Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: DNA'da All Weather Modunda Prefill Sistemi Açılmıyor  (Okunma sayısı 3112 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Onur Mutlu

• Membro
Herkese yeniden merhaba. Konunun başlığında da belirttiğim gibi dün öğrendiğim bir sorun üstüne bu konuyu açıyorum. Alttaki görselde 5 inçlik sisteme sahip Giulietta'nın All Weather modunda Prefilleri açık olarak gösterirken alttaki 6.5 inçlik sistemde ise Prefilleri kapalı olarak gösteriyor. Diğer Giulietta'larda da aynı şekilde benzinli ve dizel fark etmeksizin Prefiller açık. Elimde de arkadaşımın attığı videolar ve görseller var. Benim arabamda spor paket olduğu için brembo frenlerle geliyor. Bundan ötürü olduğunu sanmıyorum ama mk2 ile mk3 olması dışındaki tek fark karşılaştırdığım arabalarda frenler olduğu için bu ihtimali de düşündüm. Başka mk3 sahibi arkadaşlarda ve spor pakete sajio olan Giulietta kullanıcılarından da yardım bekliyorum. Herkese iyi forumlar  :alfisti:
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Kalzoon

• Membro
Sadece dynamic mode'da var diyor Alfa'nın sitesi...

PRE-FILL
Pre-fill is a new function that offers drivers incredibly prompt braking pressurising the brake system in advance in the event of an emergency.
The Pre-fill system is active in Alfa DNA Dynamic mode. In detail, the control unit recognises the driver's desire to brake from the speed at which accelerator pedal is released.
At this point the VDC increases the pressure inside the braking system by several bars to take up any play and create the sensation of quicker braking response.
This system speeds up the operation of the braking system.
2011 Giulietta QV
Full SuperSprint+Downpipe
Quaife LSD 
Colombo Bariani Camshafts
GFB - DV+
Protoxide Wastegate
DR. ECU Custom Tuning
BMC AirFilter
Billstein B8+H&R Springs
Wiechers Racingline Carbon Front Strut Bar
Magneti Marelli ME200T Throttle Module+Remote
Novitec Sport Shifter
Goodridge Stainless Steel Brake Lines
Marangoni Front Bumper
19" Prodrive +235/35R19 Michelin PS4S

Onur Mutlu

• Membro
@Kalzoon Hocam ben de öyle sanıyordum ama all weather modunda güvenlik nedeniyle prefilleri açıyor. Benim arabada olmaması şaşırtıcı. Diğer 2014 sonrası Giulietta'larda o modda açılıyor. D modunda bir sıkıntı yok. Yazılımsal bir hata olduğunu düşünüyorum.

Ormanci

• Membro
Ben de yalnızca Dynamic'te Prefill'i kullanıyor diye biliyorum.
Bu arada spor paket ile Brembo da gelmiyor, Brembo ayrı bir opsiyon... diye biliyorum, ya da en azından 2011'de aldığım sıralarda böyleydi :)

Bir de mantık olarak Allweather modunda prefill açması sıkıntılı olur gibi geliyor. Dynamicte ayağı gazdan hızlı çekip frene basmalarda "dip fren" modunda frenleme oluyor, ıslakta/kaygan yol şartlarında böyle frenlemenin pek istendiğini sanmam, bunu beklemeyen veya deneyimsiz sürücüler için büyük sıkıntı yaratır.

agucba

• Amministratore
Bizim 2016 model ama Mk2 olan Giulietta'da Brembo'lu spor paket var. Allweather konumunda Prefill ve Q2 devreye giriyor. Normal konumunda Q2 ve Prefill devrede değil.
Akşam eve gidince hem ekrana hem de kataloğa bakarım unutmaz isem.

///////////////

Onur Mutlu

• Membro
Ben de yalnızca Dynamic'te Prefill'i kullanıyor diye biliyorum.
Bu arada spor paket ile Brembo da gelmiyor, Brembo ayrı bir opsiyon... diye biliyorum, ya da en azından 2011'de aldığım sıralarda böyleydi :)

Bir de mantık olarak Allweather modunda prefill açması sıkıntılı olur gibi geliyor. Dynamicte ayağı gazdan hızlı çekip frene basmalarda "dip fren" modunda frenleme oluyor, ıslakta/kaygan yol şartlarında böyle frenlemenin pek istendiğini sanmam, bunu beklemeyen veya deneyimsiz sürücüler için büyük sıkıntı yaratır.

@Ormanci Islak zeminde olur da ani bir şey olursa diye doldurması ve Q2 yardımıyla da dengeli duracağını düşünüyordum. 2016 makyajı sonrasında spor paket 1 ve 2 içinde güçlendirilmiş kırmızı fren kaliperleri diye bir ibare görürsünüz fiyat listesine bakarsanız. Onlar brembo frenler diye geliyor. Keşke direkt brembo diye yazsalarmış en azından milletin ilgisini çekerdi biraz daha. Neyse ama bir bozukluk olduğu belli aracımda. Vize döneminden sonra servise durumu ileticem.

Onur Mutlu

• Membro
Bizim 2016 model ama Mk2 olan Giulietta'da Brembo'lu spor paket var. Allweather konumunda Prefill ve Q2 devreye giriyor. Normal konumunda Q2 ve Prefill devrede değil.
Akşam eve gidince hem ekrana hem de kataloğa bakarım unutmaz isem.

2016 modellerin kullanım kılavuzunu da değiştirmemişler. Mk2 nin kullanım kılavuzunu koymuşlar. Bakarsanız çok makbule geçer. Muhtemelen de sıfır Giulietta alıp da böyle bir problem başına gelen ilk benimdir. Multimedya sistemiyle ilgili de konu açmayı düşünüyorum. You Tube'a video yükleyip burada paylaşıcam. Maalesef onda da sıkıntı var.

agucba

• Amministratore
Belki Mk3'lerde Prefill'e ihtiyaç duyulmamıştır, çünkü, Mk3 ile sadece görsel değişiklik yapılmamış,  teknik anlamda da değişiklikler yapılmış. Hemen "ilk bende yaşandı", "benden başkasında olmadı" gibi olumsuz şeylere kaptırmayın kendinizi. Sıkıntı varsa da servise gidersiniz ve yazılım ile düzeltilir.
Hayatta o kadar çok olumsuz şey varken, bunlara takılmayın.

Agucba by Tapatalk

///////////////

Ormanci

• Membro
@agucba,

Brembolu spor paket iyiymiş valla o zaman. Yine yeni modellerde değiştirmişler demek ki, Allweather'da yine bildiğim Q2'nin devrede olmadığı, yalnızca çekiş kontrol sistemlerinin daha erken müdahale ettiği şeklindeydi. O da enteresanmış... Çünkü şöyle bir senaryo da hatırlıyorum, yağmurda asfaltı berbat olan bi yokuşta durdum, tekrar hareket etmek istediğimde kalkamadım, çekiş kontrol sistemi de lastiği tutmaya çalışınca stop edecekmiş gibi olup, araba yerinde saydı. Ben de onun üzerinde Dynamic'e alıp yardıra yardıra çıktım Q2 de devreye girsin diye :)

@Onur Mutlu,

Hmm onu bilmiyordum valla, teşekkürler bilgi için.

Onur Mutlu

• Membro
Belki Mk3'lerde Prefill'e ihtiyaç duyulmamıştır, çünkü, Mk3 ile sadece görsel değişiklik yapılmamış,  teknik anlamda da değişiklikler yapılmış. Hemen "ilk bende yaşandı", "benden başkasında olmadı" gibi olumsuz şeylere kaptırmayın kendinizi. Sıkıntı varsa da servise gidersiniz ve yazılım ile düzeltilir.
Hayatta o kadar çok olumsuz şey varken, bunlara takılmayın.

Agucba by Tapatalk

Evet haklısınız 😄. Biraz da duygusal yaklaştığım için arabaya insan ister istemez üzülmüyor değil. Emin değilim ama mk3 dizel otomatik test aracını sürdüğümde dna modlarına bakmıştım. Orada da açılıyordu diye hatırlıyorum. Vizelerden sonra servis randevusu alacağım.

Onur Mutlu

• Membro
@agucba,

Brembolu spor paket iyiymiş valla o zaman. Yine yeni modellerde değiştirmişler demek ki, Allweather'da yine bildiğim Q2'nin devrede olmadığı, yalnızca çekiş kontrol sistemlerinin daha erken müdahale ettiği şeklindeydi. O da enteresanmış... Çünkü şöyle bir senaryo da hatırlıyorum, yağmurda asfaltı berbat olan bi yokuşta durdum, tekrar hareket etmek istediğimde kalkamadım, çekiş kontrol sistemi de lastiği tutmaya çalışınca stop edecekmiş gibi olup, araba yerinde saydı. Ben de onun üzerinde Dynamic'e alıp yardıra yardıra çıktım Q2 de devreye girsin diye :)

@Onur Mutlu,

Hmm onu bilmiyordum valla, teşekkürler bilgi için.

@Ormanci Ne demek rica ederim 😄. Geçmiş olsun. İyi kurtarmışsınız arabanızı. Normal modda araba bayağı sakin gidiyor, D'yi gaza basarken kullanıyorum. Ama A modunu da motor eco da olsun ama yine de diğer sistemlerden de yararlanıyım diye kullandığım bir moddu. Prefill olayını öğrendiğim de şok oldum. Arkadaşla konuşurken tavsiyede bulundu bana; N yerine A'yı kullan, araban daha stabil gider hem de şanzımanın da güvenlik amacıyla daha kararlı çalışır demişti. Onun üstüne ben de prefillerin ben de açılmadığını söyleyince fark ettim. Arabamı 2 aydır kullanıyorum. Aldığım zaman güneşliydi gerek duymamıştım A moduna. Umarım çok sorun çıkarmadan hallolur.

ssg

• Membro
@Onur Mutlu Mümkünse test aracındakine bir bakıver.
MiTo 1.4 MA TCT
Giulietta 1.6 JTDm
-----------------
Eksi Alfalarım
-----------------
MiTo 1.4 TB
GT 2.0 JTS Selespeed

Onur Mutlu

• Membro
@Onur Mutlu Mümkünse test aracındakine bir bakıver.

@esg13 Ona da rica edicem bakabilir miyiz diye. İnşallah da düzelir.

agucba

• Amministratore
Dynamic

Natural

All weather

Bu da UCONNECT kataloğunda yazanlar

Dynamic

Neutral ve All weather

Yukarıda yazdığım gibi, belki Mk3'te ayarlarda değişiklik yapılmıştır.

Agucba by Tapatalk

///////////////

Onur Mutlu

• Membro
@agucba Zahmet etmişsiniz çok teşekkürler. Ben de internetten yabancı kaynakları araştırıyorum. Mk3 için İngilizce kullanım kılavuzuna ulaşabilirsem çok iyi olacak. Belki de dediğiniz gibi ayarlar değiştirilmiştir de yani açıkçası prefill gibi önemli bir güvenlik donanımının All Weather'dan çıkartılması bana mantıksız geliyor.

ihsany

• Membro
All weather modda prefill kapanabilir. All weather modda arac tepkileri yavasliyor, kaygan zeminde ani hareketlerden kacinilmasini dogru buluyorum. Bunu yaparken tum surucu profillerini dusunmus olabilirler.
Gene bildigim kadari ile prefill sadece D modda aktif oluyor.

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

Alfa Romeo 147 1.6 Eco
Alfa Romeo Giulietta 1.4 TB MA TCT
Alfa Romeo 156 2.0

İhsan Yaprak
L'amore è diverso in italiano

agucba

• Amministratore
Prefill bizde All weather modunda da aktif.

Agucba by Tapatalk

///////////////

vozkol

• Membro
Benim 2016 mk3 Giulietta'da all weather modunda frenler ''normal'' gösteriyor. Spor paket yok bu arada.
2004-2008 : 1997 145 1.6 Boxer
2010-2014 : 2006 156 1.6 TS Distinctive
2014-2016 : 2008 159 1.9 JTDM Distinctive plus
2016-....... : Giulietta 1.6 JTDM Super TCT

ihsany

• Membro
Bu linkte Prefill ile ilgili bölümde de sadece D modda aktiftir diyor. Ama içerik güncel midir bilemedim.  :kahve:

http://www.alfaromeo.com.tr/tr/arac-ekipmanlari/alfa-romeo-dna
Alfa Romeo 147 1.6 Eco
Alfa Romeo Giulietta 1.4 TB MA TCT
Alfa Romeo 156 2.0

İhsan Yaprak
L'amore è diverso in italiano

Onur Mutlu

• Membro
Benim 2016 mk3 Giulietta'da all weather modunda frenler ''normal'' gösteriyor. Spor paket yok bu arada.

@vozkol Zahmet olmazsa görsel atabilir misiniz acaba? Yeni Giulietta'larda neden böyle yaptılar bilmiyorum açıkçası.

cyk

• Membro
Benim kara mambada All weather modunda frenler prefill,2014  distinctive dizel modeli

Onur Mutlu

• Membro
@CengoCenk Hayırlı olsun aracınız. Cevabınız için beklemedeyim.
@cyk Teşekkürler cevap için. Yarına servis randevusu alıcam.

cAn16

• Membro
2014 tct modelimde bugün denedim Q2 sport paket . Prefill açık ;)

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2008 Blackline 147 - 1.6 TS 120Hp
2014 Alfa Beyazı Giulietta 1.4 TB TCT 170Hp
2006 Jamara Black 156 1.6 TS Distinctive 120Hp

Onur Mutlu

• Membro
@cAn16 Teşekkürler bilgilendirme için 😄.
@CengoCenk Takipteyim. Cuma günü için randevu aldım. Bakalım ne olacak ne diyecekler. Multimedya sistemi, direksiyonu sağa çevirince ses gelmesi ve şimdi de frenler. Frenlerimin balataları gözüküyor anlamadım ben de. Son olarak arka camlar açılırken zorlanıyormuş gibi ses çıkartıyor. Elektrik motoru zorlanma sesi çıkartıyor.

agucba

• Amministratore
Kızaklama diye bir şey mi kaldı! Ani frende kendini bırakma falan, bunlar 30 sene önce olan şeyler. 2016 Mk3'lerde karoseri hariç teknik iyileştirmeler de yapılmış, demek ki bunlarda böyle ihtiyaç duyulmuş.

Agucba by Tapatalk

///////////////

GoogleTagged