Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Jantta ve Aracın Alt kısımlarındaki Yağlanmalar..  (Okunma sayısı 1117 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fluhayat

• Membro
Jantta ve Aracın Alt kısımlarındaki Yağlanmalar..
« : 14 Aralık 2017, 17:00:56 »
Öncelikle merhaba..Konum ile ilgili forumda arama yaptım ancak tatmin edici bir sonuca ulaşamadım.
 Lastik değişiminden sonra balans ayarındaki sıkıntıdan dolayı lastikçiye gittim bugün. Usta buna balans yapılmaz jant baya yağlanmış dedi ve krikoyla biraz daha kaldırdığımızda aracın altında ve ön takımın oralarda "baya" bir yağ tabakası gördük(sanırım damlama yoktu). Hatta ön takımda pıhtı halini almıştı. Motor, direksiyon ve fren hidrolik yağlarının seviyesinde sıkıntı yoktu. Tabi peyderpey eksilip yağlanmaya neden olmuşlarsa bilemeyecem.
-Öcelikle en kötü senaryodan başlayıp bu durum ne olabilir diye sorayım?
-İkincisi janttaki yağlanmanın nedeni şanzıman veya motorun oralarda meydana gelen kaçaktan dolayı oraya sıçrayan yağdan olabilir mi?
-Aracı böyle yürütmek pek sağlıklı olmaz sanırım?
-Son olarak yapılması muhtemel işlemler neler olabilir ayrıca masraf konusunda fikriniz nedir?
Bir de burada bir arkadaş 156 larda böyle sorunların olduğu(keçelerin pek sağlam olmadığı) konusunda bişeyler söylemişti. tabi tam olarak hatırlamıyorum.
Teşekkürler.
alfa romeo 2004 156 distinctive

admin

• Amministratore
Aks körüğü ne durumda?
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

fluhayat

• Membro
lastikçide pek anlayamadık. elle kontrolde pek bişey görünmedi. ama görsel olarak oradan da yağlanma(çıkış noktası) olabileceğini düşünüyoruz. bunun dışında motor altı ve şanzıman tarafında kalın denilebilecek tabakada yağın bulunduğunu gördüm. ocakta rutin bakımını yaptıracam buna da baktıracam ancak öncesinde bir fikir alıp hazırlıklı gideyim diyorum.

ekerem

• Membro
Eski aracimda (alfa değil) aks körükleri patlayınca aynı söylediğiniz gibi olmuştu.
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

fluhayat

• Membro
teşekkürler. böyle arabayı uzun yolda yürütmek sıkıntı olur değil mi?

alrem2510

• Membro
Aks korugu patlamissa sikinti olabilir. Basima uzun yolda gelmisti.  1 saatte bir durup gres yagi sıkmıstim ama riskli tabi.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

fluhayat

• Membro
bakalm başka ne kaçaklarımız var gelecek ay görecez. başa gelen çekilir. eyv sağol.

fluhayat

• Membro
evet arkadaşlar, bugün dayanamayıp eskişehir çağla otomotiv-evren ustaya götürdüm arabayı. dediğiniz gibi aks körüğünde çıktı sorun. ayrıca karterde ve subap kapağında meydana gelen sızıntı için de işlem yapılacak. olmuşken tam olsun dedim. karter sökülüp iyice temizlenecek bu da önceki kalıntıların temizliğini sağlayacak koyduğumuz yağ da daha verimli olacaktır diye düşünüyorum. bunun sonucu olarak yağ değişiminin yanında filtreleri de değiştirip 10k bakımını da aradan çıkartmış olacam. yağ olarak tek önerdiği yağ motul 6100 serisi 10-40..bunun haricinde yağ kullanmadıklarını söyledi. toplam masraf 700 civarı tutacak gibi duruyor(fiyat konusunda fikriniz?). fiyatı da bu konuda sorun yaşayabilecek ve tamir durumu olacak arkadaşlar için yazdım.

fluhayat

• Membro
Hafta sonu aracı teslim aldım. herşey halledilmiş. Yağ konusunda bişeyler söylemek istiyorum. bu sabah aracı çalıştırdım. Normalde sabahları(soğuk havalar) sesli çalışan araba tam anlamıyla sessizleşmiş. öncekisiyle alakası yok ve bu durum psikolojik falan da değil  :p .

Cihan82

• Membro
Geçmiş olsun, arabadaki bir sorun çözülünce hakikaten insan mutlu oluyor :) Sorunsuz,keyifli sürüşler dilerim  :nazar:
2003 Azzurro Gabbiano 156 Mk 1.5 SS
1998 Laguna 2.0 RXE
2015 Ford Tourneo Courier
2009 Fiat Bravo 1.4 T-Jet Emotion
2001 Ford Focus Sport Trend

ekerem

• Membro
Ynt: Jantta ve Aracın Alt kısımlarındaki Yağlanmalar..
« #10 : 18 Aralık 2017, 22:33:34 »
Hafta sonu aracı teslim aldım. herşey halledilmiş. Yağ konusunda bişeyler söylemek istiyorum. bu sabah aracı çalıştırdım. Normalde sabahları(soğuk havalar) sesli çalışan araba tam anlamıyla sessizleşmiş. öncekisiyle alakası yok ve bu durum psikolojik falan da değil  :p .
Geçmiş olsun, yenilenmiş aracınızda hayırlı olsun :) geç gördüm bende eskişehirdeyken çağla oto evren ustaya bi uğramıştım işini iyi yapan ve uygun çalışan birisiydi. Sorununuzu da halletmesi güzel olmuş :alfisti:
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

fluhayat

• Membro
Ynt: Jantta ve Aracın Alt kısımlarındaki Yağlanmalar..
« #11 : 19 Aralık 2017, 01:42:28 »
@Cihan82 Teşekkür ederim, artık önümüzdeki maçları bekliyoruz :)
@ekerem  körük sorundu ancak diğerleri biraz iç rahatlatıcı hamleler oldu. araba lifte kalkınca altını temiz göreyim dedim :) dediğin gibi evren usta makul adamdır. ayrıca ağır alfa hastasıdır  ;) en son bir tane alfa 33 topladılar. baya iyi iş çıkardılar.

GoogleTagged