Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Yeni 159'umdaki Sorunlar  (Okunma sayısı 1763 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

canuzay

• Membro
Yeni 159'umdaki Sorunlar
« : 24 Eylül 2019, 12:34:41 »
Herkese merhaba, 25 yaşında bir kardeşinizim çocukluğumdan gelen bir Alfa Romeo hayranlığım var ve sonunda ilk arabamı aldım. 2006 Model Alfa Romeo 159 Sportwagon 1.9 JTDm 150hp.

Bütçem temiz bir 159'a yetmediği için sorunlarının bazılarını bilerek ucuza aldım aracımı. Üzerinde dolu göçükleri var yakın zamanda yaptıracağım. Araç komple boyalı ancak boya takıntısı olan biri değilim zaten boyası yeni değil eskiye dayanıyor belli. Diğer 2006 modellere göre km'si düşük 195000'de araç. Autodna'dan VIN sorgulattığımda kilometrenin orjinal olduğunu gördüm. 2008'de Almanya'da büyük bir kazaya karışmış sanırım 15000-20000 EURO arası bir hasar kaydı var başka hasar kaydı yok. Ama kazanın 11 yıl önce olduğunu ve aracın o zamandan beri onbinlerce kilometre kullanıldığını gördüğüm için dert etmedim. Araç alırken yanında aldığım servis faturalarında DPF iptali ve CHIP atıldığını gördüm. Ancak güç testinde araç 3980 devirde 166 hp çıktı ve yüksek devirlerde siyah duman atıyor.

Aldıktan sonra çözdüğüm sorunlar

1- Direksiyondan gelen kayış sürtünme sesi gibi bir ses vardı, direksiyon power'ı arızalıymış yan sanayi yeni pompa alıp taktırdım düzeldi.
2- Motor yağı ve tüm filtrelerini araç satıcısına güvenmediğim için değiştirdim, Castrol Magnatec 5-40 koydum.
3- Araçta sonradan takılma 17" alaşım jantlar vardı, lastikler tamamen bitmişti idareten Uniroyal'in kış lastiklerinden 225/50/R17 aldım. Kış sonrası yeni lastikler alacağım.
4- Motordan hafif gıcırtı sesleri geliyordu aracı satan kişi triger setini yeni değiştirdiğini ama ustanın işini iyi yapamadığından bu seslerin geldiğini, bir ustaya götürüp yeni sete gerek kalmadan düzelttirebileceğimi söyledi ancak güvenmediğim için triger setini de Contitech marka set alarak  V kayışıyla birlikte yenilettim.

Henüz çözemediğim sorunlar

1- Sürekli cam suyu az uyarısı veriyor full olmasına rağmen, büyük ihtimalle sensörü arızalanmış. Değişim fiyatı ne olur ya da uyarıyı nasıl iptal ederim bilmiyorum.
2- Motor yağını değiştirin uyarısı veriyor yeni değiştirmeme rağmen, araca bakım yaptırdığım ustaya sorduğumda yağı yeni koydum motor yağı sensörü arızalı ondan hata verir dedi. Bu sensörün de değişim fiyatını bilmiyorum.
3- VDC ve Hillholder uyarısı ara ara veriyor sürekli değil ama uyarı gittikten sonra 1 saat bile geçmeden tekrar geliyor. Forumda da bununla ilgili bilgiler var araştırdım ancak hatayı henüz çözemedim. Sigortalarda sorun yok ABS sensörüyle ilgili sıkıntı olabileceğini okudum ama ABS'yi test ettim devreye giriyor. Sadece Hillholder devreye girmiyor. VDC test etmedim ancak devreye girmeyecektir. Bunu da çözebilirsem araçta hiçbir sorun kalmayacak.
4- Araç alırken yanında aldığım servis faturalarında DPF iptali ve CHIP atıldığını gördüm. Ancak güç testinde araç 3980 devirde 166 hp çıktı ve yüksek devirlerde siyah duman atıyor.

Alfasını yeni almış bir kardeşiniz olarak sizden bu bakımlar ve sorunlar hakkında yorumlarınızı, bilginiz varsa paylaşmanızı bekliyorum.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

murat

• Amministratore
Ynt: Yeni 159'umdaki Sorunlar
« #1 : 24 Eylül 2019, 12:57:45 »
Öncelikle eski bir 159SW kullanıcısı olarak hoşgeldiniz diyorum ve hayırlı olsun.. :alfisti:

Resimleri de eklerseniz kısa zamanda sevinirim şahsen ;)
Cuore Sportivo...

147 1.6 TS (2005)
145 1.4 TS (1998)
156 1.6 TS (2004)
156 2.0 SS SW (2004)
159 1.9 JTD SW (2009)
Giuilietta 1.6 JTD (2014)
166 2.4 JTD (2003)
Giuilietta 1.6 JTD (2012)

canuzay

• Membro
« #2 : 24 Eylül 2019, 13:26:05 »
Detaylı resimleri çektikten sonra da yüklerim

Öncelikle eski bir 159SW kullanıcısı olarak hoşgeldiniz diyorum ve hayırlı olsun.. :alfisti:

Resimleri de eklerseniz kısa zamanda sevinirim şahsen ;)

Teşekkür ederim. Tecrübeleriniz ve bilmem gerektiğini düşündüğünüz bilgilerinizi bekliyorum :)

oguzca

• Membro
« #3 : 24 Eylül 2019, 14:30:16 »
Merhaba, aracınız hayırlı olsun. Plakadan aracın Polonya'dan alındığını görüyorum. Türkiye'de mi ikamet ediyorsunuz yoksa Polonya'da mı ? Ben de sizin gibi yeni bir 159 kullanıcısıyım. 2. sorunuzda motor yağını değiştirdiğinizi ancak yağ değişimi süresinin geldiğini yazmışsınız. Acaba yağı değiştiren usta ECU'den servis süresini sıfırlamamış olabilir mi? Bundan yağ değişim süresinin geldiği uyarısını veriyor olabilir.  Diğer sorularınıza tecrübeli arkadaşlar daha doğru yanıt vereceğini düşünüyorum. Aracınızı güzel günlerde kullanmanız dileğiyle.  :clover:

canuzay

• Membro
« #4 : 24 Eylül 2019, 14:35:08 »
Merhaba, aracınız hayırlı olsun. Plakadan aracın Polonya'dan alındığını görüyorum. Türkiye'de mi ikamet ediyorsunuz yoksa Polonya'da mı ? Ben de sizin gibi yeni bir 159 kullanıcısıyım. 2. sorunuzda motor yağını değiştirdiğinizi ancak yağ değişimi süresinin geldiğini yazmışsınız. Acaba yağı değiştiren usta ECU'den servis süresini sıfırlamamış olabilir mi? Bundan yağ değişim süresinin geldiği uyarısını veriyor olabilir.  Diğer sorularınıza tecrübeli arkadaşlar daha doğru yanıt vereceğini düşünüyorum. Aracınızı güzel günlerde kullanmanız dileğiyle.  :clover:

Şuan Polonya'da ikamet ediyorum ancak 2020'de aracımla Türkiye'ye geleceğim aracın iki yıl kalma izni var. İki yıl sonra avrupa'ya geri döneceğim. Ayrıca teşekkür ederim iyi dilekleriniz için size de aynı şekilde hayırlı olsun güzel günlerde kullanın.

ECU'ya baktık servis süresi geldi uyarısını vs. sildik bakım için 30.000 km kaldı diyor şuan ancak motor yağı durumunu kontrol eden bir sensör var sanırım usta onun bozulmuş olduğunu söyledi.

admin

• Amministratore
« #5 : 24 Eylül 2019, 15:08:46 »
Yağ değişimi uyarısını silmek için aşağıdaki yol izlenir;

1. Kontak kapatılır ve anahtar çıkartılır.
2. Anahtar tekrar takılır ve motor çalıştırılmadan Start&Stop basılır (gerçek anahtarlı araçlardaki yarım kontak açma yani).
3. Gaz pedalına 30 saniye aralıksız sonuna kadar basılır ve bu esnada fren pedalına da 6 kez basılır.
4. Kontak kapatılıp anahtar çıkartılır.

Bu işlem sonrasında ekrandaki yağ değişim uyarısının silinmiş olması gerekecektir.
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

oguzca

• Membro
« #6 : 24 Eylül 2019, 15:15:35 »
Şuan Polonya'da ikamet ediyorum ancak 2020'de aracımla Türkiye'ye geleceğim aracın iki yıl kalma izni var. İki yıl sonra avrupa'ya geri döneceğim. Ayrıca teşekkür ederim iyi dilekleriniz için size de aynı şekilde hayırlı olsun güzel günlerde kullanın.

ECU'ya baktık servis süresi geldi uyarısını vs. sildik bakım için 30.000 km kaldı diyor şuan ancak motor yağı durumunu kontrol eden bir sensör var sanırım usta onun bozulmuş olduğunu söyledi.

Alfa Romeo için Polonya tam bir cennet diyebilirim. Umarım en kısa zamanda doğru ustalarla iletişime geçerek mükemmel bir 159 ortaya çıkarırsınız.

SkY

• Membro
« #7 : 25 Eylül 2019, 11:41:16 »
hayırlı olsun kazasız belasız kullanın..zamanla toparlanacak ufak tefek sıkıntılar var gibi..illaki halledersiniz.

canuzay

• Membro
« #8 : 26 Eylül 2019, 00:09:44 »
Yağ değişimi uyarısını silmek için aşağıdaki yol izlenir;

1. Kontak kapatılır ve anahtar çıkartılır.
2. Anahtar tekrar takılır ve motor çalıştırılmadan Start&Stop basılır (gerçek anahtarlı araçlardaki yarım kontak açma yani).
3. Gaz pedalına 30 saniye aralıksız sonuna kadar basılır ve bu esnada fren pedalına da 6 kez basılır.
4. Kontak kapatılıp anahtar çıkartılır.

Bu işlem sonrasında ekrandaki yağ değişim uyarısının silinmiş olması gerekecektir.

Çok teşekkürler uyarı gitti  :alfisti:

hayırlı olsun kazasız belasız kullanın..zamanla toparlanacak ufak tefek sıkıntılar var gibi..illaki halledersiniz.

Teşekkür ediyorum, umarım hallolacak hepsi

TRSemih

• Membro
« #9 : 26 Eylül 2019, 11:41:23 »
159unuz hayırlı olsun. Polonya Alfa parçası için hazine gibi bir yer :)

Henüz yanıtlanmamış sorularınıza cevaben;

1- Sürekli cam suyu az uyarısı veriyor full olmasına rağmen, büyük ihtimalle sensörü arızalanmış. Değişim fiyatı ne olur ya da uyarıyı nasıl iptal ederim bilmiyorum.

Cam/far suyu deposu sol davlumbazın içinde. Ancak, seviye sensörü (xenonlu tiplerde) sol sis farını söktüğünüzde ulaşılabilir bir konumda. mekanik bir parça. rezervuar mantığıyla çalışıyor. bu konuyla ilgili olarak tahmin ettiğim gibi bir sorun yaşıyorsanız çözüm önerim var. öncesinde cam suyunuzu komple bitirip göstergeye bir bakar mısınız cam suyu ikaz uyarısı gidiyor mu? ona göre ilerleyelim. Son çare devre dışı bırakmak isterseniz soketini çıkarmanız yeterli olur.

3- VDC ve Hillholder uyarısı ara ara veriyor sürekli değil ama uyarı gittikten sonra 1 saat bile geçmeden tekrar geliyor. Forumda da bununla ilgili bilgiler var araştırdım ancak hatayı henüz çözemedim. Sigortalarda sorun yok ABS sensörüyle ilgili sıkıntı olabileceğini okudum ama ABS'yi test ettim devreye giriyor. Sadece Hillholder devreye girmiyor. VDC test etmedim ancak devreye girmeyecektir. Bunu da çözebilirsem araçta hiçbir sorun kalmayacak.

Çok yüksek ihtimalle akü yetersiz kalıyor. Şayet akü zayıfsa havalar soğudukça cold start esnasında bu hatayı daha sık göreceksiniz demektir. Bir diğer olasılık; OBD cihazı kullanıyorsanız ve sürekli portta takılı bırakıyorsanız sebebi bu olabilir. 2006-2007 modellerde bu uyarıyı veriyor. Sanırım body computer yazılımıyla alakalı bir durum.

4- Araç alırken yanında aldığım servis faturalarında DPF iptali ve CHIP atıldığını gördüm. Ancak güç testinde araç 3980 devirde 166 hp çıktı ve yüksek devirlerde siyah duman atıyor.

166 hp'lik bir yazılımın duman atmaması lazım. Başka bir yerde soft bir yazılım yaptırmanızı tavsiye edebilirim veya yazılımı yapan firma belli ise orijinal yazılımına dönme talebinde bulunabilirsiniz. Ancak m32 şanzımanın sağlığı için tork değerini aşırı yükseltecek (bence max 380-400 olmalı) bir yazılıma yönelmeyin.
A4 B8 '09 2.0 TFSI QUATTRO (2022-...)
Giulietta '15 1.6 JTDM (2021)
159 '06 1.9 JTDM (2016-2021)
156 '05 1.6 TS (2012-19)
156 '98 2.0 TS (2014-15)

canuzay

• Membro
« #10 : 26 Eylül 2019, 22:08:10 »
159unuz hayırlı olsun. Polonya Alfa parçası için hazine gibi bir yer :)

Henüz yanıtlanmamış sorularınıza cevaben;

Cam/far suyu deposu sol davlumbazın içinde. Ancak, seviye sensörü (xenonlu tiplerde) sol sis farını söktüğünüzde ulaşılabilir bir konumda. mekanik bir parça. rezervuar mantığıyla çalışıyor. bu konuyla ilgili olarak tahmin ettiğim gibi bir sorun yaşıyorsanız çözüm önerim var. öncesinde cam suyunuzu komple bitirip göstergeye bir bakar mısınız cam suyu ikaz uyarısı gidiyor mu? ona göre ilerleyelim. Son çare devre dışı bırakmak isterseniz soketini çıkarmanız yeterli olur.

Çok yüksek ihtimalle akü yetersiz kalıyor. Şayet akü zayıfsa havalar soğudukça cold start esnasında bu hatayı daha sık göreceksiniz demektir. Bir diğer olasılık; OBD cihazı kullanıyorsanız ve sürekli portta takılı bırakıyorsanız sebebi bu olabilir. 2006-2007 modellerde bu uyarıyı veriyor. Sanırım body computer yazılımıyla alakalı bir durum.

166 hp'lik bir yazılımın duman atmaması lazım. Başka bir yerde soft bir yazılım yaptırmanızı tavsiye edebilirim veya yazılımı yapan firma belli ise orijinal yazılımına dönme talebinde bulunabilirsiniz. Ancak m32 şanzımanın sağlığı için tork değerini aşırı yükseltecek (bence max 380-400 olmalı) bir yazılıma yönelmeyin.

Öncelikle teşekkür ediyorum bilgiler için. Alfa parçası için aynen hazine gibi bir yer :)

1- Dediğinizi deneyeceğim ancak cam suyunu da israf etmek istemiyorum BP'den yeni fulledim bitmeye yakın test edeceğim. Bu konuda gelişmeleri konu altına yazarım.

3- OBD cihazını yeni kullanmaya başladım android multimedya takıp ELM327 bağlayarak Torque programını aktifleştirdim. Ancak bu hatayı ilk gördüğümde herhangi bir OBD cihazı takılı değildi. Sigortaları tekrar kontrol edeceğim çünkü çakmaklık 2-3 kez sigorta attırdı temassızlık yüzünden taktığım alete kağıt sıkıştırarak temassızlığı önledim şuan bir sorun yok. Ancak diğer sigortalara hasar vermiş olabilir bu durum. Akü 72 amperlik aracı aldığımda üstünde olan akü, satıcı yeni aldığını söyledi ancak faturası yok belki sıkıntı aküde olabilir dediğiniz gibi bunu da yeni aküyle çözmem gerekebilir.

4- Yazılım faturasına tekrar baktım, 02.09.2014 tarihinde Varşova'da KreatorMocy adlı firmada atılmış. Varşova'ya uzağım ve ayrıca önümüzdeki hafta Yunanistan'a geçeceğim Şubat'a kadar Yunanistandayım sonrasında Türkiye. Yani firmaya ulaşmam zor. Yazan bilgi "DPF off + Chip (1100 + 400)".  Buradaki sayıların ne ifade ettiğini bilmiyorum. Dyno'da 166 hp değerinin yanında ise 364nm tork 2197 rpm gözüküyor. Siyah dumanın sebebi Turbo olabilir diye düşünüyorum çünkü sadece turbo devri yükseldiğinde sesle birlikte duman geliyor. Revizyon gerekebilir ancak vaktim olmadı henüz. Türkiye'de yaptırmayı düşünüyorum. Avrupada işçilik çok pahalı.

canuzay

• Membro
« #11 : 01 Ekim 2019, 20:34:35 »
Cam suyu uyarısı kendiliğinden gitti :)

canuzay

• Membro
« #12 : 06 Ekim 2019, 17:59:47 »
Merhaba, VDC uyarısı için bir gelişme, uzun yolda uyarı asla çıkmıyor 2000 km yol geldim uzun yoldayken hiç çıkmadı ancak şehir içine girince dur kalklarda tekrar geliyor uyarı.

Cam suyu için de uyarının gittiğini söylemiştim dediğiniz gibi cam suyu bitmeye yakın uyarı gitmiş doldurunca tekrar geldi uyarı.

Erkay KAHYA

• Membro
« #13 : 06 Ekim 2019, 19:29:12 »
Merhaba, VDC uyarısı için bir gelişme, uzun yolda uyarı asla çıkmıyor 2000 km yol geldim uzun yoldayken hiç çıkmadı ancak şehir içine girince dur kalklarda tekrar geliyor uyarı.

Cam suyu için de uyarının gittiğini söylemiştim dediğiniz gibi cam suyu bitmeye yakın uyarı gitmiş doldurunca tekrar geldi uyarı.

Muhtemelen abs kablolarinin birinde temassizlik var. Sarsinti ile daha cok etkileniyor.

canuzay

• Membro
« #14 : 17 Ekim 2019, 08:58:58 »
Türkiye'ye geldim ve aracı Ankara Alfin'e götürdüm.

Emme manifoldu komple değişti, şarj dinamosu yapıldı, turbo tamir edildi, cam suyu sensörü tamir edildi, tüm filtreler motor yağı ve soğutma suyu değişti.

3300 TL masrafım oldu ancak araç aldığımdan beri bu kadar iyi olmamıştı.

VDC hatasını hala çözemedik tek problem bu kaldı.

GoogleTagged