Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Jantta çatlak konusu hakkında  (Okunma sayısı 1977 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rain man

• Membro
Jantta çatlak konusu hakkında
« : 22 Aralık 2015, 16:01:57 »
Arkadaşlar merhabalar.

Bugün öğlen ön lastiğimin inik olduğunu görüp lastikçiye gittiy lastik patlamış  sandım ama jantin iç tarafında çatlak vardı. Şişirip sanayiye geçtim. Şimdilik kaynak yapıldı her ne kadar kaynağı yapan kişi kayıtsız ol dese de içime bir kurt düştü.

Resimlerini de atayım. Gerçi kaynak sonrası resim ama yaklaşık iki cm uzunluğunda idi.

Tavsiyeleriniz nedir arkadaşlar?

Yeni jant almalı miyim?şimdilik arkalara takıyorum bu janti.

Gerçi bunu bahane edip yeni sete de geçme düşüncesi var. Ama ocaktan sonrayı beklemem lazım onun için.

Alfa Romeo 147 1.9 JTD Q2 2009

muğlalı

• Membro
Ynt: Jantta çatlak konusu hakkında
« #1 : 22 Aralık 2015, 16:20:22 »
Jantlar orjinal değil mi Veysel?Ben geçen sene 1 cm kadar yaptırdım replikaya bir şey olmadı 10 bin km, olanıda duymadım hiç ülkemiz yollarında normal bir durum bir sürü janta kaynak yapılıyor her gün kafana takma o kadar.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

rain man

• Membro
« #2 : 22 Aralık 2015, 16:21:19 »
Orjinal üstad. Çok büyük sorun olmaz mı diyoruz yani :-)

muğlalı

• Membro
« #3 : 22 Aralık 2015, 16:23:17 »
Bende olmadı bu işlerde kesin konuşulmaz klasik olacak ama jant üzerinde gidiyoruz der herkes şahsi kanaatim arkaya taktığın sürece riski minimuma indirirsin.

milano 75

• Membro
« #4 : 22 Aralık 2015, 16:31:26 »
geçtiğimiz sene yılbaşı akşamı ters istikamete dönerken kaygan zeminde toplıyamadım kaldırıma sağlam gömdüm sağ arkayı,jantın çanağı 5 cm kadar yarıldı,kaynattık,kullanıyorum.replikanın ağababası bide,RC marka.jantcı randıman vermiycek olsa git kendine jant al der zaten (sanırım)
delilikten muzdarip değilim,her anının tadını çıkarıyorum

rain man

• Membro
« #5 : 22 Aralık 2015, 17:15:21 »
Anladım Mehmet abi. O zaman şimdilik böyle devam edeceğiz. Eğer bu sorun tekrar ederse zaten tekrar kaynakla gitmeyi düşünmem. Zaten sürekli yola çıkmadan lastikleri kontrol ederim bundan sonra daha bi dikkatle bakacağım artık. Eyvallah arkadaşlar.

Balans ayarına gerek yok mu diye sordum adam takarken yok dedi jantin bi bölgesini yakıp eritip birşeyle dolduruyorsun ama nasıl balansa ihtiyacı olmuyor bilmiyorum.

Gouki

• Amministratore
« #6 : 22 Aralık 2015, 17:23:39 »
Geçmiş olsun. Tutmayacağı için olabilir mi :)

milano 75

• Membro
« #7 : 22 Aralık 2015, 17:33:19 »
balans tutmaz büyük ihtimal,fabrikasyon janta sonradan göz hesabı yapılan bi yama işlemi neticede,o bölgenin ağırlığı falan incedende olsa değişmiştir.bu muhabbet aynı orjinal_replika jant muhabbeti gibidr.birinin başına bişey gelmemesi kimsenin başına gelmiyeceği anlamına gelmez,araba jant üstünde gidiyo neticede ama memleket şatlarında binlerce araç kaynaklı veya düzeltilmiş jantla geziyo,hepside sanayi ortamında,eskisinden sağlam oldu aaabi ağzıyla yapılan işler.spacer,uzun bijon,oynak bijon v.s ne kadar sağlıklıysa buda o kadar sağlıklı işte  ;)

mahoretti

• Membro
« #8 : 22 Aralık 2015, 17:35:02 »
konu ile yakından alakalı olarak başıma geleni azayım da aklınızın bi köşesinde dursun. Şöyleki, 1-2 ay önce Tire'ye giderken Torbalı yolunda sol şeritte bir mazgal denk geldi. Girdik çıktık. Lastikte sorun yok. Jantta sorun yok. Devam.... Geçen Haftasonu vizeden kaldık. Sol ön lastiğin iç kısmından bir parça kopmuş resmen. yaklaşık 5cm kadar. Değiştir gel dediler. Jantta o bölgede yine de sorun yok ama görmediğimiz yerlerde böyle sıkıntılar olabiliyormuş, öğrenmiş olduk...

blackgear

• Membro
« #9 : 22 Aralık 2015, 17:46:24 »
Veyselim, problemin ansızın olması beni düşündüren tek nokta. Yakın zaman içerisinde çukura da girmediğini belirtmiştin telefonda.

Bu da üretim hatası şüphesine götürüyor beni. Evet, mazgala düşsen, ne bileyim, sert bir çukura denk gelsen, problem değil, kullanım kaynaklı deriz ama, durduk yerde olması beni endişelendiriyor. Ben olsam, hiçbir tekere takmazdım. Allah muhafaza kırıldıktan sonra önde veya arkada çok büyük farkı olmaz muhtemelen. En kısa zamanda bir tane veya takım jant bakardım :) İçim rahat binerdim.

Bu arada kaynak sonrası arkadaşların da belirttiği gibi, balans ayarı bir hayli zor olur. jantın arkada olmasının tek avantajı da burada ortaya çıkıyor bence. Çok rahatsız olmazsın.

Tekrar geçmiş olsun...

rain man

• Membro
« #10 : 22 Aralık 2015, 17:59:52 »
Abi o zaman mantıklı olan bir süre bu şekilde idare edip (obsesyondan çıkıp da rahatlıkla sürebilir miyim bilmem) sonrasında hiç de uzatmadan en azından ya tekini ya da başka sete geçecek şekilde bu işi sonlandırmak gerek. Sonuçta bütün ağırlığı taşıyan parçalar. Bu zamana kadar herşeye müdahale ettik. Zaten ilk bakan lastikçinin hocam bu janta ne olmuş diye verdiği tepki biraz işkillendirdi beni de. Çünkü o kadar yol gittim geldim, kasislerden 20 ile geçen adamım, aracı uzun zamandır tanıdığım ve bildiğim için gördüğüm çukurların hiç birine girmedim hatta son 2 ayda çukura bile girmedim diyebilirim :)

O yüzden bu durum beni de irite etmedi değil.

Şimdiden jant bulma opsiyonlarımı buraya yazayım. Gören duyan bilen orjinal janta beni ulaştıracak olan, q2 veya gta jantlarının tedariğinde yardımcı olacaklara hayır duamı esirgemeyeceğimi belirteyim :)

Yorumlar ve yönlendirmeler için teşekkürler arkadaşlar. Eşeği sağlam kazığa bağlamak önemli :) Diyecek başka söz yok.

martini_lancia

• Membro
« #11 : 22 Aralık 2015, 18:08:57 »
Öncelikle geçmiş olsun;eğer olağan dışı bir durum yaşamadı iseniz sizden önce kaynaklık bir durum vardır belki ve akabinde fatura size denk gelmiş de olabilir.

Zira birkaç sene önce, Sivas'a giderken kraterden hallice bir çukura,istemsiz sert girip çıkmamla Goodyear marka 2 lastiğim 3 farklı yerden baya baya balon olmuş,muadillerini o an bulamadığım için 4 lastiği değiştirmek zorunda kalmıştım.

Ancak, Alfa Romeo üretimi orijinal 17" jantıma birşey olmamıştı,düşünün aradan yıllar geçmesine rağmen yaşadığım o sertlik hala aklımda;sizin de jantlarınız orijinalmiş;jantlara hasar verecek bir durumu illaki bilirdiniz ve hissederdiniz gibime geliyor.

Jantınıza; Argon kaynağı yapıldı ise,usta da işinin ehli ise pratik anlamda çok da sıkıntı olmaz,ancak çok titiz birisi iseniz bence değişime gitmelisiniz.Ben olsam değişime giderdim.
2002 Cosmo Blu manual 156 2,0ts.

sbk0655

• Membro
« #12 : 22 Aralık 2015, 18:11:58 »
Veysel gecmis olsun , bende bir takim 17 inch jant lastik var satilik.Benim 2.5 dan kalma bak bakalim hosuna giderse konusuruz.

rain man

• Membro
« #13 : 22 Aralık 2015, 18:25:13 »
@martini_lancia üstad teşekkürler. Dediğim gibi yakın zamanda İstanbul'a git gel toplamda 3000 km yaptım. Ve bir tane çukura girmeden geldim diyebilirim. Keza sonrasında da benzer şekilde girdiğim çukur yok. Zaten süspansiyonlar sert ve yaydan sonra bir de ufak bir sürtme sorunu olduğu için bırakın çukuru yoldaki seviyelenmeleri bile en ince ayrıntısına kadar tüm farkındalığımla dikkat ediyor olduğumdan öyle bir sıkıntıya mahal verecek bir durum yaşasam bilirdim.

Sadece kadir abi'nin sıcak soğuk hava değişimi yaşandı mı sözünden mütevellit aklıma gelen tek şey var, araba İstanbul'dan dönüş yolunda kirliydi. Görenler bilirler, Kırşehir'de şoförler odası birliğinin dinlenme tesisleri var. Ben de arabayı oraya parkettim, orada bir personel ücretsiz duran arabaları yıkıyordu dönüş yolunda benim öyle bir talebim olmamış olmasına rağmen araba yıkanmıştı. Ben de yola çıkacağım zamanlar öncesi ve sonrasında arabaya su değdirmiyorum. Malum frendir janttır belirli sıcaklığa ulaştığı için ani bir şok olmasın diye. Yakın zamanda çatlatacak kadar çukura girmediğimi hatırlayınca bu geldi aklıma. Çünkü döndüğümde adam başka arabaları yıkıyordu baktım benim araba da yıkanmış. Umarım lastik janta direk tazyikli suyu vermemiştir diyerek yola çıktık.

2-3 gün önce de o lastiğin havası biraz düşük gelmişti. Ben de lastikler yeni takıldığı için belki diye düşündüm, lastik havalarını kontrol edip şişirdim. Acaba o zamandan var mıydı çatlak merak konusu.

@sbk0655 abi mesaj attım. 

fatihmehmet

• Membro
« #14 : 22 Aralık 2015, 18:50:04 »
@rain man

Abi geçmiş olsun.
O dayıyı bildiğimden ben uzak 2. Sıraya parkederim hep orda

Kırşehir'e kadar gelmişken keşke görüşebilseydik diyeceğim ama baba ile beraber geldiğin için diyemiyorum

Sent from my iPhone using Tapatalk
2007 - Alfa Romeo GT Q2 1.9 JTD (2019-.....)
2004 - Alfa Romeo 156 mk2 2.0 TS Manuel. (2016- 2019)
2008 - Alfa Romeo 147 1.6 TS - Alfa Rosso. (2013-2016)

rain man

• Membro
« #15 : 22 Aralık 2015, 19:04:34 »
@rain man

Abi geçmiş olsun.
O dayıyı bildiğimden ben uzak 2. Sıraya parkederim hep orda

Kırşehir'e kadar gelmişken keşke görüşebilseydik diyeceğim ama baba ile beraber geldiğin için diyemiyorum

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ben ne kadar sakındıysam o kadar başa geliyor ya :) O insanı üzüyor gerçekten. Bakalım artık şimdilik :)

rain man

• Membro
« #16 : 22 Ocak 2016, 16:03:25 »
Arkadaşlar selam. İçim rahat etmedi bir türlü hatta forumdan arkadaşlar ile de konuştuk onlara da sordum tartıştık falan. Şu iki jant için ne düşünüyorsunuz? Gta olanın daha önce konusu geçmişti. Aracı alıp fahiş fiyattan jantları satılığa çıkardığını okumuştum.

Benim jantlardan birisi kaynak, malum binen yük daha da artacak zamanla, bozulan mukavemet vs vs vs. Tereddüt içinde binmektense az bindiğim zamanlarda kışlık olarak kullanmak daha mantıklı geliyor. O yüzden arayıştayım bayağıdır.

Özellikle 18 q2 satıcısı ile ilgili bilen eden var mı?

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-jant-lastik-takimlari-orjinal-faturali-alfa-romeo-gta-jant-lastik-247525503/detay/

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-jant-orjinal-alfa-romeo-gt-18-inc-jant-225706731/detay

mahoretti

• Membro
« #17 : 22 Ocak 2016, 17:29:02 »
GTA nın lastikleri sözde 0 ayarında... Hiç sıfır ayarında lastik görmesek tamam.... 2500 de ciddi rakam lastiklerin durumu göz önüne alındığında...

Alfadanadam

• Moderatore
« #18 : 22 Ocak 2016, 17:36:38 »
Jant için @tolga_ozhan ile görüşsen aslında.

milano 75

• Membro
« #19 : 22 Ocak 2016, 17:39:15 »
starmax sıfır olsada sıfır ayarında olsa da birşey değişmez zaten,lastiksiz alıyormuşum gibi düşün,o parayı sadece janta vermiş kabul et  ;) 18 gt ler sıfır mı? şu an replika 18 ler o fiyatları buluyor veysel,sıfır veya sıkıntısız,masrafsız(boya falan)kondisyondaysa makul.tabi +lastik masrafları falan girecek işin içine 18 alınca.zor iş jant işi ya,bu aralar işler durgun dükkanda,önümde pc,ya bizim forumda,ya aydınlatma forumlarında yada jant ilanlarındayım bende,acaip sıkıntı  :)

milano 75

• Membro
« #20 : 22 Ocak 2016, 17:40:12 »
face de  bi grupta teledial ilanı var,ona baktın mı?17 ise oda alınabilir,fiyatı makul gibi

rain man

• Membro
« #21 : 22 Ocak 2016, 17:45:07 »
Abi teledial'in 147'ye yakışacağını düşünmüyorum ama görmedim bakayım ona da bulabilirsem,

18" jant sıfır değil, her ne kadar resimlerini haftasonu gönderecek olsa da (ilan sahibinin babasının evindeymiş jantlar), şu an sıfırı 2400 lira, geçen hafta stokta vardı Sercan abiyle konuşmuştuk öncesinde, şu an yok.

18 jant = ön düzende daha çabuk bozulma, daha fazla yük, artan ağırlıkla azalan performans, en azından yazlık lastik parası, tek katkısı ise sadece görnüşte daha sert duracak. Başka bir katkısı olmayınca mantıksız geliyor ama q2 jantının da orjinalinden başka birşey takmak istemiyorum sonuçta modelin kendisini belli ettiği jant. Onun içinse sahibi 1400'e kadar düşüyor.

@Alfadanadam Bülent abi, tolga abiye sordum ancak sanırım bu aralar yoğun. Ulaşamadım telefondan da forumdan da. O yüzden yaza kadar araştırıyorum bunları da bu aralar keşfedince kaçırmadan halletmek istiyorum hepsi bu :) Gerçi sen de beni aceleciliğimle tanımıştın biraz da onun etkisi var tabi.

GoogleTagged