Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: MK2 147 sorunlarım.  (Okunma sayısı 1766 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

uasport

• Membro
MK2 147 sorunlarım.
« : 06 Ağustos 2018, 09:42:29 »
Merhabalar. Uzun bir yazı olacak ama ilk alfa deneyimimde bazı sorunlar yaşıyorum :(

Aracı yeni aldım ve aldığımı da duyurmuştum. Araç ile ilgili bazı sorunlarım var. Su sirkülasyon bidonu aldığımda üst girişinden kırıktı ve su çamurluydu. Aracın bidonunu yan sanayi ürünle değiştirdik ve yaklaşık 2 saat sonra bidon tekrar aynı noktadan delindi. Daha sonra 1 gün idare etmek amacı ile giulietta su bidonunu koyarak ertesi gün tekrar değiştirmeye gittim. Yine yan sanayi fakat biraz daha kaliteli malzeme ile değiştirdik. Yaklaşık 1 hafta olucak ve hiç bir sorun yok. "AMA"

- 1. Sorunum : Su çok çamurlu ve bidonu değiştiren usta; bu bidonun delinmesi normal değil dedi ve sirkülasyon borularının çok gergin olduğunu söyledi. Şuan korkuyorum uzun yola gitmeye boruları kendim de kontrol ettim ve taş gibi denilecek durumda çok sıktıgında eğiliyor ama bilemedim yani bu durum uzun yolda bana sorun çıkartırmı borular deline bilir mi?

- 2. Sorunum ise right ligh ve airbag ışığı sorunu. Koltuk altında bulunan kablolarla oynadım fakat düzelme yok.

- 3. Sorunum ve en büyük sorunum : araç lpg'de iken klima açık vaziyette kesinlikle minik bir yokuşta bile kalkmıyor. LPG ustasına götürdüm araç haraket halinde ayar yapmaya çalıştı fakat ayar olmadı. Enjeksiyonların yanlış şekilde monte edildiğini söyledi ve 600 TL enjeksiyon değişiminden bahsetti yada motorun içe manifoltun ordan bir boru yardımı ile monte edilmesi gerekli bu uzun soluklu olur ve 1000 TL tutar dedi. Fakat bazen araç benzinde oldugunda da klima açıkken yokuşta yememe gibi bir durumu oluyor. Araç kalkıyor ama uzamıyor.  Mekanik olarak bir sorunu olabilir mi acaba ?

- 4. isteğim :) : İstanbul / Anadolu yakasında Mk2 147 olan deneyimli bir arkadaşla buluşup bunları test edebilirmiyiz.
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2018, 09:58:05 Gönderen: uasport »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

radar54

• Membro
Ynt: MK2 147 sorunlarım.
« #1 : 06 Ağustos 2018, 10:50:24 »
2'ye cevap; sağ far veya park ampulü patlak ise değiştirin arıza kodu kendiliğinden gider. Air bag alırken yanıyor muydu veya satıcı bunu size söyledi mi? Sadece soketten olmayabilir.

3'e cevap; 1.6 motorlarda klima açıkken aracın zorlanması normal fakat kalkmıyor demişsiniz. Bundan kastınız yavaş hızlanması ise sıkıntı yok aynı yokuşta klima kapalı deneyin yine de kalkmıyorsa sorun arayışına girin. Klima açıkken UZAMA yapmaması normal 1.6 motorla ki kırmızı ışıkta bile stop ettirir neredeyse klima ;)
2004_156 1.6 TS Progression 2015-2018

2008_147 1.6 TS Collezione 2018-2019

2004_156 2.0 TS Distincive Selespeed 2019-2023

2006_159 1.9 JTD Distincive Manuel 2023-

uasport

• Membro
« #2 : 06 Ağustos 2018, 10:54:59 »
@radar54  Cevabınız için çok teşekkürler. Arka sislerde tek ışık yanıyor sis bu hatayı verebilirmi ? Ayrıca aracın farları açıkken bu hatayı almıyorum sadece farları kapattıgımda uyarı vermeye başlıyor.

Airbag'lerin sağlam olduğunu biliyorum kontrolunu yaptırdım ayrıca bir defa 5 dakikalıgına da olsa air bag ışığı sönmüştü fakat tekrar yanmaya başlamıştır.

- Gaz'da hiç kalkmıyor ama benzinde kalkıyor fakat yavaş yavaş hızlanıyor. Mekanik bir sorun olmasından şüpheleniyorum LPG'ci dedi ki mekanik sorun var ise yaptığımız işlem işe yaramaz ama %90 düzelir demişti.

fluhayat

• Membro
« #3 : 06 Ağustos 2018, 11:11:43 »
1. Önemli bir durum ve uzun yola çıkmanı tavsiye etmem. Hararet yaptırabilirsin bu sefer de dünya masraf çıkar.
2. En kolay çözülebilir sorunun bu sorun. Usta kolaylıkla halleder.
3. Enjeksiyonlar yanlış bağlandıysa enjeksiyonu neden değiştiriyor orasını anlamadım açıkçası. Egzoz sistemine de baktır. Hava filtresinin o kısımlarına baktır. Daha çok egzoz veya hava sistemiyle ilgili bir durum gözüküyor.
Bence işinin ehli ustalara git yoksa o usta bu usta gezersin çözüm bulamazsın 1. ve 2. sorunlarına.
alfa romeo 2004 156 distinctive

Alfawhite

• Membro
« #4 : 06 Ağustos 2018, 11:12:31 »
Öncelikle sıkıntılarınız için bol sabırlar ve geçmiş olsun diliyorum.

1. Hiç bir zaman yan sanayi kullanmayın, italyan arabaları nazlıdır ve yabancı parçalara pek iyi tepki vermezler. 2.el araç alırken her zaman ama her zaman, radyatör , devirdaim ve hortumları değiştiririm. 10 yaş üzerine dikkatli bakım olmaması sonucu çamurlaşma normal. temizlenmeye ve bazı parçaların yenilenmeye ihtiyacı var.

2. Airbag kablolarıyla oynamakla düzelmez. Önce aracı bilgisayara bağlatıp sorunun ne olduğu görülmeli, yetmiyorsa airbagler daha önce açmış mı, açmış ise yerine konan airbagler düzgün bağlanmış mı? Koltuk altından geçen sokete bakılması gibi, incelemekte yarar var.

Saygılarımla; :)

1996 Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB      2002 Alfa Romeo 156 2.0 TS

uasport

• Membro
« #5 : 06 Ağustos 2018, 11:59:49 »
@fluhayat Yani sizde bu gerginliğin normal olmadığını mı düşünüyorsunuz ?

Enjeksiyonlar motor girişine 15 20 cm alanda bırakılmış ve 15 20 cm hortum ile motor girişi yapılmış yani söylediğine göre 15 20 cm olan hortumların ucunda bulunan enjeksiyonlar motor'a en yakın konuma getirilmesi gerekliymiş. çünki o hortumlar kalkıs ve yakma süresini uzatıyormus.

@Alfawhite aracı bağlatmadım bilgisayara ama müsait olduğum bir gün bayramdan önce bostancı sanayide göstereceğim alfa ustasına.

Çamurlaşma normal ise bir sorun yok sanırım sadece kaputu açında sag tarafta bulunan kalın sürkilasyon borusu sert bu kafama çok takıldı. Aracı 147 olup 30 - 40 dakika kullanan kişiler kontrol edip sertliğini buraya yazabilirse çok memnun olurum :)

Alfawhite

• Membro
« #6 : 06 Ağustos 2018, 12:01:37 »
@fluhayat Yani sizde bu gerginliğin normal olmadığını mı düşünüyorsunuz ?

Enjeksiyonlar motor girişine 15 20 cm alanda bırakılmış ve 15 20 cm hortum ile motor girişi yapılmış yani söylediğine göre 15 20 cm olan hortumların ucunda bulunan enjeksiyonlar motor'a en yakın konuma getirilmesi gerekliymiş. çünki o hortumlar kalkıs ve yakma süresini uzatıyormus.

@Alfawhite aracı bağlatmadım bilgisayara ama müsait olduğum bir gün bayramdan önce bostancı sanayide göstereceğim alfa ustasına.

Çamurlaşma normal ise bir sorun yok sanırım sadece kaputu açında sag tarafta bulunan kalın sürkilasyon borusu sert bu kafama çok takıldı. Aracı 147 olup 30 - 40 dakika kullanan kişiler kontrol edip sertliğini buraya yazabilirse çok memnun olurum :)

Normal derken, bu hale gelmesi normal. O şekilde kullanmayınız bence.  :D :D

1996 Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB      2002 Alfa Romeo 156 2.0 TS

uasport

• Membro
« #7 : 06 Ağustos 2018, 12:37:01 »
@Alfawhite Radyatör hortumlarını alıp radyatörü temizledikten sonra boruları yenileyip takacağım. Bu işlemi kendim yapacağım o kadar elimiz yatkın hafta sonu ilk planım bu. Tek korkum Conta Yanık olması o boruların neden şiştiğini anlayamadım

KaanA

• Membro
« #8 : 06 Ağustos 2018, 14:00:38 »
Anadolu yakasında neresinde oturuyorsunuz?

uasport

• Membro
« #9 : 06 Ağustos 2018, 15:16:38 »
Anadolu yakasında neresinde oturuyorsunuz?

Erenköy'deyim

fluhayat

• Membro
« #10 : 06 Ağustos 2018, 15:31:28 »
Madem Erenköydesin Bostancı Sanayide birçok alfa ustası var onlara gösterebilirsin. Sonrasında fazla çıkacak maaliyetin de önüne geçebilirsin. Aracı da bu şekilde kullanmanı tavsiye etmem.

uasport

• Membro
« #11 : 06 Ağustos 2018, 16:47:31 »
Sanayide gösterdim bilen bilir alfa ustası şenol bey. Aracı kontrol et delinme vs vs olacak mı diye dedi. Ayrıca bu boruların şişmesi normal değil dedi bu kadar. :)

Ben şimdi alt ve üst boruların siparişini verdim. 1 Adet parafulu kırmızı antifiriz siparişide verdim geldiklerinde suyu temizleyeceğim. içine de biraz antifiriz koyacağım. Suda dediğim gibi yağlanma yok ustaya götürmem bir şey ifade etmiyor. Conta yanık desem kontrol etmeleri için turbo vs komple sökmeleri lazım. Benim başka bir 147'de boruların aynı derecede gergin olup olmadığını görmem gerek içim rahat etmeyecek başka türlü

fluhayat

• Membro
« #12 : 06 Ağustos 2018, 17:03:52 »
Sanayide gösterdim bilen bilir alfa ustası şenol bey. Aracı kontrol et delinme vs vs olacak mı diye dedi. Ayrıca bu boruların şişmesi normal değil dedi bu kadar. :)

Ben şimdi alt ve üst boruların siparişini verdim. 1 Adet parafulu kırmızı antifiriz siparişide verdim geldiklerinde suyu temizleyeceğim. içine de biraz antifiriz koyacağım. Suda dediğim gibi yağlanma yok ustaya götürmem bir şey ifade etmiyor. Conta yanık desem kontrol etmeleri için turbo vs komple sökmeleri lazım. Benim başka bir 147'de boruların aynı derecede gergin olup olmadığını görmem gerek içim rahat etmeyecek başka türlü

Kendin bir şekilde halledersin fakat başka bir sıkıntı var ise ileride başka olumsuz durumlar meydana gelebilir. Bir kaç yer daha var alfa romeo servisi olan, onlara da gösterebilirsin. Conta çürüdüğünde veya yanık olduğunda genelde su fokurdar veya yedek su deposunda su kalmak egsozdan atılır. Ben de bilemedim açıkçası umarım sorunsuz bir şekilde çözülür.

Kibitzer

• Membro
« #13 : 25 Ağustos 2018, 14:37:31 »
Triger ne zaman değişmiş? Sente ayarı yanlışsa performans düşer. Aşırı zorlanma bu nedenle olabilir.
Elektrik sistemini bilen bir ustaya kontrol ettir. 147 kendine has elektrik problemleri olan bir araç.
Tüm soğutma sistemini kontrol ettir bence. TS motor az bulunan bir motor değil(en azından bostancı sanayide). Alfa ustalarına gittiğinde mutlaka orada TS motorlu 147-156 olacaktır. Onlara bir bak. Hatta sahibi orada ise birlikte bir test sürüşü yapın iki araçta da. Alfisti camiası yardımseverdir. Çok büyük ihtimalle kabul edecektir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

fatihmehmet

• Membro
« #14 : 25 Ağustos 2018, 15:41:57 »
LPG ayarı için hiiiiiiç başka yere gitmeden Ahmet Nalbantoğlu'nu bularak afr ayarı yaptırın. Facebook üzerinden lpgayari yazarak bulabilirsiniz. Nerde problem olduğuna kadar yardımcı olacaktır.

MI 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2007 - Alfa Romeo GT Q2 1.9 JTD (2019-.....)
2004 - Alfa Romeo 156 mk2 2.0 TS Manuel. (2016- 2019)
2008 - Alfa Romeo 147 1.6 TS - Alfa Rosso. (2013-2016)

GoogleTagged