Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa GT  (Okunma sayısı 2386 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

any77

• Ziyaretçi
Alfa GT
« : 16 Ağustos 2016, 01:32:22 »
Aranıza yeni katıldım. Henüz Romeo mu  alamadım çünkü bulamadım:( 1-2 aydır bakınıyorum. 159 diye çıktığım yolda şu aralar GT de karar kılmış vaziyetteyim. Selespeed korkum olmasa çoktan Romeo GT min tadını çıkartıyor olurdum. Malesef  kime sorsam selespeed ten uzak dur dedi. Selespeed GT  kullandım, iyi kötü huyunu suyunu bilmeme rağmen almışken Manuel alsam diye beklemedeyim. Manuel 2008-2009 araba bulabilsem keşke ama çıkmıyor. Alfisti gözüyle bana GT öneriniz olursa çok memnun olurum. Selespeed ten korkuma araba alamıyorum. Yakın zamanda başka coupe arabalarda denedim; opel astra gtc 1.4 T 140 hp-- VW scirocco 1.4 TSİ 160 hp falan filan. GT den aldığım keyiften sonra elim gitmedi o arabalara. Lütfen şu çömez Alfisti arkadaşınıza bir yol gösterin, SEVGİLER...
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Doğa Tosun

• Membro
Ynt: Alfa GT
« #1 : 16 Ağustos 2016, 02:24:34 »
Aranıza yeni katıldım. Henüz Romeo mu  alamadım çünkü bulamadım:( 1-2 aydır bakınıyorum. 159 diye çıktığım yolda şu aralar GT de karar kılmış vaziyetteyim. Selespeed korkum olmasa çoktan Romeo GT min tadını çıkartıyor olurdum. Malesef  kime sorsam selespeed ten uzak dur dedi. Selespeed GT  kullandım, iyi kötü huyunu suyunu bilmeme rağmen almışken Manuel alsam diye beklemedeyim. Manuel 2008-2009 araba bulabilsem keşke ama çıkmıyor. Alfisti gözüyle bana GT öneriniz olursa çok memnun olurum. Selespeed ten korkuma araba alamıyorum. Yakın zamanda başka coupe arabalarda denedim; opel astra gtc 1.4 T 140 hp-- VW scirocco 1.4 TSİ 160 hp falan filan. GT den aldığım keyiften sonra elim gitmedi o arabalara. Lütfen şu çömez Alfisti arkadaşınıza bir yol gösterin, SEVGİLER...

3 sene oldu Selespeed GT'yi alalı, tek bir problem yok. SS olmadan GT olmaz gözümde :) umarım gönlünüze göre bir aracı en kısa zamanda bulursunuz.
"AlfaRomeo 159 JTDM Dist.Plus Qtronic
"MercedesBenz C180 AMG Selection
"BMW 520i Executive Plus

"Alfa MiTo 1.4 TB (sold)
"Alfa GT 2.0 JTS Selespeed (sold)
"Alfa 147 1.6 TS (sold)
"BMW 320ied 40th year(sold)
"BMW X5 3.0i (sold)
"BMW 320ia (sold)
"MercedesBenz C180 AMG(sold)
"VW Passat B8 Highline(sold)
"Honda Civic SportPlus 182(sold)
"Nissan Navara 4x4 Platinum(sold)

any77

• Ziyaretçi
« #2 : 16 Ağustos 2016, 03:20:22 »
3 sene oldu Selespeed GT'yi alalı, tek bir problem yok. SS olmadan GT olmaz gözümde :) umarım gönlünüze göre bir aracı en kısa zamanda bulursunuz.

İlginiz için teşekkürler. SS olmadan GT olmaz demişsiniz, manuel ile kıyasladığınızda ne gibi artıları var sizce?
« Son Düzenleme: 16 Ağustos 2016, 03:26:46 Gönderen: any77 »

Doğa Tosun

• Membro
« #3 : 16 Ağustos 2016, 03:48:04 »
İlginiz için teşekkürler. SS olmadan GT olmaz demişsiniz, manuel ile kıyasladığınızda ne gibi artıları var sizce?
Rica ederim. Tabiki ss olmadan gt olur ama en azından benim GT'den aldığım keyif başlıca SS. kullanımı trafikte manuelden daha az yorucu, spor bir arabanın şanzımanını direksiyon üstü kulakçıklardan yönetmek çok daha keyifli, ss'in karakteristiği, kickdownları ve vites geçişleri beni etkiliyor. GT gerçekten sevdiğim bir model şanzımanı dışında sürüşü, tasarımı vb. konularda. Ama manuel GT alır mıydım, sanmıyorum. Hatta şansım olsa, 159'un da SS olmasını isterdim.

Tabiki manuel GT de gayet zevklidir, ama en azından bana göre SS manuel şanzımandan çok daha keyifli. Ama garip birşey, SS'e binip benden daha çok sevmeniz de olası, böyle şanzıman mı olur deyip kaçmanız da olası. Ben siz de ss seviyorsunuz fakat "bulaşma" diyenler yüzünden kafanız karışık sandım. SS'le ilgili forumdaki onlarca SS kılavuzunu okuyarak daha iyi fikir edinebilirsiniz
"BMW 520i Executive Plus

"Alfa MiTo 1.4 TB (sold)
"Alfa 147 1.6 TS (sold)
"BMW X5 3.0i (sold)
"BMW 320ia (sold)

ozroztrk

• Membro
« #4 : 16 Ağustos 2016, 08:51:30 »
Merhaba.
İstanbul'da ikamet ediyorsunuz gördüğüm kadarıyla. Bu sizin için avantaj.Bulunduğunuz şehirde Alfa'dan gayet iyi anlayan ustalar mevcut. Aracınızı aldığınızda selespeed sisteminin güzel bir bakımını yaptırırsanız size uzun bir süre sorun çıkartmaz diye tahmin ediyorum.. Ayrıca forumda selespeed hakkında detaylı bilgi paylaşan arkadaşımız da oldu. Bunları da okuduğunuzda selespeed'in korkulacak bir şanzıman olmadığını anlayabilirsiniz. Keyifli sürüşler..

any77

• Ziyaretçi
« #5 : 16 Ağustos 2016, 12:43:25 »
Rica ederim. Tabiki ss olmadan gt olur ama en azından benim GT'den aldığım keyif başlıca SS. kullanımı trafikte manuelden daha az yorucu, spor bir arabanın şanzımanını direksiyon üstü kulakçıklardan yönetmek çok daha keyifli, ss'in karakteristiği, kickdownları ve vites geçişleri beni etkiliyor. GT gerçekten sevdiğim bir model şanzımanı dışında sürüşü, tasarımı vb. konularda. Ama manuel GT alır mıydım, sanmıyorum. Hatta şansım olsa, 159'un da SS olmasını isterdim.

Tabiki manuel GT de gayet zevklidir, ama en azından bana göre SS manuel şanzımandan çok daha keyifli. Ama garip birşey, SS'e binip benden daha çok sevmeniz de olası, böyle şanzıman mı olur deyip kaçmanız da olası. Ben siz de ss seviyorsunuz fakat "bulaşma" diyenler yüzünden kafanız karışık sandım. SS'le ilgili forumdaki onlarca SS kılavuzunu okuyarak daha iyi fikir edinebilirsiniz
SS li GT hem şehiriçi hemde uzun yolda kullanma şansım oldu. Zaten Gt tutkum o sayede başladı. Bulaşma diyenleri içinde 5-6 arabası Alfa Romeo olmuş kullanıcılar olmasaydı ciddiye almazdım. SS i sevmiyor değilim tam tersi manuel dense SS ile seçim yapmak istiyorum fakat korkuyorum. selamlar sevgiler

any77

• Ziyaretçi
« #6 : 16 Ağustos 2016, 12:53:12 »
Merhaba.
İstanbul'da ikamet ediyorsunuz gördüğüm kadarıyla. Bu sizin için avantaj.Bulunduğunuz şehirde Alfa'dan gayet iyi anlayan ustalar mevcut. Aracınızı aldığınızda selespeed sisteminin güzel bir bakımını yaptırırsanız size uzun bir süre sorun çıkartmaz diye tahmin ediyorum.. Ayrıca forumda selespeed hakkında detaylı bilgi paylaşan arkadaşımız da oldu. Bunları da okuduğunuzda selespeed'in korkulacak bir şanzıman olmadığını anlayabilirsiniz. Keyifli sürüşler..
Evet İstanbul dayım ve elim hep üzerinde olacaktır romeonun. Mekaniklerin en iyisine giderim her daim ancak düşünsenize tatile gitmişsiniz Kaş tasınız ve selespeed motoru vs arızalanıyor yolda kalıyorsunuz. Arızalanmaya yatkınlığı ve hassaslığı beni korkutuyor. Yoksa kim istemez SS gibi bir konforu. Yazılanların çoğunu okudum ve çıkarttığım sonuç hassas ve arızaya yatkın bir sistem olduğu. Arızalanmayan birşey yok şu hayatta biliyorum ama sanki selespeed kronik sorunlu gibi geldi. Vakit ve emek ayırıp cevap yazdığınız için teşekkürler, selamlar...

balesanist

• Membro
« #7 : 16 Ağustos 2016, 18:14:14 »
Yaklaşık 1 sene önce aynı ikilemi yaşadım. Sonuç: manuel
"Mantığınla sev, duygularınla seç"

any77

• Ziyaretçi
« #8 : 17 Ağustos 2016, 01:50:14 »
Yaklaşık 1 sene önce aynı ikilemi yaşadım. Sonuç: manuel
Malesef kafama yatan şartlarda bir Manuel GT bulamadım. Bildiğim kadarıyla sizin GT niz SS ti.  Tavsiyeniz için teşekkürler ama biraz açabilirseniz çok iyi olacak kararım açısından.

octinum

• Moderatore
« #9 : 17 Ağustos 2016, 08:28:29 »
Evet İstanbul dayım ve elim hep üzerinde olacaktır romeonun. Mekaniklerin en iyisine giderim her daim ancak düşünsenize tatile gitmişsiniz Kaş tasınız ve selespeed motoru vs arızalanıyor yolda kalıyorsunuz. Arızalanmaya yatkınlığı ve hassaslığı beni korkutuyor. Yoksa kim istemez SS gibi bir konforu. Yazılanların çoğunu okudum ve çıkarttığım sonuç hassas ve arızaya yatkın bir sistem olduğu. Arızalanmayan birşey yok şu hayatta biliyorum ama sanki selespeed kronik sorunlu gibi geldi. Vakit ve emek ayırıp cevap yazdığınız için teşekkürler, selamlar...

Öyle bir şey değil SS, meraklanmayınız. :)

Arabaya eklenen her sistem aslında kullanıcı tarafından düşünülmesi gereken ek bir kriterdir. Manuel şanzımanda devir-hız ilişkisi değişmişse eskiden böyle değildi bu der, baskı balatadan kuşkulanırsınız. Tork konvertörlü otomatik şanzımanda yağın rengi ve kokusu değişmişse yine eskiden böyle değildi bu der, şanzıman arızasından kuşkulanırsınız. Aynısını SS'e de yapmanız gerek.

Selespeed kolay kolay ani arıza verip yolda bırakmaz. Eğer Kaş'ta SS motoru arızalanıp yolda kaldıysanız bilin ki en az 1 yıldır o Selespeed motorunun kömür değişimi geldiği halde bakımını yapmadan kullanıyorsunuzdur ve sabahları eskiden 10 saniyede biten pompa sesinin artık 30 saniye sürdüğüne, virajlı yollarda yüksek tempolu giderken arka arkaya vites değişimlerinde bazen boşa düşmesine kulağınızı tıkamışsınızdır.

Daha büyük ihtimalse, ustanız veya çevrenizden birileri "normal aaabi, Selespeed arada boşa atar" filan demiştir. :D

SS'le ilgili korkmanız gereken iki şey var benim gözümde. Birincisi, eğer kendiniz öğrenmek istemiyorsanız, SS'i gerçekten tanıyan ve buna göre çözüm üreten birilerini bulmak. İkincisi, alacağınız arabada bu kritere uygun olmayan kişilerce SS'e olmadık işlerin yapılmış olması ihtimali.

Forumdaki SS konularını okumuşsanız benim SS arızasıyla ilgili konuyu da okumuşsunuzdur. O tarihten beri SS'te yağ değişimi ihtiyacı hariç hiçbir sorunum yok. Değil Kaş'a gitmek, Avrupa turuna çıksam SS'ten dolayı yolda kalmam. :)

balesanist

• Membro
« #10 : 17 Ağustos 2016, 08:32:00 »
Malesef kafama yatan şartlarda bir Manuel GT bulamadım. Bildiğim kadarıyla sizin GT niz SS ti.  Tavsiyeniz için teşekkürler ama biraz açabilirseniz çok iyi olacak kararım açısından.

Manuel benim GT.Birkaç alternatif vardı o dönemde ss ler daha uygundu hatta ama ben manueli tercih ettim.SS hiç kullanmadım, zevkli olduğu söyleniyor. Fakat olası bir arıza durumunda araç bedelinin 1/4-1/5 ine yakın masraf çıkarabilme ihtimali de mevcut. Ben bu riski almaya değecek bir keyif vermeyeceğini düşündüğüm için manuel tercih ettim.Manuel de gayet keyifli.
"Mantığınla sev, duygularınla seç"

Jakomo

• Membro
« #11 : 17 Ağustos 2016, 10:11:21 »
Öncelikle Allah gönlnüze göre verir inşallah... GT gerçektende muazzam bir makine, 1 sene kullandım ve gerçekten de çok zevk aldı. Halen' de SS şanzımanlı 156 SWSS garajımda durmakta (toplam'da herhalde 7-8 sene SS şanzıman kullanmışlığım da var diğer araçlarımda) ve şunu söyleyebilirim ki sıkıntısız bir SS sizi sadece mutlu eder...
Sabır, boyun eğmek değil, mücadele etmektir !!!!

1996 145 1,7 16V
2001 156 SWSS Mk1,5
1994 164 V6 TB
1999 156 2,5 V6 
2003 156 SS MK 1,5
2004 156 SWSS Mk2
2007 GT
1996 BMW E36 320i Coupe M-technik
1999 166 V6 TB
1997 145 QV
2004 156 SWSS
2010 MiTo 1,4 TB

blackgear

• Membro
« #12 : 17 Ağustos 2016, 13:31:02 »
Ss in bir problemi ile karşılaşmadım bir yıldır ss gt kullanıyorum. Ama ss in çalışma mantığı açısından bence de manuel bir tık üstün.

Ss otomatik değil, manuelin yaptığı işi robot yapıyor bu da bazen benim canımı sıkabiliyor.

Fakat direksiyondan vites kontrolü için değebilir. Tepkileri çok keyifli.

Eğer ekonomik kullanılacaksa manuel derim. Yok altımda gt var tadını alayım performanslı kullanayım derseniz ss derim.

Not: 23.000 km deki 2006 GT Alfam halen satılık 😉

Doğa Tosun

• Membro
« #13 : 18 Ağustos 2016, 00:59:36 »
Beni öyle korkuttu ki Alfa'cılar, SS derttir SS çöptür SS sorundur SS sanayidir SS milyarlardır SS faturalardır diye. Az daha 2006 model 33 binde boyasız hatasız SS GT yerine 2001 model bel altı boyalı sağı solu macun dolu 170 binde e46 320ci alıyordum.. Forumdan Alper Abi ki o zamanlar daha sorunlu olarak bilinen mk1 156 ss sahibiydi veya yeni satmıştı, "sen onlara bakma al" dedi ve aldım. İyi ki de SS almışım. Foruma 147 alıp üye olan arkadaşım Sefa da SS'ten keyif alınca o da GT SS aldı. Hiçbir problem yaşamadı fakat çok sevmesine rağmen günde 100 km yol yapmaya başlayınca yakıtı mantık sınırlarını aştığı için sattı. Hala sürekli sahibinden'e girer, "AlfaRomeo-GT-2.0JTS- Detaylandır: Yarı Otomatik/Otomatik" yapar bakınır :) günün birinde, belkide mezun olunca; alacak.
"BMW 520i Executive Plus

"Alfa MiTo 1.4 TB (sold)
"Alfa 147 1.6 TS (sold)
"BMW X5 3.0i (sold)
"BMW 320ia (sold)

any77

• Ziyaretçi
« #14 : 18 Ağustos 2016, 11:50:06 »
Beni öyle korkuttu ki Alfa'cılar, SS derttir SS çöptür SS sorundur SS sanayidir SS milyarlardır SS faturalardır diye. Az daha 2006 model 33 binde boyasız hatasız SS GT yerine 2001 model bel altı boyalı sağı solu macun dolu 170 binde e46 320ci alıyordum.. Forumdan Alper Abi ki o zamanlar daha sorunlu olarak bilinen mk1 156 ss sahibiydi veya yeni satmıştı, "sen onlara bakma al" dedi ve aldım. İyi ki de SS almışım. Foruma 147 alıp üye olan arkadaşım Sefa da SS'ten keyif alınca o da GT SS aldı. Hiçbir problem yaşamadı fakat çok sevmesine rağmen günde 100 km yol yapmaya başlayınca yakıtı mantık sınırlarını aştığı için sattı. Hala sürekli sahibinden'e girer, "AlfaRomeo-GT-2.0JTS- Detaylandır: Yarı Otomatik/Otomatik" yapar bakınır :) günün birinde, belkide mezun olunca; alacak.

Yakıt tüketimini sorun etmiyorum çünkü süpriz değil, paran varsa deponu doldurur binersin. SS i sorun etmemdeki sebep süprize açık oluşu. Gerçi Alfisti arkadaşlar mutlaka anlarsın arızalanacağı diyorlar ama örneğin; yılda 15 gün tatilin var gittin İstanbul dan 500-1000 km uzağa tatiline başlamışsın araban N ye atmaya başladı işaret verdi Selespeed arızalanıcak anla beni diyor:)) Ne yapıcaz? Tatil öncesi kontrol edilirse asla olmaz diyebileceğimiz bir sistem değil bana kalırsa.

Doğa Tosun

• Membro
« #15 : 18 Ağustos 2016, 15:25:57 »
Yakıt tüketimini sorun etmiyorum çünkü süpriz değil, paran varsa deponu doldurur binersin. SS i sorun etmemdeki sebep süprize açık oluşu. Gerçi Alfisti arkadaşlar mutlaka anlarsın arızalanacağı diyorlar ama örneğin; yılda 15 gün tatilin var gittin İstanbul dan 500-1000 km uzağa tatiline başlamışsın araban N ye atmaya başladı işaret verdi Selespeed arızalanıcak anla beni diyor:)) Ne yapıcaz? Tatil öncesi kontrol edilirse asla olmaz diyebileceğimiz bir sistem değil bana kalırsa.

Araba mekanik ve elektronik sistemlerin bir bütünüdür ve kul yapımı hiçbir otomobilde "kontrol ettik sorun yok asla olmaz" diyemezsiniz.
İlla GT istiyorsanız manuel alın, olsun bitsin ? Yada daha güzeli uzun dönem araç kiralayın. Bozulursa acenta yenisini getirsin tatil yaptığınız yere, bozulanı alsın gitsin.
"BMW 520i Executive Plus

"Alfa MiTo 1.4 TB (sold)
"Alfa 147 1.6 TS (sold)
"BMW X5 3.0i (sold)
"BMW 320ia (sold)

surgeon

• Membro
« #16 : 21 Ağustos 2016, 12:11:40 »
Ben herzaman internet ve çevrede sürekli kötüler konuşmalar yapanlar için şunu söylerim. Bir insan bir dertten muzdaripse çareler aramak için bunu dillendirir hiçbir insan çözdüğü sorunu için internete yazı yazmaz ve sağa sola anlatmaz. Örneğin bir hastalıkla ilgili bir forma iyileşen biri konu açmaz konu başlıkları hep kötüdür ve hep bu sorunu yaşayıp çözemeyenlerin yeni fikirleri mevcuttur halbuki o hastalıktan kurtulanlar daha çok olmasına rağmen girip yazı yazmazlar anı yaşayarak mutlu olurlar.
Sonuç olarak alacağınız her araç size farklı sorunlar çıkartabilir önemli olan çözümü olup olmayacağı ve bu çözümü sizin karşılayıp karşılayamayacağınızdır motor yiyebilirsiniz bugün gt motoru rektefiyeside çok yüksek bir rakam. Bunu göze alıyorsanız aynı şey ss içinde geçerli temiz ve düzgün bir araç için korkacak birşey yok doğru kullandığınız takdirde. çevrenizdekiler alfa ss den memnun değil diye genelin böyle olduğunu düşünmeyin. İçinizden geliyorsa alın gitsin
palio 1.2 sl 2005 (2009-2010)
vectra cd oto. 1998 (2010-2011)
Megane ıı  privilege oto. 2008 (2011-2014)
corsa 1.4 gls 2000 (2012-2013)
Passat 1.4 tsı dsg 2010 (2014-2015)
Polo 1.4 tdı 2008 (2014-2014)
A3 1.6 oto. 2000 (2014-2014)
156 1.6 ts 2005 (2014-       )
Megane ıı privilege oto. 2008 (2015-2016)
C-ellysee 1.6 hdı 2014 (2016-2016)
Astra 1.6 cdtı oto. Sedan 2016 (2016-     )

EscC

• Membro
« #17 : 21 Ağustos 2016, 20:20:25 »
Eğer ss bakiyorsaniz @blackgear kadir in GT kaçmaz o km de bulmak imkansız. ... yok düz olsun isterseniz malum sitede temiz manuel vites bulmak mümkün..... ben manuel kullanıyorum gayet memnunum.....

GoogleTagged