Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa 147 Mercekli Far Yapımı  (Okunma sayısı 1366 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agucba

• Amministratore
Alfa 147 Mercekli Far Yapımı
« : 31 Temmuz 2013, 08:49:46 »
Aslında herşey @Gouki nin '' neden far yansıtıcısını siyaha boyamıyosun '' demesiyle başladı  :) Bu işlem için farın içi açılmışken birde mercek takıyım dedim ... ve olaylar  zinciri başladı .

Uzatmadan  :) ;

Malzemeler ; xenon veya bi-xenon mercek , xenon kit (xenon ampul ,  balastlar , kabloları) ısıya dayanıklı silikon , plastik yapıştırıcı , çeşitli alet vs ( pense , eğe , yan keski ... )

Öncelikle far tipimize göre uygun boyutta xenon / bi-xenon mercek araştırmak gerekiyor . 147 nin farı olabildiğine küçük olduğu için bende bulabildiğim en küçük merceği aldım.

Aslında h7 valeo almak için niyetlenmiştim fakat resimde olmayan bir tık küçük h11 valeo mercek aldım .

Öncelikle farlarımızı sökmeden önce , kapalı bir yerde ,garajda otoparkta vs farların izini işaretlememiz gerekiyor .

Farları elimize alabilmek için öncelikle tamponu sökmemiz gerekiyor .

Yıldız başlı 8 adet vida ( tamponun üst ve altında - çamurluk davlumbazının içinde) ve 2 adet metrik vidayı söküyoruz ( davlunbazın içinde )

Farları tutan 3 adet vidayı söktükten sonra , önceden 150 derecede ısıtılmış fırında farları 10-15 dakika ısıtıyoruz  :D

Fırından alıp ; foto daki gibi tornavida yardımıyla yavaş yavaş farı camından ayırmaya çalışıyoruz ...

Camı ayırdıktan sonra eski yapıştırıcı malzemeyi güzelce temizliyoruz ...

Merceği yerleştirebilmek için  ampul şapkasını söküp , çıkıntısını pense, yan keski vs gibi bir aletle düzlememiz gerekiyor ..

valeo h11 merceğin duy kısmını fara sabitlememiz için çıkarıyoruz .  Fakat 147 nin farına ne yazıkki büyük geldiği ve geçmediği için bir kaç modifikasyona gidilmesi gerek .

Duy kısmı yüksek kaldığı için ok hizasında taş motoru ile kestim . ( demir testereside olabilirdi) ...
Bu sayede duy kısmı far tasına sıkı geçti , yapıştırma ile daha da sağlam durabilir ..

Far tasınıda saatçi eğesi ile yeteri kadar traşladım .

Duy kısmını yerleştirdikten sonra , duy un tırnaklarını merceğin tasına sabitliyoruz .

Merceği fara sabitledikten sonra , önceden çizdiğimiz far izlerine göre ufak trimler veriyoruz ... Sağa sola aşağı yukarı artık iz nereyi gösteriyorsa ...

Mercekleri hizaladıktan sonraki yansıması ...

Merceklerin hizasını bulduktan sonra dileyen , slikonla veya 404 le sabitleyebilir . Ben 404 kullandım .

Bu işlemden sonra gta görünümü vermek için far yansıtıcısını mat siyaha boyamak gerekli .

Far tasını, merceği , camı temizledikten sonra kapatma işlemine geçebiliriz ..

Slikonla far camının geçeceği boşluğu dolduruyoruz . .

Slikonlanan farların etrafını bantla sararak veya üstüne ağırlık koyarak sıkıca kurumasını sağlayabiliriz . Ben 1 gün bekledim silikonun kuruması için . Zamanı olan daha uzun bekleyebilir  :)

Silikonlar kuruduktan sonra farların montajını yapabiliriz ...

Artık kullanmaya hazır  :alfisti:

Not : Farları hertürlü kırılmaya çizilmeye göze alarak söktüm ve montajını yaptım . Özellikle far camını ayırırken kırılabilir çatlayabilir .

Örnek video :

http://www.youtube.com/watch?v=KR6CrzH6n_g

Aydınlatma olarak ben yine H11 serisi ampul kullandım.Daha iyi sonuç almak isteyenler xenon kit düşünebilir .  Klasik olarak hertürlü kötü durumda ben ve alfistiturkey sorumlu değildir  :)

Message by alfacan (Caner E.)

///////////////

GoogleTagged

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal