Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: İlginç Tesadüf: 156'nın Üretiminde Çalışmış Bir İtalyan :)  (Okunma sayısı 2880 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

octinum

• Moderatore
Fabrikada geçiş yapmayı planladığımız bir yazılımla ilgili dün ve bugün bir eğitimimiz vardı. Eğitim için İtalyan bir danışman geldi. Fotoğraf için fırsat bulamadım ama bir daha gelecek muhtemelen, o zaman kesin fotoğraf çekeriz. :)

Sohbet sırasında Milan'da yaşadığından bahsetti, Alfa Romeo filan derken benim Bella'nın ne olduğunu sordu. 156 dedim. "Aaa ben onun ön ve arka tamponlarında çalıştım?!?" yanıtı geldi. 1990'larda Alfa'nın bir tedarikçisinde çalışıyormuş, ön ve arka tamponların yapımı sırasında oradaymış.

Tabii bol bol Alfa sohbeti oldu öteki arkadaşları kitleyerek. :D İtalya'da arkadan bir Alfa geliyorsa sol şerittekilerin nasıl sağa kaçtığı, Biscione'nin okunuşu (Biskiyone değil, Bişiyone gibiymiş :) ) gibi. 145/146'ların ilk seri üretim örneklerinin test mekanlarına götürülmeleri sırasında fabrikadan ön farların ve sis farlarının yakılması ve otoyollarda yüksek hızla gidilmesi talimatı veriliyormuş. Sırf arabaların daha piyasaya çıkmadan daha etkileyici görünmesi için. Alfa 75 sonrasında Fiat mühendisleri Alfa fabrikasına geldiğinde resmen kavgalar çıkmış. Alfa mühendisleri sürekli asabiymiş ve bağırıp çağırıyorlarmış "Ben Alfa mühendisiyim, sen kim oluyorsun da bana bu işi nasıl yapacağımı söylüyorsun!" gibisinden.

Arese'ye taşınmadan önceki Alfa fabrikası şuradaymış:
https://www.google.com.tr/maps/place/Viale+Renato+Serra,+21,+20149+Milano,+%C4%B0talya/@45.4859886,9.1428414,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x4786c109eae6ac25:0xd5bcf865169941f2!8m2!3d45.4865247!4d9.1458255?hl=tr

Şehir merkezi olmasından dolayı genişleyemeyince Arese'ye taşınmış.

https://www.google.com.tr/maps/place/Viale+Alfa+Romeo,+20020+Arese+MI,+%C4%B0talya/@45.5593461,9.0455599,15.63z/data=!4m5!3m4!1s0x478694c2211732c1:0x243e4225599e0ee7!8m2!3d45.5584733!4d9.0524004?hl=tr

Evet "Alfa Romeo Bulvarı" diye bir şey var. :)

Çok keyif aldığım iki günlük sohbeti sizinle paylaşmak istedim. Milan'a gitmem gerek şimdi. Hatta oraya yerleşsem mi? :)
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Fiction

• Membro
Keyifle okudum, paylaşım için teşekkürler :alfisti:
GTV 2.0 TS Phase 2

ilbey666

• Membro
Çok güzel bir sohbet olmuş :) Gerçekten ilginç bilgiler.

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ormanci

• Membro
Güzelmiş :)
Sis farı yüksek sürat olayı da baya hoşuma gitti :)

Bu arada Hadımköy'de miydi neydi Mercedes'in otobüs fabrikası var, onun da önündeki cadde Mercedes Bulvarı olarak geçiyor, her yerde böyle bi şekil yapıyolar herhalde :D

balesanist

• Membro
Ah şu şirket birleşmeleri
"Mantığınla sev, duygularınla seç"

DcD-Semih

• Membro
Müthiş bir hatıra olmuştur eminim ki çok güzel paylaşım hocam :serefe:
2001 Alfa Romeo 145 1.6 T.spark - Giallo Zoe
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Rosso
2002 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Bianco Polare
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Grigio Chiaro
2000 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Rosso
2004 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Grigio Metallico
2012 Alfa Romeo Giulietta 1.4TB - Bianco Pastello

Alfadanadam

• Moderatore
Hoş bir sohbet olmuş. Muhtelif sebeplerle bir çok İtalyan ile tanıştım ve ilk birkaç dakika sonrası mevzuyu Alfa Romeo'ya getirdim ama adamların benim yarım kadar ilgisi yoktu ya. Sendeki şansa bak  :serefe:

octinum

• Moderatore
Hoş bir sohbet olmuş. Muhtelif sebeplerle bir çok İtalyan ile tanıştım ve ilk birkaç dakika sonrası mevzuyu Alfa Romeo'ya getirdim ama adamların benim yarım kadar ilgisi yoktu ya. Sendeki şansa bak  :serefe:

Ya evet, koskoca İtalya'dan eğitime gele gele Alfa Romeo'nun hemşehrisi Alfista denkgelsin. :) Ama daha da büyük şans, arkadaşın 156'nın yapımında çalışmış olmasıydı. Hatta beraber çalıştığı birkaç tasarımcıyı gösterdi de onun üzerine çalışma fırsatı olmadı. :)

Muratözdemir

• Membro
Çok güzelmiş   8) :alfisti:

blackgear

• Membro
Selam, sanırım Mauro ve bizim şirketten arkadaşlar ile tanışmışsınız :D

Muhtemelen bir sonraki ziyarete ben de gelicem, yüz yüze de konuşma şansımız olur inşallah.

Bu daha enteresan bir tesadüf oldu  :serefe:

octinum

• Moderatore
Selam, sanırım Mauro ve bizim şirketten arkadaşlar ile tanışmışsınız :D

Muhtemelen bir sonraki ziyarete ben de gelicem, yüz yüze de konuşma şansımız olur inşallah.

Bu daha enteresan bir tesadüf oldu  :serefe:

Hahaha, aynen, Mauro! :D Selamımı aldın mı? Adın geçti, arabanı gösterdiler, arabayı tanıdım da forumda hep isimden önce nick geldiğinden ve sende 156 var diye hatırladığımdan belki, aha şudur diyemedim, arabayı hatırlıyorum forumdan kesin tanışıyoruzdur selamımı söyleyin, Adana'dan kırmızı Selespeed olarak hatırlayabilir filan demiştim. Bahsedilen kişinin sen olmasına ayrıca sevindim.

Umarım sen de gelirsin bir dahakine, çok isterim yüzyüze tanışmayı. Ve evet dediğin gibi, bu daha da enteresan bir tesadüf oldu. :)

blackgear

• Membro
Aldım tabi selamını :) Hem Yunus hem Ali Bey ilettiler. Bayağı muhabbet olmuş anladığım kadarıyla. Aslında konuyu ilk okuduğumda aklıma da geldi, ama balayında olduğum için cevap yazma fırsatım olmamıştı. Şimdi tekrar mesaiye başlayınca muhabbetin geçti, konuyu hatırlayıp aradım :)

Daso' da çok var Alfa ile haşır neşir adam. Geçtiğimiz sene kablolama ve borulama için toplam 15 günlük bir eğitim almıştım bir İtalyan' dan. Adam tam bir almancıydı gerçi ama o da çalışmış Alfa' da :) Onunla da güzel muhabbetimiz olmuştu. Ama ısrarla Alman diyor adam  :lol: Bilmiyorum Mauro ne düşünüyor. Onunla da Fransa' da tanışmıştık da Alfa muhabbetini bilmiyordum, bir sonraki görüşmemizde onunla da konuşuruz artık.

octinum

• Moderatore
Aldım tabi selamını :) Hem Yunus hem Ali Bey ilettiler. Bayağı muhabbet olmuş anladığım kadarıyla. Aslında konuyu ilk okuduğumda aklıma da geldi, ama balayında olduğum için cevap yazma fırsatım olmamıştı. Şimdi tekrar mesaiye başlayınca muhabbetin geçti, konuyu hatırlayıp aradım :)

Evet ikisini çok feci kitledik. :) Eğitimden bulduğumuz hemen tüm boş vakitler Alfa muhabbetine gitti. Onlar da yanımızda sıkıntıdan patladı.

Mauro da BMW'ye geçmiş. Bir önceki 159'muş. Alfa detaylarına epeyce hakim, mesela benim arabayla bıraktım onları yemeğe, Ali Bey ve Yunus Bey'e göstergelerin niye sürücüye dönük olduğunu filan anlatıyordu. :) Ex-Alfista diyelim olmazsa. Bir taraftan da Giulia'yı birkaç aydır kamuflajsız olarak gördüğünü filan anlatıyordu, zaten 145-146 zamanındaki sis farlarını yakma hikayesine de oradan geldi.