Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 15 YILDIR SÜREN HASRET SONA ERDİ... ALFA 159 İLE ARTIK BEN DE BURADAYIM  (Okunma sayısı 2089 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dgnchn

• Membro
Merhaba Alfisti Turkey ailesi,

Üniversiteye başladığım 2006 yılından beri hayalini kurduğum bu markanın 159 gibi bir modeline sahip olmaktan, yani arkadaşlarımın tabiriyle; "eskimeyen güzellik  :clover:" babamın tabiriyle ise "mahallenin sosyetik abisi 8)" olarak nitelendirdiği bir modeline sahip olmaktan dolayı çok mutlu olduğumu sizinle paylaşmak isterim. :haydi:

Aslında aklımda kırmızı renkli bir Giuletta 1.4 Multiair 170HP TCT varken, bir anda malum siteye bir siyah afet düştü :)) Bu ilandaki afetin bir 'Alfa Romeo aşığının' eski aracı olduğunu duyduğumda ise nedense kaderimin ona doğru yöneleceğini hissettim. Sonuç olarak aşağıda gördüğünüz güzelliğe sahip oldum :nazar:. Gözüm gibi bakmaya özen göstereceğime eminim. Kendimden bile iyi bakabilirim hatta... Kısacası kısmetimde varmış diyorum ve hatta şükür kavuşturana diyorum :alkis:

Vakit buldukça resim koymaya çalışırım. Aslında forumda eski sayılırım ama yeni bir Alfistayım. Şimdiden forum kurallarında veya yazımlarda bir hatam olursa affola.

Herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum :alfisti:

Tekrardan selamlar, saygılar...
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

ekdellal

• Membro
Hayırlı olsun. İnsanın kendisini heyecanlandıran şeylere sahip olması çok güzel bir duygu. Allah kaza bela vermesin.

One+ 9 pro 12/256 ile Tapatalk üzerinden gönderildi

dgnchn

• Membro
Kesinlikle öyle :arkadasim: Amin, çok teşekkür ederim güzel dilekleriniz için...

Dreamer15

• Membro
Hayırlı olsun güzel sürüşler heyecanlanmak elde değil  :rock:
Alfa romeo 156 2.5 v6
Alfa romeo giulietta 1.6 jtd
Alfa romeo giulietta 1.4 170 Nero Etna ( güncel)

Ambition over adversity

Fatihob

• Membro
..

murat

• Amministratore
Ne güzel bir bekleyiş ve son  :nazar: :clover: :alfisti:
Cuore Sportivo...

147 1.6 TS (2005)
145 1.4 TS (1998)
156 1.6 TS (2004)
156 2.0 SS SW (2004)
159 1.9 JTD SW (2009)
Giuilietta 1.6 JTD (2014)
166 2.4 JTD (2003)
Giuilietta 1.6 JTD (2012)

SkY

• Membro
hayırlı olsun kazasız belasız kullanın :)

gothicwhisper

• Membro
Hayirli Olsun.

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mustafaguleryuz

• Membro
Hayırlı olsun, keyifli sürüşler

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2015 Giulietta Bianco Lunare

Gouki

• Amministratore
Hayırlı olsun, kazasız belasız :nazar:

hakan

• Membro
Hayırlı olsun. :nazar:
haktas

Doğa Tosun

• Membro
hayırlı olsun !
"AlfaRomeo 159 JTDM Dist.Plus Qtronic
"MercedesBenz C180 AMG Selection
"BMW 520i Executive Plus

"Alfa MiTo 1.4 TB (sold)
"Alfa GT 2.0 JTS Selespeed (sold)
"Alfa 147 1.6 TS (sold)
"BMW 320ied 40th year(sold)
"BMW X5 3.0i (sold)
"BMW 320ia (sold)
"MercedesBenz C180 AMG(sold)
"VW Passat B8 Highline(sold)
"Honda Civic SportPlus 182(sold)
"Nissan Navara 4x4 Platinum(sold)

dgnchn

• Membro
Güzel dilekleriniz için hepinize çok teşekkür ederim :alfisti:

Scarletlion

• Membro
Hayırlı uğurlu olsun. Çok güzel bir araç, dışı ayrı asil içi bir başkadır. O orta konsol ve 3'lü yuvarlak göstergeler yok mu... Muazzam bir duruşu var her yönden. Ben de dahil bir çok kişiye Alfa Romeo hayranlığı kazandıran ve hayallerinin temelini attıran model 159'dur bence. Benim de sizinkinin tam tersi oldu. 159'la başlayan hayranlığım ''Giulietta, Giulietta...'' diye sayıklamam sonucu 1.4 170 Giulietta almamla sonuçlandı.  :D

Tekrardan hayırlı olsun, kazasız belasız uzun yıllar kullanın.  :alkis:

ArinFırat

• Membro
hayırlı uğurlu olsun, güle güle kazasız belasız kullan kardeşim.. yaşadığın mutluluğu çok iyi anlıyorum, her kilitlediğinde arkanı dönüp duygusal bir bakış atacaksın

blackgear

• Membro
Hayırlı olsun, kazasız belasız kullanın inşallah. :nazar:

agucba

• Amministratore
Hayırlı olsun...

Böyle bakımlı ve hala daha "bence" dünyada en güzel orta sınıf otomobillerden biri olan 159'ü otoparka park ettiğinizde, başkalarının gıpta bakarken yakalanma anı, işte o paha biçilmez bir duygu.

Giulietta da güzel ama bakımlı bir 159'un verdiği "GÖRSEL" hissi vermiyor bence (her ne kadar kendi Giulietta'mızı çok sevsem ve iyi ki almışsız desem de).

///////////////

atlas

• Membro
Hayırlı olsun, kazasız belasız kullanın inşallah. Bir Alfa 159 kullanıcısı olarak bence doğru tercihi yapmışsınız.  :haydi: 159  :haydi:

FB10ur

• Membro
Hayırlı olsun kazasız belasız keyifli sürüşler

krm1983

• Membro
Hayırlı olsun. Keyifli sürüşler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Siamo fatti della stessa materia di cui sono fatti i sogni.

MusamPa

• Membro
Hayırlı olsun  :clover: kazasız belasız keyifli sürüşler  :nazar:
02 - 156 2.0 TS Executive
09 - 159 1.9 JTDm Distinctive+

dgnchn

• Membro
Aslında tam 1 yılı doldurduktan sonra yaşadığım serüvenleri yazacaktım ama kendimi tutamadım :) Bu arada zamanında güzel dileklerini ileten herekse teşekkür ederim. Ufaktan yazmaya başlayayım yaşadıklarımı:

Aracımı 2021 Kasım ayında aldım. 2011 model Distinctive Plus, QTronic vites ve 87.000km'de idi. Uzun uzadıya anlatmayayım, sadece birmotta bakıma girmiş ender temizlikte bir araçtı. Aslında aklımda başka bir Alfa varken kendisine görür görmez vuruldum bu esmer güzelin 8)

İlk yaşadığım sıkıntı, aldıktan 2 ay sonra şarj dinamosunun bazı iç parçalarının(sanırım yaş ile alakalı) eskimesinden kaynaklı olarak, yolda kalmam ile yaşadım :) İnanın Alfistalığın şanındandır diyerek aracımın içinde çekicinin gelmesini gülerek bekledim😂 Biraz üşümüştüm ama mutluydum. Gerçekten sevmek böyle bir şeydi belki de... 1000küsür lira civarı bir tamirle ve ne olur ne olmaz yeni nesil Varta bir akü alarak bu sorunu atlattım.

Bundan 1 ay sonra, rolantide devir dalgalanması(sanırım doğru tabir bu)yaşadım. Araç kendi kendine boştayken 1.500 devire çıkıp iniyordu. Hava akış metre(debimetre) yenilenerek bu sorunu da ortadan kaldırdık. Bu arada tüm işlemleri Maslak Alfa Bahattin Abi yaptı.

Sonrasında ise bir 3-4 ay sorunsuz kullandım. Bu sürede 97.000 kmde iken bakıma girdi. Ön fren balatalar, filtreler, Mobil 5w30 yağ vs. yine Bahattin ustada yaptırdım.

Bu yılın Haziran ayında ise çok da yüksek hızlarla gitmiyorken araç kendini birden limp mode'a aldı. Henüz duymayanlar vardır belki diyerek bir hatırlatma yapayım; limp mode'da araç, belli bir devrin üstüne çıkmıyor ve ortalama 90km/h civari bir hızda giderek kendini korumaya alıyor. Sorunun westgate ve dpf olduğu anlaşıldı. Hem turbo westgate onarımı, hem de dpf+egr temizliği yapıldı.

Ben artık bir daha herhangi bir sorun tekrarlanmaz derken 2-3 hafta sonra bu sefer Çanakkale-İstanbul dönüşü araç tekrar limp mode'a geçti. Sorun dpf'deymiş ve dolmuş. Bu arada turbo hortumları da(sanırım kronik ya da aşırı ısınmadan ömrü bitiyor) inceden yarılmış. Bu sefer tüm sorunları kökten çözmek için, turbo hortumları yenilendi, dpf+egr iptali yapıldı ve Maslak Remaps'te araca stage 1 yazılım atıldı. Elimdeki kağıtta 180hp 390nm tork değere ulaştığı yazıyor. Artı parantez, araç tüm bu işlemlerden önce gaz verirken değişik bir ıslık sesi çıkarıyordu. Egzoz manifold contası yanmış meğerse, Bahattin abi bu parça dahil tüm radyatör hortumlarını da 'sırf gözüne takıldığı ve hoşuna gitmediği' için yeniledi sağolsun.

Şimdi ise 'Alfa 159 Turbo Sorunu' bölümünde de belirttiğim gibi sadece alt devirlerde turbonun çok geç devreye girmesi ve aracın yığılması durumu söz konusu. Fakat 3.000 deviri geçtiğinde ise neredeyse 1.6 bar turbo basıncı alabiliyorum. Bu arada turbo devreye girdiğinde çok aykırı bir gidişi oldu arabanın, yani... Maşallah diyeyim 🧿 :)

Yaşadıklarımı kısaca yazmaya çalıştım. Arabamı almadan önce aile büyükleri dahil herkes bir şeyler söylüyordu ama ben yaklaşık 15 yıldır bir Alfa Romeo sahibi olmayı çok istiyordum. Yaşadığım onca şeye rağmen de hiç mutsuz değilim çünkü sanırım bir şeyi gerçekten sevdiğinizde onun kusurları sizi çok da üzmüyor. Hatta kendimce bir söz çıkarttım ortaya: "Ben eşimle evlenirken, çok güzel yemek yapıyor diye veya beni sonsuza kadar mutlu edecek diye evlenmedim. Onu gerçekten sevdiğim için evlendim" :) Aslında bu sözüm, sahip olduğum şeyleri sadece sevdiğim için hayatıma soktuğum gerçeğini anlatıyor bana. Arabama duyduğum sevgi de bunun bir yansıması :yukari-ok:

Alfa 159 belki başkası için 4.660mm uzunluğunda ve 1.500 küsür kg ağırlığında bir metal yığını olabilir ama benim için rakamlarla ve kelimelerle anlatılamayacak bir tutku. Ben dahil herkesin; kazasız, belasız ve huzur dolu+sorunsuz sürüşleri olsun. İçinizdeki Alfa tutkusu hiç bitmesin🍀 Sevgiler, selamlar...
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2022, 17:40:28 Gönderen: dgnchn »

hakan

• Membro
Çok güzel anlatmışsınız.Başka sıkıntı olmaz inşallah.
haktas