Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 156 Ekspertiz mi sorunlu araç mı?  (Okunma sayısı 1413 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jasonbourne917

• Membro
156 Ekspertiz mi sorunlu araç mı?
« : 09 Kasım 2020, 00:18:27 »
Merhaba dostlar,

2005 model 156'mı satış amacıyla ekspertize götürdüm. Motor performansının %50 olduğunu ve aracın ancak 60 beygir üretebildiğini söylediler. Sorunun kaynağı da "büyük ihtimalle conta yanmıştır" şeklinde belirttiler. Aracı düzenli kullanıyorum, ekspertize götürmeden hemen önce de 500 km şehirler arası yol yaptım, şehir içinde de düzenli kullanıyorum ama araçta hiçbir problem hissetmiyorum. Kaldı ki aracım 60 beygir olsa sanırım hissederdim. Uzun yolda 200'ü biraz geçtiğim de oldu, 0-100 arasını 11,3 saniyede yaptığım da. Neyse uzatmadan, ekspertiz sonucu böyle gelince ben de aracı Ankara Alfa Line'da Nusret Usta'ya götürdüm, durumu anlattım. Usta aracı önceden de biliyordu, 1000 km önce yağ bakımını yapmıştı. Arabada hiçbir problem olmadığını söyledi. Ustaya güveniyorum ama içime bir kurt düşmedi değil. Aramızda başına böyle bir olay gelen başka biri var mı? Sizce başka ustaya da götürmeli miyim?
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

olcaycharger

• Membro
Ynt: 156 Ekspertiz mi sorunlu araç mı?
« #1 : 10 Kasım 2020, 15:28:55 »
Eksper firması nasıl kontrol etti de bunu iddia ediyor? Bence anladıklarına göre motor performansı olarak sorun yok.

Kapak yanığı için 500 km iyi yol. Yanık olsa kesin sıkıntı olurdu... Egzozundan beyaz ya da mavi duman geliyor mu? İlk marşta çalışıyor mu? Titreme ya da vuruntu benzeri ses var mı? Su da yağ ya da yağın da su var mı?

Bence aracında bir şey yok güzelce bakını ve kontrollerini yap bin bence:)

Olcay Meral
1998 156 2.5 V6 24V Nero

jasonbourne917

• Membro
« #2 : 10 Kasım 2020, 20:34:22 »
Valla nasıl kontrol ettiklerini ben de anlamadım açıkçası. Zaten adı sanı duyulmamış bir yerdi. Sonradan yaptığım araştırmalara göre conta yanığı vs. gibi durumlarda önceden bakıp anlayıp dyno'ya hiç oturtmamaları lazımmış aracı ama 15 dakika bağırttıktan sonra gelip contan yanmış diyor.

Beyaz duman var ama usta onun eksozda ufak bir yırtılmadan kaynaklandığını söyledi yanlış hatırlamıyorsam. Çok acil bir şey değil paran olunca yapıyor dedi ben de henüz el atmadım. Zaten 500 km ekspertiz öncesinde gittim, sonrasında da bir o kadar gitmişimdir. Yağda suda bir eksiltme yok. Bazen rolantide hafif titreme yapıyor ama ustam onun her lpgli araçta o kadar olacağını söyledi. Acaba bir lpg ustasına mı götürsem?

Araca ben binecek olsam bu kadar dert etmem fakat satmayı düşünüyorum ve bozuk araç satmak istemiyorum. Yaptırayım ederi neyse ona gitsin. Hasarı varsa pazarlık konusu olmasın.

radar54

• Membro
« #3 : 10 Kasım 2020, 21:19:48 »
Ekspertizi boşverin Allah aşkına Alfadan anlamayan yerde yaptırdıysanız hele hiç takmayın. Rölantide varyatör sesi var diye dyno almamışlardı benim eski 156yı o ses varyatörden geliyor dedim varyatör ne dediler.

SM-G531F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2004_156 1.6 TS Progression 2015-2018

2008_147 1.6 TS Collezione 2018-2019

2004_156 2.0 TS Distincive Selespeed 2019-2023

2006_159 1.9 JTD Distincive Manuel 2023-

jasonbourne917

• Membro
« #4 : 11 Kasım 2020, 09:42:41 »
"Varyatör ne?" sorusunu bana da sormuşlardı :D

Horizon78

• Membro
« #5 : 11 Kasım 2020, 10:05:35 »
Aynısı benim başıma geldi. aracı götürdüm %60 motor dediler. ateşlemede sorun var dediler. birde sahibi mühendisim dedi anlattı. Bende tek birşey sormak istiyorum 165 hp bir araçta bu seviyedeki motor ne kadar hıza çıkabilir dedim cevap vermedi. gelirken 200 km hıza 4. viteste çıktığımı söylemiştim. hiç takılmayın bence bunlara aracınızın keyfini sürün.
2006 GT 2.0 JTS (güncel

OğuzCanAlantor

• Membro
« #6 : 11 Kasım 2020, 15:38:14 »
Trde çoğu expertiz firmalarının dynoları doğru ölçüm yapmıyor.

Ateşleme kontrol (buji-bobin)-Baskı balata kontrol-varyatör gibi performans etkileyen durumların kontrolünü yapın

quzman

• Membro
« #7 : 11 Kasım 2020, 17:16:55 »
Bir önceki aracımı alırken ekspertizde dynoya soktuğumuzda ; testi araç 4. vitese geçtiğinde kestiler.
Neden olduğunu sorduğumda ; aracın maksimum gücü verdiğini, devam edilirse ve üst viteslere çıkarsa daha fazla güç üreteceğini söylediler.

Resmen bilimsel olarak aydınlanma yaşadık :D

Alıcı ile birlikte uzunca bir süre gülmüştük ; ben 120 beygirlik kullandım ; fazlası senin nasibinmiş diyerek sattım arabayı :)

İşinin ehli 3-5 tane ekspertiz var ; gerisi oto yıkamadan devşirme.

Demem o ki ; çok takılmayın, aracınızın keyfini sürün.

jasonbourne917

• Membro
« #8 : 11 Kasım 2020, 18:40:43 »
Sağolun içim rahatladı epey de işte satarken ciddi engel oluşturuyor. Ankara'da bu işi düzgün yapan bildiğiniz bir yer var mı?

Kibitzer

• Membro
« #9 : 13 Kasım 2020, 23:08:02 »
Valla nasıl kontrol ettiklerini ben de anlamadım açıkçası. Zaten adı sanı duyulmamış bir yerdi. Sonradan yaptığım araştırmalara göre conta yanığı vs. gibi durumlarda önceden bakıp anlayıp dyno'ya hiç oturtmamaları lazımmış aracı ama 15 dakika bağırttıktan sonra gelip contan yanmış diyor.

Beyaz duman var ama usta onun eksozda ufak bir yırtılmadan kaynaklandığını söyledi yanlış hatırlamıyorsam. Çok acil bir şey değil paran olunca yapıyor dedi ben de henüz el atmadım. Zaten 500 km ekspertiz öncesinde gittim, sonrasında da bir o kadar gitmişimdir. Yağda suda bir eksiltme yok. Bazen rolantide hafif titreme yapıyor ama ustam onun her lpgli araçta o kadar olacağını söyledi. Acaba bir lpg ustasına mı götürsem?

Araca ben binecek olsam bu kadar dert etmem fakat satmayı düşünüyorum ve bozuk araç satmak istemiyorum. Yaptırayım ederi neyse ona gitsin. Hasarı varsa pazarlık konusu olmasın.

Ben eski üç harfliyi alırken Otorapor'da ekspertiz yaptırmıştım. 136hp araç 132 hp çıkmıştı, 4-5 yaşında araç normaldir deyip hiç dert etmemiştik, dynoda o kadar yüklenip o kadar ses çıkınca "zaten bu kadar yüklenme ile sıkıntı olmadıysa bu motor sağlamdır" demiştim.

Yaklaşık 18-19 ay kullandım, mecbur büyük araç lazım olunca satalım dedik. Alıcı arkadaşa "bence otorapora götür, herhangi bir şubesi olur, ben güveniyorum aracıma ama adam gibi bir yerde yaptır ekspertizi" dedim. Tam yola çıkarken "XXXXX ekspertize gidelim" dedi. Tamam dedik yazdık navigasyona gittik. Dyno yapalım dediler, tamam dedim ve zorla bağlattım arabayı, bağlamadan ekspertiz yapacaktılar, "Bişey olmaz yeeaaa" dediler "Bak youtube sayfan varmış, gir bakalım youtube'da dynodan kaçan arabaların tavanda gezdiği videoları izleyelim" dedim öffledi pöffledi bağladı. Aldıktan sonra normal bakımlar dışında hiç bir şey yapmadığım araba 155hp çıktı. İmkansız dedim. Neyse onu da kabul ettik.

Dolu hasarı var dedi, baktık baktık alıcı ile göremedik, o da arabadan anlayan biriydi zorladık adamı "göster nerede var" dedik. Bir tane gösterebildi o da o kadar küçüktü ki arabanın üstüne erik düşse anca olabilecek bir şeydi. "E başka nerede", "yaaa işte orada orada orada var" deyip bizi başından savmak istedi. Tam o sırada bizden önce baktığı aracın sahibi ve alıcısı geldi ve sahibi "abi sen hatasız dedin ama ben kaza yapmıştım ve sol ön çamurluğu değiştirmiştim" dedi. Ve o arabaya da dolu hasarlı dediğini öğrenince adamın bütün güvenilirliği sıfırlandı.

Ben de alıcıya "abicim araba 'çıtır dolu hasarlı' yazdı adam rapora, istemiyorsan hemen ekspertiz ücretini vereyim, seni de evine bırakayım konu kapansın" dedim. "Yok yok araba tamamdır, ben alıyorum" dedi. Birkaç gün içinde de devir işlerini hallettik.

Kötü niyetle düşünürsek belki de sizin arabanın fiyatını düşürmek için önceden planlanmış bir şeydi. Belki adamın dynosu bozuk, herkese böyle diyor. Gerçekten aracınız o kadar problemli olsa mutlaka hissederdiniz.

Testarossa

• Membro
« #10 : 13 Kasım 2020, 23:29:07 »
Bence anlardınız,
Ben 1.6 sportwagona 3 kişi binince bile hissediyorum :D
Semy synthetic hater

Kibitzer

• Membro
« #11 : 13 Kasım 2020, 23:54:17 »
Bence anlardınız,
Ben 1.6 sportwagona 3 kişi binince bile hissediyorum :D

Kesinlikle :)) Ben sevgili 156'mı satarken kışlık jant lastik takımını koymuştum arkaya, bir ara unutup "laaan gitmiyor araba, tam satarken sorun mu çıkaracak" diye korkmuştum :)

arallu

• Membro
« #12 : 14 Kasım 2020, 17:19:01 »
Arabalarınızı dynoya sokup yazık etmeyin. Ben de satış yaparken sokturmadım. Ne idüğü belirsiz, ne girdisi ne çıktısına göre sonuç veriyor belli değil. Almayan almaz umrumda da olmaz açıkçası. Conta yanığı, yağ kaçakları vs konular zaten tespit edilebiliyor. Orada motor performansı bilmem kaç beygir % bilmem kaç motor yazacak diye kesiciye kadar çıkarıyorlar arabayı.

GoogleTagged