Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 156 ss Direksiyon problemi  (Okunma sayısı 3194 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fsencamlar

• Membro
156 ss Direksiyon problemi
« : 15 Mart 2019, 15:36:59 »
Arkadaşlar merhaba;
156 ss sahibiyim. Direksiyonda toplama sorunu var. Yaşadıklarımı kısaca anlatacağım bir fikir verebilirseniz sevinirim.

İlk önce Salih ustaya götürdüm aracın bakımları falan yapıldı dedim araçta gezme problemi var baktı kullandı bir şey yok dedi (burda bir rot balansa girdik). sonra tekrar götürdüm abi problem var bunda bak dedim baktı gene bir şey yok sen makinalı bir rot cihazı olan yere git dedi dedi orda baktır dedi. Neyse haramidere sanayide bir müşterim vardı daha önce birmotta falan çalışmış ona götürdüm baktı direksiyon toplamıyor dedi kutu da bir şey olabilir birde aşağıda makinalı rot balans var dedi oraya götürelim. Orda baktılar rot başlarının değişmesi gerekiyor dedi. değiştirdik rot başlarını,  tekrar rot balans a gittik bu arada tekerleri ön arka yaptılar bundan sonra 20 30 la giderken arabada hafiften tık tık bir ses gelmeye başladı. Tekrar gittim yine lastikler ön arka yapıldı ses devam ediyor neyse sonra lastiklerden yapıyor lastiklerin değişmesi gerekiyor dediler.

İzmir e gidecektim o dönem dedim bilindik bir servise götüreyim de halletsinler her şeyi alfamilano ya götürdüm baktılar direksiyon kutusu tamir edilecek,üst salıncak amortisör falan değişecek dediler (hatırı sayılır rakamlarda çıkardılar) tamam dedim düzelmesi için ne gerekiyorsa yapalım. 2-3 gün kaldı araba orda arabayı alıp yola çıktık aynı değişen bir şey yok.
İstanbula döndüm tekrar götürdüm gene 2-3 gün kaldı araba alfamilanoda gene değişen bir şey yok
3. kez tekrar götürdüm bu sefer 1 hafta kaldı gene olmadı. (onlar arabayı verirken ip gibi oldu abi demeyi de ihmal etmiyorlar)
Burda arti direksiyona götürdüm direksiyon kutusundan değil dedi ön takıma baktır dedi.
Gene rot balansa götürdüm (başka bir tane) baktılar bir şey yok onlarda başka direkiyoncuya gönderdiler oda baktı bir şey yok.
Arabadan soğudum satışa çıkardım sinirden artık. zaten sorunu söyleyince kimse bakmıyor bile.
Akıl verin arkadaşlar ne yapmam lazım ?

Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

KaanA

• Membro
Ynt: 156 ss Direksiyon problemi
« #1 : 15 Mart 2019, 16:26:22 »
Yüksek ihtimal ile lastik olduğunu düşünüyorum, benzer sorun başıma gelmişti en son lastik değişiminden sonra ustanızın tabiri ile ip gibi olmuştu aracım. Umarım en kısa sürede çözebilirsiniz sorununuzu.

Cihan82

• Membro
« #2 : 15 Mart 2019, 23:13:13 »
Direksiyon kutusunun üstünde boşluk ayar vidası var. Onu çok sıkınca da toplama sorunu olabiliyor ve aynen araç geziyor hissi uyandırıyor. Kontrol ettirebilirsiniz
2003 Azzurro Gabbiano 156 Mk 1.5 SS
1998 Laguna 2.0 RXE
2015 Ford Tourneo Courier
2009 Fiat Bravo 1.4 T-Jet Emotion
2001 Ford Focus Sport Trend

Sercan Keklik

• Membro
« #3 : 15 Mart 2019, 23:16:54 »
ön takım ne marka?
145 1.4 TwinSpark
145 1.6 TwinSpark
147 1.6 TwinSpark
147 2.0 SeleSpeed Blackline
156 1.6 TwinSpark
156 2.0 TwinSpark
156 2.0 SeleSpeed
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
159 1.9 JTS
MiTo 1.6 JTDm
Giulietta 1.4 MultiAir
Giulietta 1.6 JTDm
Giulietta 1.6 JTDm
Spider 2.0 TwinSpark (916)
Spider 2.2 JTS SeleSpeed (939)
159 JTD Ti
En Güzel Alfa Romeo, Arkadaşımın Alfa Romeosuydu

fsencamlar

• Membro
« #4 : 16 Mart 2019, 00:04:08 »

Ön takım marka olarak bilmiyorum ama üst salıncak orj. takıyorum dedi.
Direksiyon kutusunun üstünde boşluk ayar vidası var. Onu çok sıkınca da toplama sorunu olabiliyor ve aynen araç geziyor hissi uyandırıyor. Kontrol ettirebilirsiniz

En son gittiğim de direksiyonu sıktım demişti, zaten direksiyon bayaa ağır . Sıkmadan öncede o problem vardı ama.

ön takım ne marka?

Marka olarak bilmiyorum en son üst salıncak değişitirken üstündeki yan sanayi ben orjinal takıyorum dedi marka olarak hiç sormak aklıma gelmedi amortisörleride orjinal taktım dedi.

fsencamlar

• Membro
« #5 : 16 Mart 2019, 00:06:12 »
Yüksek ihtimal ile lastik olduğunu düşünüyorum, benzer sorun başıma gelmişti en son lastik değişiminden sonra ustanızın tabiri ile ip gibi olmuştu aracım. Umarım en kısa sürede çözebilirsiniz sorununuzu.

Lastikten dolayı direksiyon toplamama yapar mı ? sağa çeviriyorsun direksiyonu o kendi toplamıyor ben tekrar sol yapmak zorunda kalıyorum düz yolda bile habire ufak ufak sol sağ yapıyorum.

DcD-Semih

• Membro
« #6 : 16 Mart 2019, 17:01:56 »
Gezinmenin sebep olabileceği birkaç unsun var fakat o kadar rot ayarından sonra ortaya çıkar diye düşünüyorum. Şase ölçümü yaptırın derim öncelikle, santimetrelik farklar süspansiyon geometrisini oldukça bozmakta. Yürür aksamdaki parçaların orjinalliği çok önemli, Votto marka bir salıncak ile Teknorot arasındaki direksiyon geri tepkilerini canlı olarak deneyimledim. Direksiyon kutusu revize oldu sanırım fakat üzerinde tıkırtı burcu olması lazım, çok sıkılıysa geri toplamaz ve otoban sürüşlerinde direksiyon bıraktığınız yerde kalacağı için gezinme hissi verir. Rotçuya uğrarsanız direksiyon mafsalını da bir kontrol ettirebilirsiniz geri toplama sorununa sebep olmasada gezinme yaratacak kadar boşluk yapmış olabilir. Son olarak lastiklerinizde taban kırığı olabilir. Bunuda lastikçi balans makinesinde birer tur çevirerek anlayabilir.

Kısacası önce şase ölçümü sonra lastiklerin kontrolü en son olmazsa tıkırtı burcunu biraz gevşetmeyi deneyebilirsiniz.
2001 Alfa Romeo 145 1.6 T.spark - Giallo Zoe
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Rosso
2002 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Bianco Polare
2002 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed - Grigio Chiaro
2000 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Rosso
2004 Alfa Romeo 156 2.0 T.Spark - Grigio Metallico
2012 Alfa Romeo Giulietta 1.4TB - Bianco Pastello

devirsever

• Membro
« #7 : 16 Mart 2019, 18:31:53 »
On kulelerden biri saseden ayrilmis olabilirmi? Arka denge koluna baktirdinizmi?
1996 155 Q4
1996 GTV V6 TB
1998 166 3.0 V6
2006 GT 3.2 V6
2008 GT Q2
1999 156 3.0 V6 Turbo Q2(Güncel)
1998 156 3.0 V6 (Güncel)

fsencamlar

• Membro
« #8 : 17 Mart 2019, 00:15:14 »
3 defa alfamilano ya gittim bir şekilde anlamaları lazımdı. kutunun revizyon olduğunu söylediler ama gerçekten oldu mu emin değilim arabayı bırakıp 3 gün sonra alıyordum hep yoğunlar.  Alfamilano nun beceriksizliğinden kaynaklandığını düşünüyorum test ettim düzgün diyor sen nasıl anlamazsın ona da aklım ermiyor. 
Bostancı da Muttalip usta varmış bir kaç arkadaş tavsiye etti hafta içi işlerimi ayarlayabilirsem ona götürmeye karar verdim.
Söylediklerinizi de dikkate alıp hepsini soracağım ona.
Teşekkür ederim.

Gezinmenin sebep olabileceği birkaç unsun var fakat o kadar rot ayarından sonra ortaya çıkar diye düşünüyorum. Şase ölçümü yaptırın derim öncelikle, santimetrelik farklar süspansiyon geometrisini oldukça bozmakta. Yürür aksamdaki parçaların orjinalliği çok önemli, Votto marka bir salıncak ile Teknorot arasındaki direksiyon geri tepkilerini canlı olarak deneyimledim. Direksiyon kutusu revize oldu sanırım fakat üzerinde tıkırtı burcu olması lazım, çok sıkılıysa geri toplamaz ve otoban sürüşlerinde direksiyon bıraktığınız yerde kalacağı için gezinme hissi verir. Rotçuya uğrarsanız direksiyon mafsalını da bir kontrol ettirebilirsiniz geri toplama sorununa sebep olmasada gezinme yaratacak kadar boşluk yapmış olabilir. Son olarak lastiklerinizde taban kırığı olabilir. Bunuda lastikçi balans makinesinde birer tur çevirerek anlayabilir.

Kısacası önce şase ölçümü sonra lastiklerin kontrolü en son olmazsa tıkırtı burcunu biraz gevşetmeyi deneyebilirsiniz.
On kulelerden biri saseden ayrilmis olabilirmi? Arka denge koluna baktirdinizmi?

fsencamlar

• Membro
« #9 : 20 Mart 2019, 00:17:52 »
Bugün Carium Zeki usta ya gittim 6 aydır uğraştığım sorunu sağolsun 1 saatte halleti. Direksiyon kutusu üzerindeki burçlar şişme yapıyormuş ondan kaynaklıymış sorun.

Birde 17 jant önerir misiniz? sahibinden de orjinal 2.el 17" jant gördüm bazı arkadaşlar geçme konfor çok düşer falan diyor ama güzel gözüküyor ne dersiniz ?

devirsever

• Membro
« #10 : 20 Mart 2019, 00:40:35 »
Gecmis olsun, gec olsun guc olmasin  :)

Konfor ve gorunus kisiden kisiye degisir. Jantlari alacak olursaniz oncelikle kirik kaynak egrilik vs olmamasina ozen gosterin.
1996 155 Q4
1996 GTV V6 TB
1998 166 3.0 V6
2006 GT 3.2 V6
2008 GT Q2
1999 156 3.0 V6 Turbo Q2(Güncel)
1998 156 3.0 V6 (Güncel)

coyote

• Membro
« #11 : 20 Mart 2019, 09:01:58 »
Bugün Carium Zeki usta ya gittim 6 aydır uğraştığım sorunu sağolsun 1 saatte halleti. Direksiyon kutusu üzerindeki burçlar şişme yapıyormuş ondan kaynaklıymış sorun.

Birde 17 jant önerir misiniz? sahibinden de orjinal 2.el 17" jant gördüm bazı arkadaşlar geçme konfor çok düşer falan diyor ama güzel gözüküyor ne dersiniz ?

Ben 156'da 15'den 17'ye geçenlerdenim. Dolayısıyla 205/60-15 lastikten 215/45-17 lastiğe geçmiş oldum. Düşen lastik yanak ölçüsü sebebiyle, konfor kaybı kaçınılmaz, daha ilk kullanımda sertliği direkt farkediyorsunuz. Ancak yol tutuş tarafında da aracın hissiyatı oldukça iyileşiyor. Standart 15" jantlarla olan "leylek" görünümündeki iyileşmeden bahsetmiyorum bile. Kendi adıma, ben 17'lerden memnunum, tekrar 15'e dönmeyi kesinlikle düşünmem.

olcaycharger

• Membro
« #12 : 20 Mart 2019, 10:10:48 »
Aynı sorun bende de var. Ön takım komple Teknorot ile değişti. Akslar yenilendi vs.

Fakat direksiyon bir türlü merkezlemiyor yani toplamıyor. Otobanda geziyor araba. Direksiyon bildiğin takılı kalıyor. Buda gerçekten çok can sıkıyor!

İnsan ister istemez ne alaka diyor daha iyi olması gerektiği yerde daha kötü olması.

Bende cumartesi günü bahsi geçen Carium Zeki usta uğrayacağım.

Umarım bir çözüm bulunur. Bana kimse direksiyon kutusu demesin çünkü bir ön takım değişme ile bozulmaz kutu. Eskiden böyle bir sorun yoktu çünkü. 

''Direksiyon kutusu üzerindeki burçlar şişme yapıyormuş ondan kaynaklıymış sorun''. Bu hangi burçlar çokta merak ettim doğrusu. 
Olcay Meral
1998 156 2.5 V6 24V Nero

fsencamlar

• Membro
« #13 : 20 Mart 2019, 23:46:21 »
Sorunu anlatınca zeki usta tamam tamam basit dedi ve halletti . Bende aynı şekilde ön amortisöre kadar değişirdim ve dünyanın parasını ödedim. Direksiyon kutu bile revizyon gördü ama çözüm olmamıştı.
Benim anladığım kadarıyla direksiyon kutusu üzerinde ayar burçları varmış zamanla şişme yapıyormuş ve bilindik bir şeymiş alfamilano sağolsun beni süründürdü.

Aynı sorun bende de var. Ön takım komple Teknorot ile değişti. Akslar yenilendi vs.

Fakat direksiyon bir türlü merkezlemiyor yani toplamıyor. Otobanda geziyor araba. Direksiyon bildiğin takılı kalıyor. Buda gerçekten çok can sıkıyor!

İnsan ister istemez ne alaka diyor daha iyi olması gerektiği yerde daha kötü olması.

Bende cumartesi günü bahsi geçen Carium Zeki usta uğrayacağım.

Umarım bir çözüm bulunur. Bana kimse direksiyon kutusu demesin çünkü bir ön takım değişme ile bozulmaz kutu. Eskiden böyle bir sorun yoktu çünkü. 

''Direksiyon kutusu üzerindeki burçlar şişme yapıyormuş ondan kaynaklıymış sorun''. Bu hangi burçlar çokta merak ettim doğrusu.

fsencamlar

• Membro
« #14 : 20 Mart 2019, 23:48:58 »
benim şuan üzerindekiler 205 55 16
215 45 17 için yaya gerek yok değil mi ? orjinal yaylarla kullanabiliriz ?

Ben 156'da 15'den 17'ye geçenlerdenim. Dolayısıyla 205/60-15 lastikten 215/45-17 lastiğe geçmiş oldum. Düşen lastik yanak ölçüsü sebebiyle, konfor kaybı kaçınılmaz, daha ilk kullanımda sertliği direkt farkediyorsunuz. Ancak yol tutuş tarafında da aracın hissiyatı oldukça iyileşiyor. Standart 15" jantlarla olan "leylek" görünümündeki iyileşmeden bahsetmiyorum bile. Kendi adıma, ben 17'lerden memnunum, tekrar 15'e dönmeyi kesinlikle düşünmem.

olcaycharger

• Membro
« #15 : 21 Mart 2019, 00:03:28 »
Bugün gittim aynı işlemi bende de yaptılar ama pek bir şey değişmedi.

Direksiyon kutusunun tek tarafında ki teflon benzeri yüzük çıkarıp biraz toleransını büyütüp taktılar. Bu olamaz diye düşündüm ama görelim dedim...

Biraz daha sürüp deneyeceğim olmadı bende amortisör ve takozları değiştirip beraberinde direksiyon kutusun elden geçireceğim.

Arabamı seviyorum henüz

SM-A530F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Olcay Meral
1998 156 2.5 V6 24V Nero

olcaycharger

• Membro
« #16 : 21 Mart 2019, 00:09:29 »
Bende bugün Zeki ustaya gittim. Aynı işlemleri yaptırım ancak pek bir düzelme olmadı..

Biraz daha böyle kullanıp bakacağım. Ön takım full yeni olduğu için  de yapabilir dendi. Rotlar sıkıdır dendi vs ama buda bana saçma geliyor bakalım.

Gözlemleyip göreceğiz ama olmadı bende ön amortisörleri ve takozları değişip beraberinde direksiyon kutusunu revizyona sokacağım.

Arabamı seviyorum hala

Olcay Meral
1998 156 2.5 V6 24V Nero

fsencamlar

• Membro
« #17 : 21 Mart 2019, 00:15:02 »
Bende direk değişti araç.
Bahçelievler artı direksiyon var oraya götür bakıyorlar eğer kutuda bir sorun yoksa söylüyorlar ve ücret falan talep etmediler benden.

Bugün gittim aynı işlemi bende de yaptılar ama pek bir şey değişmedi.

Direksiyon kutusunun tek tarafında ki teflon benzeri yüzük çıkarıp biraz toleransını büyütüp taktılar. Bu olamaz diye düşündüm ama görelim dedim...

Biraz daha sürüp deneyeceğim olmadı bende amortisör ve takozları değiştirip beraberinde direksiyon kutusun elden geçireceğim.

Arabamı seviyorum henüz

GoogleTagged