Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Sis farım??  (Okunma sayısı 1781 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Onur

• Ziyaretçi
Sis farım??
« : 17 Aralık 2005, 11:15:33 »

aracımı 2 gün önce yıllık bakım için babam servise götürdü. aldıgında motorundan bir hayvan temizledikleri söyemişler şoke oldu haliye . neyse bunu yaparken  aracımın farlarını baglamayı unutmuşlar .babam bir açıyor farları ışık yok içerdeki turuncu lamba yanıyor. hemen söylemiş  ve halletmişler. ama dün gece bir indim sis farlarımdan biri yanmıyor. ama turuncu ışıkta yanmyor?. şimdi o turuncu ışıkla ikaz sistemi sisler için geçerli değil mi? kitapçıkta bu kadar detaylı bir bilgi bulamadım? yoksa birmottakiler onuda mı baglamayı unuttular?? çözemedim bilgisi veya böyle bir deneyimi olan var mı??

Edited by - Onur on 19/12/2005  23:14:37
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2005, 11:40:06 Gönderen: definitive »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

n/a

• Ziyaretçi
Sis farım??
« #1 : 17 Aralık 2005, 13:00:13 »

Turuncu sis, arka sis lambası. Ön sis ile karıştırmayasın?  Ön sis lambası ikaz lambası yeşil renkli.

Bi turuncu lamba da, eğer farlardan biri bozulursa yanıyor. Hangi turuncu lamba olduğunu anlamadım. Bu far bozuk ikazı, içinde ünlem olan bir ampül şeklinde...

Eğer sis lambası düğmesine basıyorsan, ve ışığı yanmıyorsa, sigortadan ya da düğmeden kıllanabilirsin?

« Son Düzenleme: 17 Aralık 2005, 13:00:13 Gönderen: n/a »

Onur

• Ziyaretçi
Sis farım??
« #2 : 17 Aralık 2005, 13:04:53 »

yok sis arka sis lambasının ki değil.

o dediğin içinde ünlem  olan ikaz  lambasından bahsediyorum. sislerden biri yanmayınca onun ikaz etmesi gerekmiyor mu?

« Son Düzenleme: 17 Aralık 2005, 13:04:53 Gönderen: Onur »

n/a

• Ziyaretçi
Sis farım??
« #3 : 17 Aralık 2005, 13:41:48 »

Sisler ona bağlı mı emin değilim.

« Son Düzenleme: 17 Aralık 2005, 13:41:48 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
Sis farım??
« #4 : 17 Aralık 2005, 16:54:21 »
Bende o ikaz lambasınınm tecrubesini sadece arka stop lambasında yaşadım.. Frene basınca arka kırmızı ışık yanmadığı için turuncu ikaz lambası uyarıyordu..
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2005, 16:54:21 Gönderen: n/a »

anIL(34an623)

• Ziyaretçi
Sis farım??
« #5 : 18 Aralık 2005, 04:18:44 »

sewgili onur ne yazık ki sis farlarından biri yanmadığında o uyarı lambası yanmıyor. ayrıca ya kısalar ya da uzunlardan biri yanmadığında da uyarı vermiyor. biraz saçma ama öyle. parklar ve plaka ışıklarında kesin uyarı veriyor. sinyallerden biri yanmadığı zaman ise daha farklı bir uyarı veriliyor. sinyal çok hızlı ve gürültülü çakıyor. anlıyorsun bir sorun olduğunu.

senin sorununu ben çok iyi anladım. sis farım temassızlık yapıyordu. bir yanıyor bir yanmıyordu. bu girişi gevşemiş meğersem. tüm ön tamponun sökülmesi gerekmişti. el ulaşamıyor kesinlikle. belki makyajlılarda bir kolaylık yapmışlardır bu iş için. ön tamponda da belki 30 tane vida var. sök sök bitmiyor. hatta kolay bir iş olsa sislere de osram veya philips xenon benzeri ampul takacaktım ama değmez. bir iş için sökülürse takacam ama

« Son Düzenleme: 18 Aralık 2005, 04:18:44 Gönderen: anIL(34an623) »

Onur

• Ziyaretçi
Sis farım??
« #6 : 18 Aralık 2005, 13:06:51 »

yandık yaw ozaman esir alcaklar bizi serviste:)

« Son Düzenleme: 18 Aralık 2005, 13:06:51 Gönderen: Onur »

Alfadanadam

• Moderatore
Sis farım??
« #7 : 18 Aralık 2005, 13:26:33 »
Ben de Anıl gibi sis lambalarının ampullerini değiştirmeyi düşünüyorum ama çok zahmetli bir iş..xenonlarla uyumsuz göründüğü için sis lambalarımı hiç yakmıyorum.. :) Ki bazen gerçekten gerekli oluyor....

quote:

anIL(34an623) wrote:

sewgili onur ne yazık ki sis farlarından biri yanmadığında o uyarı lambası yanmıyor. ayrıca ya kısalar ya da uzunlardan biri yanmadığında da uyarı vermiyor. biraz saçma ama öyle. parklar ve plaka ışıklarında kesin uyarı veriyor. sinyallerden biri yanmadığı zaman ise daha farklı bir uyarı veriliyor. sinyal çok hızlı ve gürültülü çakıyor. anlıyorsun bir sorun olduğunu.

senin sorununu ben çok iyi anladım. sis farım temassızlık yapıyordu. bir yanıyor bir yanmıyordu. bu girişi gevşemiş meğersem. tüm ön tamponun sökülmesi gerekmişti. el ulaşamıyor kesinlikle. belki makyajlılarda bir kolaylık yapmışlardır bu iş için. ön tamponda da belki 30 tane vida var. sök sök bitmiyor. hatta kolay bir iş olsa sislere de osram veya philips xenon benzeri ampul takacaktım ama değmez. bir iş için sökülürse takacam ama

« Son Düzenleme: 18 Aralık 2005, 13:26:33 Gönderen: Alfadanadam »

alfa156TS

• Ziyaretçi
Sis farım??
« #8 : 18 Aralık 2005, 23:30:44 »

evet şu anda benimde sis lambalarım yanmıyor ve bende sormuştum, uyarı ışığı sis farları için geçerli değil.

« Son Düzenleme: 18 Aralık 2005, 23:30:44 Gönderen: alfa156TS »

anIL(34an623)

• Ziyaretçi
Sis farım??
« #9 : 19 Aralık 2005, 04:26:52 »

arklar kısa bir süre önce yeni bir şeyi farkettim. arka sis farlarından biri yanmazsa da bu uyarı ışığı yanıyor. sizin de anladığınız üzere arka sis farlarından biri sizlere ömür  

neyse o kolay iş. hallederiz de bu ne saçmalıktır? ön farların bazılarına uyarı vermiyor, arka tarafa full uyarı veriyor. "alfisti adam farının yanmadığını yola baktığında anlamalı" mantığı hakim demek ki

« Son Düzenleme: 19 Aralık 2005, 04:26:52 Gönderen: anIL(34an623) »

n/a

• Ziyaretçi
Sis farım??
« #10 : 19 Aralık 2005, 09:13:17 »
Motora hayvan mı girmiş, nasıl girmiş? Hangi hayvan??   Hani sinek filansa anlarım da....Şimdi farkettim hayvan değil havyan yazmışsın, yoksa havyan diye bir şey var da ben mi bilmiyorum, cahilliğimi bağışlayınız...

quote:

Onur wrote:

aracımı 2 gün önce yıllık bakım için babam servise götürdü. aldıgında motorundan bir havyan temizledikleri söyemişler şoke oldu haliye . neyse bunu yaparken  aracımın farlarını baglamayı unutmuşlar .babam bir açıyor farları ışık yok içerdeki turuncu lamba yanıyor. hemen söylemiş  ve halletmişler. ama dün gece bir indim sis farlarımdan biri yanmıyor. ama turuncu ışıkta yanmyor?. şimdi o turuncu ışıkla ikaz sistemi sisler için geçerli değil mi? kitapçıkta bu kadar detaylı bir bilgi bulamadım? yoksa birmottakiler onuda mı baglamayı unuttular?? çözemedim bilgisi veya böyle bir deneyimi olan var mı??

« Son Düzenleme: 19 Aralık 2005, 09:13:17 Gönderen: n/a »

Tufan

• Membro
Sis farım??
« #11 : 19 Aralık 2005, 09:58:22 »
benim park lambasının ampulu patladığında hiç bir uyarı ışığı yanmadı???
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2005, 09:58:22 Gönderen: Tufan »

Onur

• Ziyaretçi
Sis farım??
« #12 : 19 Aralık 2005, 10:50:20 »

abi o durumda parkları yaktıgında yanan yeşilin üstündeki içinde içinde ünlem olan ampulun yanması lazım. turuncu renkte

« Son Düzenleme: 19 Aralık 2005, 10:50:20 Gönderen: Onur »

Tufan

• Membro
Sis farım??
« #13 : 19 Aralık 2005, 10:55:40 »
istisnasız doğrudan kısaları yakarım, o zaman da uyarı verir mi?
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2005, 10:55:40 Gönderen: Tufan »

Onur

• Ziyaretçi
Sis farım??
« #14 : 19 Aralık 2005, 11:15:44 »

verir abi farketmez o: uyarı o an "ne yanıyorsa" bir bozukluk veya temassızlık varsa onun için yanar..

« Son Düzenleme: 19 Aralık 2005, 11:15:44 Gönderen: Onur »

Tufan

• Membro
Sis farım??
« #15 : 19 Aralık 2005, 11:26:35 »
o zaman bana da servis yolları gözüktü
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2005, 11:26:35 Gönderen: Tufan »

Onur

• Ziyaretçi
Sis farım??
« #16 : 19 Aralık 2005, 20:35:25 »

bence hiç bulaşma abi. bazı servislerin dünyadan haberi yok şimdi bir ikaz ışıgı için arabanı kurcalattırma derim ben...

« Son Düzenleme: 19 Aralık 2005, 20:35:25 Gönderen: Onur »

n/a

• Ziyaretçi
Sis farım??
« #17 : 19 Aralık 2005, 20:40:49 »
Gerçekten şu hayvan olayı nedir yahu.. Neresine girmiş motorun ? Koku filandamı yapmadı ?

quote:

Alfaman wrote:

Motora hayvan mı girmiş, nasıl girmiş? Hangi hayvan??   Hani sinek filansa anlarım da....Şimdi farkettim hayvan değil havyan yazmışsın, yoksa havyan diye bir şey var da ben mi bilmiyorum, cahilliğimi bağışlayınız...

quote:

Onur wrote:

aracımı 2 gün önce yıllık bakım için babam servise götürdü. aldıgında motorundan bir havyan temizledikleri söyemişler şoke oldu haliye . neyse bunu yaparken  aracımın farlarını baglamayı unutmuşlar .babam bir açıyor farları ışık yok içerdeki turuncu lamba yanıyor. hemen söylemiş  ve halletmişler. ama dün gece bir indim sis farlarımdan biri yanmıyor. ama turuncu ışıkta yanmyor?. şimdi o turuncu ışıkla ikaz sistemi sisler için geçerli değil mi? kitapçıkta bu kadar detaylı bir bilgi bulamadım? yoksa birmottakiler onuda mı baglamayı unuttular?? çözemedim bilgisi veya böyle bir deneyimi olan var mı??

« Son Düzenleme: 19 Aralık 2005, 20:40:49 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
Sis farım??
« #18 : 19 Aralık 2005, 20:46:38 »

quote:

Onur wrote:

aracımı 2 gün önce yıllık bakım için babam servise götürdü. aldıgında motorundan bir havyan temizledikleri söyemişler şoke oldum haliyle.

hayvan yazdın dimi onur! kendi gozlerimle gormesem inanmazdım ama arabanın içine giren hayvan olayını annem yasadı! tam neresi bilmiorum ama arabının alt kısmında krak milinin ustunde pistonlara yakın bi boşluk varmış kucuk hava soguk olunca kediler isinmak için buraya giriyomuş ozellikle araclar yeni parkettikten sonramotor sogumadan! annem bi gece kardeşimi almak için arabaya giti! calıştırır calıştırmaz bi anda duman koku ve motorda bi zorlanma hissetmiş gerisini hiç anlatmıyım siz tahmin edin (anemin araba vw bora belki sdce onda bole bi boşluk olabilir dier arabalar konusunda bi fikrim yok).........
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2005, 20:46:38 Gönderen: n/a »

Alfadanadam

• Moderatore
Sis farım??
« #19 : 19 Aralık 2005, 21:54:08 »
benim park lambaları iptal..çirkin görünüyolar kısalar yandığı zaman..o yüzden o uyarı ışığı bende hep yanıyor :)
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2005, 21:54:08 Gönderen: Alfadanadam »

anIL(34an623)

• Ziyaretçi
Sis farım??
« #20 : 19 Aralık 2005, 22:24:23 »

sevgili bülent parklara osram dipli ampul taksan gayet güzel olur. bunlar da 2 kalite sanırım. bende iyi olanlardan takılı. millet kısaların yaktığımı zannediyor. beyaz güzel bir ışığı var. 2. kaliteler o kadar parlak değil. diğer ampuller zaten baya sarımsı.

hayvan olayına gelirsek. umut arkımızın aktardığı durum bora kullanan bir tandığımızın da başına gelmişti. bu arabaların altında ciddi boşluklar ve farklılıklar var. (farklılık kelimesini yadırgamayın lütfen. var gerçekten)

alfa'da ilk defa duydum böyle bir şey. üzücü ama sanırım yavru bir kedinin girmiş olabileceğini düşünüyorum.

« Son Düzenleme: 19 Aralık 2005, 22:24:23 Gönderen: anIL(34an623) »

n/a

• Ziyaretçi
Sis farım??
« #21 : 19 Aralık 2005, 22:48:06 »

Geçen ay aynısı bana oldu... :) Tam motoru çalıştırıcam, bi miyavlama sesi geldi. Allah Allah dedim, kapattım kontağı. Davlumbazlara, lastiklerin arkasına bakıyorum. Sonra kaputu bi açtım, ufak bi yün yumağı bana bakıyor :)

Hemen dükkanlardan birinden bi süpürge aldım, ama erişemiyorum kediye!

Neyse, sonuçta bagajda duran su bidonunun yardımı ile, kedicikten kurtuldum :)

« Son Düzenleme: 19 Aralık 2005, 22:48:06 Gönderen: n/a »

Onur

• Ziyaretçi
Sis farım??
« #22 : 19 Aralık 2005, 23:04:32 »

sormayın valla bir uğursuzluktur gidiyor manifolda kedi yapışmış 1 gün boyunca onu temizlemişler serviste. onun için bişileri sökmüşler parkları ve kısaları bozmuşlar sonra onu yapmışlar balata takmışlar cır cır ötüyor..

« Son Düzenleme: 19 Aralık 2005, 23:04:32 Gönderen: Onur »

anIL(34an623)

• Ziyaretçi
Sis farım??
« #23 : 20 Aralık 2005, 02:23:38 »

şimdi hatırladım. bizim de eski ford taunus'umuzda böyle bir şey olmuştu. çocuktum o zaman. bu yawru kedi de şanslı bir kerataydı. üstelik arabanın motorunda 10 km falan yol almıştı. bir şey olmaması mucize gibiydi. yolda miyavlama sesini duyunca sağa çekmiş, kediyi zar zor çıkarabilmiştik.

« Son Düzenleme: 20 Aralık 2005, 02:23:38 Gönderen: anIL(34an623) »

Alfadanadam

• Moderatore
Sis farım??
« #24 : 22 Aralık 2005, 21:02:39 »

Anılcım mesele sadece kötü renkte yanması değil..dediğimi bi dene..parkları sök ve kısaları öyle yak..acayip güzel görünüyo :)

direk yuvarlak far..parklar yanınca ön farın ampul yanmayan kısmı da aydınlık ya, kötü duruyo...benim 145 te öyleydi, onda akıl edememiştim...

« Son Düzenleme: 22 Aralık 2005, 21:02:39 Gönderen: Alfadanadam »

GoogleTagged