Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Birmot'la nereye kadar???  (Okunma sayısı 1427 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

n/a

• Ziyaretçi
Birmot'la nereye kadar???
« : 18 Ağustos 2005, 12:12:51 »

Yaklasik iki hafta önce mail grubuna attigim yaziyi buraya da eklemek istiyorum.

Merhabalar, 

Yaklaşık 1 ay kadar önce varyatör arızası ile "Birmot Yenimahalle Ankara" 'ya gittim. Arabamın  bütün bakımları ve kontrolleri burada yapılıyor.  Klasik alfa sorunu olan varyatör sorunu teşhisi 

kondu ve değişmesi gerektiği söylendi. Bunun yanında debryajdan ve frenden gelen seslerde işin içine  eklenince debryaj baskı balata seti ve fren 

diskleride garantiden değişti. Bir tek fren  balatalarına ödeme yaptım. Araba 3 gün serviste 

kaldı, en son boya ve motor koruma yapılarak  servisten aldım. Daha sonra şehirlerarası yolculuğa  çıktım ve bir süre sonra arabadan 2.5-3 bin devir 

arasında avans vurma sesi ve klima açıkken gaza  bastığım zaman ilginç bir ses duymaya başladım.  Mümkün olmadığı için arabayı o an için gösteremedim 

ve bu şekilde yaklaşık 2000 km yol yaptım. Döndükten  sonra tekrar Birmot'a gittim. Şikayetlerimi  anlattım. Her zaman arabaya bakan usta arabayı  dinledi ve bu avans vurma sesinin kötü benzin  kullanıldığından kaynaklanmış olabileceğini söyledi  ( Benzini sadece Opet veya Shell'den alıyorum. 95  Oktan) Biraz daha motoru inceledikten ve blgisayarla  kontrol ettikten sonra lambda sensörünün motor  temizlendikten sonra yerine takılmadığını söyleyerek 

yerine taktı (ne kadar doğru bilmiyorum) ve bu gelen  seslerin bundan kaynaklandığını ve artık  gelmeyeceğini söyledi. Arabayı alıp servisten çıktım  ve yine aynı sorunlarla karşı karşıyaydım. Ve avans  vurma sesi artık daha da belirginleşmişti. 2-3-4.  viteslerde bu ses çok bariz duyuluyordu. Ertesi gün  tekrar servise gittim ve sorunları tekrar anlattım.  Arabanın serviste kalması gerektiğini ve sorunun  araştırılacağını söylediler. Ertesi gün aradım  arızanın bulunamadığını FIAT'tan arabanın  şemalarının isteneceğini söylediler. Bir sonraki gün "vurma sensörü" denilen bir parçanın arızalı  olabileceğini ellerinde olmadığını ve 1 gün arayla getirtilip takılacağını söylediler. Peki deyip bir  gün daha beklemeye koyuldum. Bu gün servisi tekrar 

arayıp arabanın son durumunu sordum ve parçanın  değiştiğini fakat arızanın devam ettiğini 

söylediler. Arızanın bu seferde "main computer" den  kaynaklandığını ve bu parçanın değişmesi gerektiğini  söylediler ve araba bir gün daha servise mahkum  oldu... 

Şimdi benim anlayamadığım ve sinirlendiğim konular  şunlar. Birmot periyodik bakımlar dışındaki sorunlar  için ya çok yetersiz kalıyor ya da gerekli önemi  vermiyor. Deneme yanılma yolu ile arızayı tesbit  edip çözmeye çalışıyorlar. Ve arabanın takılıp  sökülmedik yeri kalmıyor. Sadece Alfa'larda değil  diğer arabalarda da o şekilde...(bir arkadaşımın  Bravo marka aracında "beyin" değiştirdikten sonra  düzelmeyen sorunun, Sanayide basit bir elektrik  kaçağından olduğu anlaşılmıştı...) Ayrıca Çankaya  Birmot'un kapanmasından sonra oradakibir çok araba 

sahibininde Yenimahalle'ye gelmesi sonucu aşırı bir  yoğunluk yaşayan birmot teknik servis çalışanları  gerekli özen ve dikkati göstermemeye başladılar. Bir  şekilde arızalı arabanın deneme yanılma yöntemi ile  arızasını bulup özensiz bir şekilde arızayı  gidermeye çalışmaktalar. Eğer arabam garanti  kapsamında olmasaydı başıma çıkacak masrafı 

düşünemiyorum bile. 

Bunca olaydan sonra Eylül ayında garantisi biticek  olan arabamın masrafları şimdiden beni arabadan  soğutmaya başladı. Hayır çıkan sorunlar gereği  yapılarak dikkatli vce özenli bir şekilde çözülse ve  tekrar aynı sorunu yapmayacağı garantilense yine  bir yere kadar, bunu bile  yapmayıp şurdan olabilir  burdan olabilir onu sökelim bunu takalım belki  düzelir demeleri çok fazla canımı sıkıyor. Bir de  üstüne üstlük 2 senelik aracın motorunda neredeyse  değişmeyen bir parça kalmadı. Oldu olacak garanti  kapsamından motorun tamamını değiştirsinlerde ben de  rahatlayayım. Garanti bittiğinde de bir daha  periyodik bakımlar dışında Birmot'un kapısından  girmeyeyim...

Sanırım biraz uzun bir yazı oldu. Buraya kadar  sabırla okuyanlara teşekkür ederim. Umarım bu ve  bunun gibi sorunlar sizi de Alfa'nız dan soğutmaz.

« Son Düzenleme: 02 Nisan 2007, 22:43:30 Gönderen: n/a »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

n/a

• Ziyaretçi
« #1 : 18 Ağustos 2005, 12:37:56 »

Yazı bir ibret hikayesi gibi olmuş : ) garantiyi uzatmanızı öncelikle tavsiye ediyorum, Bitime 6 ay kala uzatılmaz diye bir şartları var sanırım ama biraz ustelerseniz yapacaklardır. Fiyatıda 300€ civarı bir şeydi.. Ulvi bey yaptırmıştı uzatma işlemini.. En azından 1 sene şu sorunu çözene kadar uzatmanız mantıklı olur..

Birmotlar konusunda diyecek bir şey yok ben sizin yerinizde olsam garanti bittikten sonra periyodik bakım için bile girmem kapılarından içeri : )

« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 12:37:56 Gönderen: n/a »

Tufan

• Membro
« #2 : 18 Ağustos 2005, 12:43:21 »
Gold Plan

Alfa Romeo otomobillerde, sürüş keyfinizi uzatmak için gereken her şey tüm detaylarıyla planlanır. Gönül rahatlığıyla kullanmanız için Alfa Romeo'nuz, 2 yıl boyunca ücretsiz mekanik garanti kapsamındadır. Ancak aracınız ne kadar ileri teknoloji ürünü olursa olsun ücretsiz garanti süresindeki güven hissi bu sürenin bitiminde azalır. Sürüş keyfini ilk günkü gönül rahatlığıyla yaşamanız için şimdi Alfa Romeo için iki ayrı ek garanti seçeneği var: Gold Plan (uzatılmış garanti) ve Master Plan (uzatılmış garanti ve periyodik bakım hizmeti)

MAKSİMUM GARANTİ İÇİN GOLD PLAN

Gold Plan, müşterilerimize otomobillerinin 2 yıllık normal garanti süresini çeşitli seçeneklerle "5 yıl veya maksimum 100.000 km"ye kadar uzatma olanağı veren çok avantajlı bir garanti programı. Gold Plan ile otomobilinizin mekanik garantisini ihtiyacınıza göre 3, 4 ya da 5 yıla kadar uzatabilirsiniz.

Gold Plan'dan 3 seçenek:

a) 3. yıl veya maksimum 50.000 km

b) 3. ve 4. yıl veya maksimum 75.000 km

c) 3., 4. ve 5. yıl veya maksimum 100.000 km

Formalitesiz, çok pratik

Gold Plan sistemine katılmak çok kolay! Tek yapmanız gereken, Alfa Romeo'nuzun ücretsiz mekanik garanti süresinin bitiminden 6 ay öncesine kadar bir Alfa Romeo bayisine uğrayarak size en uygun opsiyonu seçmek ve Gold Plan sözleşmesini imzalamak. Formalite yok, bürokrasi yok.

Sürpriz yok!

Gold Plan sistemi 2 yıllık normal garanti kapsamına giren tüm tamir ve yol yardım hizmetlerinin otomatik olarak uzamasını sağlar. Uzatılmış garanti süresince hiçbir ekstra onarım harcaması yapmaz, sorunlardan ve fiyat artışlarından dolayı hiçbir risk almazsınız. Ayrıca Gold Plan, Alfa'nızın ikinci el değerini yükseltir. Alfa Romeo'nuzu ilk 2 yıllık ücretsiz mekanik garanti süresi içinde satmanız durumunda, Gold Plan sözleşmesini otomobilinizle birlikte devredebilirsiniz. Aynı süre içinde Alfa Romeo'nuzun çalınması veya ağır hasar görmesi durumunda aynı sözleşmeyi satın alacağınız bir başka Alfa Romeo üzerine de geçirebilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi ve sorularınız için hemen bir Alfa Romeo showroom'una uğrayın.
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 12:43:21 Gönderen: Tufan »

Tufan

• Membro
« #3 : 18 Ağustos 2005, 12:43:59 »
buna bir de periyodik bakımı eklerseniz master plan oluyor.
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 12:43:59 Gönderen: Tufan »

n/a

• Ziyaretçi
« #4 : 18 Ağustos 2005, 12:50:04 »
Tufan bey bu cok iyi olmus bunun fiyatlarınıda bulup görünür biyere asmak lazım sitede : )
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 12:50:04 Gönderen: n/a »

Tufan

• Membro
« #5 : 18 Ağustos 2005, 12:59:17 »

birden aroc admin geldi aklıma, hani her konuda çekinmeden 444 22 55'i arayabilirsiniz diyordu ya, dayamadım aradım. işte fiyatlar:

gold plan 3 yıl veya 100,000 km 329 euro

gold plan 3-4 yıl veya 130,000 km 618 euro

fiyattaki neredeyse 2 kat artışa karşın km nin sadece 30.000 artmasının açıklamasını görevli kızımız yapamadı, benzer şekilde master plan fiyatlarını da veremedi. Cepten aranmayı bekliyorum.

« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 12:59:17 Gönderen: Tufan »

Onur

• Ziyaretçi
« #6 : 18 Ağustos 2005, 13:00:22 »
4. yıla 600 istiyorlarsa 5. yıl ve periodik bakımlarla en aşağı 1000 euro yu bulur :)
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 13:00:22 Gönderen: Onur »

n/a

• Ziyaretçi
« #7 : 18 Ağustos 2005, 13:05:57 »
Bu ödenen paraya deger giibi geldi bana.. Fiyatlar çok uygun olmasada çok pahalıda değil sanki..
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 13:05:57 Gönderen: n/a »

Onur

• Ziyaretçi
« #8 : 18 Ağustos 2005, 13:10:32 »
periodik bakımlar da değişen parçalarda bu fiyatların içinde olcaksa çok çok iyi hatta
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 13:10:32 Gönderen: Onur »

alfisti

• Membro
« #9 : 18 Ağustos 2005, 13:22:35 »
alfalarda master plan yok sadece gold plan var.... 2 yıldan fazla uzatma yapmıyorlar...2 yıllık yapınca fiyat avantajı vermedikleri için ben sadece 1 yıllık yaptırdım...
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 13:22:35 Gönderen: alfisti »
Ulvi Toprak Tire/İzmir
2009 159 JTDM Distinctive Plus QTronic

Onur

• Ziyaretçi
« #10 : 18 Ağustos 2005, 13:44:53 »
ya yapmayın bu birmota ne diyim artık bir ton cahil içerde takılıyor. amortisor gergi muhabbeti üstüne niyetlendim ama üşendim hadi Onur bi ara varsa ellerinde gidersin dedim. Aradım aramaz olaydım aksesuar teknik servise bagladı ordaki cahil cuhella bayan kimse yarın ifadesini alacagım ,amortisor kule gergisi nedemek kaaaaardeşim dedi. telefonu kapattıgımı düşünüp te bu ne saçmalıyo dedi. Bide koca italya koça verdi ferrari maserati yi görürüm ben onları 6 aya...
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 13:44:53 Gönderen: Onur »

n/a

• Ziyaretçi
« #11 : 18 Ağustos 2005, 13:58:12 »

Alfa ile Tofaş servislerini ayırmazlarsa bu sorunlar böyle gider..

« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 13:58:12 Gönderen: n/a »

Burak

• Membro
« #12 : 18 Ağustos 2005, 16:52:12 »
ben tamamen sanayi ye götürme taraftarıyım , zeytinoğlu zamanında yetkili olan servidlerde arabayı çok iyi tanıyan ustalar var (yada onlardan ayrılmış başka özel servislerde)  en azından tofaştan sonra alfa hizmeti vermeye başlamadılar.
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 16:52:12 Gönderen: definitive »
1997 Gtv V6 TB

n/a

• Ziyaretçi
« #13 : 18 Ağustos 2005, 18:24:24 »
arkadaşlar servis konusunda birmot dışındaki yetkili servisleri tavsiye ederim.istanbulu bilmem ama ankarada 2 adet ana bayi var birmot dışında.gayet te iyiler.gittiğiniz zaman ilgileniyorlar.bende birmot u bıraktım.bir daha da gitmem heralde.
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 18:24:24 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
« #14 : 18 Ağustos 2005, 18:29:37 »
İzmir içinde Enriko Aliberti'nin ustalarının iyi olduğunu duydum.. Super alaka gosteren bir yer değilmiş, hatta ilgi alaka "0" mış ama yapılan işi tavsiye ediyorlar..
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2005, 18:29:37 Gönderen: n/a »

Tufan

• Membro
« #15 : 19 Ağustos 2005, 16:33:46 »

Bu arada ufak bir güncelleme yapayım. Dün hasta olduğum için erkenden eve gidip uyudum, bir ara alfa müşteri hizmetlerinden Yeşim hanım arayıp planlar ve fiyatları konusunda bilgi verdi...yani o verdi de ben alamadım. Aklımda kalanlar; garanti uzatma işini garanti süresinin bitime bir ay kalana kadar yapabiliyormuşuz ve bunun için de kendisi ile görüşmemiz gerekiyormuş. Ayrıca TL üzerinden 6 taksit yapıyorlarmış. Fiyatlar konusunda ise birsürü euro uçuştu, o kafayla malesef hiçbirini anlamadım.

Birimiz daha arayıp fiyat sorsa iyi olacak...

« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2005, 16:33:46 Gönderen: Tufan »

alfisti

• Membro
« #16 : 19 Ağustos 2005, 16:37:02 »
6 taksit sanırım sadece world ve koçbank kartlarına, onu da belirteyim...
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2005, 16:37:02 Gönderen: alfisti »
Ulvi Toprak Tire/İzmir

Grandfather

• Ziyaretçi
« #17 : 24 Ağustos 2005, 18:36:43 »

Bugün yağ ve yağ filtresi için İzmir Birmot a gittim.Ana servısın içinde 3,5 arabanın sığabilecegı kadar bır yeri Alfa servis olarak ayırmışlar.Böylece Alfa servisi  diğer tofaş araçlardan ayırmışlar akıllarınca.Bahsettıgım işlem 133 YTL ye maloldu. AROC kuponlarından yararlanılabıldıgını ögrendım .Serviste Ulvının aracın gördüm boya koruma yapılmış alev alev yanıyordu mübarek. Bırmotun boya koruması konusundakı olumsuz yazılara ragmen boya korumayı beğendim bakalım Ulvi ne dıyecek.

Showroomda 2006 156  gördüm bir başka forumda bir arkadaş yazmıştı sanırım,ön panelin malzemesini değiştirmişler ve sağ ön kapıdaki anahtar giriş deliğini iptal etmişler.

EKMEL YORGANCIGİL

35 EKY 06

« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2005, 18:36:43 Gönderen: Grandfather »

alfisti

• Membro
« #18 : 25 Ağustos 2005, 07:13:47 »

o alev alev yakan boya korumadan tam dört kez yapılmasına rağmen arabamın üstünde tam dört ayrı kuş pisliği hasarı var desem ne dersin abi? 3 gün alev alev seni yakıyor ama sonra sürekli beni yakıyor:(

ama açık söyleyeyim ki ben izmir birmot dan genel olarak memnunum.... özellikle mekanik konusunda hiç bir problemle karşılaşmadım hangi sorunum varsa halledildi... kaporta boya ustalarınında gerçekten usta olduklarını düşünüyorum ki sanırım bu konuda tolga da benle hem fikirdir...

sonuç olarak bu sorun kökten birmot sorunu değildir, iyi usta kötü usta sorunudur diye düşünüyorum. iyi ustanın var olduğu her yer desteklenmelidir bence...

« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2005, 07:13:47 Gönderen: alfisti »
Ulvi Toprak Tire/İzmir

alfa156TS

• Ziyaretçi
« #19 : 16 Eylül 2005, 21:16:41 »

bana hiç birmotta boya ve motor koruma demeyin. bundan 10-11 ay önce arabamı birmota götürdüm koruma için. 8 ay sonra bidaha gelin ücretsiz tekrar boya ve motor koruma yapıcaz dediler. 2 ay önce götürdüm. götürmez olaydım. arabam birmottan geldi, sürekli tekliyor. ışıklarda duruyorum kalkamıyorum,gaz yemiyor. çaresini bulamadılar.

haftasonu kalktım arabamla istanbula gittim. tam bir rezillikti. durduğum ışıkta kalkamıyorum. arabamı istanbulda özel servise bıraktım. pazartesi aradılar. motorda tam iki elektronik parça bozulmuş. bunun bana maliyeti de 850 milyon oldu. sonra birmotla kavga dövüş ama elde var sıfır.

yaşadıklarımı daha kısaca anlatmaya çalıştım. yaşadıklarım daha iğrenç aslında. birmota sadace GT ye bakmaya giderim hepsi o.

« Son Düzenleme: 16 Eylül 2005, 21:16:41 Gönderen: alfa156TS »

n/a

• Ziyaretçi
« #20 : 17 Eylül 2005, 11:49:42 »
Çok geçmiş olsun.. Şu motor koruma olayından zaten oldum olası çekinirim.. İnsanlar bu işi sanayide sağda solda oto yıkamacılarda yaptırıyorlar nasıl bir cesaret anlamış değilim.. Adam alıyor püskürtme cihazını resmen suyla yıkıyor motoru, sahibide bakıyor içi giderek ama dur napıyorsun diyemiyor.. Heleki bu işi yetkili serviside böyle yaptıysa ben motorumu bezle kendim silerim uzak dursunlar bana : )

quote:

alfa156 wrote:

bana hiç birmotta boya ve motor koruma demeyin. bundan 10-11 ay önce arabamı birmota götürdüm koruma için. 8 ay sonra bidaha gelin ücretsiz tekrar boya ve motor koruma yapıcaz dediler. 2 ay önce götürdüm. götürmez olaydım. arabam birmottan geldi, sürekli tekliyor. ışıklarda duruyorum kalkamıyorum,gaz yemiyor. çaresini bulamadılar.

haftasonu kalktım arabamla istanbula gittim. tam bir rezillikti. durduğum ışıkta kalkamıyorum. arabamı istanbulda özel servise bıraktım. pazartesi aradılar. motorda tam iki elektronik parça bozulmuş. bunun bana maliyeti de 850 milyon oldu. sonra birmotla kavga dövüş ama elde var sıfır.

yaşadıklarımı daha kısaca anlatmaya çalıştım. yaşadıklarım daha iğrenç aslında. birmota sadace GT ye bakmaya giderim hepsi o.

« Son Düzenleme: 17 Eylül 2005, 11:49:42 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
« #21 : 17 Eylül 2005, 12:21:12 »

arkadaslar bu sorunlar alfayı bilen bir usta için çok basıt kalıyor.ama yetkili servisler daha bu işlerde çok yeni .öğrenmeleri için zaman gerekıyor.yetkili servisler belli zaman larda servisinde ki ustalarını 1ve 2sini italyaya eğitime gönderiyor.(kişi başı 1500euro )buda tabi servisin pahalı olması demek.ben burak arkadasima katılıyorum sanayi servisleri bu konuda daha bilgili

« Son Düzenleme: 17 Eylül 2005, 12:21:12 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
« #22 : 10 Ocak 2006, 21:07:10 »

Açıkçası kendileride ne dediklerini bilmiyorlar... Alfa'mı alırken sordum bu arabanın Kıbrıs'ta servisi sağlanıyomu ona göre alıcam diye adamlar dediki Kıbrıs'ta Fiat servisi varmı dediler bende var dedim onlarda bütün Fiat servisleri Alfa serviside sağlıyo dediler bende arabayı aldım. Ama Kıbrıs'ta karşılaştığım manzara çok farklıydı Fiat servisi ben yağını bile değiştiremem çünkü Alfa'ya ait bir civata bile yok dediler. Ancak Türkiye'den parçaları getirirsen yardımcı oluruz dediler. Şok oldum Bursa Birmot'la konuştum ve bana Kıbrıs'taki Fiat'ın Alfa'yla anlaşamadığını Alfa bayisi ve şartlarının çok ağır olduğunu dolayısıyla servis sağlayamadıklarını söylediler.

Yalan 1: Alfa Romeo Fiat'la aynı yer içerisinde satış yapmasını istemiyormuş. (Bkz. Birmot)

Yalan 2: Alfa Romeo'nun 1 yıl içerisinde satması gerektiği minimum bir sayı varmış Kıbrıs'taki Fiat'ta buna garanti veremiyormuş. (Kıbrıs'a gidenler varsa BMW ve Mercedeslerin adeta peynir ekmek gibi satıldığını görmüşlerdir,  böyle bir memlekette adamkıllı satış ve servisini sağladıktan sonra Alfa nasıl satmaz? )

Birmottaki insanlar müşterilerini saf yerine koymaktan vazgeçmek zorundalar artık.

« Son Düzenleme: 10 Ocak 2006, 21:07:10 Gönderen: n/a »

n/a

• Ziyaretçi
« #23 : 01 Şubat 2006, 21:14:35 »
Bu garanti işine büyük ihtimal amorisör, ön takım ..vs girmiyordur. O yüzden çok mantıklı gelmiyor bana. Eğer o tip ufak tefek hikayeleri de içine alsa, daha düşünülebilir olurdu.
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2006, 21:14:35 Gönderen: n/a »

alfisti

• Membro
« #24 : 01 Şubat 2006, 21:18:16 »
gold planda arabayı aldığınız andan itibaren başlayan garanti içinde neler varsa aynen geçerli..
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2006, 21:18:16 Gönderen: alfisti »
Ulvi Toprak Tire/İzmir

GoogleTagged