tabi, bir de arka viraj demirinin faydası. Şunu da ekleyeyim, dün sadece denemelik girdiğimden, semi slick lastiklerimi bile takmamıştım, bu virajları günlük kullandığım Goodyear Eagle F1 Asym 5 ile aldım.

Bu arada bir önceki mesajımda bahsettiğim 4140 çeliğin tedarikçisinden buldum yakınlarımda. Onu alıp, arka viraj demiri için bir çalışma daha yapacağım yakın tarihte.

stan

• Membro
« #139 : 03 Ağustos 2021, 09:28:06 »
Ayni viraji donerken arac icinden goruntuler. İstem disi bazi kelimeleri arabaya soyluyorum:
https://youtu.be/GBQn-Bzef4s

stan

• Membro
« #140 : 07 Ağustos 2021, 17:58:33 »
Gecen hafta bahsettigim 4140 celiginden manisa  sanayisinde 25mm capinda bulup aldim. Ayrica viraj demiri montaj braketlerini de yumusaklik sertlik ayari imkani vermesi icin biraz daha uzatip iki delikli olarak lazerde tekrar kestirdim. Bugun Menemen babamin dukkana gidip, babamin cok yakin arkadasi olan demirci Ahmet Amca'ma durumu anlatinca, 4140 celigini her turlu kivarabilecegi soyledi. Sonrasinda fotodaki gibi hidrolik boru kivirma makinesinde kalip kullanmada, isil islem yapmadan sadece referans olcu ile bari kivirdik. O andan bir foto:

Sonrasinda egzozcu Suat Abi'mde braketleri kaynattik.

Braketleri kaynatip, barin fazlasini kesince eski ile yeni viraj demirini yan yana fotografladim.

Eski dedigim viraj demirinin bukumunde biraz fazla mudahale vardi, o sebeple hafif yamukluklari vardi. Zaten eski viraj demiri ici bos demir ve 21mm et kalinligina sahipken, yenisi ici dolu yay celigi ve 25mm olması mukavemetinde elle bile hissedilir fark mevcut. İki viraj demirini yere diklemesine koyup, vucudumla yuklendigimde yeni demir cok az yaylanirken, eskisi ise ciddi miktarda esniyor.

Sonrasinda kendim aracima gecen haftaki gibi yeni viraj demirini montajladim. Farkli olarak, dingil uzerinde viraj demirini tutan kelepcelerde tofasin 25mm'lik viraj demiri burclarini kullandim, daha saglikli oldu.

Gun sonu arabayi yikattiktan sonra viraj demirini boylu boyunca gosteren su fotoyu cektim:

Bir kac hafta bu sekilde kullandiktan sonra bir ara sokup boyaya da verecegim viraj demirini.

stan

• Membro
« #141 : 07 Eylül 2021, 23:55:26 »
Ortak sase kullanimi sagolsun, Ulku Park'in Corsa OPC'leri ile MiTo'nun gergi ve viraj demirleri ortak. Kendilerine 4 araclik set urrtip gevtigimiz hafta teslim ettim. Yaptiklari testlerde, gergilerle araclarinin tur basina 1 saniye hizlandigini belirtiler.

Bunlari yaparken bir de kendi gergilerimin boyalarini yenileyip, aldigi darbelerle yamulan on travers gergisini de degistirdim.

Arka viraj demirini ilk kez boyayip montajladim.

Arka kule gergisi de yeniden boyandi:

DNA motorsport'tan yaklasik 4 yil once satin aldigim ve tum bu seruvenin baslamasina sebep olan travers gergisinin son hali:

Onu da kendi uretimimiz olan gergi ile yeniledim:

stan

• Membro
« #142 : 08 Eylül 2021, 00:00:52 »
Son halimizde sabuncubeli virajlari i su sekilde donuyorum:
https://youtu.be/Pvl5SmiT9qM

FB10ur

• Membro
« #143 : 15 Eylül 2021, 11:07:55 »
Aracın forumdaki konusunda ve farklı forumlardaki konularında gergi ve viraj demiri olmadan bir çok videona denk gelmiş biri olarak montajladıktan sonraki dönüş performansının iyileştiği net görünüyor :)  Eline Emeğine sağlık
Mito sahibi olarak parçalarla ilgili iştahım kabarıyor :)

stan

• Membro
« #144 : 15 Eylül 2021, 16:22:18 »
Aracın forumdaki konusunda ve farklı forumlardaki konularında gergi ve viraj demiri olmadan bir çok videona denk gelmiş biri olarak montajladıktan sonraki dönüş performansının iyileştiği net görünüyor :)  Eline Emeğine sağlık
Mito sahibi olarak parçalarla ilgili iştahım kabarıyor :)

Teşekkür ederim iyi dilekleriniz icin.

Asil farki tur sure ile gormek istiyorum. Bunun icin Aras Dincer araciligi ile EBC'den yellow stuff balata siparis ettim ama sagolsun ingilizler oncelikle hatali balata gönderdi. İade ettik, uygun balatanin stoga girmesini bekliyoruz. Malesef ingilizler isi yilan hikayesine cevirdi. Balata geldiginde gercek faydayi (ozellikle son yaptigim arka viraj demirinin) gorecegiz.

stan

• Membro
« #145 : 27 Eylül 2021, 09:53:03 »
Haftaya pazar gunu ulku park'ta pist gunu duzenleyecegiz. Hazir arabanin yag bakim zamani gelmisken, pist oncesi arabaya Tanir Oto'da kapsamli bir daldim cumartesi günü.

İlk olarak motor ve sanziman ust takozunu kendi ellerimle degistirdim. Arabayi oldugu yerde sehpaya alip, alttan motor ve sanzimani tek tek kriko ile destekleyerek takozlari degistirdim.
Ozellikle ust sanziman takozu cok yumusamis,.soktugumde yenisiyle karsilastirinca fark ettim.

Bir de hazir kaput altindayken bujilerimizi de degistirdim. 20 bin km'de bir NGK iridyum ikr9j8 bujilerimizi yeniliyoruz:

Sonrasinda sira geldi aylar once alip da takamadigim arka dingil poliuretan burclarimiza. Asagidaki fotoyu Mayis ayinda on salincak burclarini takarken cekmistim. Arka taraf (ortadakiler) teferruhatli oldugu icin ancak bugun firsat bulduk.

Oncelikle arka tarafi sehpaya alip arac yerdeyken deneyeyim dedim, hic olacak gibi degildi. O sebeple lift ilk musait oldugu anda araci havaya kaldirdik. Once sag tarafi, sonra da sol tarafi dingili komple indirmeden montajladik. Bekledigimden cok daha zor oldu.

Takmaya calisirken babamin ugraslari:

Sag taraf montajlandi:

Sol taraf montajlandi:

Bunlara ek olarak bir de yagimi liqui moly olarak degistirip bir de ceratec ekledim. İlk kez bir yag katkisi kullaniyorum, bir faydasi olacak mi, olacaksa da fark edebilecek miyim, gorecegiz.

Hafta ici bir de fren hidroligi degistirecegiz musait bir vakitte. Bugun vakit kalmadigindan yapamadik. Bir de on fren sogutma icin bazi fikirlerim var, onlari da yarin deneyecegim. Akabinde pist icin hazir olacagiz.

stan

• Membro
« #146 : 27 Eylül 2021, 09:53:49 »
Fren sogutma hortumu konusunda gecmiste bir calisma yapmistim. İntercooler'in iki yanindan baslayan borular, davlumbaz icine tekerlege diklemesine girip orada kaliyorlardi. Yani frene dogru bir yonlendirme yoktu, o sebeple super efektif degillerdi.

İntercooler yanindan baslayan giris su sekildeydi, bugun yine ayni sekilde kaldi bu detay:

İceride mevcut boruyu kisaltip, ona turuncu renkli 45mm capli esnek ve metal spiral ile guclendirilmis kumas fren sogutma hortumunu ekledim. Borular motor kisminin icinde kenardan rotalanip, salincak uzerinden frenlere dogru uzandi. Ve tabi vazgecilmezimiz olan sonsuz sayida cirt kelepce ile hortumlarin sabitlemesini yaptim.

Yakin cekim Sag taraf (foto malesef ters çıkıyor, düzeltemedim):

Yakin cekim Sol taraf:

Biraz daha genis aci ile hortumlarin goruntusu:

Alt korumayi takinca cok daha temiz bir goruntu oldu tabi:

Son olarak onden gorunum eskisi gibi yine:

stan

• Membro
« #147 : 11 Kasım 2021, 10:31:04 »
PAzar günü İzmir'de yine Track Daily Driver ismiyle pist günü organize ettik. Yine 60'dan fazla araç gelip, sabah 10:30'dan akşam 18:00'a kadar toplamda 22 seans yaptık.

Tüm katılan arkadaşlara ve Ülkü Motorsport ekibinin tüm üyelerine bu muhteşem gün için teşekkür ediyorum.

Gelelim ben ne yaptım detayına. Bir önceki pistte 1:18:7xx yapmıştım. O günden bugüne tek fark olarak ön balatalara EBC yellow stuff balata ve Ferodo marka OEM düz fren diski taktım.

Daha ilk seansımda 1:17:7xx seviyesine geldim. Sonraki seans 1:17:4xx. Ve benim için günün son seansında 1:16:676 geldi. Best time yaptığım turun videosunu sonradan izediğimde, özellikle Egem virajından sonraki S'in çıkışında ciddi süre kaybediyorum. Ona rağmen süre geliyor.

Video için buyrun:
https://youtu.be/NlN0YJVsNFA

Ve yine aynı günden bir kaç güzel fotoğraf:

Tripod:

Arkada kirmizi kopek baligi beni kovalarken:

Frende one yigilan aracim. Vogtland yay + koni strt pist isini tam kurtaramiyorun gorsellere dusmus hali:

stan

• Membro
« #148 : 27 Aralık 2021, 13:37:26 »
Yaklaşık 3 hafta önce siparişini verdiğim Bilstein B14 PSS coilover kiti geçtiğimiz hafta başında yurda giriş yapmıştı. Burada PTT ile yaşadığım gümrük sürecini de detaylı anlatacağım, ilerisi için herkese referans olsun. Montajı ikinci bir postta aktaracağım.

Hafta başında coilover kiti İstanbul gümrüğüne giriş yaptı. PTT kargo takip sayfasından durumu günlük takip ediyordum. Çarşamba günü gibi İstanbul gümrükten çıkış sağlanıp, gümrük ücretisayfada 0TL olarak gözüktü. Tabi umut fakirin ekmeği hesabı, bir şekilde acaba beni pas mı geçtiler, vergi vermeyecek miyim yoksa diye ümitlendim. Sonrasında ptt'yi tel ile arayıp, durumu sordum, onlar da gümrüğün numarasını verip orayı aramamı söyledi. Aradığımda, gümrük memuru ürünün İzmir gümrüğüne gönderildiğini, verginin orada belli olacağını söyledi.

Cuma günü ürün İzmir Posta Dağıtım Merkezi'ne geldi, sabahtan kendilerini telefon ile aradım. Gün içinde gümrük memurunun paketi inceleyeceğini belirtip, eğer ptt sorgu ekranında vergi ücreti yazar ise ürünün teslim postanesine gönderileceğini, eğer 0TL yazarsa benim İzmir Posta Dağıtım Merkezi'ne gelmem gerektiğini belirttiler. Öğlen saat 3 gibi tekrar kendilerini aradım, benim oraya gelmem gerektiğini, memurun beni görmek istediğini belirttiler. Yani arayıp sormasam ürün orada aylarca yatacak belki de.

Gün sonuna doğru arabamın ruhsatı ile Bayraklı'daki Posta Dağıtım Merkezi'ne gittim. Herkes beni bekliyormuş gibi bir hava oluşmuş, coilover herkesin dikkatini çekmiş. Gümrük memurunun yanına gittiğimde, ilk tepkisi, orada birden fazla arabaya yetecek kadar malzeme var, bu ticari bir gönderi şeklinde oldu. Benim 4 amörtisör ve 4 yay sipariş ettiğimi, daha fazla bir şey olmaması gerektiğini belirttim. Akabinde memur ile birlikte paketin başına geçtik, bir başka çalışan dikkatlice paketi açtı. 4 yay ve 4 amörtisör olduğunu teyitledik. Paket üstünde yazan Alfa MiTo ibaresi ile araç ruhsatımın da eşleştiği teyitlendi. Ama memur hala ticari gönderi düşüncesine takılı kaldığından adres neden Tanır Oto, burası bir tamirhane diye sordu. Babamın dükkanı orası, orada montajı yapacağız çünkü dedim. Bu itirazımı da kabul etti. Son olarak bir de satın aldığım linki de göstermemi istedi, onu da gösterince kişisel kullanım olduğunu memur da kabul etti.

Son husus, verginin hangi ücret üzerinden kesileceği konusunda oldu. İlan linkinde görülen fiyat 795€ VAT  incl. şeklinde. Yani bu fiyat içinde Almanya Vergisi var. Ama tabi bana fatura keserken adamlar VAT çıkarıldı ve 85€ shipping dahil şekilde 719€ ödedim. Bu ödeme de transfer wise ile yapıldı ve kayıt aldında, bunu da memura gösterdim. Kaldı ki ürünle gelen faturada da bu detay yazıyor. Buna rağmen memur vergiyi 795€ üzerinden kesmeye çalıştı, bakın Almanya versigisi included diyor, ben bu vergiyi ödemedim, ürün bedel olan 634€'dan vergiyi kesmelisiniz desem de beni pek dinlemedi. En son yaptığım tüm ödeme olan 719€ üzerinden vergiyi kesmeyi önerdi, ben de artık ortamı gerip, gereksiz bir blokaj ile karşılaşmamak adına kabul ettim ve toplam o anki parite üzerinden 1700TL vergimi ödeyip ürünü teslim aldım ve bagaja attım.

Şunları da vurgulayayım, daha önce DHL veya UPS'in direkt getirdiği çok parça satın almıştım. Söz konusu tüm gönderilerde ürün gümrüğe girince ilgili firma bana mail veya telefon ile ulaşır, gerekli belgeleri (ruhsat, kimlik, satın alma linki, ödeme görüntüsü gibi) mail ile ister, 1-2 günde gümrük masrafını hesaplayıp, belli bir IBAN'a ödeme yaptırıp, ürünü ayağıma kadar getirirdi. Ama bu gönderide PTT devreye girince, devletimizin muhteşem bürokrasisi ile karşılaşıp, 30 yıl öncesinde yaşıyormuşuz gibi demode süreçler söz konusu oluyor, hayatımızın gerçeği malesef.

TR'de bu ürünleri direkt getirecek bir kaç yerden ayrıca fiyat almıştım. Bana 719€ + 1700TL'ye mal olan ürün için 1250€ istemişlerdi, bu da detay bilgi olarak burada dursun.

stan

• Membro
« #149 : 27 Aralık 2021, 13:38:28 »
Cumartesi sabah ilk iş olarak olrak Tanır Oto'ya gidip, arka amörtisör ve yayları sökerek işe başladık.

Sanayıdeki genç arkadaşlar, yanıma gelip abi başaran coil mi bunlar diye sordular hatta:D. Yok dedim, bunlar olması gerektiği gibi Bilstein falan, ne demek istediğimi anlayamadılar bile :D

Koni'leri çıkarıp, Bilstein ile yan yana koydum. Bilstein'ların boyu yaklaşık 2-3 parmak kadar daha kısa.

Bu arada, araç en yüksekte bile spor yay kadar yüksek olacaktır diye yorumlar duyduğumdan, tüm ayarları en yükseğe göre yaptım, o şekilde montajladık. Arka yüksek ayarının yapıldığı takozun montaj sonrası görseli:

Arka amörtisör de takılınca görüntü:

Ön amörtisör ve yayı en yukarda ayarladık yine:

Fotosunu çekmedim ama, ne iyi ne kötü durumda olan ön amörtisör takozlarını da Opar marka şeklinde yeniledim. Ön amörtisörün araç üstündeki montajı:

Montaj bitti, arabamızı bir güzel de yıkayıp, öyle fotoğrafladım. Karşınızda tam bir LEYLEK:D

Aracın yayları belki zamanla biraz daha oturur diye yükseklik ayarını 1-2 hafta sonra yapacağım. Zaten dip basık olması gibi bir beklentim yok. Tamamen odaklandığımız konu yol tutuşu ve pist süresi.

2 günlük kısa testimin ardından ilk yorumlarım:
  • Konfor olarak Koni - Vogtland ikilisinden bir farkını görmedim.
  • Yüksek hız stabilitesi Koni'lere göre bile çok çok artmış. Çiğli - Menemen arası otobanda bilen bilir çok saçma tümsekler vardır. Oralara özellikle 190-200 gibi hızlarla girdim. Araç ilk zıplamanın ardından yere muhteşem konuyor. Ciddi şaşırttı.
  • Virajlarda kilidin daha iyi çalıştığını hissettim. Ama bu konuda net yorum yapabilmek için piste çıkmam lazım. En iyi cevabı tur süresi verecektir.

BONUS: İzmir pistinin geleceği belirsiz olsa da, az kullanımış olarak bulduğum bir takım Nankang AR1'i de 2022 sezonu için satın aldım. Elimde 2 set AR1 oldu yani, seneyi rahatça kapatır diye düşünüyorum.

GoogleTagged