Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Giulietta Start&Stop Sorunu  (Okunma sayısı 31468 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

keremist

• Ziyaretçi
Ynt: Giulietta Start&Stop Sorunu
« #75 : 15 Ocak 2015, 13:50:54 »
her durduğumda çalışması gerekmez mi?dünden beri 250 km yaptım dna nın her modunda kullandım ama tık yok.motor stop etmiyor.acaba devre dışımı dedim düğmeye bastığımda ekranda star stop devre dışı diyor normal olarak.sonra tekrar basıyorum ışık sönüyor ve devrede diyor fakat ne duruyor nede başka bişey
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

chao

• Membro
« #76 : 15 Ocak 2015, 14:00:25 »
her durduğumda çalışması gerekmez mi?dünden beri 250 km yaptım dna nın her modunda kullandım ama tık yok.motor stop etmiyor.acaba devre dışımı dedim düğmeye bastığımda ekranda star stop devre dışı diyor normal olarak.sonra tekrar basıyorum ışık sönüyor ve devrede diyor fakat ne duruyor nede başka bişey

her durduğunuzda çalışmaz, dediğim etkenler çalışıp çalışmayacağını değiştirir ama 250 km yol yaptıysanız ve hiç çalışmadıysa servise sorun isterseniz.

Mesela ilk marşa bastığınızda normalde araba soğuk olduğu için ilk durduğunuzda hemen çalışmaz, ama bazen çalıştığı da oluyor. Demek istediğim düzenli bir çalışma sistemi yok.Ama hiç çalışmıyorsa servis yakınınızdaysa bir sormakta fayda var.
2004 Alfa Romeo 147 1.6 TS Distinctinve
2013 Alfa Romeo Giulietta 1.4 TB 120 Progression Pluse
2014 Alfa Romeo Giulietta 1.6 Jtd Distinctive
2016 Alfa Romeo Giulietta 1.6 Jtd Super TCT

Ugur55

• Membro
« #77 : 15 Ocak 2015, 17:42:50 »
Arabaya binince yaptıgım ılk sey start stopu kapatmak.sonrasında kafam rahat dolasıyorm.
2012 Giulietta 1.4 MA Distinctive Mk1
2015 Giulietta 1.6 JTDM Distinctive Mk2
2015 Giulietta 1.4 MA TCT Distinctive Mk2
,,

ozoozo

• Ziyaretçi
« #79 : 15 Ocak 2015, 18:17:58 »
Arabaya binince yaptıgım ılk sey start stopu kapatmak.sonrasında kafam rahat dolasıyorm.

Eziyetten başka bir şey değil , bende kapatıyorum özellikle de manuel arabada ızdırap.

fevkalbeser12

• Membro
« #80 : 15 Ocak 2015, 18:20:50 »

Eziyetten başka bir şey değil , bende kapatıyorum özellikle de manuel arabada ızdırap.
Otomatikte de ızdırap, ilk kez start stopu olan bi araç kullanıyorum, her motor durduğunda sanki araba bozulmuş gibi geliyor:)
Araba markalarından bir insan yaratmak istesek toyota beyni, aston martin yüzü, cadillac karnı ve alfa romeo bu insanın kalbi ve ruhu olur...
                         jeremy clarkson

FAKmito

• Membro
« #81 : 15 Ocak 2015, 18:34:36 »
Hocam yazilanlari okumadim ama benimde basima mito qv mde geldi ayni sorun aradim taradim bulamadim en sonunda anladimki araci aldigim kisi akusunu degistirmis ve start stop olmayan aku takmis aracin akusu start stop akumu buna dikkat edin ben start stop aku aldim ve duzelmisti :)

Ugur55

• Membro
« #82 : 15 Ocak 2015, 21:16:55 »

Otomatikte de ızdırap, ilk kez start stopu olan bi araç kullanıyorum, her motor durduğunda sanki araba bozulmuş gibi geliyor:)
aynı sekılde rahat edemiyorum motor calısmıyoken.S&S mumkun olsada sureklı kapalı durumda kalsa.mumkunmudur bu arkadaslar varmı bununla ugrasan?
2012 Giulietta 1.4 MA Distinctive Mk1
2015 Giulietta 1.6 JTDM Distinctive Mk2
2015 Giulietta 1.4 MA TCT Distinctive Mk2
,,

eminpar

• Membro
« #83 : 15 Ocak 2015, 22:17:16 »
Tuşa bastığınızda siz tekrar açana kadar zaten kapalı kalıyor. Arabayı kapatıp açmanız farketmiyor

Lbe

• Membro
Giulietta Start&Stop Sorunu
« #84 : 16 Ocak 2015, 05:19:16 »
Tuşa bastığınızda siz tekrar açana kadar zaten kapalı kalıyor. Arabayı kapatıp açmanız farketmiyor

İlginç bi durum; bazı araçlarda dediğiniz gibi s&s'i bi kere kapatırsanız, siz tekrar açana kadar kapalı kalıyor ama bazılarında kapatsanız bile aracı kapatıp açarsanız tekrar aktif oluyor.Mesela benimki ikinci şekilde.Ayrıca bu olay yeni kasa - eski kasa diye ayrılmıyor.Mesela arkadaşımın 2013 model makyajsız Giu'sunda bi kere s&s'i kapatırsan sürekli kapalı kalıyor

LBE..!!!

krm1983

• Membro
« #85 : 16 Ocak 2015, 07:45:32 »

İlginç bi durum; bazı araçlarda dediğiniz gibi s&s'i bi kere kapatırsanız, siz tekrar açana kadar kapalı kalıyor ama bazılarında kapatsanız bile aracı kapatıp açarsanız tekrar aktif oluyor.Mesela benimki ikinci şekilde.Ayrıca bu olay yeni kasa - eski kasa diye ayrılmıyor.Mesela arkadaşımın 2013 model makyajsız Giu'sunda bi kere s&s'i kapatırsan sürekli kapalı kalıyor

LBE..!!!
+1283

Giulilerde kontak kapatip açınca ss sistemi tekrar devreye giriyor.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
Siamo fatti della stessa materia di cui sono fatti i sogni.

eminpar

• Membro
« #86 : 16 Ocak 2015, 08:00:08 »
Benim araç 2012 tct  kontağı kapattığınızda değişme olmuyor. Kapalıysa kapalı kalıyor. Diğer birşey de DNA modu. Hangi modda  bırakırsan  o modda  kalıyor.

fevkalbeser12

• Membro
« #87 : 16 Ocak 2015, 08:56:32 »
Benim araç 2012 tct  kontağı kapattığınızda değişme olmuyor. Kapalıysa kapalı kalıyor. Diğer birşey de DNA modu. Hangi modda  bırakırsan  o modda  kalıyor.
Galiba o konu yazılımla alakalı, mesela bu olaylar 2011lerde olmuyormuş, dna modunu "d" bırakırsan araba tekrar çalıştığında "n" modu ile başlıyormuş. Sadece "a" da aynı kalıyormuş gene start stopta her seferinde açıp kapatman gerekiyormuş, demek ki alfa romeo biz bunu ilk defa yaptık kullanın ulan diyor:) Peki benim bi sorum olucak anahtardaki açma tuşuna uzun süre basınca camlar iniyor mu?
Araba markalarından bir insan yaratmak istesek toyota beyni, aston martin yüzü, cadillac karnı ve alfa romeo bu insanın kalbi ve ruhu olur...
                         jeremy clarkson

eminpar

• Membro
« #88 : 16 Ocak 2015, 09:13:48 »
Evet uzun basınca iniyor da kapatıyor da ama sorun sunroo

eminpar

• Membro
« #89 : 16 Ocak 2015, 09:15:27 »
Galiba o konu yazılımla alakalı, mesela bu olaylar 2011lerde olmuyormuş, dna modunu "d" bırakırsan araba tekrar çalıştığında "n" modu ile başlıyormuş. Sadece "a" da aynı kalıyormuş gene start stopta her seferinde açıp kapatman gerekiyormuş, demek ki alfa romeo biz bunu ilk defa yaptık kullanın ulan diyor:) Peki benim bi sorum olucak anahtardaki açma tuşuna uzun süre basınca camlar iniyor mu?

Evet uzun basınca iniyor da kapatıyor da ama sorun sunroof da . Sunroof kapanıp açılmıyor.

chao

• Membro
« #90 : 16 Ocak 2015, 11:36:25 »

Evet uzun basınca iniyor da kapatıyor da ama sorun sunroof da . Sunroof kapanıp açılmıyor.

bir sunroof'un kapanmaması,
iki aynaların kapanmaması. Arkadaş yaptın madem basılı tutunca hepsi kapansın :)

Alfadanadam

• Moderatore
« #91 : 17 Ocak 2015, 12:04:45 »
Yıllar arasında yazılım varkı var arkadaşlar. Daha önce de yazmıştım, kardeşimin Giulietta ile benimki arasında tam 1 sene var. Benimki 2012 onunki 2013. Ben her seferinde kapatmak zorundayım ama o aylar önce bir kapattı hala kapalı start-stop :)

krm1983

• Membro
« #92 : 17 Ocak 2015, 14:20:15 »

Yıllar arasında yazılım varkı var arkadaşlar. Daha önce de yazmıştım, kardeşimin Giulietta ile benimki arasında tam 1 sene var. Benimki 2012 onunki 2013. Ben her seferinde kapatmak zorundayım ama o aylar önce bir kapattı hala kapalı start-stop :)

Yazılım güncellemesiyle yapılabilir mi acaba

Alfadanadam

• Moderatore
« #93 : 17 Ocak 2015, 17:26:57 »
Olmuyor maalesef. 35.000 bakımında talep etmiştim. Bu sefer de söyledim. Zaten yetkili servis rutin kontrol için kendi bilgisayarına bağladığında yazılım güncelleme vars uyarıyor ve ona göre yüklüyorlar. Aynı cep telefonunuzu bilgisayara bağlayıp cihazınızın programıyla eşleştirdikten sonra eğer yazılım güncelleme var mı diye sorgulama yaparsanız direk cihazınıza özel bir güncelleme varsa uyarıyor ya o hesap.

35.000 bakımında silecekler için güncelleme olmuştu mesela ve ciddi farketmişti, öncesinde çok saçma çalışıyordu silecekler. Şimdi zaman aralıkları daha muntazam.

krm1983

• Membro
« #94 : 24 Ocak 2015, 07:22:31 »
Debriyaj switch'i değişti ve sorun çözüldü.

cario

• Membro
« #95 : 26 Ocak 2015, 11:16:16 »
Hoşgeldiniz.

Start&Stop ile ile ilgili olarak Evren Bey'in dediği gibi, bu sistem klima açık olduğunda ve iç sıcaklığa yükselmek için kompresörün devrede olduğu gibi durumlarda çalışmaz.

Servise gittiğinizde bilgisayara bağladıklarını söylediler. Merak ettiğim durum şu. Sadece bilgisayara mı bağladılar, yoksa yeni yazılım da yüklediler mi? Eğer sadece kontrol için bilgisayara bağlandı ise bir sonuç alamazsınız. Start&Stop öncelikle yazılımsal bir sistem olduğundan, yapılması gereken aracınıda bulunan yazılımı güncelletmek olacaktır. Böylelikle sorunuz halledilmiş olacaktır. Ancak güncelleme sonrası sorununuz devam edecek olursa, bu kez mekanik bir arızanın olup olmadığı araştırılmalı. Ancak önce yazılım güncellenmeli bence. Sorun devam ederse, mekanik çözümün neler olabileceğini araştırıp buluruz.

Yine güncelleme sonrası D. N. A.'nın tepkilerinde de değişiklik olacaktır. N modunuzun performansı D moduna biraz yaklaşacaktır.

Böyle bir güncelleme yapılıyor mu diye Antalya Birmot Alfa Servisini arayıp sordum. Öyle birşey yok hocam onları dışarda yaptırıyorlar falan dedi adam :) Nasıl servis bunlar..
17' Alfa Romeo Giulia Veloce Q4
11' Alfa Romeo Giulietta 1.4 170 MultiAir
06' Alfa Romeo 159 JTDm
05' Alfa Romeo 147 1.6 TS
96' Fiat Coupé Plus 2.0

Kibitzer

• Membro
« #96 : 14 Nisan 2015, 10:11:22 »
Aylardır çalışmayan start-stop dün akşamdan itibaren çalışmaya başladı  :o Dün akşam eve dönerken sıkışık trafikte debriyajdaki ayağımı düzeltmek için boşa aldım, çektim, stop etti. O kadar şaşırdım ki "Ya viteste miydi de hızlı çekip ben stop ettim" diye düşünmeden edemedim ama baktım start-stop sembolü çıktı ekranda. Sonra ışıklarda tekrar durdu yine şaşırdım. Sonra acaba neden diye düşünürken sıcaklığın 20 derece olduğunu gördüm. Acaba 20 derece altında çalışmıyor mu diye düşündüm. Bu sabah 13 derecede de çalışıyordu. Ne oldu da tekrar çalışmaya başladı anlamadım.

fevkalbeser12

• Membro
« #97 : 14 Nisan 2015, 10:42:29 »
Aylardır çalışmayan start-stop dün akşamdan itibaren çalışmaya başladı  :o Dün akşam eve dönerken sıkışık trafikte debriyajdaki ayağımı düzeltmek için boşa aldım, çektim, stop etti. O kadar şaşırdım ki "Ya viteste miydi de hızlı çekip ben stop ettim" diye düşünmeden edemedim ama baktım start-stop sembolü çıktı ekranda. Sonra ışıklarda tekrar durdu yine şaşırdım. Sonra acaba neden diye düşünürken sıcaklığın 20 derece olduğunu gördüm. Acaba 20 derece altında çalışmıyor mu diye düşündüm. Bu sabah 13 derecede de çalışıyordu. Ne oldu da tekrar çalışmaya başladı anlamadım.
Bence o tamamen arabanın ruhsal durumuyla alakalı. Kullanma kılavuzunda bi ton şart var start stopun devreye girmesi için mesela klimanın kapalı olması gerekiyor, arka cam rezistansın kapalı olması gerekiyor, havanın belli bi derece altı olmaması gerekiyor vs. gibi. Havalar genelde burda iyi, bazen sabah çalışıyor öğlen çalışmıyor. Zaten bi yakıt tasarrufu yaptığınada inanmıyorum. En güzeli tamamen kapatmak:)
                         jeremy clarkson

chao

• Membro
« #98 : 14 Nisan 2015, 11:45:08 »
start&stop kendi içinde bütün çalışmama sebeplerini çürüten bir sistem. Ben bazen denemek için arka rezistansı açıyorum çalışıyor, klima açık çalışıyor, motor soğukken çalışmaz diyorlar motor daha yeni çalıştırdığımda otoparktan çıkarken bile çalışıyor.
ben aküyü değiştirttikten sonra sorun yaşamadım start&stop ile ilgili. tabi aküyü değiştirdikten sonra kendi içimde bazı önlemler aldım.
Mesela arabaya biner binmez teybi açardım, açmıyorum, havalandırmayı hiç kapatmazdım arabadan inerken artık kapatıyorum vs. gibi. ne kadar tutar ne zamana kadar çalışır keyfine kalmış :)

Kibitzer

• Membro
« #99 : 14 Nisan 2015, 12:01:25 »
Bence o tamamen arabanın ruhsal durumuyla alakalı. Kullanma kılavuzunda bi ton şart var start stopun devreye girmesi için mesela klimanın kapalı olması gerekiyor, arka cam rezistansın kapalı olması gerekiyor, havanın belli bi derece altı olmaması gerekiyor vs. gibi. Havalar genelde burda iyi, bazen sabah çalışıyor öğlen çalışmıyor. Zaten bi yakıt tasarrufu yaptığınada inanmıyorum. En güzeli tamamen kapatmak:)
start&stop kendi içinde bütün çalışmama sebeplerini çürüten bir sistem. Ben bazen denemek için arka rezistansı açıyorum çalışıyor, klima açık çalışıyor, motor soğukken çalışmaz diyorlar motor daha yeni çalıştırdığımda otoparktan çıkarken bile çalışıyor.
ben aküyü değiştirttikten sonra sorun yaşamadım start&stop ile ilgili. tabi aküyü değiştirdikten sonra kendi içimde bazı önlemler aldım.
Mesela arabaya biner binmez teybi açardım, açmıyorum, havalandırmayı hiç kapatmazdım arabadan inerken artık kapatıyorum vs. gibi. ne kadar tutar ne zamana kadar çalışır keyfine kalmış :)

Hanım zaten komple kapatıyor kullanırken. Fakat şimdi ne oldu da çalıştı hiç anlamadım. Hava ısınınca akünün performansı düzeldi belki de diye düşünüyorum bulabildiğim en mantıklı açıklama olarak.  Buraya yazarım artık ne zaman tekrar çalışmamaya başlayınca.

GoogleTagged