Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 159 ve bebek?  (Okunma sayısı 3708 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kibitzer

• Membro
159 ve bebek?
« : 03 Mart 2019, 22:05:15 »
Merhabalar.

İçimdeki 159 sevdasını bilmeyen kalmamıştır camiamızda diye tahmin ediyorum.

Yakın zamanda kısmetse ailemize ilk bebeğimiz katılacak. Bu durumda elimdeki 1.16 için "O sana hayatta yetmez" gibisinden yorumlar  yapılıyor. Ben de daha büyük bir araca geçmeyi zaten uzun zamandır istiyordum.

Bu durumda cebimde biraz da ekstra bırakacak şekilde aracımı değiştirmek istiyorum. İlk alternatifim tabii ki 159. Fakat "O da yetmez" ve "159 çok masraflı, bebek için her an beklenmedik masraflar çıkıyor, egea falan al" diyen arkadaşlar var.

Gidip 40-45bin liralık 159'ların peşinde koşmayacağım. Hatta uygun bir fiyata vereceklerini bilsem bir galerideki 60bin km'deki 159 için pazarlık edeceğim ama neredeyse fiyattan hiç inmeyeceklerini tahmin ettiğim için gidip boşuna moralimi bozmak istemiyorum.

1. 159 fiziksel boyutlar olarak yetmez mi?
2. İyi durumda bir 159 alsak sürekli sürpriz çıkarır mı?(En genci 8 yaşında bir araçtan bahsediyoruz)
3. 159 olmaz derseniz Insignia almayı düşünüyorum, zira hem beni mutlu edebilecek özelliklerde, hem de çok daha genç araçlar alabiliyorum aklımdaki(yaklaşık 80bin) bütçe ile. Sizce 159 sevdasından vazgeçmeli miyim?

Teşekkürler...
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

ergunkabahor

• Membro
Ynt: 159 ve bebek?
« #1 : 04 Mart 2019, 00:00:05 »
Bende 159sw var 2007 makyajsız arka koltuk diz mesafesi olsun binme inme çok zor. Hele ki kucağında bebek varsa aşırı zor. Çünkü araba hem alçak hemde dar. Bebek koltuğu koyulduğu zaman işler daha da zor oluyor.

Uzun yolda hiç yormaması güvenlikli olması sw olduğu için bagaj hem geniş hemde kullanışlı.

Daha önce punto vardı bende 159 ile diz mesafesi aynı olsa da 159 kullanmak başka birşey. Eşim başlarda puntoyu sattığımıza pişmandı ama geçenlerde punto kullanınca korktum süremedim demişti.

Ben keyif için Alfa aldım tek çocuk ile puntoya bile rahatça sığıyorduk.

Alfadanadam

• Moderatore
« #2 : 04 Mart 2019, 08:10:47 »
Ergun bey güzel özetlemiş.

Benim tek söyleyebileceğim, çocuk olacak diye alınacak araba değil. Çocuk koltuğunu yatar pozisyona getirebilmek için eşim kendi koltuğunu en öne çekmek durumunda kalıyordu.

Görünüşten geniş ama içten çok dar bir araç 159

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Erkay KAHYA

• Membro
« #3 : 04 Mart 2019, 09:11:11 »
Bence, çocuk ile kullanım için 159 iyi bir tercih değil. Sw bi nebze daha iyi.
Süspansiyon sert. İç mekan dar. Dediğiniz gibi bir de yaş sorunu var.
Eski araba her an bozulacak diye düşünmek bence yanlış bir kanıdır. Yıpranan parçalar yenilenip keyifle binilebilir.
Bebek arabası, koltuğu için iniş biniş, genişlik, çocuğa kolay ulaşım açısından SUV segment öneririm. 80k civarı fiyatlara Crossover ya da Suv alabilirsiniz. (örneğin; CRV, Qashqai, Renegade, ...)

Serhat59

• Membro
« #4 : 04 Mart 2019, 09:14:37 »
   Öncelikle gözünüz aydın . Doğacak olan bebeğinizi sağlıklı sıhhatli kucağınıza almanızı diliyorum.

Bebekli bir ailenin 159' u konusunda ise size şunları söyleyebilirim:

-Yeni doğan pusetleri arka koltuğa çok zor sığıyor ya da bizim Nuna marka puset biraz büyüktü.
 - Pusetten sonra çocuk koltuğuna geçtiğinizde ise çocuk ön koltuğu rahatça tekmeleyebiliyor.
 -Sürpriz arıza konusunda, benim aldığım 159 forumdan @Erkay KAHYA 'nın 217.000 km' deki aracıydı ve sürpriz bir arıza çıkarmadı desem yeridir. Şu an 265.000 km' de. Evet biraz masraf yaptım ama tamamen benim kuruntularımdan kaynaklı diye düşünüyorum.

SM-J510FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alfa Romeo 156 1.6 TS Distinctive 2006
Alfa Romeo 159 1.9 Jtdm Distinctive 2006

halil

• Membro
« #5 : 04 Mart 2019, 09:26:54 »
bebeğiniz hayırlı,uğurlu olsun.  arkası geniz araç düşünürseniz lancia delta'lar alternatif olabilir.hem fiyatları uygun,hem arkası ve bagajı geniş,hem motoru ,şanzımanı bilindik.arka koltukların hareketli olmasıda ayrıca avantaj.

örnek

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-lancia-hizal-motors_2012-lancia-delta-1.6dizel-otomatik-vites-pluscam-tavan-650334349/detay/
cehennemde ateş yoktur.her insan kendi  ateşini bu dünyadan götürür.P.S.A

stan

• Membro
« #6 : 04 Mart 2019, 22:45:23 »
Oğlum doğmadan 2 hafta önce 4 kapı sedan aracımı satıp, şu anki aracın olan MiTo'yu almıştım.

Oğlan 2 yaşını geçti, doğum sonrası hastaneden çıktığımız ilk andan itibaren bugüne kadar ailecek hep MiTo'yu kullandık. çok kez uzun yol da yaptık, çocuk arabası, valizler, ana kıcakları da yüklendik MiTo'ya. Allahtan bir keder gelmezse, daha çok uzun süre de kullanırız.

Demem o ki, "bebekle şu araba olmaz" gibisinden laflar, mahalle baskısından başka bir şey değildir. Siz öncelikle ihtiyaçlarınızı net tanımlayın, ona göre araç tercihinizi yapın. Yoksa 159 gibi araba iki çocuklu aileye bile çok çok rahat yeter.

ealprsln

• Membro
« #7 : 05 Mart 2019, 08:19:12 »
Oğlum doğmadan 2 hafta önce 4 kapı sedan aracımı satıp, şu anki aracın olan MiTo'yu almıştım.

Oğlan 2 yaşını geçti, doğum sonrası hastaneden çıktığımız ilk andan itibaren bugüne kadar ailecek hep MiTo'yu kullandık. çok kez uzun yol da yaptık, çocuk arabası, valizler, ana kıcakları da yüklendik MiTo'ya. Allahtan bir keder gelmezse, daha çok uzun süre de kullanırız.

Demem o ki, "bebekle şu araba olmaz" gibisinden laflar, mahalle baskısından başka bir şey değildir. Siz öncelikle ihtiyaçlarınızı net tanımlayın, ona göre araç tercihinizi yapın. Yoksa 159 gibi araba iki çocuklu aileye bile çok çok rahat yeter.

+1
THE ROMANCE OF PERFORMANCE
'11 MiTo Quadrifoglio Verde

Ormanci

• Membro
« #8 : 05 Mart 2019, 09:03:05 »

Hah, işte tam da bu yorumu bekliyordum :) Bravo. Hatta tek kapı araba çocukla çok daha güvenli bile olabilir :)

116'yı değiştirmenize bence gerek yok bu anlamda. Hiç rahatınızı bozmayın :) Ufaklık hayırlı olsun bu arada @Kibitzer

Bende Giulietta varken bücürük doğdu, spor paket arabayla çocuğu gezdirdik uzun süre :) Sonra hanım otomatik istedi diye arabayı değiştirdik, 500x aldık. Bagajı küçük ama iç hacmi Giulietta'ya göre çok daha başarılı, bu anlamda rahat ettik belki ama Giulietta'da da hiç "ulan bu araba bize yetmiyor" dediğim bir durum olmadı hiç.

ekerem

• Membro
« #9 : 05 Mart 2019, 09:38:52 »
Kızım doğduğunda 159 vardı. Hastaneye git gel puset ya da 1 yaşından sonra bebek koltuğu ile falan bi sıkıntı yaşamadık. Ama uzun yolculuklarda bir valiz eşimin bir valiz kızımın kendime de ancak  bir sırt çantası anca bagaj doluyordu bazen bebek arabasıni on koltuk boşluğuna koyduğum oldu ama bu beni hic rahatsız etmedi.
156 1.6 ts
159 1.9 jtdm Q-tronic
159 2.4 Jtdm Manuel

murat

• Amministratore
« #10 : 05 Mart 2019, 09:43:26 »
Valla oğlum doğduğunda 145 vardı, 6 aylık olana kadar acayip rahat kullandık. Sonra sığmamak filan değil başka nedenle sattım. oğlan 2 yaşına kadar arabasızdım. 2 yaşta 156 SW SS, 3 yaşından 5 e kadar 159 SW kullandım. Temiz bir 159 SW bulursanız 2 çocuk bile sığarsınız. Çok rahat ettik biz geniş geniş. Ben 2 senede 1 lira ekstra harcamadım, ama bir arkadaşım çok daha az km. de aldı 2 senede 15 lik oldu şu ana kadar. iyi bakmak lazım, geçmişinin izi sürülebilir bir araç almak lazım..

159 sedan ile SW arasında bagaj hacmi farkı çok yok ama yükleme olarak çok fark var. Sedan öyle aman aman büyük geniş bir araç değildir. SW yüklemesiyle baya bir fark yaratıyor haliyle.
Cuore Sportivo...

147 1.6 TS (2005)
145 1.4 TS (1998)
156 1.6 TS (2004)
156 2.0 SS SW (2004)
159 1.9 JTD SW (2009)
Giuilietta 1.6 JTD (2014)
166 2.4 JTD (2003)
Giuilietta 1.6 JTD (2012)

Chavushoglu

• Membro
« #11 : 09 Mart 2019, 12:05:19 »
1,6 ve 10 yaşlarında 3 çocuklu bir aile olarak 159 kullanıyoruz, bebek koltuğumuz yolcu koltuğunun arkasında çünkü ön göğüsteki içe kıvrım sayesinde yolcu ve arkasındaki bebek rahat bir şekilde oturabiliyor, ve gayet rahat bir şekilde arabayı kullanıyoruz ailece. Egea'da 2-3cm diz mesafesi kazanacağım diye bu keyiften vazgeçilmez bence.
2011 - 159 JTDm Q-Tronic

salihyksk

• Membro
« #12 : 09 Mart 2019, 12:29:25 »
Bence temiz bir 159 bulmakta asıl konu yoksa tek çocukla 159 ile gayet rahat yolculuk edebilirsiniz.bende astra j mi satıp artık şu 159 hayalini gerçekleştirmek istiyorm ama son 2 3 aydır ilanlara bakıyorum temiz 159 lar 70 binden baslıyor bende 159 un çıkartabileceği masrafları düşünerekten elimde para kalsın istiyorm astra yı sattıktan sonra astra j sport 80 85 arası gitmekte 159 un verebileceğim parada 60 bin 60 binede bulması biraz zor kafamda deli sorular  :)

octinum

• Moderatore
« #13 : 18 Mart 2019, 20:53:47 »
Karşılaştırılan şey Insignia veya herhangi bir sedan araçsa bence 159 gayet iş görür. Bazı lükslerden vazgeçmek gerekiyor o kadar.
Benzer ikilemi hasbelkader aynı markaların eski modelleriyle deneyimleme olanağım oldu. :D Malum, 156'yı aldığımda evin diğer aracı Vectra B idi. 500 litre bagaj hacmi 156'nın 380 litresinden sonra kuşkusuz lükstü, ama hobi turizmi gibi işlere girilmiyorsa 156'yı bebekle üç kişi yazlığa git gel işlerinde çok zorlanmadan kullandığımı söyleyebilirim.

Yalnız çocuklu seyahatler için SW veya en azından büyük hatchback önerimi her yere bıraktığım gibi buraya da bırakayım. Bence bakmaya değer.

Tengri79

• Membro
« #14 : 19 Mart 2019, 16:00:30 »
Eğer çocuğunuz bebekse(0-5 yaş) tek çocuk ya da 5 yaş üstü çocuk sayısı sınırı 3 olmak üzere gayet rahat yeter diye düşünüyorum.Benim ikizlerle çok uzun yol deneyimlerım oldu eğer söför tarafının arkasında oto koltugu varsa  rahat bir sürüş yapamazsınız;çocuğun ayagı haliyle sıkısıyor normal oturma pozisyonunda.Onun dışında bi önceki aracım octaviadaki devasa bagajdan sonra bagajın yetmediği bir durum yaşamadım gayet tatmin edici idi tek sıkıntısı valiz koymave çıkarma açısı

ali kaynak

• Membro
« #15 : 19 Mart 2019, 23:37:27 »
1. 159 fiziksel boyutlar olarak yetmez mi?

2008 ve öncesi 159 da arka koltuklar diz mesafesi yetişkinler için çok ve çok rahatsız edici ve kasvetli, ama bebek için sıkıntı olacağını sanmıyorum.

2. İyi durumda bir 159 alsak sürekli sürpriz çıkarır mı?(En genci 8 yaşında bir araçtan bahsediyoruz)

İyi durumdaki 159 ne sıkıntısı cıkarır ki:) cıkarsa da bence ezici olmaz, ama çok  nazar a gelirse metres gibi para yer durur😊

3. 159 olmaz derseniz Insignia almayı düşünüyorum, zira hem beni mutlu edebilecek özelliklerde, hem de çok daha genç araçlar alabiliyorum aklımdaki(yaklaşık 80bin) bütçe ile. Sizce 159 sevdasından vazgeçmeli miyim?

159 şimdi olmasa ne zaman olacak.,km ler yükselince mi😊içinizde sevda varsa kesinlikle alınmalı..

« Son Düzenleme: 19 Mart 2019, 23:45:50 Gönderen: ali kaynak »
Lancia delta III

sanctuary35

• Membro
« #16 : 20 Mart 2019, 00:20:48 »
tek çocukla eğer gurbette ailenizden uzak yaşamıyorsanız ve arabanızı seviyorsanız değiştirmeye gerek yok. bizim insanımız baskıyı seviyor hele 1.16 kullanan insana egea tavsiye edenlerden uzak durun

159n arkası dar yorumlarına şaşırdım açıkçası ben geniş tahmin ederdim koca araba ilk buluşmada kurcalıcam  >:D

ayredin1982

• Membro
« #17 : 20 Mart 2019, 08:46:59 »
Öncelikle güzel günlere büyüsün.Ben kendimden örnek vereyim.4 senedir giulietta kullanıyorum.Ve memlekete gidip geliyorum sürekli.İki tane çoçuğum var.İnanın herhangi bir sıkıntı yaşamadım.Tatillerde bile yetiyor.Tabii koltuk ve koltuk altlarını bazen kullanıyorum.Üstelik bazen kayınvalidem de oluyor. Sizin araçta sanırım  giulietta ile hacim olarak çok yakın.Bende bazen bu arabaya nasıl sığıyorum diyorum. :) Ama gönül isteyince sığılıyor.

umitkilic

• Membro
« #18 : 20 Mart 2019, 10:34:55 »
Eğer 159 u elerseniz güncel kasa Mazda 6 lara da bir bakın diye tavsiye bulunabilirim.Epey tecrübem var o arabayla ve 159 sonrası o fiyatlardaki ilk tercihim olur

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tengri79

• Membro
« #19 : 20 Mart 2019, 12:46:22 »
Eğer 159 u elerseniz güncel kasa Mazda 6 lara da bir bakın diye tavsiye bulunabilirim.Epey tecrübem var o arabayla ve 159 sonrası o fiyatlardaki ilk tercihim olur

mazda 6 tercihine katılıyorum :yukari-ok: ilaveten hondayı sevmem ama honda accordu da bi düşünün derim tabi temizi kaldı ise
Bakımlı da olsa 159 süpriz yapar mı yapar:mekanik anlamda takıntılıysanız size iyi para harcatır.Ama ona değer mi değer hala özlüyorum

TRSemih

• Membro
« #20 : 20 Mart 2019, 19:40:37 »
Fotolar diz mesafesi ve diğer konularda fikir verecektir..

Ön yolcu koltuğu en ön konumda ve sırtlığı nispeten dik. Şoför koltuğu benim sürüş pozisyonuma göre ayarlı. Önde oturunlar iri ve çok uzun boylu değilse diz mesafeleri standart kalıyor. iki çocuk koltuğunun arasında ise bir sırt çantası koyacak kadar alan var. Ben 2 çocuk ve eşimle birlikte gerek şehir içi gerekse şehir dışı yolculuklarımızda sorun yaşamıyorum. Sadece çocuk belirli bir yaşa gelene kadar koltuğuna bindirip indirirken nispeten dar sayılan kapı alanı yorabilir. Çocuklar büyüyünce o sorunda ortadan kalkıyor.

Bagaj orta boy bebek arabası ve spor çantası gibi çantalarla seyahat edildiğinde baya kullanışlı. Plastik kaplamalı tekerlekli büyük valiz ve büyük bebek arabası bagajı öldürür. Sw nin rahat yükleme alanı dışında bir artısı olduğunu düşünmüyorum. Görsel için tercih sebebi olabilir.

1.16`dan bagaj ve diz mesafesi için vazgeçilecekse Alfa güzel bir bahane olmakla birlikte asla doğru tercih olmaz :) Superb bence daha uygun olur.

A4 B8 '09 2.0 TFSI QUATTRO (2022-...)
Giulietta '15 1.6 JTDM (2021)
159 '06 1.9 JTDM (2016-2021)
156 '05 1.6 TS (2012-19)
156 '98 2.0 TS (2014-15)

Kibitzer

• Membro
« #21 : 20 Mart 2019, 21:27:23 »
Arkadaşlar çok teşekkürler.

Kendi aracımı değerini bulmadan satmayı düşünmüyorum. Acelem yok, 1 serisi her türlü tek çocuğa yetecektir dar bir araba bile olsa. Aracıma değerini verecek bir teklif çıkarsa o anda satılık durumda istediğim gibi 159 varsa hemen gidip bakarım. Eğer yoksa ve acil araba alma durumunda kalırsam şu anda aklımda çok fazla alternatif oluştu.

Çift kavramadan ölümüne korktuğum için hep tam otomatik alternatifleri araştırıyorum. Kuga 1.5 Ecoboost'tan Insignia'ya, Mazda 6 veya 3 veya CX3'ten Accord'lara kadar o kadar çok alternatif üzerinde duruyorum ki her gün birinin zayıf veya kötü yanını öğrenip ona göre eliyorum veya göze alıyorum.

umitkilic

• Membro
« #22 : 20 Mart 2019, 21:31:55 »
Arkadaşlar çok teşekkürler.

Kendi aracımı değerini bulmadan satmayı düşünmüyorum. Acelem yok, 1 serisi her türlü tek çocuğa yetecektir dar bir araba bile olsa. Aracıma değerini verecek bir teklif çıkarsa o anda satılık durumda istediğim gibi 159 varsa hemen gidip bakarım. Eğer yoksa ve acil araba alma durumunda kalırsam şu anda aklımda çok fazla alternatif oluştu.

Çift kavramadan ölümüne korktuğum için hep tam otomatik alternatifleri araştırıyorum. Kuga 1.5 Ecoboost'tan Insignia'ya, Mazda 6 veya 3 veya CX3'ten Accord'lara kadar o kadar çok alternatif üzerinde duruyorum ki her gün birinin zayıf veya kötü yanını öğrenip ona göre eliyorum veya göze alıyorum.
Güncel Mazda 3 ve Mazda 6 arasında kalırsanız sizi 6 ya yönlendirmek için sağlam argümanlarımla bekliyor olacağım.3 ü eleyin manasına gelmesin ama sözlerim

umitkilic

• Membro
« #23 : 20 Mart 2019, 21:33:59 »
Hatta aracınız BMW 3 serisi olsa takasa hazır bir Mazda 6 bile var

Kibitzer

• Membro
« #24 : 20 Mart 2019, 21:37:11 »
Güncel Mazda 3 ve Mazda 6 arasında kalırsanız sizi 6 ya yönlendirmek için sağlam argümanlarımla bekliyor olacağım.3 ü eleyin manasına gelmesin ama sözlerim

Güncel Mazda6'ya yönelmem sanırım fiyatı nedeniyle imkansız olur. Önceden cebimde para kalsın derdindeydim ama istediğimiz hastane çok uygun fiyat verdi ve ailelerden de bir miktar destek alabileceğimiz için bmwnin tüm parasını yeni araca aktarabiliyorum.

GoogleTagged