Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Ufak Problemler ve çözümleri  (Okunma sayısı 1105 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ATC

• Ziyaretçi
Ufak Problemler ve çözümleri
« : 16 Şubat 2011, 13:52:55 »
Her sorunuma konu açmaktansa böyle bir sayfa düşündüm...

İlk olarak ; 156 mk2lerde sağ ayna ısıtması mevcut mu? benimki çalışmıyor sanırım? yada yok mu?
« Son Düzenleme: 18 Mart 2011, 15:20:11 Gönderen: ATC »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Baskan

• Membro
« #1 : 16 Şubat 2011, 13:55:51 »
Aynalarda ya ısıtma vardır yada yoktur. Sizin rezistansta bir problem olabilir. Sigortada sorun var diyemicem çünkü iki aynada tek sigortaya bağlıdır..
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2011, 13:55:51 Gönderen: Baskan »

Vedat Sener

• Ziyaretçi
« #2 : 16 Şubat 2011, 14:59:11 »
Evet gayet mantıklı, zira ben de ufak tefek meseleler için başlık açmaya çekinen biriyimdir..

Buna istinaden bir problemimi sizle paylaşıyım..
Bilenler yol gösterirse sevinirim..

Problem:  km displayi

silik yani şöyle izah edeyim.. III III IIII
gibi
sizce tamiri mümkün mü? yoksa komple takoyla beraber değiştirmem mi gerekir?

« Son Düzenleme: 16 Şubat 2011, 14:59:11 Gönderen: Vedat Sener »

tolga_ozhan

• Membro
« #3 : 16 Şubat 2011, 18:44:33 »
ikinci sorun display arızası olabilir. Çıkmacıdan bulunacak bir gösterge paneli ile arıza lokalize edilebilir. Eğer sadece display arızalı ise bunun çıkmasını tek başına satacak birisini bulmak zor. Çünkü o zaman geri kalan adamın işine yaramaz.
İlk sorun ise rezistansın kendisi ile alaklı olabilir.  Bu belki tamir olabilir.
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2011, 18:44:33 Gönderen: tolga_ozhan »

ATA

• Moderatore
« #4 : 16 Şubat 2011, 22:20:37 »
Km saati bozuk, ama displayi sağlam bir gösterge ile değiştirilebilir. Birde bu tip displayler çok soğuk ve çok sıcak havalarda benzer problemler yaşatabilir.
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2011, 22:20:37 Gönderen: ATA »
1997 145 1.4 Ts (1999-2001)
2001 156 1.6 Ts (2006-2015)
1996 Gtv 2.0 V6 Tb
2009 MiTo 1.6 Jtdm
1991 75 2.0 Ts
2006 156 1.6 Ts

kukart

• Ziyaretçi
« #5 : 17 Şubat 2011, 00:13:43 »
bi sorunda benden
geçen kış olan olay havaların ısınmasıyla kesilmişti şimdi yine başladı:
kontağı çevirince cıvvvvveya tıııııs diye bir se ve araba çalışmıyo ikinci denemeye normal çalışıyor
araç ısındıktan sonra stop edip çalıştırsam bu sefer tekrarlanmıyor sıkıntı aracın ısınması veya hava şartıyla alakalı sanırım
marş dinamosu mudur nedir bişiler söylendi ama deneyim teşhiste daha etkili oluyor fikri, deneyimi olan?
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2011, 00:13:43 Gönderen: kukart »

Tuncay Nergis

• Ziyaretçi
« #6 : 17 Şubat 2011, 00:55:44 »
Bir sorun da benden

İlk çalıştırmada marş bastıktan ve motor çalıştıktan sonra kıvvv diye bi ses geliyo 1 saniyeden daha kısa. Bi anlık bi ses ve hemen geçiyo. Sanki marş motoru, motoru çevirdikten sonra plastik bir şeye sürterek duruyor gibi. Neyden olabilir bu tip bi ses?
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2011, 00:55:44 Gönderen: Tuncay Nergis »

Baskan

• Membro
« #7 : 17 Şubat 2011, 01:18:49 »
SIK RASLANILAN MARŞ MOTORU ARIZALARI :

1- Marş esnasında dişlinin kavraşamaması ve sesler : Bu arıza genelde marş motoru burç yataklarının aşınmasıyla oluşur. Eksenden biraz aşağıya düşen dişli volan dişlisiyle iyi kavraşamaz bu nedenle bazen kavraşmaz yada esneyerek geçmeye çalışır. Buda seslere ve kavraşma arızalarına neden olur. Buçların yenilenmesi gerekir. Volan ve marş dişli arızalarıda göz önünde bulundurulmalıdır.

2- Fırça ve kollektörün aşınması ve oksitlenme : Kollektör yüzeyine iyi basamayan fırçalar, oksitlenme ve aşıntılar akım geçişini zorlaştırarak marşın ağır dönmesine veya hiç dönmemesine neden olur. Gözden geçirilmelidir.

3- Manyetik şalter arızaları : Salterin Aküden gelen Kablonun bağlı olduğu ve marşa bağlantı yapılan terminal cıvatalarının arka uçları kontak görevi görmektedir ve kontra somunla sıkıca bağlıdır. Bu kabloları söküp takarken dikkatli olmalı kontra somunlar gevşetilmemelidir. Yoksa cıvatalar oynar kontaklar çarpılır ve bilhassa marş terminaline bağlı seri sargının kopmasına neden olabiliriz. Şalterde iki sargı vardır. Seri sargı (Kalın) ve paralel sargı. Seri sargı kalın olup manyetik alanı daha güçlü olur ve esas nuveyi bu sargı çeker. Arızası halinde nüve çekilemez ve marş çalışmaz. Paralel sargı ise nuvenin çekilmesine yardımcı olan ve köprünün kontaklar üzerinde tutulmasını sağlar. Çünkü kontaklar birleştiği zaman seri sargı devre dışı kalır. Koprüyü paralel sargı tutar. Arızası halinde nüve çekilir fakat köprü kontaklarla birleştiği an seri sargı devre dışı kalacağından marşı çalıştıramayız. Eğer araçta marş esnasında nüvenin ileri geri hareketlerinin seslerini duyarsak bu arıza oluşmuştur.
Kukart: Senin sorun sanırım 2. şık ile bağdaşıyor.
Tuncay Nergis: seninde selenoid'le alakalı bir durum sanıyorum salmıyor geriye hemen motor hareketlendiği için o anda marş motorunun dişlisine baskı yapıyor olabilir.. 1. Şıkta olabilir..

Edited by - MustafaTasdemir on 17/02/2011  01:19:55
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2011, 01:18:49 Gönderen: Baskan »

Vedat Sener

• Ziyaretçi
« #8 : 17 Şubat 2011, 08:49:55 »
quote:

ikinci sorun display arızası olabilir. Çıkmacıdan bulunacak bir gösterge paneli ile arıza lokalize edilebilir. Eğer sadece display arızalı ise bunun çıkmasını tek başına satacak birisini bulmak zor. Çünkü o zaman geri kalan adamın işine yaramaz.
İlk sorun ise rezistansın kendisi ile alaklı olabilir.  Bu belki tamir olabilir.

anladım.. Esasen bende ilkin Alfam Ahmet abinin kardeşinden komple takoyu sormuştum.. Açıkçası bana fiyat çok gelmişti .. (onları kurtaranda odur illaki)
Ben de tamir yoluna gidebilir miyim diye sizlere sorayım dedim..
ya da km displayi çalışan bir takodan sökme işide mantıklı.. fakat araba 166 olunca çıkmasıda zor bulunuyor malumunuz..
Bugün Ahmet abiyi arayıp soracağım..

« Son Düzenleme: 17 Şubat 2011, 08:49:55 Gönderen: Vedat Sener »

Tuncay Nergis

• Ziyaretçi
« #9 : 17 Şubat 2011, 11:28:51 »
Benim bu ses her zaman çıkmıyor, bir kaç çalıştırmada bir. Ve sadece ilk çalıştırmada başıma geldi. Kısa süreli veya bir kaç saatlik park hallerinden sonraki çalıştırmalarda hiç olmadı. Onu da belirteyim.
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2011, 11:28:51 Gönderen: Tuncay Nergis »

ati

• Ziyaretçi
« #10 : 18 Şubat 2011, 14:33:43 »
garip bir sıkıntıda benden: geçenlerde merak etiğim bi yolun mesafesini ölçmeye çalıştım km yi sıfırladım ölçümüm 300 metre çıktı ama aslında yol 150 metre kadar bi kaç kez daha denedim ölçümlerim hep normal değerin 2 katı kadar  çıktı. Sorun sadece kısa mesafede uzun mesafelerde ölçümler normal çıkıyor mesela istanbul ankara arası 500 km normal ölçüyor acaba kısa mesafede hassasiyet olmadığı içinmi ölçüm yapamıyor yoksa bi sıkıntımı var bu arada lastikler kış lastiği ve ebatları 195/50 /R16 orjinali bildiğim kadarıyla 205/55/R16 olması gerekiyor
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2011, 14:33:43 Gönderen: ati »

brokenx

• Ziyaretçi
« #11 : 19 Şubat 2011, 21:00:34 »
quote:

Her sorunuma konu açmaktansa böyle bir sayfa düşündüm...

İlk olarak ; 156 mk2lerde sağ ayna ısıtması mevcut mu? benimki çalışmıyor sanırım? yada yok mu?

aynı sıkıntı bendede war ama ben benimkini değişti diye biliyorum,çünkü aldığım öyle demişti orjinal ayna takmadılarsa öyle bi problem olabilir
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2011, 21:00:34 Gönderen: brokenx »

Tuncay Nergis

• Ziyaretçi
« #12 : 19 Şubat 2011, 21:28:30 »
quote:

garip bir sıkıntıda benden: geçenlerde merak etiğim bi yolun mesafesini ölçmeye çalıştım km yi sıfırladım ölçümüm 300 metre çıktı ama aslında yol 150 metre kadar bi kaç kez daha denedim ölçümlerim hep normal değerin 2 katı kadar  çıktı. Sorun sadece kısa mesafede uzun mesafelerde ölçümler normal çıkıyor mesela istanbul ankara arası 500 km normal ölçüyor acaba kısa mesafede hassasiyet olmadığı içinmi ölçüm yapamıyor yoksa bi sıkıntımı var bu arada lastikler kış lastiği ve ebatları 195/50 /R16 orjinali bildiğim kadarıyla 205/55/R16 olması gerekiyor

Kısa mesafede benimki de saçma derecede fazla gösteriyor. Gerçi uzunda da fazla gösteriyor gibi geliyo bazen, ama hiç ölçmedim uzunda.
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2011, 21:28:30 Gönderen: Tuncay Nergis »

ati

• Ziyaretçi
« #13 : 20 Şubat 2011, 14:07:40 »
yanlış göstermesi  bişey değilde aracın km si normale göre baya bi fazla gösterir  , kısa mesafede 3 katı fazla ölçüyor uzun mesafede bişey yok çok ilginç bi durum
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2011, 14:07:40 Gönderen: ati »

ATC

• Ziyaretçi
« #14 : 24 Şubat 2011, 14:43:17 »
Benzin deposunun göstergesi kronik bi arıza mıdır?
Bazen çeyrek depoda yokuşta bırakırsam arabayı (ort: 6-8 saat) arabam çalışmıyor.
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2011, 14:43:17 Gönderen: ATC »

stromboli

• Ziyaretçi
« #15 : 24 Şubat 2011, 15:17:51 »
Kukart ve Tuncay,

Aynı problem bende de uzun süre oldu, çok aldırış etmedim. Kime sorsam varyatör dedi ama farklı bir ses olduğunun farkındaydım aslında. Sonunda bir sabah arabam çalışmadı, sadece o sesle birlikte marş boşa dönüyordu. Usta geldi epey bir kısa kısa marşa bastı sonunda çalıştı. Götürüp söktük marş motorunu, yukarıdaki fotoğrafta marş dişlisi olarak görünen parçanın dişleri iyice aşınmış. Farkettik ki aylarca gelen ses o dişlinin karşı tarafı yakalamaya çalışırkenki sürtme sesiymiş. Aynen bende de sabahki ilk çalıştırmada çıkıyordu ses, bir daha gün içinde çıkmıyordu.

Ses yeni başladıysa çok acele etmenize gerek yok ama yolda kalmamak için ilgilenmenizde fayda var. Dişlinin yedeği de satılmıyor onun için marş motoru tamiri yapan bir yerden benimkine en yakın boyutta olan dişliyi seçip tornalatarak uygun boyuta getirmiştik.  Bir daha da şikayetim olmadı tavsiye ederim.
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2011, 15:17:51 Gönderen: stromboli »

ATC

• Ziyaretçi
« #16 : 24 Şubat 2011, 18:42:32 »
birde bizim mk2leri kapılardaki hoporlorlorü 13 cm mi 16 cm mi?
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2011, 18:42:32 Gönderen: ATC »

tunerviper

• Membro
« #17 : 24 Şubat 2011, 23:19:04 »
16 cm
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2011, 23:19:04 Gönderen: tunerviper »
Turbo Twin Spark

Tuncay Nergis

• Ziyaretçi
« #18 : 25 Şubat 2011, 12:17:48 »
quote:

Kukart ve Tuncay,

Aynı problem bende de uzun süre oldu, çok aldırış etmedim. Kime sorsam varyatör dedi ama farklı bir ses olduğunun farkındaydım aslında. Sonunda bir sabah arabam çalışmadı, sadece o sesle birlikte marş boşa dönüyordu. Usta geldi epey bir kısa kısa marşa bastı sonunda çalıştı. Götürüp söktük marş motorunu, yukarıdaki fotoğrafta marş dişlisi olarak görünen parçanın dişleri iyice aşınmış. Farkettik ki aylarca gelen ses o dişlinin karşı tarafı yakalamaya çalışırkenki sürtme sesiymiş. Aynen bende de sabahki ilk çalıştırmada çıkıyordu ses, bir daha gün içinde çıkmıyordu.

Ses yeni başladıysa çok acele etmenize gerek yok ama yolda kalmamak için ilgilenmenizde fayda var. Dişlinin yedeği de satılmıyor onun için marş motoru tamiri yapan bir yerden benimkine en yakın boyutta olan dişliyi seçip tornalatarak uygun boyuta getirmiştik.  Bir daha da şikayetim olmadı tavsiye ederim.

Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2011, 12:17:48 Gönderen: Tuncay Nergis »

ATC

• Ziyaretçi
« #19 : 18 Mart 2011, 15:20:11 »
arka kapı kollarını nasıl sökerim ? resimli bi anlatımı var mıdır acaba? karbon yapacam aynalar,yan direk,arka kapı kolunu
« Son Düzenleme: 18 Mart 2011, 15:20:11 Gönderen: ATC »

GoogleTagged