Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 159 sahiplerinden tavsiye istiyorum  (Okunma sayısı 7503 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ydk

• Membro
159 sahiplerinden tavsiye istiyorum
« : 12 Kasım 2018, 09:09:08 »
Öncelikle herkese merhaba, hayatımda ilk kez bir araba almadan önce forumuna üye oldum. Uzunca süredir bir 159 alma düşüncem var, ancak aklımdaki bir takım sorular sebebi ile her seferinde direkten dönüyorum. Geriye dönük 30 40. Sayfaya kadar okudum ve bu konu ile ilgili açılmış olanları okudum, benim durumum diğerlerinden biraz daha farklı, ben alfa alınır mı sorun çıkartır mı gibi sorulardan ziyade, alfanin temizini bulabilir miyim diye sormak istiyorum. Çünkü bir araba kötü binildikten sonra Volvo da olsa mercedeste olsa sorun ve masraf çıkartacaktır. Aklımdaki km aralığı 90-110 bin aralığı. Bu km lerde bir araç bulma şansım sizce nedir? Bütçe çok sorun teşkil etmiyor doğru araci bulduktan sonra. Son olarak sahibinden de 150 k da 1.9 jtdm q tronic distinctive paket (arkada ti yazıyor ama orjinalinde mi bilmiyorum) bir araç var Ankara da. Link paylaşmak yasak mı değil mi bilmediğim için paylaşmadım ama ilk sıralarda çıkıyor araç, sizce bu araç alınır mı? (Senede 20k yapıyorum)) Yoksa bekleesem daha düşük km de araclar bulabilir miyim ? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
 Bu arada şuanda 2012 44k de 1.6 otomatik Astra hb var bende. Km düşük olduğu için 159 almak için acele etmeme çok gerek yok. Ama işte arabayı gördükçe alasim geliyor. Allah tan Ankara da çok çok az var da çok denk gelemiyorum. :)
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

octinum

• Moderatore
Ynt: 159 sahiplerinden tavsiye istiyorum
« #1 : 12 Kasım 2018, 10:42:03 »
Hoşgeldiniz. :) O kilometrelerde nadir olmak kaydıyla vardır belki ama bütçeye bağlı. Bazen daha yüksek kilometrede (ama düzgün bakılmış) bir şey, düşük kilometrede ama tam bir şeylerin sırayla patlayacağı zamana denkgelen bir araçtan daha uygun olabiliyor.

Şu konuda link de paylaşabilirsiniz:
https://www.alfistiturkey.com/forum/ikinci-el/arac-sorgulamalari
Kolay gelsin.

Ydk

• Membro
« #2 : 12 Kasım 2018, 10:58:55 »
O konuya baktım. En son 2013 ye yazılmış. O yüzden bir şey yazmak istemedim, bir de aracın plakası kapalı, anlaşılamayabilir diye düşündüm. Peki fiyat sizce uygun mu ;
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-ilhan-otomotiv-alfa-romeo-159-jtd-distinctive-596106678/detay
al derseniz ustaya gösterip alayım :)

admin

• Amministratore
« #3 : 12 Kasım 2018, 11:12:35 »
O konuya baktım. En son 2013 ye yazılmış. O yüzden bir şey yazmak istemedim, bir de aracın plakası kapalı, anlaşılamayabilir diye düşündüm. Peki fiyat sizce uygun mu ;
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-ilhan-otomotiv-alfa-romeo-159-jtd-distinctive-596106678/detay

İlk önce hoşgeldiniz.

Öncelikle ve önemli belirtmekte fayda var ki paylaşımını yaptığınız 159 kesinlikle Ti donanımlı değil, zaten satmak için ilan verenler de bu yönde bir bilgilendirme yapmamışlar.

Geri kalan konularda 159 uzmanı üyelerimiz size bilgi vereceklerdir.
:alfisti:

Lütfen forumda arama yapmadan yeni konu başlatmayın.

radar54

• Membro
« #4 : 12 Kasım 2018, 11:23:14 »

Araç Almanya plakalı mı ben mi yanlış görüyorum?  :S
2004_156 1.6 TS Progression 2015-2018

2008_147 1.6 TS Collezione 2018-2019

2004_156 2.0 TS Distincive Selespeed 2019-2023

2006_159 1.9 JTD Distincive Manuel 2023-

Ydk

• Membro
« #5 : 12 Kasım 2018, 12:37:31 »
Araç Almanya plakalı mı ben mi yanlış görüyorum?  :S
Yok değil , satan galerinin plakası var galiba orjinal plakanın üzerinde.

Satan adam pek anlamıyor , adama sunroof var mı diye sordum, alfalarda sunroof olmaz dedi :) bu sebepten araçla ilgili pek bir şey yazmamışlar. Sahibi ile görüşemedim orada olmadığı için. Anladığım kadarıyla aracın ağır bakımları yapılmış bu yüzden ilgimi çekti.

alrem2510

• Membro
« #6 : 12 Kasım 2018, 14:26:56 »
6 ay boyunca her gün 159 aramış ve sonunda 70k km de bulmuş biri olarak;
* Galeriden alınmaz. Alınacaksa kurumsallaşmış yıllardır Alfa Romeo satan galerilerden  alınır.
* Mümkünse 2009 ve sonrası makyajlı kasa alınır.
* Temiz ve içe sinen bulunmuşsa, 3'e 5'e bakılmadan alınır.
* Kurumsal bir firmada otorapor vs. kontrole sokulup, iyi bir Alfa Romeo servisinde ustaya gösterilip alınır.

Ayrıca bunlarin hepsi için iyi bir şansa sahip olmak lazim. Bol şans....

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

« Son Düzenleme: 12 Kasım 2018, 14:41:25 Gönderen: agucba »

Erkay KAHYA

• Membro
« #7 : 12 Kasım 2018, 15:15:08 »
159 almak için karar verdiyseniz aceleci davranmayın. Düşük km araçlar nadiren ilana düşüyor.
Alacağınız aracı mutlaka alfa araçlarından anlayan bir yerde ekspertiz yaptırın. (dikkat! km düşürme vs.)

159 ların pahalı parçalarından birkaç örnek:
Ön salıncaklar, akslar, emme manifoldu, otomatik şanzıman.
Alacağınız araçta bu parçalara dikkat ediniz.

İlanda belirttiğiniz araç için:
ti değildir. Eski sahibinin yapmış olduğu eklentiler aracına değer veren biri olduğu düşüncesini uyandırıyor.

Para sorunu yoksa 2010 ve sonrası modelleri tavsiye ederim.
(Koltuk farkı, tek tuş çalıştırma, plastik manifold, gösterge paneli, jantlar)

Tengri79

• Membro
« #8 : 12 Kasım 2018, 17:01:51 »
Düşük km bulmanız çok zor bir elin parmağını geçmez dıye dusunuyorum.Ben 1 sene aradım ve buldum.
Ben şunlara dikkat ettım
-Öncelik aracın tüm bakım geçmişi km km ne yapılmış kaydedılmiş ya da saklanmış mı
-Ufak hasarlara takılmam,boya varsada ne için boya yapılmiş,öncesi sonrası görseli var mı
-159 özelinde makyaj sonrası olması önemli
-Aracın stock halde olması dpf,egr iptali olmaması ve yazılım durumu
-Parça özelinde ön takımlar,direksiyon kutusu,akslar,dpf doluluk oranı ve turbo durumu,klima kompresörü ve performansı
-En önemlisi de bence arac sahıbi.Sahibi kimse aracıda o şekildedir.
Düşük olasılıkta olsa  sorunsuz,özen gösterilmiş ve az kmli bulursanız yukarıda denildiği gibi 3e 5 e bakmayın.
Mutlaka alfa konusunda sizi caydırmak isteyenler olabilir,aldırmayın

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ydk

• Membro
« #9 : 12 Kasım 2018, 18:12:52 »
Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Bu ilandaki arabaya bakmıyorum ve beklemeye başlıyorum o zaman. Hayirlisi olur ins :)

Ydk

• Membro
« #10 : 12 Kasım 2018, 18:59:01 »
Bu arada şunu da belirteyim araca bakmak isteyen falan olur, aracı kötülemiş gibi olmayayım. :D bu araç galeride değil, sahibi olan arkadaş galeriye satın demiş galiba, aracı hala kendisi kullanıyor. Hatta üstteki yorumda da belirtildiği gibi titiz birisi galiba, araca ciddi paralar harcamış mekanik olarak. Bütün ağır bakımları yapılmış, satan galeri baya bir kötü , adam pek arabadan anlamıyor kaldı ki alfa dan anlasın .. iyi forumlar

octinum

• Moderatore
« #11 : 12 Kasım 2018, 20:05:50 »
O konuya baktım. En son 2013 ye yazılmış. O yüzden bir şey yazmak istemedim, bir de aracın plakası kapalı, anlaşılamayabilir diye düşündüm.

Iıı, 1. sayfaya bakmışsınız. 200 sayfaya yakın o konu. :) Son sayfaya bakmanız gerek.

O 159 niyeyse bir soğuk geldi bana. Biraz sabredip birkaç aday daha bulunabilir. Bir de, 159 sahibi arkadaşlar net aydınlatacaktır ama ben sanki 200k kilometrelere yakın bir turbo revizyonu ihtiyacı hatırlıyorum. alıp seneye 20.000km sonra turbo revizyonuna bırakmak da var.

Neyse bilmediğim konuda konuşmayayım, ben forumdaki ilgili konu başlığı hakkında yardıma gelmiştim. :)

hakan

• Membro
« #12 : 12 Kasım 2018, 21:30:56 »
Merhaba. 159 alırken dikkat edilmesi gereken birşeyler var elbette.makyaj öncesi metal manifold,ön takım,150 bin km civarında amortisörler, direksiyon kutusu,krank kasnağı,klima kompresörü yine 150 bin km civarı marş motoru bu km lerde el freni teli.bunlar ilk akla gelenler.düşük km de alıp bi iki sene sonra ya hepsini kendiniz yapacaksanız yada 200 bin km ye kadar arayıp,bizim gibi iğneden ipliğe 20bin TL üzeri para verip meraklısından, kmden korkmayıp bakımlı bir 159 alacaksınız.yok ben  bekleyip düşük km alacam derseniz biraz sabır.ben kırmızı diye inat edip 7,8 ay beklemiştim.140 binde aldım ama yıllar geçiyor.düşük km de alsanız bineceksiniz bu araca 200 bin de olur o km.galeriden alacaksanız Ankarada Alfin,İstanbul da veloce bu iki kuruma gözükapalı güvene bilirsiniz.
haktas

Kibitzer

• Membro
« #13 : 13 Kasım 2018, 00:19:20 »

O konu 2013'te başlamış :) Son sayfaya giderseniz güncel mesajları görebilirsiniz :))

Ydk

• Membro
« #14 : 13 Kasım 2018, 09:01:04 »
Başka forumlarda böyle konularda insanlar çok yardımcı olmaz ama burada hepiniz çok yardımseversiniz. Bu bile alfa almak için yeterli sebeptir. Yazdıklarınızdan sonra düşündüm biraz. 100k km de 85 bin TL ye araba alıp bir sene sonra 15 20 bin lira harcayacaksam , alfa sevdadan çok benim için kulfete dönüşecektir. Bunun yerine 140k 150k km de ağır bakımları yapılmış alfayi 70 bin TL civarına almak çok daha mantıklı değil midir sizce ? Ayrıca satmayı düşünerek araba almam hiç bir zaman ama hastalık olur para lazım olur araba satmak gerekir 200k kusur km de bir alfayi satarken çok zorlanır miyim sizce? İhtiyacım olmazsa ve eğer seversem 300 k 500k ne kadar giderse binmek istiyorum alirsam eğer.

Erkay KAHYA

• Membro
« #15 : 13 Kasım 2018, 09:13:42 »
Başka forumlarda böyle konularda insanlar çok yardımcı olmaz ama burada hepiniz çok yardımseversiniz. Bu bile alfa almak için yeterli sebeptir. Yazdıklarınızdan sonra düşündüm biraz. 100k km de 85 bin TL ye araba alıp bir sene sonra 15 20 bin lira harcayacaksam , alfa sevdadan çok benim için kulfete dönüşecektir. Bunun yerine 140k 150k km de ağır bakımları yapılmış alfayi 70 bin TL civarına almak çok daha mantıklı değil midir sizce ? Ayrıca satmayı düşünerek araba almam hiç bir zaman ama hastalık olur para lazım olur araba satmak gerekir 200k kusur km de bir alfayi satarken çok zorlanır miyim sizce? İhtiyacım olmazsa ve eğer seversem 300 k 500k ne kadar giderse binmek istiyorum alirsam eğer.

Az maliyetle devam etmek istiyorsanız başka marka, modellere yönelebilirsiniz.
Örneğin Giulietta dizel düz vites idame ettirmesi 159 a göre daha az masraflı bir model.

159 alıp sadece yağ değişimiyle kullananlar da var. Yılda 20 bin harcayıp yürütemeyenler de var.
Sadece bu model için değil, herhangi bir araç için bu durum benzerdir.

Sahibinden de ilanlara bakarsanız genelde 200 - 300 k kmlerde araçlar var. Onlarda bir şekilde satılıyor.  ;)

erdem1904

• Membro
« #16 : 13 Kasım 2018, 10:33:09 »

Sahibinden de ilanlara bakarsanız genelde 200 - 300 k kmlerde araçlar var. Onlarda bir şekilde satılıyor.  ;)

Dün Oğuz'un geçen senelerde 400.000 km.de iken alıp, motorunu yaptırıp, görsel eklemeler yaptığı 159 Sportwagonu sahibinden de ilanda gördüm. 500.000 km olmuş. Şimdi baktım ilandan kalkmış. Özellikle D segment dizellerde artık insanlar bakımlı araç ise km ye çok takılmıyor.
1996 146 1.7 boxer
1996 146 1.6 boxer
1998 156 2.0 ts exe.
2004 156 selespeed
2006 159 1.9 jtd dist.
2006 156 1.6 dist.
2005 147 1.6 dist.MK2

alf35

• Membro
« #17 : 13 Kasım 2018, 14:11:48 »
70 binde bir tane buldum ama sahibi satmam da satmam diyor
bulunmaz hint kumaşı

orizzonte

• Membro
« #18 : 13 Kasım 2018, 15:11:55 »
Merhabalar. Hazır konu açılmışken makyajsız 159 ne gibi sıkıntılar var. Benim aracımda makyajsız 2008 q-tronic 1.9 jtdm model herhangi bir problem açmadan önlem alayım?

Ydk

• Membro
« #19 : 13 Kasım 2018, 18:58:46 »
Az maliyetle devam etmek istiyorsanız başka marka, modellere yönelebilirsiniz.
Örneğin Giulietta dizel düz vites idame ettirmesi 159 a göre daha az masraflı bir model.

159 alıp sadece yağ değişimiyle kullananlar da var. Yılda 20 bin harcayıp yürütemeyenler de var.
Sadece bu model için değil, herhangi bir araç için bu durum benzerdir.

Çok yeni girdim bu ortamlara ama Giulietta yı 159 un yanına koymayı çok doğru bulmuyorum.  :) Giulietta alacağıma golf alırım daha iyi :D  :D :clover: :clover:

umitkilic

• Membro
« #20 : 13 Kasım 2018, 21:54:46 »
Bence @Tengri nin yolunu kesip bir şekilde ikna ederek,olmadı tehdit ederek arabasını elinden alın :)

akıllı

• Membro
« #21 : 13 Kasım 2018, 22:13:17 »
Bence @Tengri nin yolunu kesip bir şekilde ikna ederek,olmadı tehdit ederek arabasını elinden alın :)

Abi arabayı sattık ama camiadan çıkmadık henüz ya. Üç sefer yazmışın ama bi dur bakalım tengri kimseye söz vermiş mi öle niyeti olunca arayacak mı falan? :) selamlar bu vesileyle

agucba

• Amministratore
« #22 : 14 Kasım 2018, 06:03:59 »
159 sahibi olmadım ama az çok okuduklarımdan, duyduklarımdan biraz ben de birşeyler yazmak istedim.

Ön aks taşıyıcısının sıklıkla paslandığından bahsedilir. Bunun (yurtdışında) muayene esnasında sıkıntı yarattığı yazılıyor.

Hafifletme çalışmaları neticesinde yürüyen aksamın bir çok parçası alüminyumdan üretildiğinden 2008 model sonrası alınması tavsiye ediliyor.

Arka akstaki yayların kırılma olasılığı var ve aracı lifte çıkarmadan bunu anlamak güç olduğu yazılıyor. Türkiye'de as denk geldim ama yurtdışında kontrol ettirilmesi tavsiye ediliyor.

Her ne kadar hafifletmeye çalışılmış olsa da genel itibari ile 159'lar ağır olduklarından, buna Fiat-GM ortaklığının Alfa Romeo'ya attığı kazık diyebiliriz, aşınmış frenler ve aşırı ile düzensiz aşınmış lastiklere dikkat etmekte fayda var.

Türkiye'de bulmak sıkıntı ama 159 için birinci  sırada önerilen  motor 1.8 TBi. 159'lar içerisinde en hafifi ve en hızlısı. Yalnız motor sesi konusunda pek tutulmuyor. Bir de sadece önden çekişli olarak üretilmiş olması eleştiriliyor (yani genel olarak Türk tüketicisinin görüş ve önerileri ile bağdaşmayan bir model).

Ikinci tavsiye edilen motor/seçenek ise 3.2 V6 (Q4). Dört çekerli ve otomatik olması onu cazip kılıyor ancak yüksek yakıt tüketimi ve artık üretimi olmayıp bulunması imkansıza yakın olan triger zinciri göze batan en önemli olumsuzluk. Triger zincirini Avustralya'dan veya Opel'den temin etme ihtimali var (1.8 TBi'de olduğu gibi yine genel olarak Türk tüketicisinin görüş ve önerileri ile bağdaşmayan bir model). Çok güzel bir V6 sesi var ama standart hali ile performansının tatmin etmediği yazılıyor.

2.4 JTDm (209 PS): Imkanlar dahilinde 5 silindirli, 2,4 litrelik ve 209 BG dizel tavsiye ediliyor üçüncü sırada. Bu motorun tavsiye ediliyor olmasının nedeni daha modern turboya sahip olması. Ancak diğer 159 dizellerinde olduğu gibi bununda zayıf noktaları DPF, AGR ve diğer ıvır zıvır (aslında bu da pek Türk piyasasına uygun bir örnek değil)...

Diğer dört silindirliler performans anlamında ağır (benzinli) ve özelliği olmayan heyecansız (dizel) modeller olması nedeni ile tavsiye edilmiyor.

Şimdi buna göre karar verilecek olursa aslında "güncel" anlamda 159, Türkiye şartları için uygun bir otomobil değil.
Bakım maliyetleri yüksek, vergi yüksek, şehir içinde dizellerin tüketimi yüksek, özellikle arkası dar, vs vs...

Ancak bana göre yine de bakımlı bir 159'un tasarımsal güzelliği, onu hala daha en alınası otomobillerden biri yapıyor. Alfa Romeo demiyorum, otomobil diyorum.
Yol tutuş konusunda hala daha başa güreşecek bir model.
Uzun yoldaki rahatlığı ve dizelin düşük tüketimi ile 159, kalpleri fethetmesini biliyor ve onu vazgeçilmesi zor bir model yapıyor.

Bu arada 159'u Giulietta ile yanyana koymam ve Giulietta alacağıma Golf alırım gibi cümleleri kesinlikle tasvip etmiyor ve protesto ediyorum. Bende fena halde bir VW antipatisi (Türkçe karşılığını bulamadım bu saatte, kusura bakmayın) var ve VW ile ilgili yaşanan sorunları yazsam burada, insanların nasıl kandırıldığını anlarsınız (egzoz emisyon skandalını kast etmiyorum). Ama burası Alfa Romeo konulu bir mekan olduğundan, VW'ye yer vermeyi düşünmüyorum.

Giulietta bence çok başarılı, sağlam, güvenilir, tek düze tasarımlardan farklı ve kendini hala daha belli eden bir model. İç mekandaki teknoloji anlamında geride kalmış olsa da (Alpine'in Android ve iOS çözümü var ama pahalı) nerede ise 9 yıldır piyasada bulunmuş olacak bir model için hala daha albenisini var. Tipik Alfa Romeo işte (bana kimse Alfa Romeo agresif tasarımlı olmalıdır demesin, yok çünkü öyle bir şey).

Tapatalk Bericht
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2018, 06:13:18 Gönderen: agucba »

///////////////

Tengri79

• Membro
« #23 : 14 Kasım 2018, 08:33:09 »

Abi arabayı sattık ama camiadan çıkmadık henüz ya. Üç sefer yazmışın ama bi dur bakalım tengri kimseye söz vermiş mi öle niyeti olunca arayacak mı falan? :) selamlar bu vesileyle
Arkadaşlar satmak gibi bir niyetim yok şu an ama şartlar ne getirir bilemem buyuk konuşmak istemem.Şu anki piyasada 159 satıp yerıne konabilecek aracların fiyatları da malum.Satma kararı olası olursa bana mutlaka haber ver dıyen,söz isteyen bir şekilde bana ulaşıyor.Öyle bir niyet hasıl olursa @akıllı hocam ‘a sözum var önce ona haber vereceğim ama ben onunla mutlu mesudum.

akıllı

• Membro
« #24 : 14 Kasım 2018, 08:35:19 »
Arkadaşlar satmak gibi bir niyetim yok şu an ama şartlar ne getirir bilemem buyuk konuşmak istemem.Şu anki piyasada 159 satıp yerıne konabilecek aracların fiyatları da malum.Satma kararı olası olursa bana mutlaka haber ver dıyen,söz isteyen bir şekilde bana ulaşıyor.Öyle bir niyet hasıl olursa @akıllı hocam ‘a sözum var önce ona haber vereceğim ama ben onunla mutlu mesudum.

Mutluluğun daim olsun hocam. Biz birbirimize takılıyoruz işte. :) Hürmetler

GoogleTagged