Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: OBD Bağlantıları - Fiat Ecu Scan Programı Kullanımı  (Okunma sayısı 56597 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Alfadanadam

• Moderatore
Merhaba arkadaşlar,

Fiatecuscan, Alfa Romeo, Fiat ve Lancia araçların neredeyse tamamına yakınını destekleyen bir programdır. Programın resmi internet sitesi ve desteklediği araçların listesi aşağıdaki linklerde mevcuttur.

FiatECUScan internet sitesi

Desteklenen Araç Listesi

Elimden geldiğince programın kullanılışını tarif etmeye çalışacağım.
Programın kullanımı için gerekenler bir dizüstü bilgisayar, USB kablolu ya da Bluetooth'lu OBD adaptör ve FiatECUScan programı.

Programın güncel versiyonu 3.3 ve kısıtlı özelliklerin kullanılabildiği ücretsiz sürümü sitesinden indirilebilir. Ben, tarif ederken elimde mevcut sürüm olan 2.6 tam sürümü kullanacağım. Programın arayüzünden ufak tefek değişiklikler olabilir.

Programın marifetleri sizin aracınızın elektronik kontrol ünitesi'nin (ECU)marifetleri ile sınırlı olduğundan, birazdan göreceğiniz menüler araçtan araca farklılıklar göstermektedir. Örneğin Selespeed araçlarda menü çok daha zengindir.

Öncelikle 156'larda OBD soketin de bulunduğu sigorta kapağını sökeceğiz.

1998-2002 modellerde sadece kapağın alt kısmında kullaklardan dikkatlice çekerek çıkarılabiliyor. Ancak makyaj sonrası bir vida eklendi. Kapak üzerindeki eşya gözünün üzerindeki bu vida söküldükten sonra kapak kolayca sökülebilir.
Not: Aracınızı ikinci el aldıysanız, eski sahibi/servisi bu kapağa zarar vermiş olabilir. Böyle durumlarda genellikle ekstra vidalar ile tutturuyorlar.
Aşağıdaki fotoda minik kulakçıkları görebilirsiniz.

Kapağı açınca karşımıza aşağıdaki gibi bir görüntü çıkacak.

Üst tarafta OBD soketi görüyoruz. Bu soket üzerindeki kapağı çıkarıp elimizdeki kablolu ya da kablosuz OBD adaptörü takıyoruz.

Ben bu işlem için bluetooth olan modeli tercih ettim. Adaptörü taktıktan sonra kontağı MAR konumuna getiriyoruz ve bilgisayar ile bluetooth adaptörü uygun şifre ile eşleştiriyoruz. Örneğin benim kullandığım adaptörün eşleşme şifresi 6789.
Eşleştirme sonrası Bilgisayarım'a sağ tuş ile özelliklere, oradan da Aygıt yöneticisine gidiyoruz. Amacımız kablolu ya da kablosuz adaptörün bilgisayarımızın hangi portlarını kullandığını öğrenmek. Bu bilgi çok önemli zira FES programını kullanabilmek için bu bilgiyi prograqma girmemiz gerekiyor.

Buraya kadar herşey tamamsa FiatECUScan programını çalıştırıyoruz.

Program açılınca karşımıza aşağıdaki bir görüntü çıkıyor.

Önce sol alt köşeden Ayarlar'a tıklıyoruz ve dil ayarları, biraz önce bahsettiğim port ayarlarını ve hangi adaptörü kullanmışsak o bilgiyi işaretliyoruz.

Girdiğimiz ayarlardan emin olmak için Sağ tarfındaki Test tuşuna tıklıyoruz.Eğer aşağıdaki gibi bir netice çıkmışsa bağlantımız doğru şekilde yapılmış demektir.

Ayarları Tamam diyip kapattıktan sonra sol taraftan aracımızı ve modelini seçiyoruz ve Sağ alt taraftaki Bağlan tuşuna tıklıyoruz.

Bu zamana kadar tüm adımları doğru şekilde yapmışsak aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor karşımıza. Aracımız ile ilgili temel bilgilerin olduğu bir ekran bu.

Üst taraftaki sekmelerden programın diğer kısımlarına erişiyoruz.
İkinci sekmede aracımızda var ise arıza kodları ve mevcutsa kısa açıklamasını görebiliyoruz.

Diğer sekmede aracımız ile ilgili birçok bilgiye ulaşabileceğimiz bir kısım bulunuyor. Buradaki satırların sol taraflarına işaret koyduğunuzda fiili değerleri görebilirsiniz.
Not: Bu değerlerin bir kısmı için motorun çalışıyor olması gerekmiyor ancak motorun çalışma halindeki verilere erişebilmek için haliyle motorunuzun çalışması gerekiyor.

Diğer sekmede ise, bir önceki sekmede seçtiğiniz bilgileri trend halinde görebiliyoruz.

Aktivatörler isimli sekmeye gelindiğinde bu sayfada bazı testlerin olduğunu görüyoruz. Bu testler motor çalışmıyorken yapılabilen testlerdir.

Bir sonraki sekmemiz ise ayarlar sekmesi. Bu sekmede de bazı resetleme işlemlerini yapabiliyoruz.

Yukarıda bahsettiğim adaptörlerin fotolarını ekliyorum.
Alfa 145-146 sahipleri bahsettiğim adaptörlere ek olarak 3-pin Fiat kablosu adı verilen kabloyu da edinmek durumundalar. Birçok servisin iddiasının aksine, 145 ve 146'lar da dahil olmak üzere bu program ile orjinal kilometre görülebilmektedir.

Bu çalışmanın tüm hakları www.alfistiturkey.com sitesine aittir. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanması, başka sitelerde yayınlanması yasaktır. Üyelerimizin menfaati için yapılmış bu çalışmaya gereken hassasiyetin gösterilmesini rica ederiz.
« Son Düzenleme: 25 Mart 2012, 23:35:17 Gönderen: Nonclose »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

alfistahakan

• Membro
Bülent eline sağlık güzel bir çalışma ve bugün bayağı uğraştım üzerinde.ELM yazan adaptör ne için?
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 17:59:42 Gönderen: alfacıhakan »
Hakan
Forever Alfa

fevkalbeser12

• Membro
Bu konuyu daha önce konuşmuştuk, çok açıklayıcı bi anlatım olmuş. En kısa sürede kabloyu alıcam, bağlantıyı kurucam sizinde telefonda başınızı ağrıtıcam sanırım:)

Edited by - fevkalbeser12 on 08/01/2012  19:49:11

Edited by - fevkalbeser12 on 08/01/2012  19:50:22
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 18:13:14 Gönderen: fevkalbeser12 »
Araba markalarından bir insan yaratmak istesek toyota beyni, aston martin yüzü, cadillac karnı ve alfa romeo bu insanın kalbi ve ruhu olur...
                         jeremy clarkson

delimai

• Membro
bülent bey elinize dimağınıza sağlık ,teşekkürler oebd soket için öm attım...
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 19:35:04 Gönderen: delimai »
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Levent Ayas

2006 156 1.6 TS Distinctive                2008 159 JTD

tolga_ozhan

• Membro
Ellerine sağlık Bülent Abi. Emeğin için sağol.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 19:46:39 Gönderen: tolga_ozhan »

Onur ÖZTÜRK

• Membro
Elinize sağlık, tam anlamıyla harika paylaşım.

Sormak istediğim birşey var. İnternet sayfasındaki Ecuscan programı full versiyonumu yoksa 50 Euro'luk ödemenin yapılması mı gerekiyor. Birde şu blootooth adaptörünü nereden temin edebiliriz?
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 19:52:00 Gönderen: Onur ÖZTÜRK »
                                                                                                                           Stile Italiano

fevkalbeser12

• Membro
Birde fiatecuscan mı yoksa alfadiag mı daha yararlı?
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 19:52:29 Gönderen: fevkalbeser12 »
Araba markalarından bir insan yaratmak istesek toyota beyni, aston martin yüzü, cadillac karnı ve alfa romeo bu insanın kalbi ve ruhu olur...
                         jeremy clarkson

Alfadanadam

• Moderatore
Rica ederim arkadaşlar ne demek. İşinize yararsa asıl o zaman çok mutlu olurum.
Özellikle büyük şehirler dışında yaşayanların çok işine yarayacaktır.
Forumda arıza bildirimi yapan arkadaşlara bilgisayara bağlatın diyoruz ama birçok şehirde bu imkan yok.

Bu adaptörleri alabileceğiniz siteleri birazdan ekleyeceğim.

Yukarıda da bahsettiğim gibi arabaya laptop ile bağlanmanın iki yolu var.
Ya kablolu adaptör, ya da kablosuz.
İkisi de aynı işi görüyor aslında ama bluetooth'lu modeli alırsanız eşinizin dostunuzun da işini görürsünüz, zira obd2 destekli tüm araçlarda kullanılabilir. Kablolu olan ise vag-com adı verilen model ve VW grubu araçlara uyabiliyor.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 19:55:15 Gönderen: Alfadanadam »

delimai

• Membro
50 euro luk version bu işi profesyonel yapan servisler için gerekli sanırım.. ücretsiz olanı 20 dk geçmeden başka araca bağlayamıyorsunuz zira...bunun gibi ufak tefek eksi leri var ama bireysel kllanıcıları çok etkilemeyecektir...
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 19:57:22 Gönderen: delimai »
Levent Ayas

Alfadanadam

• Moderatore
quote:

Birde fiatecuscan mı yoksa alfadiag mı daha yararlı?

Alfadiag bu işin duayenlerinden aslında ama uzun zamandır güncellenmiyordu. Geçenlerde baktım da bir güncelleme olmuş.
Şahsen Fiatecuscan'i daha başarılı ve kapsamlı buluyorum.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 20:00:43 Gönderen: Alfadanadam »

Alfadanadam

• Moderatore
quote:

50 euro luk version bu işi profesyonel yapan servisler için gerekli sanırım.. ücretsiz olanı 20 dk geçmeden başka araca bağlayamıyorsunuz zira...bunun gibi ufak tefek eksi leri var ama bireysel kllanıcıları çok etkilemeyecektir...

50 Euroluk versiyon konusunda yol gösterici kişiler olacaktır :)
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 20:12:07 Gönderen: Alfadanadam »

Alfadanadam

• Moderatore
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 20:15:06 Gönderen: Alfadanadam »

Alfadanadam

• Moderatore
Bluetooth'lu model çok. Ben özellikle Android'li telefona Torque programını kurup kullanmak için almıştım. Ama maalesef bizim araçlar full obd2 destekli olmadığı için Torque programı işe yaramadı. Bu arada da 2 farklı cihaz aldım. İkincisinde de sonuç değişmedi tabi.

Bluetooth modeller:
Pahalısı var, ucuzu var. Neden bu kadar farklı fiyatları var açıkçası bilemiyorum.

http://www.dealextreme.com/p/elm327-bluetooth-obd-ii-wireless-transceiver-dongle-16921

http://www.dealextreme.com/p/elm327-wireless-obd-scan-tool-112586

http://www.dealextreme.com/p/obdii-bluetooth-car-diagnostic-cable-black-blue-dc-12v-42824

http://www.dealextreme.com/p/obdii-bluetooth-car-diagnostic-cable-black-blue-orange-dc-12v-42825

http://www.dealextreme.com/p/obdii-bluetooth-car-diagnostic-cable-black-blue-orange-dc-12v-41925

Ben Son 2'sini denedim. İkisi de aynı neticeyi verdi.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 20:34:31 Gönderen: Alfadanadam »

tolga_ozhan

• Membro
3 Pin kablo Phase1 Spider ve GTV'ler içinde geçerli. Motor ecu konnektörü yolcu tarafı orta konsol alt kısmına denk gelen yan duran halının arkasında.

Spider için airbag soketi koltukların arkasında bulunan akü bölmesinin içinde sol tarafta. Elektikli tenteli olan modellerin tente soketide aynı yerde olduğu için ikisini karıştırmamak lazım. Sarı kablolu olan airbag soketine ait.

Spider ve GTV için abs soketi motor bölmesinde abs pompasının yan tarafında.

Ayrıca bahse konu 3 pin soket diğerlerinin aksine 12 volt akü voltajına ihtiyaç duyuyor. Bülent Abi'nin verdiği 3 pin ürünün resminde bulunan ince kırmızı kablo ve ucundaki mandal şasi voltajı için var.

Spider ve GTV için bu bilgiler kaç kişinin işine yarar bilemedim ama eğer bu başlık altında bu konu hakkında bir bilgi veri tabanı oluşacaksa benimde katkım olsun.

Edited by - tolga_ozhan on 08/01/2012  20:51:32
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 20:43:17 Gönderen: tolga_ozhan »

Alfadanadam

• Moderatore
Ayrıca unutmadan ekleyelim. Airbag ve ABS beyinlerine bağlanabilmek için ya adaptörünüzde bir modifikasyon yapmak durumundasınız ya da hazır bu modifikasyonların yapılmış olduğu ara bağlantılar alacaksınız.
Ara bağlantı satın almak bana daha kolay geliyor ancak elektronikten anlayanlar için bu modifikasyonları yapmak çok zor olmasa gerek.

http://www.ebay.co.uk/itm/Airbag-ABS-P-Steering-CAN-adaptors-FiatECUScan-/250959788384?pt=UK_Diagnostic_Tools_Equipment&hash=item3a6e5e7960

Kablo üzerinde modifikasyon yapılmış haliyle satılan kablo ilanı.
http://www.ebay.com/itm/FiatECUScan-FIAT-ALFA-VAG-USB-ODB2-DIAGNOSTIC-LEAD-SWITCH-ECU-AIRBAG-ABS-/280795495932?pt=UK_Diagnostic_Tools_Equipment&hash=item4160b73dfc
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 20:51:48 Gönderen: Alfadanadam »

delimai

• Membro
programı indirdim lakin modeli seçerken ;
156 16 ts 16v  ve bunun altında 3 motor seçeneği ile 156 '02 16ts 16v seçeneği var benim araç 2006 model ben hangisini seçeceğim ki acep....
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 21:14:54 Gönderen: delimai »
Levent Ayas

fevkalbeser12

• Membro
En son bahsettiğiniz airbag ve abs beyini diğer cihazlarla kesin olmuyor mu? Hani şu airbag ışığını söndüremez miyiz?
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 21:42:04 Gönderen: fevkalbeser12 »
                         jeremy clarkson

fevkalbeser12

• Membro
Birde Bülent bey ben şunu alayım diyorum benim dizüstü eski biraz:) bluetooth yok bende o yüzden aşağıdaki linktekini alayım diyorum.

http://www.dealextreme.com/p/vag-com-v409-1-usb-vehicle-obd-obd2-cable-with-software-cd-35937

Edited by - fevkalbeser12 on 08/01/2012  21:53:43
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 21:52:33 Gönderen: fevkalbeser12 »
                         jeremy clarkson

Alfadanadam

• Moderatore
quote:

programı indirdim lakin modeli seçerken ;
156 16 ts 16v  ve bunun altında 3 motor seçeneği ile 156 '02 16ts 16v seçeneği var benim araç 2006 model ben hangisini seçeceğim ki acep....

Yurtdışında 2006 yılında JTS motorlar aslında. Biz 3.dünya ülkesiyiz sanırım biraz, o yüzden TS motorlar satıldı. O sebeple normalde 156 '02 1.6 TS seçeceksiniz. Ama az önce dediğim sebepten geçerli olmayabilir. Sırayla deneyebilirsiniz, bir zararı yok. Ama muhtemelen '02 olan.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 22:00:06 Gönderen: Alfadanadam »

Alfadanadam

• Moderatore
quote:

Birde Bülent bey ben şunu alayım diyorum benim dizüstü eski biraz:) bluetooth yok bende o yüzden aşağıdaki linktekini alayım diyorum.

http://www.dealextreme.com/p/vag-com-v409-1-usb-vehicle-obd-obd2-cable-with-software-cd-35937

Edited by - fevkalbeser12 on 08/01/2012  21:53:43

Öyle yüksek teknoloji bi olay değil ya, laptop eskiliği dert değil. 3-5 liralık bluetooth usb çubuk işinizi görür. Bluetooth'lu olan daha ileriye yönelik bir yatırım olacaktır.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 22:02:15 Gönderen: Alfadanadam »

madmax

• Membro
quote:

Bluetooth'lu model çok. Ben özellikle Android'li telefona Torque programını kurup kullanmak için almıştım. Ama maalesef bizim araçlar full obd2 destekli olmadığı için Torque programı işe yaramadı. Bu arada da 2 farklı cihaz aldım. İkincisinde de sonuç değişmedi tabi.

Bluetooth modeller:
Pahalısı var, ucuzu var. Neden bu kadar farklı fiyatları var açıkçası bilemiyorum.

http://www.dealextreme.com/p/elm327-bluetooth-obd-ii-wireless-transceiver-dongle-16921

http://www.dealextreme.com/p/elm327-wireless-obd-scan-tool-112586

http://www.dealextreme.com/p/obdii-bluetooth-car-diagnostic-cable-black-blue-dc-12v-42824

http://www.dealextreme.com/p/obdii-bluetooth-car-diagnostic-cable-black-blue-orange-dc-12v-42825

http://www.dealextreme.com/p/obdii-bluetooth-car-diagnostic-cable-black-blue-orange-dc-12v-41925

Ben Son 2'sini denedim. İkisi de aynı neticeyi verdi.

Bilgi için çok teşekkürler. Son ikisi aynı fiyat olmasına bende anlam veremedim ama ilk linklerden mavi olan diğerlerine göre daha ufak bir aygıta benziyor.Belki onun için fiyatı yüksek olabilir.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 22:52:16 Gönderen: madmax »
Cansın TURGUNER
34 VE 8902 156 Selespeed
10 ACT 66 156 Selespeed
Diğer araçlarım çok da önemli değil;)

A.S.GÜMÜŞ

• Membro
Mükemmel paylaşım olmuş elinize sağlık Program konusunda size öm atamadan bir arkadaşımdan 2.6 versiyonunu edindim.
Bilgisayarı bluetooth desteklemeynler için bende bir öneride bulunayım, eğer işletim sisteminiz XP ise ihtiyacınız olan bir bluetooth çubuk ve bluesoil isimli uygulama, bilgisayarınızda win7 kuruluysa zaten bluetooth çubuğu otomatik algılayacaktır ve bluesoil e ihtiyacınız kalmayacak.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 23:39:05 Gönderen: A.S.GÜMÜŞ »

07 DH 800

KAKIRMAN

• Membro
Maşallah Bülent Hocam. Arada bir forumu şahlandırmak lazım böyle. Eline klavyene sağlık ;)
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2012, 13:32:49 Gönderen: KAKIRMAN »
The Machina List

1998 | Alfa Romeo 145 | 1.6 TS
2001 | Alfa Romeo 156 | Sportwagon | Selespeed 2.0
2005 | Alfa Romeo 156 | Sportwagon | Selespeed 2.0
2011 | Alfa Romeo Giulietta | Sport Pack 1 | 1.6 JTD
2005 | Alfa Romeo 156 | Sportwagon | Selespeed 2.0
2006 | Alfa Romeo GT | 2.0 TS
2011 | Alfa Romeo 159 |1.7 TBI

Tolga033

• Membro
Emeğinize ,elinize sağlık ..
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2012, 13:51:54 Gönderen: tolga_033 »

depeche101

• Membro
Bülent hocam çok yararlı bir konu olmuş eline sağlık.
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2012, 14:11:31 Gönderen: depeche101 »

GoogleTagged