Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 159 Jtdm Q-Tronic şanzıman kaynaklı sarsıntı  (Okunma sayısı 2260 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bafralfa

• Membro
159 Jtdm Q-Tronic şanzıman kaynaklı sarsıntı
« : 11 Aralık 2014, 08:13:44 »
Arkadaşlar öncelikle selamlar. Aracım 2007 159 dizel otomatik. Sorunu anlatmaya çalışayım :

Aracı çalıştırdıktan sonra P den D veya R ye aldığımda araç ben hazırım dercesine ufaktan bi sarsıyor (veya silkeliyor da diyebiliriz) bu normalmidir. Diğer benzer soru : Seyir halinde giderken durduğumda örnek ışıklarda, tam durduğumda 1 saniye sonra araç sanki kendini boşa alıyormuşçasına yine ufaktan bir sarsıyor her durmada yapıyor bunu . Otomatik 159 kullanan arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
2007 Alfa 159 JTD Q-tronic Dist.Plus Siyah + Siyah Deri

Erkay KAHYA

• Membro
Ynt: 159 Jtdm Q-Tronic şanzıman kaynaklı sarsıntı
« #1 : 11 Aralık 2014, 08:38:56 »
"159 Qtronic Geri vites geçişinde sarsıntı"

Bu konuya da bakabilirsiniz.
Sanırım benzer bir sorun.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

ar.159

• Membro
« #2 : 11 Aralık 2014, 14:47:42 »

Arkadaşlar öncelikle selamlar. Aracım 2007 159 dizel otomatik. Sorunu anlatmaya çalışayım :

Aracı çalıştırdıktan sonra P den D veya R ye aldığımda araç ben hazırım dercesine ufaktan bi sarsıyor (veya silkeliyor da diyebiliriz) bu normalmidir. Diğer benzer soru : Seyir halinde giderken durduğumda örnek ışıklarda, tam durduğumda 1 saniye sonra araç sanki kendini boşa alıyormuşçasına yine ufaktan bir sarsıyor her durmada yapıyor bunu . Otomatik 159 kullanan arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
1 Sn sonra araç kendini sanki Boşa alıyor demişsiniz bravo iyi hissetmişsiniz çünkü tamda öyle oluyor yanlış bilmiyorsam q-tronic in özelliği o fazla yakmayı engelliyor
Diğer vuruntu ise P ye yuklenmekten kaynaklanıyor olması gereken frene iyice basıp arabayı P Alıp frenden ayağını çekmeden el frenini kaldırman eğer bunu yapsam bilhassa yokuşta tamamen p ye yuklenirsin haliye geçişler sert olur

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
34 AV 0020 COMING SOON!!
"Diğerleri otomobil satmak için yarışır, biz ise yarışmak için otomobil satarız."Enzo-Ferrari
"Ne zaman yolda bir Alfa Romeo görsem şapkamı çıkartıp onu selamlarım." Henry Ford

bafralfa

• Membro
« #3 : 11 Aralık 2014, 22:18:21 »
iki farklı arkadastan daha( q-tronic kullanan) benzer yorumlar aldım ilginize teşekkürler sanırım olağan bi durum

TRUPHASE

• Membro
« #4 : 11 Aralık 2014, 23:43:10 »
Park halinde iken vitesleri değiştirdiğinizde araç sarsılıyorsa yani d den geriye aldığınızda araba kendini geriye doğru sarsıyorsa ya da R den D ye aldığınızda 1 saniye sonra küçük bir sarsıntı oluyorsa kesinlikle problem var demektir. Yağı eksik olabilir, çanakta sorun olabilir yani en kısa zamanda baktırın.

muğlalı

• Membro
« #5 : 13 Aralık 2014, 00:48:02 »
aynı sorun bendede var ama sorun değil normalmiş dedi şanzımancı 2008 q tronic bnmde

bafralfa

• Membro
« #6 : 13 Aralık 2014, 16:51:17 »
Park halinde iken vitesleri değiştirdiğinizde araç sarsılıyorsa yani d den geriye aldığınızda araba kendini geriye doğru sarsıyorsa ya da R den D ye aldığınızda 1 saniye sonra küçük bir sarsıntı oluyorsa kesinlikle problem var demektir. Yağı eksik olabilir, çanakta sorun olabilir yani en kısa zamanda baktırın.
Normal olduğuna dair bir iki arkadaşla özelden de mesajlaştım neye dayanarak sorun olduğunu düşündünüz anlatırmısınız rica etsem ?

TRUPHASE

• Membro
« #7 : 13 Aralık 2014, 21:53:41 »
Normal olduğuna dair bir iki arkadaşla özelden de mesajlaştım neye dayanarak sorun olduğunu düşündünüz anlatırmısınız rica etsem ?
Dediğim gibi durduğunuz yerde parktan d ye aldığınızda 1 saniye sonra birşey arkadan vuruyor gibi sarsıntı oluyorsa kesin problem vardır.Normalde p den d ye alındığında araç sarsıntısız şekilde öne doğru gitme eğilimi gösterir,bunu yaparken de sarsılmaz. 6-7 ay önce böyle bir problem çıkan 159 u almaktan vazgeçtim,sahibi de bu sarsıntıyı gidermek için 2500 tl harcadı.Sizin anlattığınız sorun benimkine benzemiyorsa o ayrı ama söylediğim şey varsa kesinlikle yetkili birine baktırın.159 da bu sarsıntı normal diyeni de tebrik etmek lazım.  Forum nereden nerelere geldi artık :duvar: :duvar:

Doğa Tosun

• Membro
« #8 : 13 Aralık 2014, 22:40:31 »
ben hazırım dercesine ufaktan bi sarsıyor nereden nerelere geldi..

ufak bi sarsma tabiki olur, 159 sıfırdan beri bizde, ilk günden de bi farkı yok şanzımanın verdiği hissiyatın.  p'den d veya r'ye aldığımda "ufak bi sarsıyor". Tam banyolu şanzıman da olsa bu normaldir. seyir halindeyken durduğunuzda o boşa alma hissi de normal. kavramayı bırakıyor.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2014, 22:49:14 Gönderen: Doğa Tosun »
"AlfaRomeo 159 JTDM Dist.Plus Qtronic
"MercedesBenz C180 AMG Selection
"BMW 520i Executive Plus

"Alfa MiTo 1.4 TB (sold)
"Alfa GT 2.0 JTS Selespeed (sold)
"Alfa 147 1.6 TS (sold)
"BMW 320ied 40th year(sold)
"BMW X5 3.0i (sold)
"BMW 320ia (sold)
"MercedesBenz C180 AMG(sold)
"VW Passat B8 Highline(sold)
"Honda Civic SportPlus 182(sold)
"Nissan Navara 4x4 Platinum(sold)

muğlalı

• Membro
« #9 : 13 Aralık 2014, 22:44:33 »
ben ankarada alfaline ve alfine gittim bu sarsıntı tabii ki zamanla oluşan bir şey ama bunu sorun olarak görürsek herkesin alfa 159 lara 5 ila 10 bin para harcaması lazım özelliğini yitirmiş parçalar için kullanılan şanzıman tork konvertörlü ve 440 nm torka dayanıklı aisin marka 110 kg lik bir şanzıman zamanla oringleri keçeleri vs parçaları özelliğini yitiriyor birde araçta yazılım varsa iyice yük biniyor , tabii ki olmasını kimse istemez ama ediğim gibi 300-350 bin kmden aşşa bu tür durumlar için şanzımanı indirip revizyon yaptırmayı gerekli bulmuyorum.

hi_cazz

• Membro
« #10 : 13 Aralık 2014, 22:53:17 »

ufak bi sarsma tabiki olur, 159 sıfırdan beri bizde, ilk günden de bi farkı yok şanzımanın verdiği hissiyatın.  p'den d veya r'ye aldığımda "ufak bi sarsıyor". Tam banyolu şanzıman da olsa bu normaldir. seyir halindeyken durduğunuzda o boşa alma hissi de normal. kavramayı bırakıyor.

Aynen bende bu duruma normal dedim. Arkadaşın söylediğide Anladığım kadarı ile kavrama sarsıntısı. Vuruntu değil. Kaldı ki Sıfır aldığımız insignia da bile durum aynı. Sorun var dersek onda da var sorun.

Sent from my iPhone using Tapatalk

TRUPHASE

• Membro
« #11 : 13 Aralık 2014, 22:58:12 »
ben hazırım dercesine ufaktan bi sarsıyor nereden nerelere geldi
Ya bırak burada öleyim dercesine sarsıyorsa? Ya şanzıman soğutucusu su aldı diye sarsıyorsa? Ya yağım az geç dolduruyorum diye sarsıyorsa? Nasıl anlayacağız nasıl sarstığını? Bizim kullandıklarımız 158,5 tan 159 mu? Carium Zeki usta ile Sportivo Yılmaz usta çok mu acemi de 1 sn sonra vuruntu yapan araçları şanzıman ustasına gönderiyor,bizi mi kazıklıyorlar? Az boşluk çok sorun değil ama fazlalaştı ise mutlaka baktırın.

Not: İmla
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2014, 23:08:56 Gönderen: TRUPHASE »

hi_cazz

• Membro
« #12 : 13 Aralık 2014, 23:05:13 »

ben hazırım dercesine ufaktan bi sarsıyor nereden nerelere geldi
Ya bırak burada öleyim dercesine sarsıyorsa? Ya şanzıman soğutucusu su aldı diye sarsıyorsa? Ya yağım az geç dolduruyorum diye sarsıyorsa? Nasıl anlayacağız nasıl sarstığını? Bizim kullandıklarımız 158,5 tan 159 mu? Yoksa neden Carium Zeki usta ile Sportivo Yılmaz usta çok mu acemi de 1 sn sonra vuruntu yapan araçları şanzıman ustasına gönderiyor,bizi mi kazıklıyorlar? Az boşluk çok sorun değil ama fazlalaştı ise mutlaka baktırın.

Burada özel mesaj yolu ile sorduğu kişilerden birisi benim. Bana ufak bir sarsıntıdan bahsetti. Bende durumu anlattım ve böyle böyleyse sorun yok dedim. Ben aldığım sıralarda Ankara A&R serviste Baktıklarında da şanzumanın sıkıntısız olduğunu söylediler. Eğer vuruntu şeklindeyse tabiki sorun vardır. Ona kimsenin Lafı olmaz. Yani verilen yanlış bir bilgi yok. Yukarıda da bahsettim. Sıfır insigniada bile aynı durum mevcut.

TRUPHASE

• Membro
« #13 : 13 Aralık 2014, 23:05:57 »

Aynen bende bu duruma normal dedim. Arkadaşın söylediğide Anladığım kadarı ile kavrama sarsıntısı. Vuruntu değil. Kaldı ki Sıfır aldığımız insignia da bile durum aynı. Sorun var dersek onda da var sorun.

Dediğin gibi kavrama sarsıntısı ise sorun değil ama 1-2 saniye sonra birşey vuruyormuş gibi sarsıntı yapıyorsa baktırmak lazım.

muğlalı

• Membro
« #14 : 13 Aralık 2014, 23:24:07 »
eğer ankara da yakın zamanda bir buluşma yapılırsa bakarız ben bildiğim kadarını söyledim illaki budur diye iddaa etmiyorum ama benimde aklıma takıldı doğrusu.

bafralfa

• Membro
« #15 : 14 Aralık 2014, 00:50:36 »
Konuya ancak bakma fırsatım oldu yeniden...

Sarsıntı vuruntu şeklinde değil ufak bi şekilde kavrama sarsıntısı olduğunu düşünüyorum (sadece bir tek bendemi diye merak ettim) ayrıca aracın triger setini değişeli 200-300 km oldu bi sıkıntı görse ustam büyük ihtimal söylerdi yine ayrıca aracın şanzıman yağı yakın zamanda ben aracı almadan bi 3-4 bin km önce değişmiş servis kayıtlarından bakmıştım ve yine ayrıca aracın R ye geçmeden direk D ye geçme gibi bi ihtimali yok yani sıralama o şekilde ben P den ilk sırada olduğu için R ye aldığımda bu sarsıntıyı farkediyorum R den D ye yada D den R ye sıkıntı yok son olarak 1-2 saniye sonra değil vitesi P den R ye alır almaz sarsıntı oluyor (adını sarsıntı koyduk bu arada) ama yinede ilk servise gittiğimde bu konunun üstünde durayım aklımızda kalmasın fikir beyan eden arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ederim..

GoogleTagged