Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: TOFAŞ'TAN BEKLENTİLERİNİZ  (Okunma sayısı 2608 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Jakomo

 • Membro
 • İleti: 2.292
  • Çevrimdışı
TOFAŞ'TAN BEKLENTİLERİNİZ
« #25 : 24 Kasım 2011, 09:40:09 »
Geçenlerde Facebook' da Ylmaz kızılırmak tarafından paylaşılan bir yazıyı ben de burda paylaşmak isterim:

Alfa Romeo'yu çok beğeniyorsunuz, belki de satın almak istiyorsunuz. Alfa Romeo'nun sportif başarılar ile dolu geçmişini belki duydunuz, belki duymadınız. Fakat bildiğiniz birşey var: Trafikte diğer araçların arasında ne kadar farklı, ne kadar estetik, ne kadar karizmatik değil mi? Eee, siz de farklı bir kişisiniz, sıradan olmak istemiyorsunuz. Eh, hem sıfır fiyatları hem de 2. el fiyatları gayet makul gözüküyor. Ama Alfa hakkında hiçbir bilginiz yok.

Ne olur ne olmaz diye birilerine danışmak istersiniz herhalde, değil mi?

 
Bu düşüncenizi arabalardan anlayan bir tanıdığınıza açtınız?.Ve müthiş bir tepkiyle karşılaştınız: "Sen deli misin, Alfa'lar benzini su gibi içer, para yetiştiremezsin. Hem yedek parça sıkıntısı da had safhadadır, en ufak bir şey için 3 ay beklersin, araban serviste çürür. Üstelik Alfa bizim memlekete uymaz, çünkü dayanıksızdır, hemen bozulur. Sen aklını peynir ekmekle mi yedin??????".


Moraliniz bozuldu değil mi? Hayalinizdeki o yırtıcı bakışlı arabanın bu kadar sorunlu olduğunu bilmiyordunuz. Başka marka araba bakacaksınız mecburen. Eh, o markalarda herkeste olan modeller var. Herkesin hemfikir olduğu gibi sağlam, ekonomik, hızlı?ve fena halde sıkıcı! İçinize sinmiyor bir türlü. Gözünüzü kapadığınızda Alfa Romeo'nun beyinlere kazınan üçgen ızgarası ve tatlı hırıltılarla çalışan italyan motorunun sesi gelip beyninize yerleşiyor.

 

Peki bu tanıdığınız acaba gerçekten sizi doğru mu yönlendiriyor, ne dersiniz? İnternette bir sürü Alfa fanatiği olduğunu duyuyorsunuz, alfisti mi ne diyorlar kendilerine, neden bu kötü arabalara böyle aşkla bağlılar acaba?

 
Sahi, sizin bu tanıdık var ya, hiç Alfa kullanmış mı yoksa "amcasının oğlunun ortağı kullanıyordu da" ondan mı duymuştu?

 

Gelin kulaktan dolma bilgileri boşverin, gerçek Alfa kullanıcılarından bu iddiaların asıllarını dinleyin:

Öncelikle, Alfa bir UFO değildir. Bugün üretimde olan tüm modelleri, aynı sınıflarda üretilen modellere rakip olarak tasarlanmaktadir. Ancak Alfa, modellerini, pekçok rakibinde bulamayacağınız bazı baharatlarla önümüze sunmaktadir. Tasarım, imaj, kullanım özellikleri, Alfa'yı rakiplerinden biraz ayırır. Bu ayrım, oldukça ince karar bir ayrımdır. Güncel Alfa modelleri, belirli bir performans payı da katılan, fakat konfor özellikleri de gayet yerinde olan araçlardır. Bu otomobiller, sadece sürat tutkunlarını tatmin edecek şekilde değil, aileleri de mesud edecek şekilde şekillendirilmektedirler.

 

 

1. Alfa'lar çok benzin yakar. Sen o kadar zengin misin?

Madem öyle alın işte size kendinizi zengin göstermek için fırsat: Özellikle 1,6 lt hacimli twinspark motorlar standart kullanımda aynı sınıfta ve benzer ağırlıktaki rakiplerinden çok farklı bir tüketim değerine sahip değillerdir. 2004 model 1,6 156 sadece İstanbul şehir içi dur-kalk trafiğinde kullanıldığında yakıt tüketimi 10lt/100 km civarındadır. Bu, araçlardaki yol bilgisayarından alınmış bir veridir. Otoban kullanımında ise bu rakam 6lt civarlarına doğru düşmektedir.

 

Fakat yukarıdaki bu iddiayı doğrulayacak durumlar da olacaktır. Alfa'nın kalbi herşeyden önce sportif ruha sahip motorudur. Devir arttıkça hırçınlaşan motor sesi sizi daha fazla gaza basmaya teşvik edecektir. Elinizin altında devir kesiciye girerken bile hala hızlanmaya devam eden bir makine varken makul bir kullanım tarzı belirlemek tamamen sizin sabrınıza ve kulaklarınızı ne kadar tıkalı tutabileceğinize bağlıdır.

 

2. Alfa Romeo'nun yedek parça sıkıntısı vardır. Araban serviste çürür bak.

Bunu diyenin otomotiv sektörü ile olan ilgisinden kuşku duyun. Alfa Romeo distribütörlüğünün 2001 yılında Zeytinoğlu Grubu'ndan TOFAŞ'a geçmesinden sonra bu konuda hiç bir sıkıntı kalmamıştır.

Yetkili servislerin dışında Alfa'nın Türkiye'deki ilk modellerinden beri hizmet veren özel servisler de gayet kaliteli hizmetlerini sürdürmektedirler. Eğer bir Alfa sahibi, aracının uzun süredir parça beklediğinden bahsediyorsa bilin ki standart olmayan, aksesuar grubuna giren bir parça yüzündendir.

 

3. Alfa'lar dayanıksızdır, hemen bozulurlar. Aldıktan 3 gün sonra bozulan Alfa'lar varmış.

Vardır muhtemelen ama onlar da kaza yapmıştır herhalde. Fakat, özellikle yeni nesil Alfa'ların resmi otoritelerin kayıtlarına giren arıza istatistikleri bu iddiaları çürütmektedir.

 

Her ne kadar Alfa'ların üretim kalitesi Japonlar kadar olmasa da Alfa'ların bu suçlamayla karşılaşmasının ana nedeni kullanılan malzemeden çok işçilik problemleridir.

 

Her marka araçta olduğu gibi elbette Alfa'larda da bazı kronik sorunlar ve hassas parçalar vardır. Twinspark motorlar için başı çeken sorun varyatör adı verilen motor parçasıdır. Motorun torkunu belli bir devir aralığında düzenli dağıtmayı ve çekiş gücünün devamlılığını sağlamayı amaçlayan bu parça yağsız kaldığı durumda bozulmaktadır. Her ne kadar bu parçanin bozulmasi motorun işleyişini ve performansını etkilemese de ilk çalışma anında çıkardığı ses rahatsız edebilmektedir. Ancak bu sorunda çözülmüştür.. Varyatör değişiminde servislerin taktıkları "Valf" sayesinde Varyatörün ömrü 50.000 km. ve üzerinde seyretmektedir..

Alfa modellerinin bir diğer hassas noktası ön takımlardır. Yüksek hızlarda rakipsiz bir stabilite ve viraj hakimiyeti sağlayan süspansiyon geometrisi ülkemiz şartlarında yol bozukluklarından olumsuz etkilenebilmektedir. Ancak bozuk satıhlarda özenli kullanımda süspansiyonlarla ilgili önemli herhangi bir şikayet oluşmamaktadır.

 

4. Alfa servisleri yetersizdir, bilgisizdir, kara cahildir vs.

Haddimize değil TOFAŞ'ı savunmak ama yetkili servisler düzenli olarak TOFAŞ tarafından eğitimden geçirilmektedir. Yeni nesil (147-156-166-159) Alfa'lar konusunda münferit olaylar dışında önemli bir şikayet duyulmamıştır. . Hatta normalde fren balatalarının garanti kapsamının dışında olmasına rağmen sırf fren yaparken "gıcırtı" sesi gelmesi nedeniyle Tofaş'ta garanti kapsamına sokulup yetkili servisler tarafından değiştirilmektedir...

 

Ayrıca unutulmamalıdır ki yeni alınan tüm Alfa Romeo modelleri 2 yıl mekanik garantiye sahiptir, ve bu garanti cüzi bir miktar ile 4 yıla kadar uzatılabilmektedir..
Ayrıca Birmot'lar servis bölümlerini FIAT ve Alfa Romeo için ayırma çalışmalarına başlamış olup, Alfa sahiplerine verilecek hizmet kalitesinin de arttırılması planlanmaktadır.

 

5. Alfa'lar güvensizdir. Sakın kaza yapma! Aman diyeyim?

2001 yılında yapılan Euroncap testlerinde Alfa'nın 147 modeli çarpışma testlerinde beş üzerinden üç yıldız almıştır. Bu skor bazı rakiplerden kötüdür ancak yandan çarpma testlerinde 147 beş üzerinden beş yıldız almıştır. 147 makyajlandıktan ve ekstra güvenlik donanımları eklendikten sonra tekrar bu teste sokulmamıştır.

156 modelinin euroncap tarafından yapılmış resmi bir testi bulunmamaktadır. 159 modeli ise testleri beş yıldız alarak tamamlamıştır.

Burada unutulmaması gereken nokta euroncap testlerinde, kaza olduktan sonra aracın gördüğü hasar üzerinden aracın ne kadar güvenli olduğunun belirlendiğidir. Yani, pasif güvenliğin dışında aktif güvenlik unsurları bu testlerde dikkate alınmamaktadır. Daha önce bahsedilen dengeli yapısı ve süspansiyon geometrisi ile Alfa'lar yıllardır yol tutuş konusunda haklı bir üne sahiptir. Standart haliyle bile bir Alfa'nın viraj kabiliyeti rakiplerinden kat kat üstündür ve yoldan çıkarabilmek özel beceri ister.

 

6. Alfa'nın 2. eli yoktur, alırsan elinde kalır.

İtalyan arabalarının 2. elde diğer markalardan biraz daha fazla değer kaybettiği bir gerçektir. Ancak giderek kötüleşen 2. el piyasasında artık diğer markaların da Alfa'dan aşağı kalır yönü kalmamıştır.

Alfa'lara 2. elde çok talep olmamasının nedenleri sizin de şahit olduğunuz kalıplaşmış düşüncelerdir. Alfa hiçbir zaman Türkiye'de geniş kitlelere satılmamış, dolayısıyla çok net bir kullanıcı görüşü oluşmamıştır. Çoğu bilgi kulaktan dolmadır. Eski modellerde yaşanan sorunlar ve üzerine Zeytinoğlu Grubu'nun düştüğü finansal darboğaz nedeniyle yedek parça temininde yaşanan sıkıntılar insanların kafasındaki Alfa imajını hakettiği yerin çok altına atmıştır.

 

 

7. Alfa'lar yürümez. Ben pejom ile Alfa'yı geçmiştim biliyormusun?

Allah iyiliğinizi versin. Kamera şakasıdır o.

Yine de en azından bu iddianın ilk kısmına ciddi bir cevap verelim: Alfa'ların motorları sınıflarının en yüksek beygir gücü değerleri arasındadır. Fakat bir aracın performansını belirleyen başka unsurlar vardır, aktarma organları, vites oranları ve ağırlık gibi. Bu unsurlar gözetilerek üretilen arabalarda başka konularda fedakarlık yapmak gerekir, ki konfor bunların başında gelir. Unutmayın ki Alfa'ların top modelleri dışında kalan modeller sadece performans amaçlı değildir. Alfa Romeo modellerinde performans/konfor dengesi iyi ayarlanmıştır. Ama sadece performans arıyorsanız yanlış yerdesiniz demektir.

 

Her üretici, ürettiği modellere bazı karakteristik özellikler atar. Genel olarak konuşursak Japon üreticilerde sorunsuzluk ön plana çıkar, Alman'larda konfor, İtalyan'larda ise hiç kuşkusuz estetik. İşte, Alfa Romeo'da üretim felsefesi de atak ve estetik araçlar yaratmak şeklindedir.

 

Sonuç olarak siz bir Alfa Romeo'yu beğendi iseniz bu arabayı gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.. Bu arabayı aldığınızda dünya otomotiv tarihinden bir parça satın aldığınızı zamanla anlayacaksınız.. Aldığınız arabanın 1900'lü yıllarda hangi arabadan, hangi konseptten esinlendiğini hissedeceksiniz.. Buda size anlatılmaz bir haz verecek, Alfanızı daha çok seveceksiniz?

 

Sahi, Alfa Romeo'nun kullandığı "Cuore Sportivo" sloganının ne anlama geldiğini hiç bu açıdan düşünmüş müydünüz?

Yazar : Neanderthal (çok eski bir üyemizdir, artıık ne yazık ki aramızda değil )


İşte böyle düşünen, böyle hisseden ve böyle hareket eden insanlar lazım Birmot' a ve bizlere !!
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2011, 09:40:09 Gönderen: Jakomo »
Sabır, boyun eğmek değil, mücadele etmektir !!!!

1996 145 1,7 16V
2001 156 SWSS Mk1,5
1994 164 V6 TB
1999 156 2,5 V6 
2003 156 SS MK 1,5
2004 156 SWSS Mk2
2007 GT
1996 BMW E36 320i Coupe M-technik
1999 166 V6 TB
1997 145 QV
2004 156 SWSS

EskiTüfek

 • Imparatore
 • İleti: 6.950
  • Çevrimdışı
TOFAŞ'TAN BEKLENTİLERİNİZ
« #26 : 24 Kasım 2011, 09:50:25 »
Olaylara bakış açısı önemli bence.

Öncelikle karşımızdakilerin birey değil kurum olduklarını kabul etmek gerekir. Sonrasında masanın karşı tarafında oturan kişiler direkt şirket-marka sorumlusu ve/veya bağımsız kişiler değil. Bunların her dediği, her yaptığı, her yapmak istediği... vs. vs. gibi konular da haliyle bu kişilerin elinde değil. Onlara kalsa zaten TR şartlarında Alfa ile ilgili bir sorun kalmaz.

Bu doğurultuda düşünürsek isteklerimizin mantıklı olup olmadıklarını daha iyi algılarız.

Mesela;

Fiyatlar hiç bir zaman özel servis düzeyine düşmez ki şu an bile piyasadaki diğer marka yetkili servislerinden çok daha ucuz fiyatlar.

Her ilde bir Alfa servisi olmaz çünkü her ilde Alfa yok. :))

Herkese yedek araç veremezler çünkü sattıkları kadar da bu iş için araç getirmeleri gerekir. Diğer markalarda da durum böyledir, üç kişi aldı diye hepsi alıyor mantığı gütmek garip olur.

BLa bla bla.....

Peki nasıl olur? İlk defa Sercanın bir sözüne sonuna kadar, dibine kadar katılıyorum. Önce kurumsallıklarını kabul etsinler.

Bu kurumsallık olayını kabul ettikleri taktirde, yukarıda saydıklarımda dahil tüm sorunlar ip söküğü gibi sonuna kadar çözülecektir. Marka yetkilisi/sorumlusu Tofaşa her şeyi danışmayacak, konuyu pratiğe döktükten sonra rapor halinde sunacak. Kısaca yaptık oldu diyecekler.

Birmotlar tek tek bütçe belirleyip bunun üzerinden hareket etmeyecek, hepsi markanın altında toplanacak.

Yedek parça merkezi Bursada değil İstanbul, Ankara, İzmir'e dağıtılıp sadece Alfa/Lancia markalarına hitap edecekler.

Servis ustaları eğitimlerini italyada tamamladıktan sonra bunların pratiğe dökülmesi işi için, ömrünü bu marka araçlara adamış ustalardan ikinci bir eğitim alacaklar. Ve hatta bu usta(lar) direkt Alfa bünyesinde tutulup, hem gelişen teknolojik bilgileri takip edecek hem de sorun gidermede belirlenen yeni yöntemleri belirli zaman periyodları içinde çalışanların eğitimlerine destek olacaklar.

Servis sorumlusu/ustası o birimde armut toplamayacak, eş-dostla çay-kahve muhabbeti yapmayacak, nasıl kar ederiz nasıl para kazanırız diye bütçe hesaplamalarına girmeyecek, servise gelen Alfisti ile direkt birebir iletişime geçip neler yapılabilir ya da o ana kadar neler yapıldı, araç üzerinde anlatacak, kişiyi bilgilendirecek, Alfistanın kafasının rahatlamasını sağlayacak.

Hiç değilse merkez showroom kapasitesi artırılıp ve hatta, oradaki binaların arasında kalan büyük boş ve atıl alan "kış bahçesi" misali kapatılıp dönüşüm sağlansa, buraya varolan tüm model gamı koyulsa ki araya birkaçda efsane model eklense...

...
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2011, 09:50:25 Gönderen: EskiTüfek »

fastalone

 • Ziyaretçi
TOFAŞ'TAN BEKLENTİLERİNİZ
« #27 : 24 Kasım 2011, 10:30:55 »
Servis konusunda duzeltme sart ama bunun dısında  bazı konular var ,

Alfa Romeo olarak Motorsporlarına ve yat yarıslarına sponsor olabilirler yarısmak Alfanın ruhunda olan birsey.

Su anda Turkiyede aktif olarak yarısan bir adet 156 var , bu arkadasımız kendi basına hem Turkiye Tırmanma Sampiyonasında hemde Turkiye Ralli sampiyonasında katılıyor.

Alfa Romeo sadece Servis verse ( ucret karsılıgı bile olsa)  bir tane Alfa Romeo 'da ben yarısmak icin hazırlarım.  Tofas'ın motorsport bolumu oldugunu dusunursek bu gercekten sadece karar almaya bakar.

Belki bir tek marka kupası ( MITO CUP ) duzenlenebilir. Bunun gecmiste cok basarılı uygulamaları mevcut. Ornek vermek gerekirse UNO CUP , TIPO CUP ,FORD KA CHALLENGE veya FIESTA CUP.

« Son Düzenleme: 24 Kasım 2011, 10:30:55 Gönderen: fastalone »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

cihan

 • Ziyaretçi
TOFAŞ'TAN BEKLENTİLERİNİZ
« #28 : 24 Kasım 2011, 10:30:57 »
geçen gün top gear videoları izliyordum, Jeremy K. orada "otomotiv endüstrisini insana benzetsek, toyota beyin,aston martin yüzü,lincoln midesi olurdu. alfa romeo ise kalp ve ruh!!" demişti... çok hoşuma giden bir benzetme, bu bağlamda alfa yönetiminin de dünyada bu kalbe nasıl davranıldığını takip edip, koşulları kontrol altında tutmaları gerekiyor biraz diye düşünüyorum, mesela bugün bir  başlıkta hollandadaki showroomun fotoları vardı, buna benzer bir konsept standart olmalı... böyle bir yeri gören kişi satış sonrası hizmet konusunda bile olumlu ilk izlenim edinirdi...
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2011, 10:30:57 Gönderen: cihan »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Sercan Keklik

 • Membro
 • İleti: 9.724
  • Çevrimdışı
TOFAŞ'TAN BEKLENTİLERİNİZ
« #29 : 24 Kasım 2011, 11:50:41 »
quote:

Servis konusunda duzeltme sart ama bunun dısında  bazı konular var ,

Alfa Romeo olarak Motorsporlarına ve yat yarıslarına sponsor olabilirler yarısmak Alfanın ruhunda olan birsey.

Su anda Turkiyede aktif olarak yarısan bir adet 156 var , bu arkadasımız kendi basına hem Turkiye Tırmanma Sampiyonasında hemde Turkiye Ralli sampiyonasında katılıyor.

Alfa Romeo sadece Servis verse ( ucret karsılıgı bile olsa)  bir tane Alfa Romeo 'da ben yarısmak icin hazırlarım.  Tofas'ın motorsport bolumu oldugunu dusunursek bu gercekten sadece karar almaya bakar.

Belki bir tek marka kupası ( MITO CUP ) duzenlenebilir. Bunun gecmiste cok basarılı uygulamaları mevcut. Ornek vermek gerekirse UNO CUP , TIPO CUP ,FORD KA CHALLENGE veya FIESTA CUP.

bunu gerçekten inanarak yazdınız mı? yani daha adam araba satamıyo, arabaya hizmet veremiyor, belki aramızdan bir cok kişi bu markaya küs ve binmiyor.. Bizzat tekide benim bütün bunlar mükemmel üstüne yarış hazırlasınlar diyorsunuz? dogrumu anladım?

Bence yarış falanda hazırlamasınlar, zaten düz yolda arabayı yürütemeyen bir firma X firmaya arabayı hazırlatıp sürse nolucak? netice hiç..
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2011, 11:50:41 Gönderen: Sercan Keklik »
145 1.4 TwinSpark
145 1.6 TwinSpark
147 1.6 TwinSpark
147 2.0 SeleSpeed Blackline
156 1.6 TwinSpark
156 2.0 TwinSpark
156 2.0 SeleSpeed
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
159 1.9 JTS
MiTo 1.6 JTDm
Giulietta 1.4 MultiAir
Giulietta 1.6 JTDm
Giulietta 1.6 JTDm
Spider 2.0 TwinSpark (916)
Spider 2.2 JTS SeleSpeed (939)
En Güzel Alfa Romeo, Arkadaşımın Alfa Romeo'su

agucba

 • Amministratore
 • İleti: 8.800
  • Çevrimdışı
TOFAŞ'TAN BEKLENTİLERİNİZ
« #30 : 24 Kasım 2011, 12:30:36 »
Öyle bir yazılıyor ki, sanki yoldaki tüm Alfa'lar kötü, bozuk ve Allah'ın lütfu ile yürüyorlar.

Birmot'ları yeri geldiğinde oldukça eleştiririm ama o kadar da kötü olduklarını düşünmüyorum. İyi değiller ama berbat da değiller. Tabi ki memnuniyetsizlikler olacak ve Birmot'lar sorun çözmede aciz kalabiliyorlar ama bu hepsi kötüdür anlamına gelmez.

Bu arada yarışlara katılıp destek vereceklerini sanmıyorum. Ama yarış desteği ve yarış servisi konsunda da kötü değiller, kaldı ki Palio Kit Car Tofaş'ın AR-GE'si oluşturulmuş, Volkan Işık Punto Kit Car ile şampiyon olmuştur. Bu tip yarışlarda, Birmot servislerini kullanmıyorlar, özel kişiler görev alıyorlar. Sapla samanı karıştırmamak gerek.

« Son Düzenleme: 24 Kasım 2011, 12:30:36 Gönderen: agucba »

///////////////

fastalone

 • Ziyaretçi
TOFAŞ'TAN BEKLENTİLERİNİZ
« #31 : 24 Kasım 2011, 13:59:29 »
Arabayı satamamaları pazarlama zaafı oldugunu gosterir.
Satıs Sonrası servis veya parca sıkıntısı ise organizasyonda sıkıntı oldugunu...
Bugun WRC de yarısan SKODA'nın ALFA ROMEO'dan daha koklu ve basarılı bir motorsporları gecmisi olabilirmi ?
Otomobil sporları bir aracın kendini ispatlayacagı en iyi tanıtım fırsatıdır ve buna gonulden inanıyorum.
Sizce UNO veya TIPO hangi Alfa Romeo'dan daha basarılı ? Eger Tofas bu aracları pistte yurutup , basarılı organizasyonlar yaptıysa herhalde DTM sampiyonlukları olan Alfa Romeo icin bu is cok zor olmasa gerek.
Sonuc olarak mesele tamamen butce isidir.
Bizler Alfisti olarak severek kullandıgımız bu markaya pozitif destek vermezsek konuya dısarıdan bakan kisiler ne dusunur ?
Diger taraftan bakacak olursak , madem araclar kotu , servis kotu , mutlu degilsin neden bu markaya biniyorsun demezlermi...
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2011, 13:59:29 Gönderen: fastalone »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

emin

 • Membro
 • İleti: 2.999
  • Çevrimdışı
TOFAŞ'TAN BEKLENTİLERİNİZ
« #32 : 24 Kasım 2011, 14:21:50 »
araç kötü değil bence, kendi kullandığım araç özelinde konuşuyorum.

marka, diğerlerinden farklı mercedesin bmw nin audinin imajının altında yer alıyor belki ama ben volkswagen'den üstün görüyorum en azından kendi klasmanımda. Görsel olarak zevkime hitap ediyor.

Performansı beni tatmin ediyor.

Ama evet birmotsa bekleneni veremiyor.

Burada yapılan eleştirilerin somut tecrübelere dayananlarını dikkatle okuyacak olursak, serzenişlerde haklı olduklarını da görebiliriz.

Alfa pist organizasyonundan bile bahsederken ALFA CUP mı yapalım yani diye gülümseyen hafif alaycı tavırla karşılaşmak bile insanın sinrini bozuyor, anahtarı fırlatıp alın ne halt ediyorsanız edin, diyesi geliyor insanın.

Mentalitenin biraz değişmesi değil kırılması aşınması, sarsılması gerek. 2. el garanti kapsamında olmayan tanıdıktan özel servis bakımlı başka bir alfa tercih edebilirim ileride ama birmot'tn sıfır araç almam için milli piyangonun bana vurması falan lazım =)
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2011, 14:21:50 Gönderen: Emin Kurtoğlu »
BMW E46 3.18ci - Ducati Hypermotard - Ducati Monster 695

evrenalpar

 • Membro
 • İleti: 1.602
  • Çevrimdışı
TOFAŞ'TAN BEKLENTİLERİNİZ
« #33 : 24 Kasım 2011, 14:37:47 »
En iyisi forum olarak gidelim, üst düzey yetkili kişilerle toplanalım, fikirlerimizi beyan edelim, onlar da savunmalarını yapsınlar..
Bu markayı hep beraber ayaklandıralım, başka türlü bir halt olacağı yok..  
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2011, 14:37:47 Gönderen: evrenalpar »
206GTI (2003-2008)
A3 1.6 (2008-2010)
Giulietta M.Air (2010-2012)
Honda CR-V (2012-2013)
Audi A3 1.6TDI S-Tronic (2013 - 2016)
Alfa Romeo 159 1.9JTD SW (2016 -2017)
Giulietta M.Air TCT (2017-...)

EskiTüfek

 • Imparatore
 • İleti: 6.950
  • Çevrimdışı
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2011, 14:48:26 Gönderen: EskiTüfek »

Jakomo

 • Membro
 • İleti: 2.292
  • Çevrimdışı
TOFAŞ'TAN BEKLENTİLERİNİZ
« #35 : 24 Kasım 2011, 17:46:26 »
quote:

Geçenlerde Facebook' da Yılmaz Kızılırmak tarafından paylaşılan bir yazıyı ben de burda paylaşmak isterim:

Yazar : Neanderthal (çok eski bir üyemizdir, artıık ne yazık ki aramızda değil )


İşte böyle düşünen, böyle hisseden ve böyle hareket eden insanlar lazım Birmot' a ve bizlere !!Zaten belirtmişim, eski bir üyemizin yazdığını
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2011, 17:46:26 Gönderen: Jakomo »
Sabır, boyun eğmek değil, mücadele etmektir !!!!

1996 145 1,7 16V
2001 156 SWSS Mk1,5
1994 164 V6 TB
1999 156 2,5 V6 
2003 156 SS MK 1,5
2004 156 SWSS Mk2
2007 GT
1996 BMW E36 320i Coupe M-technik
1999 166 V6 TB
1997 145 QV
2004 156 SWSS

EskiTüfek

 • Imparatore
 • İleti: 6.950
  • Çevrimdışı
TOFAŞ'TAN BEKLENTİLERİNİZ
« #36 : 24 Kasım 2011, 20:41:57 »
Tabiki belirtmişsinde bu yazıyı yazan arkadaşlar (yani bir kişi değil) bu yazıyı facebook için yazmadılar. O yazının varolma sebebi bu site ve orjinide sitede.

Ya da sözün özü neyse...
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2011, 20:41:57 Gönderen: EskiTüfek »

besamemucho

 • Membro
 • İleti: 68
  • Çevrimdışı
Ynt: TOFAŞ'TAN BEKLENTİLERİNİZ
« #37 : 25 Mart 2016, 22:50:43 »
Çok güzel fikirler çıkmış burda. Acaba Tofaş - Birmot  yetkilileri okur mu bunları. 3 Aylık Giulietta kullanıcısı olarak benim de aklıma reklamlar geldi. Televizyonlarda tonla diziler oynuyor. Bu dizilere sponsor olunsa Tofaş tarafından ve bazı karakterler bu araçları kullansa; eminim gidip sıfır  BMW-audi-honda almak isteyen birçok gencin kafasına giulietta girer diye düşünüyorum .

ALfaya karşı çok kötü propaganda var. Bazı forumlarda öyle saçma şeyler okuyorum ki aklım tutuluyor. Hiç alakası olmayan konuları yalan yanlış bilgilerle arabada sorun varmış gibi gösteriyorlar. Fİkir sahibi olmadan zikir sahibi olmuş bir sürü adam. Alana kadar zaten bir çok ön yargıyla mücadele etmiştim. Sağolsunlar bu forumdaki arkadaşlar cesaretlendirdi, sinek vızıltılarına kulağınızı tıkayın dediler. Ancak bizim milletimiz bir garip. Araba almışım, hayırlı olsun, Allah kaza bela vermesin güzel araba almışssın diyeceğine, Alınmış arabanın bile arkasından soğutma propagandasına devam ediyor. Soğuttular inanır mısınız arabamdan beni. Satmaya karar verdim. Satıp ta sıradan bir araba alıyordum az daha. kendi içimde kavgalar yaşadım.

Bu arada 6 sene önce sattığım 3.16i BMW  uzun seneler kabuslarıma girdi.  Sattığım arabayı tekrar gidip almışım şeklinde kabuslardı bunlar.  Nasıl böyle bir hata yaptım ben diye terliyordum rüyalarımda.

Dün akşam ise farklı bir kabus gördüm. Rüyamda giulietta mı satmışım , aldığım paraya satmışım zarar da etmemişim ancak kafamı duvarlara vuruyordum"nasıl sattım ben bu arabayı kız gibi arabaydı" diye.  Neyse ki sabah kalkıp balkondan baktım,  yerinde duruyor rahatladım.
Lafı biraz dağıttım ancak  reklam sloganı doğru dostlarım. Ancak reklama ihtiyaç var.  Rüyaların yapıldığı maddeden yapılmayım ben. Giuliettamın olmadığı bir rüya kabustu benim için. Gerçeği ise rüya gibi bir araba işte.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

italiano 729

 • Membro
 • İleti: 29
  • Çevrimdışı
Ynt: TOFAŞ'TAN BEKLENTİLERİNİZ
« #38 : 07 Kasım 2016, 19:50:42 »
 Çok büyük Alış veriş merkezlerinde cumartesi pazar günleri halkın yoğun olduğu günlerde tanıtım yapılabilir alfa romeo  için özel tır hazırlanıp güncel modeller   mito guiletta alış veriş merkezinin önünde sergilenip tırın içinde kasasında dorsenin içinde   alfa romeo tarihini anlatan kısa filmler yada fotoğraflar küçük alfa romeo model araçlar sergilenebilir tır değişik şehirleri alış veriş merkezlerini gezip tanıtım günleri yapılabilir.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Serhat59

 • Membro
 • İleti: 455
  • Çevrimdışı
Ynt: TOFAŞ'TAN BEKLENTİLERİNİZ
« #39 : 09 Kasım 2016, 10:51:15 »
Dizilere sponsorluk reklam konusunda bence en etkili fikir olarak düşüncemi belirtecektim fakat söylenmiş. Bence konuda söylenen herşey birbirine bağlı zincir gibi. Önce iyi reklam sonra satış daha sonra da iyi servis hizmeti. Çünkü bir malın reklamını en iyi kullanıp memnun olan insan yapar. Hem de diğer bütün reklam kanallarından daha ikna edicidir kullanıcı. Fakat İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya gibi büyük ve ekonomisi iyi iller dışındaki illerimizde servis eksikliği çok büyük etken. Alfa Romeo' yu tavsiye ediyoruz arkadaşımızın kafasına yatıyor diyelim, bakıyor ikinci el fiyatına da gayet iyi aynı fiyat bandındaki ikinci el rakiplerine göre gayet tatmin edici fakat iş servise gelince kafada devasa bir soru işareti oluşuyor. Ya arıza yaparsa? Kime götüreceğim aracımı? Bu şekilde vazgeçiliyor. Yani benim ve hemen hemen çoğunluğun fikri:

-Kitlesel yayın organlarında (ürün yerleştirmelerle, sponsorluklarla, reklam kusaklariyla) görünmeyle

-Yerel kaynaklarda reklam ve kampanyalarla, (AVM etkinlikleri)

-Servis ağını ve servis kalitesini artırmayla,

İşler düzelip yoluna girer diye düşünüyorum.


HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alfa Romeo 156 1.6 TS Distinctive 2006
Alfa Romeo 159 1.9 Jtdm Distinctive 2006

balesanist

 • Membro
 • İleti: 550
  • Çevrimdışı
Ynt: TOFAŞ'TAN BEKLENTİLERİNİZ
« #40 : 09 Kasım 2016, 16:14:46 »
Tofaş'tan beklentim: Alfa GT aracım için aksesuar satın almak istediğimi bildirdiğimde bana internetten 159 kataloğu bulup açan temsilci istihdam etmemesi.Kimsenin ekmeğinde gözümüz yok ama; bu 159 kataloğu diye uyardığımda, olsun bunlar ikisine de uyuyor diyen çalışan alfalarla ilgilenmeyi haketmiyor.
"Mantığınla sev, duygularınla seç"

 

GoogleTaggedSimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal