Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Novitec Powerjet 2 kullananlara soru...  (Okunma sayısı 1998 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ormanci

• Membro
Novitec Powerjet 2 kullananlara soru...
« : 18 Haziran 2018, 14:50:08 »
Selamlar,

Geçtiğimiz günlerde 2.el Novitec Powerjet 2 buldum aldım. Şimdiki kullandığım 500x de 1.4 MA 170'lik motora sahip.

Alfaowner'da güya MA motorlar için "camshaft sensor" dedikleri sensörü bağlamayın diyorlar ama nette bulduğum kılavuzlarda onu da takmışlar. Ben de zar zor da olsa ona ulaşıp taktım.

Araba standart, bu haliyle 5-7 arasındaki ayarlar ile kullanın demişler, ben de önce 5 ile taktım, hata mesajı falan almayınca 7'ye çıkardım. Ancak geçen Pazartesi günü TEM'de 100-110km/s gibi sabit bi hızda motor 2-3 defa yavaşça tekledi ve hata mesajı gelip motor lambasını yaktı. Bu süreçte alet 170 değil 70 beygir gibi tepki verdi. Ben de koruma moduna geçti diye çok sallamadım devam ettim.

C.tesi günü tatilden döndük, eve geldim ELM ile giriştim, hata mesajını silip motor lambası uyarısını söndürdüm. U0401 mi ne öyle bi hata almıştım. Beyinden verilerin yanlış okunması falan gibi birşeyler diyor açıklamasına.

Bunları silip söndürdükten sonra ayarı 6'ya çektim, tekrar bağladım, araba hala 70hp, ama hata mesajı yok, sürüş modları değişebiliyor, fakat hata sırasında olduğu gibi otomatik vitesi manuele alınca ekranda sayılar da çıkmıyordu. Eve geri dönüp aküyü söktüm bi 10dk bekledim. Tekrar taktım, düzeldi :)

Yine Alfaowner'da buna benzer şekilde Giulietta veya Mito'da sorun yaşayan, hata mesajı alan, sonra bunları silip aynı ayarlarla tekrar kullanıp hiç sıkıntı yaşamayanlar mevcut. Birisi demiş ki, aracınız full standart ise çok yüksek ayarlara çıkamayabilirsiniz, hava filtresi, downpipe, düz boru vs. bişeyler varsa yüksek ayarları deneyin demişler.

Kullananlara da bir sorayım istedim, başka yapabileceğim veya dikkat etmem gereken birşey var mıdır?
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

ysbilgin

• Membro
Ynt: Novitec Powerjet 2 kullananlara soru...
« #1 : 27 Aralık 2018, 00:28:47 »
Nedir durum? Kullanmaya devam ediyor musunuz?
Hayat sıkıcı otomobillere binmek için çok kısa!

Ormanci

• Membro
« #2 : 27 Aralık 2018, 10:03:28 »
Nedir durum? Kullanmaya devam ediyor musunuz?

Ediyorum, 6ya çektim, uzun süredir sıkıntı yok. Çok nadiren arada motor lambasını yakabiliyor çok alakasız sıcaklık değişimlerinde falan. Onu da ELM vardı önceden, onu takıp telefondan açıp siliyorum uygulama ile.

ysbilgin

• Membro
« #3 : 27 Aralık 2018, 13:14:20 »
Ediyorum, 6ya çektim, uzun süredir sıkıntı yok. Çok nadiren arada motor lambasını yakabiliyor çok alakasız sıcaklık değişimlerinde falan. Onu da ELM vardı önceden, onu takıp telefondan açıp siliyorum uygulama ile.

Teşekkürler, benim sahibinden.com'da bulduğum box t-jet içinmiş, novitec ile irtibata geçtim, multiair için yeniden programlanması lazım box'ın dediler, 60 Euro + kargo o da. Dolayısıyla almadım.

T-Jet sahibi varsa düşünebilir.
Hayat sıkıcı otomobillere binmek için çok kısa!

Ormanci

• Membro
« #4 : 23 Temmuz 2019, 16:33:14 »
Bi güncel yapayım, birkaç box kullanan vardı ama konuya hiç cevap gelmedi.

Alfaowner'daki mesajı geçenlerde yine buldum, kutuyu satışa çıkarayım diye ilan da vermiştim. Daha sonra emin olamadım, acaba kutu mu bozuk diye. Çünkü en son sökmeden önce artık neredeyse her hafta bi motor lambası yakıyordu, eşim de işe gidip geliyor, her seferinde tedirgin oluyordu, bir de tesadüf o kullanırken oluyordu devamlı :)

Bir de hata verdiğinde Basınç Sensörü mü ne veriyordu, akım değişiyor vs. gibi bir hata... Sensör bozulduğu zaman bu hatayı veriyormuş normalde. Artık 5'e de alsam 6-7'ye de alsam fark etmemeye başladı. Ben de vazgeçtim, söktüm. Bozuldu mu ne oldu emin de olamadım. Acaba arabanın kendi sensörü mü bozuldu dedim, ama kutuyu sökünce her şey normale döndü, uzundur da hiç hata vermedi. Böyle kullanayım dedim bi süre.

Geçenlerde yine aklıma geldi, yine nette bakınırken aynı konuyu gördüm Alfaowner'daki... MA'larda aşağıdaki camshaft sensor'ü takmayın... İyi takmayalım. Ben öyle denemiş miydim, denemedim... Kaşıntı tuttu, hadi deneyeyim dedim.

Tabi aşağıdaki sensörü takmaya uğraşmayınca 10dk'da taktım. Ayarı da 7'ye getirdim, teste çıktım. Direkt fark etti, alt devirler falan canlandı, allah allah dedim ne oluyoruz. Daha önce alttaki sensörle beraber taktığımda bu hissiyat var mıydı diye düşünüp durdum. Hiç fark etmemiştim gerçekten de. Dikkat mi etmediiiiiim, yoksa gerçekten bu takma işi mi durumu değiştirdi bilemedim. Sanki kutuyu ilk defa takmış gibi tepki verdim resmen.

Bu arada T-Jet ve/veya Multiair'a göre ayarlanması konusunu bilemedim.

Çünkü satınaldığım kişi Fiat Bravo'da kullanmış. Bravo'da 170'lik MA yok. T-Jet var....diyecektim ki, 1.4 140'lık mıydı acaba onunki, şimdi jeton düştü. Onlar da Multiair diye geçiyor yanlış bilmiyorsam.

Bir de bulabildiğim çeşitli konulardaki kılavuzlar ve aldığım eleman da tüm sensörleri takmam gerektiğini söylüyordu, ancak Alfaowner konusunda da adam Novitec ile görüşerek montajı yaptığını, alttaki sensörü takmaya gerek olmayınca 15dk içerisinde takıp yola çıktığını söylemiş. Konunun devamına bakıyorum, bir yerde motor aşınması, yazılımın veya box'ın neden yapıldığı gibi bizdeki "madem gizli güç var fabrika neden bunu yapmıyor" geyiklerine saplanmışlar. 3 sayfa öyle gidiyor.

Bi süre kullanıp yine deneyeceğim bakalım. Bu da böyle bir anımdır efenim :P

ali kaynak

• Membro
« #5 : 23 Temmuz 2019, 17:36:47 »
Benim kullandığım novitec üzerinde ayar düğmeleri vs olmayaniydi 1.9 jtdm motor için yapılandı.ben 10.000km kadar kullanım,hiçbir sıkıntı yaşmamdim.araci satınca boşa çıktı .sizin araç nedir
« Son Düzenleme: 23 Temmuz 2019, 17:40:37 Gönderen: ali kaynak »
Lancia delta III

Ormanci

• Membro
« #6 : 24 Temmuz 2019, 09:15:43 »
Benim kullandığım novitec üzerinde ayar düğmeleri vs olmayaniydi 1.9 jtdm motor için yapılandı.ben 10.000km kadar kullanım,hiçbir sıkıntı yaşmamdim.araci satınca boşa çıktı .sizin araç nedir

Fiat 500x ama Giulietta'nın 170'lik MA motoru var.

electropanic

• Membro
« #7 : 06 Eylül 2021, 08:53:28 »
merhabalar,

konuyu hortlatıyorum   :)

1.4 ma 170 aracım için novitec box buldum, almayı düşüyorum. alacağım kişi arkadaşım ve arada sizin kine benzer hatalar almış sonra hiç hata almamış . anlayacağınız işler karışık :)

sizlerde ki son durum nedir ? box ile ilgili aşağıdaki sensörü takmayınca düzeldi mi ? veya neler oldu bilgi vere bilirseniz çok makbule geçer. teşekkürler.

GoogleTagged