Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: %25 Devlet katkısı ile bireysel emeklilik hakkkında ?  (Okunma sayısı 727 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tolga033

• Membro
Merhaba,
Aramızda devlet katkısı ile bireysel emeklilik yaptıran var mı acaba ? Veya bilgisi olan var mı bu konu hakkında yani sizce gerçekten bu işe girilir mi yoksa bundan 10-15 sene önce var olan hayat sigortası gibi dandik birşey mi ?  :)
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Ferhat_27

• Membro
https://vakifemeklilik.com.tr/Bireysel-Emeklilik/bireysel-emeklilik-hakkinda.html
Güzel bişeye benziyor ,bende düşünüyorum ama kararsızım  :(

EskiTüfek

• Imparatore
Sizi kaç yaşında emekli edecekler, o yaşa kadar yaşama garantiniz varmı, ne kadar pirim vereceksiniz ve ne kadar zaman vereceksiniz, toplam verdiğiniz rakam nedir, alacağınız maaş nedir? vs... vereceğiniz cevaplar sizi tatmin ederse yaptırın.

Bana göre hükümetin sıcak para toplama saçmalığından başka bişi değil.

Tolga033

• Membro
Ben biraz netten araştırdım ama beğenmeyen ağır basıyor.Yani türlü türlü kesintiler vs.bazıları normal bir mevduat hesabında para biriktirsen daha çok getiri olur falan diyor .Veya bunu yapacağınıza gidin altın alın daha iyi diyenler var benimde kafam karıştı.Bankaya gittiğimde gişedeki bayan anlattı anlattı bende tamam dedim yaptık ve eve geldim araştırdım açıkçası hoşuma gitmedi yazılanlar. :( Benimde kafam karışık iptal için arasam mı diyorum .

Tolga033

• Membro
Sizi kaç yaşında emekli edecekler, o yaşa kadar yaşama garantiniz varmı, ne kadar pirim vereceksiniz ve ne kadar zaman vereceksiniz, toplam verdiğiniz rakam nedir, alacağınız maaş nedir? vs... vereceğiniz cevaplar sizi tatmin ederse yaptırın.

Bana göre hükümetin sıcak para toplama saçmalığından başka bişi değil.
Emeklilik yaşı 56ymış,en az yatıracağınız 75 tl olmalıymış.
Devlet katkısına hak kazanma oranları;
3 yıldan az %0
en az 3 yıl %15
en az 6 yıl %35
en az 10 yıl %60
ve kesintilerle alınan aidat da cabası .  :-X Yani karışık birşeye benziyor.
« Son Düzenleme: 26 Temmuz 2013, 17:27:30 Gönderen: tolga_033 »

sacak

• Membro
Bireysel emeklilik tamamen kişinin gelecegine yatırım
beğenen begenmeyen kısmı kişinin kafa yapısına göre değişir
Minımum tutar 100 tl %25 devlet katkısı ile 125 tl her ay hesabınızda :)
minumum 10 yıl gibi bir süre konmuş düzenli ödemeler için
10 yıldan önce pes ederseniz pek bir faydası olacagını düşünmüyorum açıkcası
kaba bir hesap ile 12*125 1500 tl 10 yılda 15000 tl en az
zaman çok çabuk geçiyor 10 yıl öncesini dün gibi hatırlıyorum (askerdeydim):)
o zaman böyle bir şey olsaydı yaparmıydım tabiki hayır mantık hep aynı ne kadar yaşayacagımız bellimi
peki ya yapmış olsaydım şimdi 15000 gayme canlı param vardı
12 yıldır siğara kullanıyorum kullandığım siğara şu an 9.50 tl ve 12 yıldır bugünkü fiyatı ile ortala bir hesaplama yaptığımda 41000 tl siğaraya para bayılmışım

Affola beyler kendimi kaptırdım yine :)

156 2.0
INFINITI FX -35

Tolga033

• Membro
Hasan abi peki 10 yıl altına yatırım yapsaydın daha karlı olmaz mı ?.

ibrahim_020805

• Membro
ben ergo emekliliğe üyeyim son 5 yılda en fazla nema veren ergo çok avantajı var ama uzun vadeli düşünmeniz gerekiyor kısa vadede sadece köşeye bir para atmaya yarar ben 200 tl yatırıyorum %25 devlet katkısı 50 tl oradan geliyor 250 tl üstelik bu hesabı ergonun borsasına yatırdım borsa yükseldikçe senin paran değer kazanıyor ama borsa düşünce paran yerinde sayıyor kaybetmiyor şu an 20 yıl yatırırsam aynı 200 tl nemasıyla devlet katkısıyla 198.000 tl gözüküyor emekli olduğumda
1998 Marea hlx 2.0 v5
1999 Alfa 156 2.0 Excutive
2001 Volvo S 40 1.9 T4
2007 Alfa 147 1.6
2005 Alfa 156 1.6 Distincive
1999 Mercedes C 200  CDI
1997 Opel Omega CD 2.5 V6
1999 Honda Accord 2.0 Ex (Amerikan)
2013 Chevrolet Aveo 1.3 D
2006 Mercedes A150 Avantgarde

sacak

• Membro
ben ergo emekliliğe üyeyim son 5 yılda en fazla nema veren ergo çok avantajı var ama uzun vadeli düşünmeniz gerekiyor kısa vadede sadece köşeye bir para atmaya yarar ben 200 tl yatırıyorum %25 devlet katkısı 50 tl oradan geliyor 250 tl üstelik bu hesabı ergonun borsasına yatırdım borsa yükseldikçe senin paran değer kazanıyor ama borsa düşünce paran yerinde sayıyor kaybetmiyor şu an 20 yıl yatırırsam aynı 200 tl nemasıyla devlet katkısıyla 198.000 tl gözüküyor emekli olduğumda

Bence hesabınızda bir yanlışlık var
devlet katkısı dahil yılda 3000 tl  buda 20 yılda 60000 tl eder
siğorta firmaları genelde sizin adınıza kestikler primleri bir şekilde degerlendirirler
yıllık olarak faiz oranları üzerinden küçükde olsa bir karınız olur ama sanmayın ki herhangi bir siğorta şirketinin borsada işlem gören kağıdı %100 prim yaptı aynı oranda size yansısın :)
156 2.0
INFINITI FX -35

Alfadanadam

• Moderatore
İlk çıktığında yaptıranlardandım. Bir ekonomik buhran esnasında ilk iptal ettirdiklerimden biri olmuştur. Hala pişmanım.
Yatırımın kötüsü olmaz. Yıllar su gibi akıp gidiyor. Emeklilikte bugünün parasıyla 1.000 lira katkı yapsa fena mı olur.

Sercan Keklik

• Membro
kesınlıkle  cok başarılı bir proje faydalanın..
145 1.4 TwinSpark
145 1.6 TwinSpark
147 1.6 TwinSpark
147 2.0 SeleSpeed Blackline
156 1.6 TwinSpark
156 2.0 TwinSpark
156 2.0 SeleSpeed
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
159 1.9 JTS
MiTo 1.6 JTDm
Giulietta 1.4 MultiAir
Giulietta 1.6 JTDm
Giulietta 1.6 JTDm
Spider 2.0 TwinSpark (916)
Spider 2.2 JTS SeleSpeed (939)
159 JTD Ti
En Güzel Alfa Romeo, Arkadaşımın Alfa Romeosuydu

Sportivo

• Membro
ben 2008 yılında başlamıştım. devlet katkısı gelene kadar reel bir getirisini görmedim. yatırdığım tutar kadar birikim vardı. devlet katkısı ile direk %25 ilave gelmeye başladı. Devlet katkısını alabilmek için en az 10 sene sistemde kalmak gerekiyor. 10 yıl sonra ise devlet katkısının %60'ına hak kazanılıyor (yani %25'in %60 = devlet katkısının %15'i direk artık sizin). Bahsi geçen devlet katkısının %25'nin tamamına hak kazanabilmek için 60 yaşını (gerçek emekliliğinizi) beklemeniz gerekiyor. Dolayısıyla eğer en az 10 yıl bekleyemeyecekseniz kesinlikle girmeyin. Mevduat faizlerinin %8-9'larda gezindiği bir yerde 10 yıl içinde garanti bir %15 fena bir getiri değil. 30 sene beklerim derseniz garanti %25 de iyi bir getiri.

Ama işin bir de şu boyutu var. Eğer sabrınız , iradeniz kuvveli ise bu 10 sene BES'e yatıracağınız parayı düzenli olarak altın veya borsa da değerlendirseniz %25'ten daha fazla getiri kazanmanızın olasılığı daha yüksek. Ama buna sabredebilmek kolay değil. Varsayalım altın veya borsa 2 ayda %50 prim yapsa 3. ay %10 inişe geçse panik yapar ve hemen satarsınız.

Şahsi fikrim yatırımınızın tamamını BES'e ayırmayın. Yaklaşık 1/3 Bes'te dursun. Bes'e ayırdığınız kadar her ay altın veya borsaya yatırın ve uzun vadeli kalın. Toplam pörtföyünüzün kabaca %30'i BES, %40 altın, %30 borsa şahsi fikrim dengeli bir oran. Zaman zaman nakit krizine giriyorum diyorsanız altından bir %10 kesip bir miktar mevduata ayırın. Ani bir durum olsa zarar yazmadan BES'i nakte çeviremezsiniz, altın ve borsada kar/zarar pozisyonuna göre çıkamayabilirsiniz ama mevduatı gözünüz kapalı çıkarsınız.

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Alfa Romeo 156
35 AU 4494

bado

• Membro
Benim var. tavsiye ederim...
Bahadır BAYRAK --- 2011 Alfa Romeo Giulietta /

asklepios

• Membro
Düz mantık:

Her fırsatta beni öpen,kazancıma göz diken "Devlet" , bir işe teşvik ediyorsa ben o işe girmem arkadaş...kesin vardır bir i.nelik.

Ayrıca; elimde olsa bağ-kur bile yatırmam...her ay 330 lira,az mı? istemiyorum emekli maaşı,sosyal güvence...hasta olunca parasını verir baktırırım kendime...

ar.159

• Membro
ben bir ara baya araştırmıştım ve işin en önemli hususu halk vkaıf gibi devlet bankasından yaptırmalısın aksi halde özellerden devlet belli bir oranda garanti kesimi yapıyor. uzun araştırmalar sonucunda üleen bunu yaptırcağıma her ay bir çeyrek altın alırım altın zengini olurum dedim bu diyeli 14-15 ay geçti geçen sürede tek bir çeyrek aldım onuda komşunun oğlunun pipisine taktık bu demek oluyor ki şiddetle tavsiye ediyorum yoksa biriktirmek zor.
34 AV 0020 COMING SOON!!
"Diğerleri otomobil satmak için yarışır, biz ise yarışmak için otomobil satarız."Enzo-Ferrari
"Ne zaman yolda bir Alfa Romeo görsem şapkamı çıkartıp onu selamlarım." Henry Ford

GoogleTagged